A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967416 megtekintés
*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2310 Dátum: 2021. Február 07. 07:50 »
https://youtube.com/watch?v=6hSyM8g3XaU&feature=share

Na erre varrjatok gombot! Mi itt vitatkozunk a lepényezésről! Más meg már híg eleséggel serkent!

AZ OSTOBA!! Azt írja a facebookon,hogy a pempőtermelést így fokozza!

Ebben is jól lenne rendet rakni a fejekben.

Ha élelemhiány van, akkor nincs mese, vagy tartalék mézes keret kell másik családtól (ennek azért van veszélye), vagy lepény.

Serkenteni addig, ameddig nincs bőséges virágpor hordás, felesleges. Véleményem szerint ezzel azt lehet elérni, hogy a család feléli azt az esetlegesen bentlevő virágpor tartalékot, amit eltárolt ősszel. Ha egyáltalán van neki. Lényegében nyúzzuk vele a telelő méheket.

Nagyon rossz ötletnek tartom, amit a kolléga tett a videón, de ezért ostobázzuk le.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2311 Dátum: 2021. Február 07. 07:53 »
Egy műsorban arról volt szó, h a légiforgalom jelentős visszaesése okozza azt, h a meteorológiai előrejelzések ilyen szinten visszaestek. A legtöbb gépen voltak érzékelők, amivel gyűjtötték az adatokat, és ezek kiesésével nagyjából 7 évet esett vissza minőségben az előrejelzési képesség.

Nos, az egyik szemem kicsit sír, a másik pedig NAGYON nevet. Nem örülök, hogy pontatlan az előrejelzés, de annak nagyon, hogy így sokkal kevesebb szennyezés jut a légkörbe!
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2312 Dátum: 2021. Február 07. 09:46 »
"Nagyon rossz ötletnek tartom, amit a kolléga tett a videón, de ezért ostobázzuk le."

Azt most kérdezed vagy mondod?

Mit lehet erre mondani?  Dicsérjük meg, csak így tovább!?  Sajnos TE engem "minősítesz" ,ha kérdés akart lenni.

Ez aa jóember porcukorral írtja az atkát is! És ódákat zeng róla. Mikor próbáltam neki elmondani,hogy ez nem biztos,hogy jó,még neki állt feljebb.

Egy "Istenverése " lehet a szomszédjainak! Ez egy szakmai "holokauszt"! És még ne ostobozzuk le ,30 év méhészkedés után? :o

Még finoman is fogalmaztam!

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2313 Dátum: 2021. Február 07. 13:28 »
Ezeket a lepényező-serkentő emberkéket sosem értettem. Még a lepény adott okon az hagyján, mert azt mondta nekem egyszer egy srác, hogy ha nem használna minden évben fumidil-t, akác utánra nem maradnának méhei. Sokan használják, annak ellenére is hogy tiltva van, mert azt mondják hogy nélküle nem tudnak termelni. És csak lepénnyel adható be, ez az egyetlen módja annak, hogy ne legyen kimutatható majd az árumézben. Elhordják, megeszik, nem kerül bele a keretbe a lepény tartalma.
Na de úgy egyébként? Bejön a hideg, kell a lepény mert nincs a keretben kaja. Na de miért nincs??? Illetve ha nem megy feljebb a méh a keretben, mert nem hagyja ott a fiast, akkor a keret tetejére fel fog menni? Dehogy fog.
Na meg a "serkentés", "tuningolás", mert az aztán húúúúú meg haaaaaa, mert tuningolni kell őket mindenféle fehérje alapú kotyvalékkal mert akkor hogy fognak fejlődni! Pont úgy, mintha nem kapnának semmit (kipróbáltam!!!). :-) Fel kell etetni a nyár végén, meg kell nekik hagyni bent virágport hogy legyen mihez nyúlniuk februárban.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2314 Dátum: 2021. Február 07. 18:30 »
Wr méhésztárssal csak részben értek egyet.
Amivel nem azt most leírom, de ezt már többször megtettem.
Ezek az új hullámos lepények nem keverendők össze a 15-20 évvel ezelőttiekkel!
Ez valóban egy tuning a méheknek, az anyának, csak a beadás időpontját kell eltalálni.
A FumidillB, vagy egyszerűen Fumagillin akkor a leghatékonyabb, ha rácsorgatja a méhész a léputcákra!
Mivel ekkor a méhek "szőrköntöse"  is ragacsos lesz a gyógyszertől,  ezt szépen lenyalogatva egymásról azonnal  hat.
Ezzel a módszerrel soha nem fog egy gramm sem a lépbe kerülni.
Én is használtam évekkel ezelőtt, és az a  véleményem, hogy óriási hiba a FumidillB beszüntetése.
A nozema közel akkora károkat tud okozni mint az atka.
A FumidillB nem ártalmas az emberre, így indokolatlannak tartom a beszüntetését.
Amikor megszületik egy kismalac, vagy borjú az állatorvos azonnal nyomja nekik az antibiotikumot, és senki nem mondja, hogy ez ártalmas az emberre.
A FumidillB-t ha csorgattuk az sosem kerül a lépbe, mivel ezek téli méhek, eleve a napjaik meg vannak számlálva, és az 50 ml-t úgy felszívták mint a sicc.
Valami mást érzek ebben, de azt nem írom le.
A serkentésnek megint az időpontja nem mind1.
A néhány decis híg sziruppal való serkentésnek legtöbbször nem az élelempótlás a célja, ezt a csekély mennyiség is mutatja.
A BIZTONSÁGOS víz pótlása viszont a rendszeres virágporhordás beindulása után perdöntő.
Nem dermednek kint le a méhek, nem kell nekik viharos szélben, az életük árán is a vízlelő helyhez jutniuk.
Aztán mindenki úgy csinálja ahogy jónak látja.
Nagyernyei Attila

