A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966833 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2145 Dátum: 2020. Április 28. 07:47 »
Oké, így értem. Hát ez nem a legjobb.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2146 Dátum: 2020. Május 02. 08:21 »
A következő napokra, de egész jövő hétre mérsékelten meleg (20 fok alatti) hőmérsékleteket, és felhős-napos, néha záporos időket ígérnek a meteorológusok.
Ennek nagy jelentősége van a méhcsaládokra, mert most kel ki egy akkora méhtömeg amit elég lesz kaptárban tartani.
Amennyiben "normálisan" következnének a méhészeti események, akkor ez a hőmérséklet még jól is jöhetne, mivel csúszik az akácvirágzás kezdete.
Most azonban merőben más a helyzet.
A méhek már most bombák, és nagyon óvatosan lehet a mézkészletükhöz hozzányúlni, mert ha az akác valóban teljesen kimarad, akkor minimum egy hónapig nem lesz érdemei hordás.
Az gyalogakác vagy ámorakác nem sok méhésznek adatik meg, de annak is van vissza 3 hete.
Normál években kipergettük a repcét, a tavaszi mézet (galagonyát) és elindult a hordás akácról.
Most ez, a szinte hűvösnek mondható időjárás nem csalja úgy a virágokat, é a méhcsaládok fogyasztása is drasztikusan megnő, a méhek meg kelnek, és kelnek.
Tegnap odatettem néhány kijáró elé a kezem fejét és mint egy hősugárzó, úgy áramlott ki a kaptárakból a meleg.
Ez egy érdekes játék, hogy kitakarom-betakarom, nagy kijárót nyissak e?
Természetesen ha bölcsőznek akkor érdemes hűteni a méhcsaládokat, egyébként pedig azt érjük el a laza takarással, hogy megugrik a fogyasztás.
Nagyon nehéz ilyen időjárási és méhlegelő körülmények között jól dönteni.
A mai kor méhészkedése már köszönő viszonyban sincs azzal, ahogy megszoktuk, tanultuk.
És erre szeretném írásommal a hangsúlyt helyezni.
Nem szabad a "bevett szokások szerint" méhészkedni, hogy ......mindig így csináltam.
Mások a körülmények, és ez más szemléletet kíván.
Véleményem szerint akkor döntünk jól, ha méhcsalád "élelmiszer -biztonságára" helyezzük a hangsúlyt, majd ha ez rendben, akkor jöhetünk mi a pörgetéssel.
Tehát ha lesz hordás pergetés, ha nem lesz akkor pedig pihi.
Ez a 2020.évi taktikám......egyelőre.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2147 Dátum: 2020. Május 03. 04:28 »
Attila! Pont tegnap gondoltam, hogy kezdheted az anyákat zárni, fehérbimbós az akác. (legalább is itt). Nálam a családok fején 1 fólia, a kijáró 20centi, méhek este az ajtóban ülnek (meg a kaptárak fenekén). Jövőhéten tisztító pergetésbe kezdek, herelépet (ÉK) vágom ki, reményeim szerint 8.-a körül indul az akác. Tegnap véget ért a galagonya (-20deka)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2148 Dátum: 2020. Május 03. 07:04 »
Hozzászólásaimat mindig úgy olvassátok, hogy ez kizárólag a mi vidékünkre, Tolna és Baranya megyére érvényes.
Miért írom ezt?
Mer kaptam két privát üzenetet (kár, hogy nem hozzászólásként olvashattuk) hogy az egyik kolléga a 12-es Hunorra már a 2. mézteret tette, és egy konténeres méhész már pergetett is.
Jelenleg itt nálunk esik, máshol meg ahogy nézem süt a Nap.
Ilyen kicsi országban ekkora eltérések, szinte bámulatba ejtők.
A galagonya nálunk teljes virágzásban van, úgy mint a virágos kőris.
A méhek passzolnának az akáchoz, de hogy milyen lesz azt jelenleg senki nem tudja megjósolni.
A korai részek fehér bimbósak, már egy kis illat is érződik.
Ahol kopaszak a fák, ott nincs remény.
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2149 Dátum: 2020. Május 03. 22:03 »


Olyant láttunk már, hogy az alja elfagyott, ami most bimbós annak mézelni kell ha az idő is jó lesz rá. De lehet ellenőrizni is: https://www.youtube.com/watch?v=LgJqmK1DPCc

Én mindig optimista vagyok!!!

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2150 Dátum: 2020. Május 18. 07:35 »
Sziasztok!

Méhcsaládok felfejlesztésénél lehet használni:
- felső erős takarás
- oldalsó szűkítő-takaró
- folyamatos szirupos serkentés
- folyamatos fehérje pótlás pl. virágporos lepénnyel
- ja, és lehet őket fűteni is, pl. konténerben gázkonvektor vagy kaptárokban külön fűtőbetéttel, alulról (erős külső lehűlések kivédésére).

