A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 974499 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2235 Dátum: 2020. Október 19. 07:57 »
Tegnap hívott egy méhész barátom, hogy mit csinálok?
Mondtam neki, hogy egész nap méhészkedtem, és még vissza van a fele az állománynak.
Mit csinálok ilyenkor velük?
Válaszom...semmit, csak a fészken kívüli selejtezésre szánt lépeket ilyenkor szoktam kivenni.
Ahhoz, hogy végre tudjam hajtani  3-4 évente a teljes lépkészlet cseréjét, bizony családonként 5-6 lépet kell kiselejteznem.
Főként azokra a lépekre kerül sor amelyekben az utolsó fiasok kikeltek, és a felettük lévő mézkoszorút már kiették a családok.
Az építő keretek szabd építményét is ekkor töröm ki utoljára.
Az idén 4 alkalommal törtem ki az építő keret felső részét, az atkák nem nagy örömére.
A hét közepén 20 fok felett lesz a nappali hőmérséklet, ez ismét jó alkalom az atkák gyérítésére.
Röviden ennyi.
Már megrendeltem 1.500 NB keretléc garnitúrát, nem fogok unatkozni.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2236 Dátum: 2020. November 16. 15:28 »
Ma délelőtt beugrottam egy méhész barátomhoz, aki éppen a szublimáláshoz készített furatokat a menekülőterekre.
Kapóra jött, hogy kukkantsunk bele néhány méhcsaládjába.
Olyan 10-15-öt néztünk meg, az NB1/2-es állományából, de mind egytől egyig gyönyörűek voltak.
Noná, egy Tolna megyei méhegészségügyi felelősnek milyen legyen az állománya ha nem ilyen.
Szerényen mozogtak a méhei a borult időben.
Hazafelé útba esett a saját méhészetem, ekkor már fél kettő volt.
A 15 fokos melegben szépen repültek a sajátjaim.
Szekszárd a méhészetemtől mindössze 15 Km-re van, mire odaértem fekete felhők a város felett, és csupán 9 fok.
Ez a mikroklíma.
Pesten ugyanekkor 7 fok, kissé csepergett az eső.
Nagyernyei Attila

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2237 Dátum: 2020. December 07. 18:29 »
Üdv mindenkinek!
Tegnap megnéztem az összes család higiénikus tálcáját.Azt tapasztaltam,néhány családnál,hogy a kaptár hátulsó részén kezdték meg a telelést.És nem a kijáró felől.Legalábbis a lehullott morzsákból erre lehet következtetni.Egybe bele is néztem,de élelem volt bőven.Az utóbbi években többször tapasztaltam ezt,nem tudom mi lehet az oka.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2238 Dátum: 2020. December 08. 08:54 »
Elöl nincs nekik véletlenül kereszthuzat? Pl. hogy felhajtottad a fólia sarkát ott?
A másik gond lehet, hogy a kaptárak eleje nem délre néz.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2239 Dátum: 2020. December 08. 15:42 »
Üdv mindenkinek!
Azt tapasztaltam,néhány családnál,hogy a kaptár hátulsó részén kezdték meg a telelést.Az utóbbi években többször tapasztaltam ezt,nem tudom mi lehet az oka.

Olyan szokott előfordulni,hogy ha a kaptár hátulján is ki tudnak járni,akkor ott alakítják ki a telelőfürthöz szükséges üres sejteket.
Szinte az összes méhesünkben minden irányba néznek a kijárók és csak akkor telelnek hátul ha lyukas az alj vagy a fiók.

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2240 Dátum: 2020. December 08. 19:08 »
Elöl nincs nekik véletlenül kereszthuzat? Pl. hogy felhajtottad a fólia sarkát ott?
A másik gond lehet, hogy a kaptárak eleje nem délre néz.
Igen ez lehet a gond.Elől fel van hajtva a fólia,és a tető szellőző is nyitva elől, egy centire körülbelül.De ha bezárom nedvesedni fog a kaptár.Remélem át telelnek így is...
De holnap csak lehet,hogy bezárom a tető szellőzőket.De az összes családnál egyformán van takarva,A szellőzők is ugyan úgy vannak ki nyitva.Én arra gondoltam,hogy elől voltak az ősszel a gliceroxos csíkok És a csíkok alatt lerágták a lépeket,és ki hordták onnan a mézet is,ahol a csík lógott.Szóval ott megszakad a méz koszorú.De lehet hogy hülyeség,és tényleg csak huzat van elől nekik,vagy esetleg a tájolás miatt van.A kaptárak keleti,és nyugati tájolásúak,alsó kijárósak.Nincs lyuk egyik kaptáron sem.Itt vannak a háznál nagyon figyelek az ilyesmire,Szóval emiatt biztos,hogy nem lehet.Még annyit szeretnék kérdezni,hogy át tudnak e így telelni,hogy hátul alakult meg a telelelő fürt?Élelem van nekik bőven. Köszönöm a hozzászólásokat.
« Utoljára szerkesztve: 2020. December 08. 19:49 írta ati22 »

