A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 975077 megtekintés
*

Apis

  • ***
  • 145
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2130 Dátum: 2020. Április 02. 22:20 »
Ehhez csak annyit tennék hozzá, amennyiben a szélső lép nincs telenyomva virágporral én inkább azt fedelezem le ( kb 30 C fokos) és mellé adom be a bővítést ( most azért még hideg van), ami ha előtte szobából hoztad ki kb20 C fokos. Ha a fias mellé egyből hideg lépet teszel , bizonyos időjárási körülmények között(most), akár a fiast is megfázíthatod, mivel ezt a méheknel fel kell fűteni. De ez nyílván csak az én egyszerű véleményem.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2131 Dátum: 2020. Április 02. 22:28 »
Apis!
Mivel nem írtam, hogyan van most berendezve a kaptáram, ezt ne feltételezd rólam, hogy ennyire amatőr vagyok.
A bővítésre használt lép kívülről neki van nyomva a szűk fészek oldalfalának!
És ez is felülről kétrétegű hőreflektoros fóliával, kartonlappal, és szövetekkel takart!
Tehát a méhek biohője előmelegíti, valamint meleg sziruppal locsolom meg.
Ez nem az amatőrök rovata, de nem sértődöm meg, csak szokatlan, hogy ennyi idő után ilyen bakikat feltételezel rólam, hogy hideg léppel bővítek.
És a nyitott fiast is azért emelem át a fészek közepébe, mint ahogy az előbbi írásomban ezt olvashatod.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2132 Dátum: 2020. Április 02. 22:32 »
Nyugi, értelek, kiegészítés volt! De amit írtál hozzá azzal eggyütt értendő!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2133 Dátum: 2020. Április 09. 19:22 »
Ma elkezdtem a csapolást. 6nb keretre állítottam az állomány egy részét kezdetben. Viszont úgy látom, hogy inkább csak 5-re érdemes.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2134 Dátum: 2020. Április 09. 20:31 »
Kolbász!
Jól látod!
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2135 Dátum: 2020. Április 17. 06:56 »
Már van 2020-as petéző méhanyám.
Anyaváltás volt több méhcsaládomnál, és ebből az egyik már tegnap el kezdett petézni.
A méhcsaládok gyönyörűek, az idén elég lesz őket kaptárban tartani.
Egy kiugróan jó család fiasítása 9 NB keret, ami táblás!
Természetesen azonnal elvettem tőle egyet.
A többinél általában 5 fedett 1 nyitott fias van, de a méhészetem 25-30 %-ánál 7, ahol ettől több azoktól következő alkalommal elveszem.
Az akácra nem kell nyomnom a gázpedált, mivel az erdők nagy része fagyott, ahol pedig szép virágokat találtam, olyanok a fák mint a céllövöldében, mindenhol tábla.
Szerintem az idén sokan megelégednének azzal is, ha egy csapon vékonyan csordogálna az akácméz, de a nagy dumásoknak biztosan az idén is kettőn fog....
Annak külön örvendek, hogy ők átköltöztek a Zöldre és ott osztják továbbra az észt.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2136 Dátum: 2020. Április 17. 07:02 »
Tegnap újra indultam a családokon. 2.körben csapolom őket 5-6 keret fiasításra, helyére műlépet adok, így dolgozhatnak(népességtől függően). Jelenleg átlagban 10-12 nb keretet vastagon takar az állomány. Már csináltam 2 családot 7-7 fiassal. Egy hét múlva 6-7 keret fiasításnak kell lenni a kaptárban, ahol most 7 keret van, ott bölcsőalap is van. Érdemes oda figyelni rájuk! A múlthéten beadott Építő keretet a családok 1/3-a kiépítette, bepetézte teljesen, a többi inkább csak félig. A hidegben elfogyasztott mézkoszorú helyére az anya vígan petézet, mostanra javarészt léctől lécig fiasok a (fias) keretek. Eddigi megfigyeléseim alapján 5 keret fias 1 hét múlva 6,5-7 keret fiast szokott jelenteni, és még hol az akác?(2021?). Érdemes odafigyelni, nem jó dolog fára mászni. 🙂

