A méhcsaládok általános állapota

  • 3486 válasz
  • 972972 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1755 Dátum: 2019. Július 29. 11:58 »
[q
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:55 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1756 Dátum: 2019. Július 29. 20:18 »
 ;D Én meg úgy raktam össze, hogy van egy asszony a háznál, aki jól keres és a gyerekek már kirepültek. Vagy egy remete a szóban forgó méhész. Egyedül simán. Ha a herefiast kivillázza és lefagyasztja, azután adagokban kisüti, még jól is nézhet ki, mert a fehérjét is pótolta. Viccet félre téve a mentorom 150 családdal, köszöni szépen, jól van. 17-18 éve. Az viszont igaz, hogy a bejáratott piacnapok, szent napok! Ahhoz igazodik minden.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1757 Dátum: 2019. Július 30. 20:17 »
Gondoltam felnézek a fórumra, hogy mi a helyzet a méhcsaládoknál, illetve a kollégáknál...
Hát a kezdők se innem fognak tapasztalatmorzsákat gyűjteni  ::)

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1758 Dátum: 2019. Július 30. 20:32 »
N
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:53 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1759 Dátum: 2019. Július 30. 21:09 »
Harmat! Nálam 30 dkg minusz. Ja és etetés.

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1760 Dátum: 2019. Július 30. 21:19 »
 :-
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:53 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1761 Dátum: 2019. Július 31. 20:53 »
Az a jobbik eset.

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1762 Dátum: 2019. Augusztus 08. 16:54 »
M
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 22:04 írta oszkár »

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1763 Dátum: 2019. Augusztus 30. 15:15 »
Üdv mindenkinek!
Nálam két családra is most jött rá az anya váltás. Két három váltó bölcső van náluk, egy fedett,két nyitott az arány. Tanácstalan vagyok,hogy be tud e pározni az új anya még vagy sem. Esetleg van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1764 Dátum: 2019. Augusztus 30. 20:31 »
Tisztelt Ati 22!!!
 Ezeknél a családoknál milyen idős anyákról van szó?
Anya nevelőktől vásárolt, vagy raj anyák?

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1765 Dátum: 2019. Augusztus 30. 22:41 »
Tisztelt Ati 22!!!
 Ezeknél a családoknál milyen idős anyákról van szó?
Anya nevelőktől vásárolt, vagy raj anyák?

Én neveltem őket,az egyik piros anya,a másik sárga.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1766 Dátum: 2019. Augusztus 31. 06:15 »
Ati22!
Hagyd békén őket.
Csányi Anti tavaly leírta, hogy milyen későn voltak anyaváltásaik, és semmi gond.
Múlt héten amikor kibontottam egy kaptárt, pont akkor jött haza egy anya a párzásból.
Még benne volt a here beszakadt "kukija".
Azonnal visszacsuktam, füst semmi.
Tegnap megnéztem, csodálatosan dolgozik, akkora mint amilyenek májusban szoktak lenni.
A méhek tudják a dolgukat.
Azért ellenőrizd, hogy sikeres volt e a váltás, és ha kicsit visszaesne még tudod egy erősebből segíteni, de nem most.
Az új anyának legalább legyen álcás fiasítása, és ne rohangáljon, nyugodjon le.
A mellette lévő léputcába más családtól ellopott kelő fedett fiassal biztosíthatod a sikeres telelését.
Nálam is van még néhány, az egyik anya az oldalára kezdett el petézni, pedig 2019-es.
Ez akkor szokott előfordulni amikor a kánikulában az "izgága" anya hasi potrohgyűrűje alá beszorul egy lágy viaszpikkely, amikor belebújik a sejtbe.
Pályafutásom alatt többször is tapasztaltam ilyent, pedig az anya gyönyörű volt.
Egy biztos kéz (amelyik meg meri fogni az anyát) és egy tű kell hozzá.
Nagyon óvatosan ki lehet piszkálni a viaszt a potrohgyűrűk közül.
Volt amelyik sikerült és gyönyörűen petézett utána az anya, de volt olyan is amelyiket leváltották.