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2315 Dátum: 2021. Február 07. 22:31 »
"Nagyon rossz ötletnek tartom, amit a kolléga tett a videón, de ezért ostobázzuk le."

Azt most kérdezed vagy mondod?

Mit lehet erre mondani?  Dicsérjük meg, csak így tovább!?  Sajnos TE engem "minősítesz" ,ha kérdés akart lenni.

Ez aa jóember porcukorral írtja az atkát is! És ódákat zeng róla. Mikor próbáltam neki elmondani,hogy ez nem biztos,hogy jó,még neki állt feljebb.

Egy "Istenverése " lehet a szomszédjainak! Ez egy szakmai "holokauszt"! És még ne ostobozzuk le ,30 év méhészkedés után? :o

Még finoman is fogalmaztam!

Szia Oszkár!

Eszembe nem jutott téged minősíteni, csak annyit kértem, hogy ne ostobázzuk le a másikat, megjegyezve, hogy szerintem sem jó, amit csinál.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2316 Dátum: 2021. Február 08. 11:13 »
Engem ,ha lehülyéznek sem érdekel. Ha megérdemlem! ;D ;D  " Maximum "elgondolkodom ,miért.

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2317 Dátum: 2021. Február 08. 18:50 »
Engem ,ha lehülyéznek sem érdekel. Ha megérdemlem! ;D ;D  " Maximum "elgondolkodom ,miért.