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2137 Dátum: 2020. Április 23. 06:46 »
Az tisztán látszik, hogy a méhcsaládokkal nem lenne semmi gond akácon, mert bombasztikusra fejlődnek.
Gyakorlatilag már most elérték az anyakorlátozáshoz szükséges állapotot, lassan már fékezni kell őket.
Olvastam több helyen, hogy NB családokat kínálnak eladásra 10 keret fiassal.
Azt azért megnézném, hogy mekkora is az akkora?
Ez mindig vitát generál, hogy egy fiasítás kiterjedése a lépen miként néz ki.
NB fias keretnél általában 7-9 centis mézkoszorúval számolva, nem nagyobb mint a Hunor..... hacsak nem szűkítjük a fészket.
Akkor ezek szinte valóban léctől-lécig fiasok.
Én úgy hallom másoktól is, hogy a termelő méhcsaládok április 22-én, 7 NB fiassal rendelkeztek.
Ezek a családok valóban gyönyörűek, ha léctől-lécig fias a 7 keret.
Már csak az a kérdés, hogy hová nyomjuk a gázt, milyen méhlegelőre?
Elfogadott álláspont méhész körökben, hogy a 2019-es év extrém "rajzós" volt.
Szerintem az idei év ezt is felülmúlhatja, de ez mind csak a jóslás kategóriája.
Egyelőre az hallani, hogy a repcén sincs komolyabb mászkálás, ez is hozzájárul a családok jelenlegi kimagaslóan szép állapotához.
Gyorsan lekopogom, és maradjon is így.
Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2138 Dátum: 2020. Április 23. 21:34 »
Ma elkezdtem az anyákat zárni. Átlag 7 keret fias van, volt napos petés bölcső is soknál. Na tőlük vettem el 1 fiast így 6 keret fias maradt nekik, és 12-15 keretet fognak. Kaptak zsemle színű lépet tűzve a fészekbe. Ez már a 2. csapolás idén, eddig 20 kölyökcsaládot csináltam, mert nem tudom hova rakni a fiast. A hidegépítményes kaptáraimban azért még nem kellet csapolni, ott most érték el a 7 keret fiast.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2139 Dátum: 2020. Április 24. 06:27 »
Az anyakorlátozás időpontját rendkívül korainak tartom!
A MÉHÉSZET szaklap májusi számában olvashatok erről cikket.
Mit is ír erről Örösi Tanár Úr?
Akác előtt 10 nappal kell anyát korlátozni.
De milyen akác előtt?
A hordás előtt, dandár előtt, a virágzás megkezdése előtt?
A virágzás megkezdése nem egyenlő a hordás megkezdésével!
Legalább 1 hét kell mire "bele tudnak nyalni" a méhek, mert előtte kemény a virágszirom, nem érik el a méhek a nektárt.
Most a normál (nem fagyos virágok) 3-4 cm-ek, ez után 1 héttel kell anyát zárni!
Ettől függetlenül mindenki úgy csinálja ahogy jónak látja, a 6 fiast pedig kevésnek tartom anyazáráskor.
Írásommal nem szeretnélek kioktatni, és főként megbántani, ez a véleményem.
Én egyébként babos virágnál zárok anyát, ezzel kilógok a sorból, de majd olvassátok el, hogy miért.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2140 Dátum: 2020. Április 24. 06:57 »
Minden észrevételt szívesen olvasok! 🙂 Több dolog miatt kezdtem el zárni most az anyákat.
1. 2018hoz hasonlóan fest az erdő, az időjárás. Akkor május 1.-én menekültem repcéről egy akác erdőbe, 3.-án már mértem. Akkor is meleg volt az Április, most is az, csapadék is hasonló mennyiség. Kevés virág van a fák hegyében, ilyenkor azok gyorsabban fejlődnek, mint ha tele lenne virággal a fa, kevesebb virágra koncentrálódik ugyan annyi keringés.
2. Rajzás közeli állapotban vannak a családok, most fog kikelni még egy nagy adag méhecske, gyengítenem kellet rajtuk. Hátra zártam az összes anyát (melegépítményes kaptár) így a kijáró méhtömeg nem a fészket zsúfolja.
3. Van némi hordás. A bejövő nektárt és virágport így a rács előtt még a kelő fias helyére teszik le, nem a fészket tömik, az anya hátul tud petézni. A késői akáchoz és utánna a dohányhoz nekem még erre a kiterjedt fiasra szükségem van, viszont fékeznem is kell őket, mert nagyon bénán mászok fára 😀
Most mi lesz a dolgom? 1 hét múlva 1 keretet kiemelek, kirakom a rács mellé, és rakok be zsemle színű lépet. 1 mézeset meg elszedek, és kipergetem. Ha most nem korlátozom melegépítményesben az anyákat, akkor vagy bölcsőzni fognak, vagy nekem is lesz 10 keret fias ami csak 5-öt ér. Majd beszámolók mire jutottam. 🙂

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2141 Dátum: 2020. Április 24. 07:53 »
Olvastam a  kiegészítésedet, és így teljesen rendben van.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2142 Dátum: 2020. Április 26. 13:38 »
Úgy látom a repce megoldotta a rajzásgátlást. Jól mézel de 3 kikelt áblás fiasbol 1 léputcával bővül a család, van egy kis mászkálás és némi hulla is.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2143 Dátum: 2020. Április 27. 19:28 »
Nem fordítva akartad írni? Egy táblás fias lépből, három léputca nép.

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2144 Dátum: 2020. Április 27. 22:33 »
Lehet hogy nem fogalmaztam elég pontosan. Nem fejlődnek rendesen , azért írtam hogy megoldódott a rajzásgátlás.   
Egy hét alatt kikelt 2-3 táblás fias de alig növekszik a család.Legalább 4 léputcával erősebbnek kellene hogy legyenek.