A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967733 megtekintés
*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2115 Dátum: 2020. Március 20. 08:07 »
Sziasztok!

A közelgő hidegre várhatóan hogyan reagálnak a méhek, mit tehetünk védelmükben?
Például még szűkíteni, vagy kaptárokat betakarni kívülről, esetleg zárt épületbe hordani?
Külső folyadék, víz hiányát a méhek hogyan kompenzálják a kaptárfogságában? Tartalékolnak hígabb mézet?
Konténerben azért védettséget élveznek valamilyen mértékben.
Kinek milyen tapasztalata van ez ügyben?

Köszönöm a hasznos tanácsokat előre is.
Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2116 Dátum: 2020. Március 20. 10:47 »
Eredetileg azt terveztem, hogy még szűkítek(a hideg miatt, viszont a sok virágpor azokba a keretekbe került, amit elvehettem volna. Továbbá az eredeti terv szerint jövőhét közepén bővítettem volna először (ugye közbe jött a hideg), így arra a következtetésre jutottam, hogy inkább nem bolygatom őket, hiszen a virágpor most fontos lesz nekik. Lehet látni a virágpor elhelyezéséből, hogy hova tervezi a család a fiasítás bővítését. Amúgy is 1-1 keretet vehettem volna el, mert 6-7keretre vannak szűkítve(így az utolsó keret is bundás lenne mint amikor már bővítésre érett a család) . Szóval nem bántom őket, hanem holnap kapnak egy liter 1/1es szirupot zacskóban, az 3-4 napig is elég nekik, utánna pótolom, ha az idő engedi. Nb keretméretről beszélek. Terveim szerint 7-10 nap múlva lesz az első bővítés. Minden bizonnyal karcolt kerettel az utolsó fias mellé. A következő pedig 2 hét múlva, akkor már műléppel is és karcolt kerettel is.
A zacskós etetést legalább heti rendszerességgel folytatom egészen április közepéig. (repcére nem tervezek vándorolni).
Egy utolsó fontos gondolat! A melegvizes itatók keményen üzemelni fognak, mert ha véletlen kitéved néhány méh, akkor is legyen esélye életben maradni. A gyalogkaptárakra holnap rakom vissza az egérrácsokat, mert 2013-ban bizony volt akinél kárt okoztak március idusán. Úgy gondolom én ennél többet nem tehetek most.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2117 Dátum: 2020. Március 23. 21:07 »
Zalában már van 9 hunor kereten fiasító család is igaz 2 ő de van.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2118 Dátum: 2020. Március 24. 07:05 »
Értjük, tehát 2 családban van összesen 9 keret fias.
Véleményem szerint ez a mostani pár napos tél nem csinál semmi gondot azokban a méhcsaládokban amelyeknél jó helyen van az élelem.
Az elmúlt héten beraktározott virágpor most jól jön a fogságra ítélt családokban.
Ami egy kis csavart tesz a történetbe, hogy pont a generációváltás alatt jött be a hideg.
Amelyik családnál a generációváltás látványos népvesztéssel megy végbe, ott bizony a nyitott fiasok takaratlanul maradhatnak.
Most van óriási szerepe a gondos fészek takarásnak, hőszigetelésnek, és a fészekszűkítésnek.
Akik azt a régimódi elvet vallják, hogy ....április elseje előtt nem bontok kaptárt....
Jobban kell aggódni a gyümölcsfákért, és az akácért.
Én azonban az akácot még nem temetném el.
Abban nincs vita, hogy ez nem hiányzott és kárt szenvedett, de a mértéke még nem látható.
Majd ha már erősebben hajtanak a fák és megjelennek a virágbimbók, akkor lehet rá kimondani az áment.
És természetesen az idén még igazabb lesz a "rázós" teszt.
Fiatal babos virágú fácskát erősen meg kell majd rázni, és az már egy irányt mutató teszt.
Sokszor sok évben temették már a méhészek az akácot, aztán mégiscsak összejött.
Amikor még szaktanácsadó voltam az egyik kollégám szomorú tényként közölte, hogy náluk már egy hete virágzik, és semmi hordás.
Mondtam neki, hogy nyugi, pár nap és beindul, kemény még a virág,nem férnek hozzá a nektárhoz a méhek.
Rám mordult, hogy majd jövőre.
Pár hét múlva, szaktanácsadói értekezleten ő mondta a legnagyobb átlagot.
Reménykedjünk, a természet és a méhek csodára képesek!
Koronavírus mentes, örömteli méhészkedést kívánok minden méhésznek!
Fel a fejjel!
Én legalább utolérem magam a műhelymunkával.
Péntektől aztán irány méhészkedni.
Nagyernyei Attila



*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2119 Dátum: 2020. Március 24. 16:40 »
Sziasztok!