De nem tettem ;)
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2318 Dátum: 2021. Február 08. 18:53 »
Olvasom egy másik internetes oldalon, hogy panaszkodik az egyik méhésztárs.....éhen pusztultak a méhei mert nem tudtak léputcát váltani, pedig a mellettük lévő keretekben még bőségesen volt élelem, és fényképet is csatolt melléje, ahol az elpusztult nép között az anya is látható.
Ott nem reagáltam rá, elég ha itt leírom gondolatimat a dologról.
Szerintem ez óriási szakmai vétség, nincs mit rajta szépíteni.
Ha késő ősszel a méhész igazított volna a telelésre szánt lépeken, és a bőséges mézesekre szorítja a családot, akkor ez nem történhet meg.
Ezerszer kielemeztük, hogy ahol az utolsó fiasok kikelnek azokban a lépekben kevés méz lehet, és minél alacsonyabb a keret annál rázósabb a dolog.
Véleményem szerint ebben a Hunor a legveszélyesebb, arra kell a legjobban odafigyelni, de bármelyik méretre igaz.
Ezért szoktam az ilyen lépeket fészken kívülre tenni, és felkarcolni, vagy nagyon gyorsan ráetetni.
Az egyik lepényforgalmazó arról számolt be, hogy pánik van a méhészeknél, annyira félnek a következő időszaktól, a kemény fagyoktól.
Eddig mérsékelt volt a megrendelése most pedig alig győzi a kiszolgálást.
Arra lettem volna kíváncsi, ha mondjuk novembertől február végéig masszív hideg ciklus lenne, mikor méhészkedtek volna azok akik most a cukorlepényezéssel próbálják meg áthidalni a nehéz napokat.
Természetesen tudom, hogy a fenti soraim kicsiny országunkon belül nem mindenkire igaz, mert az időjárás tényezővel nincs mit tenni.
Amikor É-on, ÉK-en, komoly fagyok voltak akkor D-en már mogyoróról hordták a virágport.
Erre mondta Buchinger anno a mesterkurzuson, hogy É-on kell teleltetni, D-en pedig tavaszodni a méheknek.
Ahol most ezekben a napokban nagy kiterjedésű fiasok vannak, ott bizony a generációváltás szerintem sokkal hamarabb, és drasztikusabb lesz, mert a korai fias idő előtt "leharcolja"a népet.
Ezt egy komoly hőszigetelő takarással lehet némileg elodázni, de majd meglátjuk.
Sok problémát hallottam ma, vannak komoly gonddal küzdő méhészetek.
Remélem májusban mindenki szebbnek látja majd a világot, és végre ránk mosolyog egy szép napos idő, bomba akáccal.
Ezt kívánom minden méhésztársnak!!!!!!
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2319 Dátum: 2021. Február 08. 22:31 »
Olvasom egy másik internetes oldalon, hogy panaszkodik az egyik méhésztárs.....éhen pusztultak a méhei mert nem tudtak léputcát váltani, pedig a mellettük lévő keretekben még bőségesen volt élelem, és fényképet is csatolt melléje, ahol az elpusztult nép között az anya is látható.
Ott nem reagáltam rá, elég ha itt leírom gondolatimat a dologról.
Szerintem ez óriási szakmai vétség, nincs mit rajta szépíteni.
Ha késő ősszel a méhész igazított volna a telelésre szánt lépeken, és a bőséges mézesekre szorítja a családot, akkor ez nem történhet meg.
Ezerszer kielemeztük, hogy ahol az utolsó fiasok kikelnek azokban a lépekben kevés méz lehet, és minél alacsonyabb a keret annál rázósabb a dolog.
Véleményem szerint ebben a Hunor a legveszélyesebb, arra kell a legjobban odafigyelni, de bármelyik méretre igaz.
Ezért szoktam az ilyen lépeket fészken kívülre tenni, és felkarcolni, vagy nagyon gyorsan ráetetni.
Az egyik lepényforgalmazó arról számolt be, hogy pánik van a méhészeknél, annyira félnek a következő időszaktól, a kemény fagyoktól.
Eddig mérsékelt volt a megrendelése most pedig alig győzi a kiszolgálást.
Arra lettem volna kíváncsi, ha mondjuk novembertől február végéig masszív hideg ciklus lenne, mikor méhészkedtek volna azok akik most a cukorlepényezéssel próbálják meg áthidalni a nehéz napokat.
Természetesen tudom, hogy a fenti soraim kicsiny országunkon belül nem mindenkire igaz, mert az időjárás tényezővel nincs mit tenni.
Amikor É-on, ÉK-en, komoly fagyok voltak akkor D-en már mogyoróról hordták a virágport.
Erre mondta Buchinger anno a mesterkurzuson, hogy É-on kell teleltetni, D-en pedig tavaszodni a méheknek.
Ahol most ezekben a napokban nagy kiterjedésű fiasok vannak, ott bizony a generációváltás szerintem sokkal hamarabb, és drasztikusabb lesz, mert a korai fias idő előtt "leharcolja"a népet.
Ezt egy komoly hőszigetelő takarással lehet némileg elodázni, de majd meglátjuk.
Sok problémát hallottam ma, vannak komoly gonddal küzdő méhészetek.
Remélem májusban mindenki szebbnek látja majd a világot, és végre ránk mosolyog egy szép napos idő, bomba akáccal.
Ezt kívánom minden méhésztársnak!!!!!!
Nagyernyei Attila
Volt már -10 máskor is februárban, akkor is volt fias. Inkább most legyen ilyen hideg mint február végén vagy március elején. Fias most is van de még nem olyan kiterjedésű szerintem ami veszélyes lehet, ha elég erős a család és fel lettek etetve normálisan. Legalább nem robban be a tavasz olyan gyorsan és nagyobb az esély , h. az akác megússza március végén, ápr elején ha a tél most kitombolja magát.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2320 Dátum: 2021. Február 09. 07:51 »
Apis egy mondattal eltalálta a lényeget amikor ezt írja:
