A méhcsaládok általános állapota

  • 3493 válasz
  • 976622 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2295 Dátum: 2021. Február 05. 10:22 »
"Profi méhészek azonnal felszámolják az ilyeneket, de én sem tartozom közéjük."

A problémák itt kezdődnek! 38 év után sem számolod fel őket?

Tegnap mi is találtunk 1-anyátlant. A másik 1 keret bogár, "anyatartalék" lett volna ,de már arra sem tartottuk érdemesnek.   Kegyetlennek tűnik ,de kiráztuk az anyátlant,.Az anyásat meg beleráztuk úgy anyástól egy másikba. Majd eldöntik melyik marad.

Lehet "babusgatni ,csak csak semmi értelme! Egy kisebb raj is többre megy mint ezek egész évben!

A hasmenés ,anyátlanság,többletfogyasztás miatt,nem egyenlő a nosemával.

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2296 Dátum: 2021. Február 05. 11:44 »
"A hasmenés ,anyátlanság,többletfogyasztás miatt,nem egyenlő a nosemával."

Ezzel csak egyetérteni tudok! Jó lenne, ha mindenki megtanulná.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2297 Dátum: 2021. Február 05. 18:05 »
Oszkárnak az a véleménye ami, nekem meg más.
Szerintem az idő előrehaladtával el fog dőlni, hogy mi lesz a kis család sorsa.
Ha az anyja jó, akkor kár felszámolni, mert tavasszal még akár egy bomba család anyja is áldozatul eshet, ha véletlenül elkezeljük, vagy akár kimerül.
Akkor pedig nagyon jól jöhet az ilyen "lefikázott" maroknyi népség.
Fontos, hogy ne kutassák meg, de ezt le is írtam, hogy le kell szűkíteni.
Örvendek, hogy Oszkárnak mindig csak atombomba családjai vannak, mindenkinek ezt kívánom.
Sajnos az élet másról szól, ez nem a legendák a vágyak, vagy akár a dicsekedés rovat.
Sokan örvendenének ha egyáltalán lennének méhei, mert amint hallom van gond bőven.
Még mi előtt rám is gondolnátok, egyelőre meg vagyok a sajátjaimmal elégedve, de a termelésig még sok minden történhet.
Nagyernyei Attila

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2298 Dátum: 2021. Február 05. 18:50 »
Köszönöm szépen a hozzászólásotokat.
Most mikor megnéztem tegnap ezt a kis családot,pont azt csináltam amit Attila írt.Leszűkítettem 3 Nb keretre.Jobbról,és balról kapott egy majdnem egész fedett mézes  lépet,középen meg maradt az a vékony mézkoszorús lép amin az anya volt.Így rendeztem el,a fészket.Remélem nem szűkítettem túl őket,és elférnek.A következő felmelegedésnél megnézem,hogy lesz e,akkora már fiasa.Ha nem lesz még pete sem Akkor azt fogom csinálni amit Oszkár írt, össze rakom egy anyás családnak.Köszönöm még egyszer a válaszaitokat.
Üdv Attila.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2299 Dátum: 2021. Február 05. 18:56 »
Ati22!
Ez ennyi.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2300 Dátum: 2021. Február 05. 19:51 »
"Örvendek, hogy Oszkárnak mindig csak atombomba családjai vannak, mindenkinek ezt kívánom."
Nincs ez mindig így! De próbálok tenni érte! Aki meg kínlódni akar az hagyja meg,és babusgassa.

"Egyszer mindenki hazaér"! Csak az "út"nem mindegy milyen hosszú! ;)

UI: Amíg 10 család volt mindig "bíztam" ezekbe a kicsikbe ,de rájöttem, nem kell.
Az bombákat is lehet erősíteni! "Atombombának"! Megint a nézőpont. Kinek mi az erős család!?
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 05. 19:58 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2301 Dátum: 2021. Február 06. 07:12 »
Ezt kérdezi Oszlár:
"Kinek milyen az erős család?"
Valóban ez egy mindent eldöntő, komoly kérdés, de én még ezt is tovább gondolnám.
Kinek milyen az erős család, úgy hogy nem rajzik, és maximálisan termel.
Erről szól a méhész szakma.
Mindenki tud erős méhcsaládokat produkálni, ha nem megy egyből akkor kettőből.
Ez arra jó, hogy a kollégáknak fotózzuk, és pózoljunk előttük, közben a háttérben a fákon úgy lógnak a méhrajok, mint a nyárfákon a fagyöngyök.
Én emiatt a termelő család fogalmát írnám jobban körül, mert ezért méhészkedünk.
Ha bombasztikus családokká fejlesztjük az állományunkat az véleményem szerint egy ketyegő bomba, mivel folyamatosan a rajzás pallosa van a fejünk felett.
Amikor már tömegével fellép a rajzási láz, és ezt csak anya-elvétellel tudjuk kicsit mérsékelni, semmit nem érnek a bomba családok.
Akkor milyen az igazi termelő család, amitől a legjobb eredményt várhatjuk?
Örösi Tanár Úr erre frappáns választ adott már régen.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 901
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2302 Dátum: 2021. Február 06. 10:52 »
Azt hiszem abban megegyezhetünk, hogy 2db 3 keretes családból semmiféle termelő család nem lesz, akárhogy vannak szűkítve és pátyolgatva. Viszont ha össze vannak rakva, akkor nem csak termelni fog, hanem akár már termelés alatt, de utána mindenképpen újra ketté lehet venni. Akkor melyik esettel is vagyunk előrébb?
Ismerek olyan (időmilliomos és egyúttal munkakedvelő) méhészt aki eleve így telel. Ősszel egyesíti a családjait, bomba családokkal telel ki, majd a fejlődés arra alkalmas időpontjában újra szétválasztja őket. A nagy népesség miatt lendületes tavaszi fejlődés van, nincs babusgatás, szűkítgetés, és raj sincs, mert termelésre újra két családot csinál belőle.