Nagyernyei Attila

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1767 Dátum: 2019. Augusztus 31. 20:15 »
Ati22!
Hagyd békén őket.
Csányi Anti tavaly leírta, hogy milyen későn voltak anyaváltásaik, és semmi gond.
Múlt héten amikor kibontottam egy kaptárt, pont akkor jött haza egy anya a párzásból.
Még benne volt a here beszakadt "kukija".
Azonnal visszacsuktam, füst semmi.
Tegnap megnéztem, csodálatosan dolgozik, akkora mint amilyenek májusban szoktak lenni.
A méhek tudják a dolgukat.
Azért ellenőrizd, hogy sikeres volt e a váltás, és ha kicsit visszaesne még tudod egy erősebből segíteni, de nem most.
Az új anyának legalább legyen álcás fiasítása, és ne rohangáljon, nyugodjon le.
A mellette lévő léputcába más családtól ellopott kelő fedett fiassal biztosíthatod a sikeres telelését.
Nálam is van még néhány, az egyik anya az oldalára kezdett el petézni, pedig 2019-es.
Ez akkor szokott előfordulni amikor a kánikulában az "izgága" anya hasi potrohgyűrűje alá beszorul egy lágy viaszpikkely, amikor belebújik a sejtbe.
Pályafutásom alatt többször is tapasztaltam ilyent, pedig az anya gyönyörű volt.
Egy biztos kéz (amelyik meg meri fogni az anyát) és egy tű kell hozzá.
Nagyon óvatosan ki lehet piszkálni a viaszt a potrohgyűrűk közül.
Volt amelyik sikerült és gyönyörűen petézett utána az anya, de volt olyan is amelyiket leváltották.

Nagyernyei Attila
Attila!
Köszönöm a megnyugtató választ. Igen én is arra gondoltam,hogy ki várom,hogy sikerül e nekik az anya váltás. Van még két tartalék családom. Ha esetleg két hét múlva mikor megnézem újra,még nem petézik az új anya akkor meg anyásítom az egyik tartalékkal.
Az tűnt fel,hogy nagyon zúgtak amikor átnéztem őket,azt hittem anyátlanok. Utána láttam a három váltó bölcsőt,a másik lépen meg ott volt az anya is,Még is úgy zúgtak mintha anyátlanok lennének. Pedig a régi anya még petézik,de már nagyon keveset azt láttam egyből. Remélem jó sül el a dolog
Üdv Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1768 Dátum: 2019. Szeptember 13. 23:18 »
Szeretném kikérni  tapasztalt méhésztársak véleményét a kevés mézet tartalmazó keretek felkarcolásáról .  A hónapban mikor érdemes hozzáfogni , napközben mire kell figyelni ,hogy kerülhető el az örömrepülés ,a kutatást ki lehet-e védeni stb .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1769 Dátum: 2019. Szeptember 15. 19:54 »
Pcsela!
A keretek felkarcolásának most van itt az ideje.
Először is jó lenne tudni milyen rendszerben méhészkedsz, és hol van a kijáród?
Mivel nem tudom, emiatt csak általánosságokat fogalmazok meg.
Az sem mindegy, hogy kaparod meg a fedett mézes részeket.
Lehet kíméletesen, finoman, vagy úgy ahogy pergetéskor szoktuk.
Pár kaptár után tudni fogod a "házi rendet".
Ha szaglásznak, gyorsan kell dolgoznod, és a fészken kívülre tett karcolt lépeket is gondosan kell takarni, és minél távolabb legyen a kijárótól.
Én is most csinálom, egyelőre semmi gond.
Ilyenkor a kikelő fias helyére azonnal beraktározzák a mézet, és ezt egy sima fuvarral megúszzák a méhek, mivel már nem kell invertálni.
A kijárót előzetesen le kell szűkíteni, nálam most 3 centi széles és 8 mm magas.
Jobb az óvatosság.
Ha nagyon kezdenek kutatni, el kell menni a kaptársor másik részére, és ott folytatni.
Véleményem szerint rakodó kaptárban ez sokkal macerásbb, mert a fiókok között is jön az illat.
Az NB-ben meg ilyen nincs.... :P
Egyelőre ennyi.
Nagyernyei Attila