Ma délután körülnéztem a méhesben, lehet, hogy nem kellett volna....
Rengeteg hulla a hóban, agonizáló, vizet kereső méhek a kijáróban, hullák a kijáróban.
Bízom benne, hogy nincs nagy gond odabent......
Akác vesszőt hoztam haza, pár napon belül kiderül, hogy azzal is mi a helyzet.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2120 Dátum: 2020. Március 24. 18:47 »
NB 18.
Ez mind öreg méhecske, és a kaptárban érte őket a "generációváltás".
Ez akkor is lezajlott volna ha süt a nap, csak a méhek ezt megoldják akkor úgy, hogy alig vesszük észre.
Ezek az egyedek már nem bírták tovább, lejárt az idejük, és egyébként is padlógázon vannak a családok a fűtés miatt.
Ha szürke fiatal méhek lennének, akkor jogos lenne az aggodalmad.
Mindenképpen rendkívülinek számít a mostani időjárás, de bízzunk a méhekben.
Ettől keményebb dolgokat is megoldanak.
A sok, kelő fias és kikel fiatal méh majd elűzi a rossz gondolataidat.
Szerintem semmi bajuk nincs, és nem is lesz.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2121 Dátum: 2020. Március 24. 19:49 »
Szia Attila!

Az elhullást valóban a havas táj felerősíti!
Ami leginkább aggaszt, hogy már három napja nem tudtak kirepülni vízért. Szombaton még tettem rájuk egy adag (1.5kg) híg szirupot zacskóban, de az már elfogyhatott.
Ahogy az időjárás engedi rögtön kapnak egy újabb adagot!

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2122 Dátum: 2020. Március 24. 20:00 »
Ne aggódj Nb18, pár millió évet túléltek nélkülük is. Én speciel egy téglát tettem rájuk szombaton 😁

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2123 Dátum: 2020. Március 25. 05:56 »
Nem két családba 1 családba kb 80dm2 saccoltam a fészekbe 7 a méztérbe 3 ba kanyarított bele.Nem az én családjaim de fentvan a video egy faces csoportba ahogy szedi szét az ember nálam a fészekbe sincs annyi méh mint a videón a méztérbe...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2124 Dátum: 2020. Március 27. 18:45 »
Ma délelőtt 11 órától méhészkedtem.
Az állományom felével végeztem.
Röviden?
Szépek.
Hosszabban?
A méhesházban 40 meleg-építményes NB18-as családom van, fény évnyivel jobbak a hideg-építményes társaiknál.
Okát nem firtatom, ez van.
Szinte az összeset meg kellett bővítenem, néhány már meg is szorult.
Nem álltak le az anyák, álca és pete is van, semmi kihagyás nem volt.
A fűz délután el kezdett mézelni, kicsit fröccsent.
Holnap folytatom.
Nagyernyei Attila 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2125 Dátum: 2020. Április 02. 07:13 »
Ma a kora délutáni jó időben ismét elkezdem a méhcsaládok bővítését, második alkalommal, néhányat pedig harmadjára.
Kicsit szomorú az idei tavasz, mert sok olyan dolog történik ami miatt az ember nincs feldobódva.
Ezek a kései komoly fagyok az akácerdőket megtizedelték, és a ma hajnal erre feltette a "koronát".
Kevés méhész reménykedhet némi termésben, de még messze a virágzás.
Még a múltkori (10 nappal ez előtti) fagyok után volt némi reményünk, most ez is elszállt.(?)
Egyszer, vagy 20-25 éve hasonló volt a helyzet, az ország első akácosai tarrá fagytak, de voltak apró szigetek ahol megmaradtak a virágok.
Az akkori vándortársam talált megyénkben egy erdőrészt ahol addig, és azóta sem voltam.
Hihetetlen hordást produkáltak a családjaim, az északi akác pedig rekord közelire sikeredett.
Ettől függetlenül sajnálattal kell kimondanom, hogy most még attól sokkal rosszabb a helyzet.
Ami ilyenkor egy törvényszerű "hozadéka" az akácosok elfagyásának, a méhcsaládok eladásában tapasztalható stop.
Minden vevő arra számít, ha tavasszal vesz méheket, repcén és akácon az ár egy része megtérül.
Az idén kétségeim vannak.
Érdekes szezon elé nézünk.
Nálunk már csak a gyümölcstermelők vannak nagyobb bajban, de a borászok sem fakadnak dalra.
A fűz nagy része még vissza van, arra leszek kíváncsi, hogy mennyire ártott neki a fagy.
Ha még az is kapufa, akkor teljes a kép.
Nagyernyei Attila