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2303 Dátum: 2021. Február 06. 14:01 »
wr .

Ezt magyarázhatod azoknak, akik ezt sosem próbálták!  Azok "babusgatnak"!

Majd csak "hazaérnek" ők is egyszer. Vagy sosem!! :)

*

wr

  • *****
  • 901
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2304 Dátum: 2021. Február 06. 16:36 »
Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy természetesen igaz ez az anyaproblémásokra is! Tehát a minapi kérdezőnek az a helyes válasz, hogy azonnal összerakni másikkal az anyátlanság jeleit mutató családot, a nem petéző, lehet hogy párzatlan, vagy hibás anyát pedig elnyomni. Amikor már máshol 2-3 keret táblás fias van, akkor már veszett fejsze nyele, mert nem fogják tudni behozni a lemaradást. Március közepén már nem lehet anyát adni nekik mert nincs értelme, meg addigra lehet hogy hasmenésesek is lesznek, de mindenképpen lemaradnak fejlődésben a többitől.

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2305 Dátum: 2021. Február 06. 18:07 »
https://youtube.com/watch?v=6hSyM8g3XaU&feature=share

Na erre varrjatok gombot! Mi itt vitatkozunk a lepényezésről! Más meg már híg eleséggel serkent!

AZ OSTOBA!! Azt írja a facebookon,hogy a pempőtermelést így fokozza!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2306 Dátum: 2021. Február 07. 06:58 »
Csányi Anti ezt írja:
"A jövő hétvégére úgy néz ki, hogy az idei tél leghidegebb időszaka köszönthet be.
Ez “szép” lesz!
Itt nálunk délen minimum 2-5 tenyérnyi fiast jósolok addigra.Már három napja jó idő van és előző szombaton is volt egy kis virágpor hordás.Fogyni fog a méz rendesen,ha tényleg ilyen hideg lesz."

Az időjárás előrejelzések sajnos teljesen pontatlanok, nemhogy 1 hétre, vagy akár 1 hónapra előre nem tudják pontosan megjósolni, de mostanság még 1-2 nappal is gondjuk támad.
Csütörtökön még azt írták, hogy a hétvégén tavaszias időjárás lesz az ország déli részén, 15-17 fokos meleggel, aztán tegnap ez éppen 7-8 fokra sikerült.
Teljesen mellé lőnek mostanság.
No de mi méhészek ebből mit szűrhetünk le?
Hogy a biztonsági méhészkedésre kell teljesen berendezkednünk!
Véleményem szerint, (Antival egyet értve) a tél legnagyobb kihívása a most következő hét közepétől várható.
Kemény éjszakai mínuszokkal, és nappal is fagyni fog.
Most jutottunk el odáig, hogy amely méhcsaládoknál híján van az élelem a fias körül.....ezt kár tovább ragozni.
Csütörtökön még a jó időben felhívott egy profi méhésztárs....hogy teleltél Attila? Nálam dől a virágpor.
Mondtam neki...sehogy, mert a neheze még hátra van, de eddig nem panaszkodom, és a telelésnek a generáció váltáskor van vége.
Nehéz időszak elé néznek a méhek, de a korai gyümölcsfák rügyeinek sem jön jól, mivel a becsapta őket ez a télnek nem nevezhető enyheség.
Remélem most is eltévesztik, nem csak a "jóidő" jóslást.........
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2307 Dátum: 2021. Február 07. 07:28 »
Lehetséges, hogy ez az oka a sok előrejelzési pontatlanságnak.....

https://www.idokep.hu/hirek/legyozte-a-meteorologusokat-az-5g


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2308 Dátum: 2021. Február 07. 07:42 »
Ez az írás is engem igazol:
"Bevallom nem szoktam lepényezni, meg szirupouni, de most pont a hidegtől tartva 25 család kapott 1kg sima lepény. Van kaja, de a kialakulóban lévő fészekben néhol fóliát felhajtva, kevésnek ítéltem. Félek ha beáll a hideg, nem hagyják ott a fiast. A kaja java meg mellettük van."
Ezért kell a méheket ősszel a mézes lépekre szorítani, akkor ilyen nem történhet meg.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2309 Dátum: 2021. Február 07. 07:43 »
Egy műsorban arról volt szó, h a légiforgalom jelentős visszaesése okozza azt, h a meteorológiai előrejelzések ilyen szinten visszaestek. A legtöbb gépen voltak érzékelők, amivel gyűjtötték az adatokat, és ezek kiesésével nagyjából 7 évet esett vissza minőségben az előrejelzési képesség.