Létezhet az, hogy a család akkora kiterjedésű nyitott fiasítást hoz létre a kedvező körülmények hatására, hogy azt dajkálni (az álcákat elegendő mennyiségű pempővel ellátni) már nem képes maradéktalanul?

Köszönöm válaszaitokat.
Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2151 Dátum: 2020. Május 19. 05:41 »
Ezt kérdezi Attila.
"Létezhet az, hogy a család akkora kiterjedésű nyitott fiasítást hoz létre a kedvező körülmények hatására, hogy azt dajkálni (az álcákat elegendő mennyiségű pempővel ellátni) már nem képes maradéktalanul?"
Akkor abban a családban valamilyen baleset történt, mert normál körülmények között ez nem történhet meg.
Ez esetleg generációváltáskor fordul elő, amikor hirtelen tűnnek el az öreg méhek.
Egyébként az anya ezt szabályozza, főként a begyűlő virágpor mennyiségétől, és a dajkaméhektől függ.
Ha a méhész(?) "túlpetézteti" az anyát, mert folyamatosan tűzögeti a laza fészket, akkor vessen magára.
A pempőszegény álcákból rövidebb életű méhek lesznek!
Nem mindegy, hogy egy anyakocának 7-8 malackája van, vagy 15.
Ha nem kapnak az álcák megfelelő mennyiségű, és minőségű táplálékot, akkor ez vissza fog ütni.
Akkor fejlődik harmonikusan egy méhcsalád, ha a dajkaméhek, és az etetésre váró álcák aránya összhangban van.
A hideg, a takaró méhek, és egyéb más körülmények is befolyásolják a méhcsaládok zökkenőmentes fejlődését.
Ha annyira "megugrasztjuk" a nyitott fiasítást, annak általában első jele, hogy bemeszesedik.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2152 Dátum: 2020. Május 27. 05:53 »
Sokszor írtam róla, hogy rossz években van az anyakorlátozásnak nagy jelentősége.
Az idén is bebizonyosodott, hogy akik szabadon hagyták a fészekben "bóklászni" az anyát nem sokat tudnak pergetni, vagy töredékét a karanténba zárt családokénak.
Nézzük a legelterjedtebb kaptártípusokat, hogy is néz ki 2020-ban egy gyenge akác után.
A Hunor 10-es fészke megfelel 7NB-nek, tehát ez óriási, rengeteg mézet felemészt.
A KB 10-es még rosszabb, mivel ez a keret 2 cm-el "mélyebb".
Az NB rakodó(?) véleményem szerint a lehető legrosszabb a 10 keretes fészek lépekkel.
Ha ezt nem pergeti a kolléga, akkor gyenge eredményre számíthat, ha pergeti akkor jó kis vegyes-mézet produkál.
Az1/2 NB rakodó, ha 2 fiókon hagyták a fészket kapufa, ugyan az mint az előbbi, (ha nem rosszabb) ha 1 fiókon akkor az lehet az idei bajnok.
Lényeg, hogy a gyenge hordás miatt a méhek a fias körül úgy eldugtak 10 kg akácmézet, hogy az kivenni elég macerás, ez a kaptártípusoktól teljesen független.
Tehát mivel én keményen (4-5) keretre korlátoztam az anyákat, így nem panaszkodok.
A szélső mézes virágporos (veselép) anyakorlátozáskor tökig mézes volt, így abba akácméz nem  fért.
Az Építő Keret (ÉK) megint kiesik, mivel annak alja munkás, a kitörhető rész here.
Az akkor beadott műlép léctől lécig fias, még a kötő sejtek is!
Az egy-két (most már) fedett fias fölött van némi mézkoszorú.
Ami még érdekes, rajom egy sem volt és összesen 2 anyaproblémás család van a "karanténfeloldás" után.
Most majd megkapom, hogy visszaesnek a családok.
38 éve így csinálom, eddig ezzel nem volt problémám.
A fentieket azért írtam le, mert kapom a kioktató kritikákat (főként a Zöldről), így elmondtam a véleményemet.
A mézem hófehér, és sűrű mint a lekvár.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2153 Dátum: 2020. Május 27. 19:48 »
érdeklődnék valaki tudja e hogy mézel az édeskömény