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2241 Dátum: 2020. December 08. 23:03 »
ati22, azt nézd meg, hogy van-e elegendő mézük, és az jól helyezkedik-e el a telelő fürthöz képest. Egy glicerox csíknyi hiány nem jelentős, ha a többi részen jó fedett a méz. Így aztán mindegy, honnan indulnak. Végső esetben fogod a kaptárat, ha levehető az alj, s megfordítod, ekkor elől lesz a fürt.

Akáctól serkentettem őket, azt figyeltem meg, hogy az alsó lépek hátsó felében volt többnyire fedett fias, elől nem. Persze a családok sem voltak erősek. A felső fiókban ott teljes hosszban volt fedett fias (fél NB rakodó, fészek 2 fiókon). A kijáró szűkítve volt.

A szellőzőket nem zárom be, a fóliát elől-hátul felhajtom 3-4cm-re. Kijárón egérrács, kis lyukú.

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2242 Dátum: 2020. December 10. 15:43 »
ati22, azt nézd meg, hogy van-e elegendő mézük, és az jól helyezkedik-e el a telelő fürthöz képest. Egy glicerox csíknyi hiány nem jelentős, ha a többi részen jó fedett a méz. Így aztán mindegy, honnan indulnak. Végső esetben fogod a kaptárat, ha levehető az alj, s megfordítod, ekkor elől lesz a fürt.

Akáctól serkentettem őket, azt figyeltem meg, hogy az alsó lépek hátsó felében volt többnyire fedett fias, elől nem. Persze a családok sem voltak erősek. A felső fiókban ott teljes hosszban volt fedett fias (fél NB rakodó, fészek 2 fiókon). A kijáró szűkítve volt.

A szellőzőket nem zárom be, a fóliát elől-hátul felhajtom 3-4cm-re. Kijárón egérrács, kis lyukú.
Én is gondoltam arra,hogy megfordítom a kaptárakat,mivel le vehető az aljról a fészekfiók.Ahogy jobb idő lesz bele nézek ezekbe a családokba,ahol hátul van a fészek.Nálam is ugyanígy vannak takarva a családok,mint ahogy le írtad.A hátul fészket ki alakító családoknál,itt is hátul volt a fias már az ősszel,arra emlékszem én is.Köszönöm a hozzászólást.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2243 Dátum: 2020. December 19. 17:32 »
A jelenlegi időjárás a méhcsaládok telelése szempontjából ideálisnak tekinthető.
Fürtben tartja a családokat, és ami a legfontosabb, az éjszakák és a nappalok között alig van hőmérséklet különbség.
Ez a bágyadt "depressziós"  napsütés nélküli idő arra is jó, hogy nem csalja ki a méheket.
Én egyébként még a kijáró árnyékolókat fel sem tettem, azt akkor szoktam ha havazást mondanak.
Érdekességként szeretném megjegyezni, hogy fiam elég régóta Ausztriában dolgozik, jelenleg fent az Alpokban 1.800 méter magasban.
Nappal egy felhő sincs az égen, 9-12 fok volt a héten!!!!!!!
Remélem ezt nem fogják egyesek kétségbe vonni mint anno amikor októberben a tengerparton 32 fokot mutatott a hőmérő.
Én személy szerint jobban örülnék a kemény fagyoknak, legalább kordában tartaná a sok poloskát, ide nem való csúszó-mászókat.
A méhekkel nem lehet gond nagy hidegben sem, természetesen ha jó helyen van a kajájuk.
Lehet marhaság de szerintem egy hófúvásokkal tarkított mínusz 10-15 fok megakasztaná a korona vírust is.
Kényszerűségből mindenki házi karanténba szorulna, a vírus így nem találna magának táptalajt.
Meg kíváncsi lennék hogy viselkedne a hófúvásban.
A gyerekeknek sem ártana egy kis hó mert lassan a havas Karácsonyokat csak fényképekről mutogatjuk nekik.
Nagyernyei Attila

*

huber

  • ***
  • 144
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2244 Dátum: 2020. December 19. 21:49 »