" Fias most is van de még nem olyan kiterjedésű szerintem ami veszélyes lehet, ha elég erős a család és fel lettek etetve normálisan."
Ez a fiasítás kiterjedés országrészenként nagyon változó.
Van ahol semmi, gyakorlatilag fürtben vannak a méhek, van ahol 2-3 keretben nyitott tenyérnyi, vagy attól is nagyobb fiasok vannak a mogyoróról történt virágporhordásnak köszönhetően.
Amennyiben " fel lettek etetve normálisan", ezek a fiasok sokkal kisebbek, de a déli határ mellett akkor is elindultak az anyák.
Szerintem sem a -10-15 fokkal van a gond, hanem azzal ha a fiasok körül pont most fogy el az élelem.
Ebben a hidegben nem tudnak léputcát váltani, hogy a fészek szélén lévő lépekből pótolják a hiányt.
Sokat segít a keretek tetején lévő átjáró (szívószál, 8 mm körüli lécek, nádszál stb), de talán az ilyen családoknak egy életmentő cukorlepény a fejükre a legjobb.
Egyébként már most változtattak az előrejelzésen, és egy héttel hosszabbra jósolják a hideg időt.
Nekem is az a véleményem, hogy inkább most legyen tél, mint márciusban.
Ami egy kicsit aggasztó, hogy tavaly rendkívül rossz évet zárt a méhészek nagy része, és ezt a "méhek szívják" meg, mivel most megy a kapkodás, hogy gyorsan cukorlepényezzünk.
De valóban a méhek szívják meg?.....
Egy cukorlepény átlagos ára a tuningtól, és minőségtől függően 650-1.100 között mozog, de van ettől eltérő árú is.
Ha ezt ősszel cukorra költi az aggódó méhész, akkor most nem fájna a feje a hidegtől.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2321 Dátum: 2021. Február 09. 09:47 »
Tegnap néztem néhány családot. Egynél sem volt fias. Itt felesleges lenne a lepény, sőt, inkább káros. Egy nap volt csak 12fok, a többi nem volt alkalmas repülésre sem. Virágport sem hordták, csak tisztúltak. Alföld északi része.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2322 Dátum: 2021. Február 11. 09:35 »
Sok méhész aggódva tekint most ki, látva a fagyos időt, viharos széllel.
Néhány napja még azt kérdezték tőlem, hogy teleltem, akkor éppen virágport hordtak a mogyoróról a méhek.
Azt jelezték, hogy 2-3 keretben fiasok vannak. (Hála az égnek nálam csak elvétve láttam.)
Elmondtam, hogy emiatt váltottam anno telephelyet, mert én inkább a hűvösebb teleket szeretem, sokkal nyugodtabbak akkor a méhek.
Sokszor bebizonyosodott, hogy az É-i, ÉK-i, országrészben sokkal kisebb veszteséggel vészelik át a méhészek a teleket, és ez nem véletlen.
Országunk D-i harmadában ahol már a tavaszt idézte az időjárás, bizony most a méheknek komoly kihívást jelent a visszatért tél.
Ha lehetne szavazni én akkor is inkább a mostani ciklust választanám mint a 2013-ast.
Akkor februárban a hosszan tartó jó idő miatt berobbantak a méhcsaládok, március 15-én pedig 40 centis havat lapátoltam.
Szép szakma ez a méhészkedés csak bírjuk idegileg........
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2323 Dátum: 2021. Február 15. 08:11 »
Tegnap az egyik méhésztárs már a 3. kör cukorlepényt adta be a méhcsaládoknak.
Azt mondta olyan érzése volt amikor felemelte az üres lepényes zacsikat, mintha kazánba nyúlna.
Az alsó kijárókon jégcsapok lógtak!
Mondtam neki, hogy nálam a 90%-a még mindig fürtben van, és ne örüljön neki, hogy ennyire fűtenek a családok.
A generáció váltásra leszek nagyon kíváncsi, de lehet hogy megússza.
Érdekes ez a különbség országunkon belül, de még méhészeten belül is.
Nála, tegnap ebben a szikrázó napsütésben, de pár fokos hidegben járták az itatót, meleg vizet kellett beletöltenie, az enyémek ki sem dugták az "orrukat".
Hogy ebből mi lesz?......
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2324 Dátum: 2021. Február 22. 07:47 »
Olvasom más szakmai(?) oldalakon, hogy azon megy a vita...lelehet már venni az egérrácsot?
Először is azt kell meghatározni, hogy az ország melyik részén van a méhészet?
Tolna-Somogy-Baranya megyében már régen le lehetett venni, de ÉK Magyarországon sok helyen még a tisztuló kirepülés sem volt meg.
Ugyan ez a kérdés cukorlepény ügyben.
Van aki már a 3. kört is berakta, van aki még az elsőt sem.
Ez is bizonyíték arra, hogy nem lehet egy kaptafára méhészkedni, amit fő szabályként tudnék megfogalmazni, hogy tisztuló kirepülés előtt semmilyen beavatkozás nem szerencsés.
Jön a következő kérdés......miért volt tisztuló kirepülés?
Ismét azt kell válaszoljam, hogy az ország déli megyéiben gyakorlatilag elmaradt, mert szinte kéthetente 
tudtak a méhek mozogni, É-on, ÉK-en meg még fürtben vannak, ott még alig volt repülésre alkalmas időjárás.
Talán ma, ide délre a délutáni órákban 14-16 fokot ígérnek.
A mogyoró a végét járja, gyakorlatilag csak az árnyékos részeken található néhány virágfürt, most már a barát fogják járni a méhek, annak tömegvirágzása bő egy hét múlva kezdődhet, de ebben is óriási eltérések vannak.
Valamikor szaktanácsadóként folyamatosan kellett fenológiai jelentéseket írnunk, most ezt nagyon hiányolom.
A tavaszi hunyor is komoly virágporos legelő, és ibolyát is sok felé láttam már, a méhesemben is rengeteg van.

Nagyernyei Attila