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2154 Dátum: 2020. Május 29. 08:40 »
igen mézel de az első évben előzi meg a naprát  ,.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2155 Dátum: 2020. Május 29. 09:55 »
Attila. Nem mindenki szeret úgy méhészkedni, mintha CNC programot írna. Meg a rakodókat nem is arra találták ki.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Május 29. 10:04 írta Mortimer »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2156 Dátum: 2020. Május 29. 20:32 »
Néhány gondolat a méhek takarásáról.
Ilyenkor sokan legyintek, hogy minek takarni nyár van...nyár van?
A hajnalok szinte csípősek, és nappal sem kúszik a hőmérő higanyszála 20 fok fölé.
Ebben az időszakban igen is takarni kell a méhcsaládokat, és amennyire lehet szűkíteni a kijárókat.
Nálam egyébként is a pergetés a   kijárószűkítéssel kezdődik.
Jelenleg is a téli szűkítők vannak bent, és a méhek 2 rétegű hőreflektoros fóliával vannak takarva, valamint azokon még filc is.
Mindenki maga dönti el, hogy miként takar, de az illik, tudni, hogy a fészek hőmérséklete  36 fok körüli.
Ez pedig rendkívüli megterhelés a méhcsalád számára, különösen ebben a hideg ciklusban.
A pergetés nálunk simán lezajlott, a mézes-lépeket azonnal visszatettem, semmi gond nem volt, de ehhez kellett az is, hogy szinte minden nap többszöri zápor zavarta a munkámat, aminek jótékony hatása is van, mégpedig az, hogy elmossa az illatokat.
Az anyák szabadon, petézhetnek kedvükre.
Nagyernyei Attila
 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2157 Dátum: 2020. Július 03. 06:44 »
Többen felhívtak, sőt felkerestek, hogy a két kánikulai nap után igen megcsappantak a kijáró méhek.
Azt tudom elmondani, hogy az enyémek is.
Különféle téziseket állítottak fel a kollégák, most ezeket írom le.
Legtöbben a hársra gyanakodnak, hogy ebben az extrém melegben a nektárja mérget termelt.
Egyébként én is hallottam már hasonlóról, de még ilyen mértékben soha nem tapasztaltam.
Amit egy kicsit furcsálltam, hogy többen (főként felső és középkijáróval) rendelkező méhészek arról is beszámoltak, hogy maroknyi hulla gyűlt össze a kaptárak aljában ebben a két napban. (Hétfőn és kedden.)
Az alsó kijáróval rendelkezőknél egyszerűen kidobták a kaptárak elé.
Aztán jött a másik gondolat, az extrém UV sugárzás.
Mint tudjuk az átlag 5,5 de ezeken a napokon 8 és 9 közötti, az-az extrém értékek voltak.
Lehet ez is megviseli a méheket?
Leírnám a harmadik gondolatot, ez pedig a jégeső elhárításához használt ezüst-jodid.
"A jégeső-elhárítás legfőbb célja a jégszemek méretének csökkentése a légtér reagens anyaggal való telítésével. A jégkristály szerkezetéhez nagyon hasonló mikron méretű ezüst-jodid molekulákat juttatunk a légtérbe,a molekulák kristályosodás után magukhoz vonzzák a vízrészecskéket, így a vízpárából sok apró jégszem keletkezik, melyek pozitív tartományba érve egyre kisebb méretűre zsugorodnak, vagy teljesen elolvadva eső formájában jutnak a földre."
Szekszárd környéke tele van jégeső elhárító generátorokkal, és rakétákkal ezzel védik a történelmi borvidéket.
Egyelőre itt tartunk.
Véleményem szerint rövid időn belül "észhez térnek" a családok, mert  a sok etetés-serkentés hatására azért van szépen fias, de ez így a napraforgóvirágzás kezdetén senkinek nem hiányzott.
Az etetésről még néhány szót.
Tegnap beszéltem egy megyei méhegészségügyi felelőssel aki arról számolt be, hogy sajnos sokan nem etették a méheket akác után.
/Ennek következménye a konkrét méhcsaládok pusztulása, vagy a teljes leépülés.
Ahol éltek még a méhcsaládok ott semmi fias!
Volt akinél sziruppal locsolták meg a méheket, mert már fele család nem élt az éhségtől.
Sajnos én is tudok ilyen esetről, pedig végig kongattuk a vészharangot, hogy nincs kaja, etetni kell.
Válasz?
Miből vegyek nekik cukrot eddig semmit nem pergettem?
Az én válaszom?
Akkor minek méhészkedsz ha hagyod őket veszni?

Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2158 Dátum: 2020. Július 03. 10:36 »
Nem a kánikula okozta az elnéptelenedést !!! Akác óta a sok hordástalan nap , sok eső , magas páratartalom nagyon kedvezett a nosemának !!!   Erre felé is sok méhész jelezte , hogy megy az igazoltatás a kijáróban ! Egyszerüen a méhcsalád a saját nosemátol büdös társát nem engedi vissza a kaptárba sőt még le is ölik !! Sajnos a mikriszkóp is igazolta az észrevételeket !!! Minden év minden június végén nosema járvány üti fel a fejét Magyarországon !!!!!
« Utoljára szerkesztve: 2020. Július 03. 10:42 írta mézengúz »

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2159 Dátum: 2020. Július 03. 11:56 »
Mézengúz!

Az előbbi állításodat azzal tudnám igazolni, hogy nálam napok óta folyamatosan nagy a torlódás a kijárókban, még az olyan legyengült  családoknál is, amelyeknél akác alatt-után anyavesztés volt, vagy lerajzott..