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2126 Dátum: 2020. Április 02. 08:23 »
Attila! Ilyenkor nem érvényes,hogy ahány fok mínusz annyi méter magasságig fagy el?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2127 Dátum: 2020. Április 02. 20:33 »
Az idén ahol nem fagyott le az akác annyi lesz a méhész mint égen a csillag. ::)

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2128 Dátum: 2020. Április 02. 21:57 »
Meglátjuk ki fogja tudni megkülönböztetni a fagyottat a megfázottól és attól ami még most meg sem pattant, tehát akár jó is lehet. Egy erdő folyamatosan pattan meg, pergettem én már jót félig elfagyott erdőből is, nem a magasság hanem megpattanás függvényében. Most gallyat a vázába !

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2129 Dátum: 2020. Április 02. 22:03 »
Meclood!
Még most is találni ilyen helyet, de ezeket minden méhész 3 pecsétes titokként kezeli.
Azt gondolja, hogy más nem is tudja, pedig....
Ma rendkívül kellemetlen időjárás mellett dolgoztam a méhekkel.
Méhészeti pályafutásom alatt még soha nem tapasztaltam ilyen metsző, hideg déli szelet!
Amikor még földrajzot (föcit) tanultam, arra emlékszem, hogy a meleg Délről, Dél-Nyugat felől érkezik.
Nincs olyan nap, hogy ne nézzem meg országunk, és a határainkhoz közeli régiók időjárását.
Hát bizony Bécsben, Sopronban, de Záhonyban és Nyíregyházán is sokszor melegebb van mint itt lent Délen.
Okát nem firtatom, de szerintem Földünk éghajlata nagyon beteg, amit a klímakutatók sokszor be is bizonyítanak.
Ma ez a hideg Déli szél kiakasztott.
A nyílt fias kereteket szinte lopva tudtam odébb tenni, hogy minél kisebb ideig legyenek a kezemben.
Ja, hogy erre miért is van szükség?
Mások szerint azért mert "tökölődős" az én módszerem, ami természetesen nem igaz, annál inkább hatékony.
Gyönyörűek a méhek.
Tehát vannak olyan családok amelyeket már harmadszor bővítettem, de az egész állományt már kétszer.
Az első bővítés valóban egy mozdulat (Buchingernél láttam) a szélső veselépet eltolom és lekukkantok, hogy a léputcában vastagon vannak e méhek (bundásan takarják) és a mellette lévő pedig fedett fias.
Ekkor ide teszem az első bővítést, ami egy kevésbé, vagy félig mézes lép felkarcolását, majd ecetes sziruppal való meglocsolását jelenti, és zsupsz már bent is van.
Zárom a léputcát, gyors visszatakarás, és jöhet a következő.
Tovább tartott leírni, mint ameddig a műveletet elvégeztem.
Jön a második bővítés!
Ez kicsit macerásabb, mert ismét a szélső lép szolgával való arrébb tolása után az első bővítéskor betett kerettel találkozom, ami természetesen nyílt fias.
Ez mellé pedig tilos egy újabbat tenni!!!!!!!
Tehát ezt egy gyors mozdulattal ki kell emelni, és a mellette lévő fedett fiast a helyére tolni, a fedett helyére pedig a nyíltat behelyezni.
Miért van erre a kotorászásra szükség?
Még az idén ezt valaki megkérdezi, amikor egyik nap szinte nyárias, a másik nap meg havat lapátoltunk a méhek előtt a feleségemmel?
No de vissza a 2 bővítéshez, mert most vagyunk ugyanabban az állapotban mint az elsőnél, tehát a fedett fias mellé, és szélső takarólép közé bővítek és nem tűzök!
A 3. bővítésről később, ami a fűztől és az akkori időjárástól függ, de ez akár valóban már esetleg tűzés is lehet.
Miért(?), mert ha annyira jön a nektár és a virágpor akkor kiszoríthatják az anyát, és még a lép színe sem mindegy.
Tehát hordásban világos, vagy szűz léppel tűzök, ha a helyzet azt kívánja.
Volt már 7-8 keretre szűkített Hunor méhcsaládomon 2.6 Kg-os gyarapodás fűzről!
Ekkor nincs mese tűzni kell, és még lépet is adni, hogy legyen helye a friss nektárnak, és az anya ne szoruljon ki.
Majd arról is, hogy a "nagybiociban" hogy lehet elérni a léctől-lécig fiast, de a fenti írásomból már akár következhet is.
Nagyernyei Attila