Remélem ezt nem fogják egyesek kétségbe vonni mint anno amikor októberben a tengerparton 32 fokot mutatott a hőmérő.
http://kepkezelo.com/images/2vvse9upcor9zsp6eq1h.jpg
« Utoljára szerkesztve: 2020. December 19. 21:58 írta huber »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2245 Dátum: 2020. December 20. 06:54 »
Nem csalódtam benned huber.
Köszi, hogy megtaláltad a képet!
Ennyi idő után elmondhatom, hogy Montenegróban, Budvában készítettem a képet, de már nem emlékeztem rá hány fok volt.
A városban sétálva mindenhol hasonló hőmérsékletek voltak.
Fiam most a svájci-osztrák határtól dolgozik 10 Km-re, mint említettem 1.800 méteres magasságban.
De most néztem London időjárását, az sem gyenge!
https://www.idokep.hu/30napos/London
Ott, tőlünk jóval északabbra ma 15 fokot ígérnek.
Akkor min csodálkozunk?
Egyébként itthon is többször van Kárpátalján melegebb mint itt nálunk délen.
Ez meglátszik a méhcsaládok tavaszi fejlődésén is, és azon, hogy az akácok virágzása az utóbbi időben teljesen "összecsúszik".
Nekünk az elkövetkező időszakban az a feladatunk, hogy ennek az új kihíváshoz a méhcsaládjainkat hozzáillesszük.
Sajnos van egy gyanúm, hogy ismét a tavasz rovására van most jó idő, és akkor fogunk megint szívni.
A telek és az évszakok kitolódnak, ez igaz a nyárra és az őszre is.
A szélsőséges időjárás igen megnehezíti a termelést, és kell hozzá egy zsák szerencse is.
Nekünk egyetlen feladatunk volt eddig is, "felhúzni" főhordásra úgy a méhcsaládokat, hogy a rajzási láz ne lépjen fel.
Nem egyszerű történet.
Ezt úgy hívják, méhészkedés.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2246 Dátum: 2021. Január 03. 18:00 »
Érdekes volt az elmúlt két nap.
Megyénkben több helyen intenzíven repültek a méhek, volta hol csak "pötyögtek", és volt ahol ki sem dugták az "orrukat".
Az egyik kolléga arról számolt be, hogy a kaptár belső falán csorog a víz, a felső takaró pedig langyos-meleg.
Szerintetek?
Mondtam neki, hogy ezzel addig nincs baj amíg néha ki tudnak repülni, de ha tartós hideg lesz, és kirepülésre alkalmatlan idő, akkor borítékolható, hogy minimum nozemásak lesznek.
Én ezt már vagy 18 évvel ezelőtt megtapasztaltam, emiatt váltottam telephelyet.
A méheknek nem jó ha olyan helyen van a telelőjük ahol sokat éri a Nap, becsapja őket és beindulnak az anyák.
Ekkor még a kijáró árnyékoló sem használ, mert a kaptár fala átmelegszik, és már kész is a baj.
Véleményem szerint (és mások szerint is) a méheknek szerencsésebb a teleléskor a hideg telephely, akkor kisebb a fogyasztás, és nyugodtabbak.
Ha mozognak, mert nincsenek kemény fürtben, az energiába kerül, ehhez pedig méz kell.
Én nem örvendenék a kolléga helyett.
A halk, egyenletes mormoló telelő hangot szeretem ebben az időszakban.
Pár nap és jön a várva várt lehűlés.
A tél még el sem kezdődött.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2247 Dátum: 2021. Január 04. 20:06 »
Szervusztok! Sajnos nálam is baj van, majdnem minden nap volt kirepülésük, és a vizet keresték. Biztosan beindultak az anyák, remélem kidobálják a fiast az elkövetkező időszakban.
Üdv: Csaba

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2248 Dátum: 2021. Január 04. 20:22 »
Olvastam egy másik méhész oldalon, hogy többen panaszkodtak az oxálsavas kezelésre.
Nem tudják mi az oka.
Volt aki teljes családok pusztulásáról számolt be, volt akik "csak" léputcák elvesztéséről.
Az egyik hozzászóló már pedzegette a témát, a hőmérsékletet.
A kezelés után ugyanis a panaszosok elmondták, hogy másnap reggel fagy volt!
Erről írtam már többször.
Az oxálsavas kezelés után szerencsés ha a méhek tudnak egyet repülni, és másnap ne legyen fagy.
Ekkor ugyanis nem tudnak nyugodtan fürtbe húzódni, mert zavarja őket a sav, és ez a vége.
Bizonyíték erre, hogy amely családokat nem locsolták, azoknál semmi gond.
Véleményem szerint az a néhány maradék  atka nem okozott volna akkora gondot, mint a méhász által elkövetett helytelen kezelés.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 04. 21:13 írta Nagyernyei Attila »

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2249 Dátum: 2021. Január 04. 21:39 »
Én a szublimálásnál is tapasztaltam. Nem húzódtak fürtbe,de köszönik jól vannak. 
Azért levontam a tanultságot!

Ma a legerősebb családunkra raktam 1db 1/2NB mézteret! :) Ez nem vicc!!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 05. 17:35 írta oszkár »