A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967068 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1725 Dátum: 2019. Június 29. 23:28 »
A
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:16 írta oszkár »

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1726 Dátum: 2019. Június 30. 06:48 »
Az egyik előadáson hallottam, hogy rakodóban nem papírcsíkot, hanem Spontex törlőkendőt tesznek be a két fiók közé.  Próbálta valaki? Tapasztalatok?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1727 Dátum: 2019. Június 30. 07:21 »
Oszkárnak az a válaszom amit Csányi Antitól tudok.
Állítólag ugyan olyan hatékony ha nem rágják.
Én azért jobb ha szeretem, ha 1-2 héten belül csak egy rövid csonk marad belőle.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1728 Dátum: 2019. Június 30. 08:16 »
A rágás elsősorban az erős,  fiasítással rendelkező családok sajátossága. Ugyanolyan erős, fias nélküli családok sem rágják, vagy csak vontatottan rágják. Rágás nélkül is tud hatni valóban, azért, mert a felületről koptatják a szert. Azonban a koptatás az bizony koptatás. Tehát egyre kevesebb lesz. Rágás során viszont a belső, eredeti szintekhez jut hozzá  a méhcsalád. Az a nagy kérdés, hogy a szárítás során a felvitt anyag (nem kell feltétlenül csak a gliceroxra gondolni) belül is megszárad-e? Ha nem , akkor elvileg pótlódhat a kívül elkoptatott hatóanyag. Rágásnál ennek nincs jelentősége, rágás hiányában viszont kétséges, hogy képes pótlódni a hatóanyag a felületen. Ugyanez érvényes a falapokra és a műanyagra, gumiszerű lapra (CHM) is. Kérdéses, hogy pótlódik-e? Rágás esetén nincs vita. Legfeljebb annyi, hogy sokszor úgy rágják, hogy a lap fele leesik. Ez ellen  a túldozírozással lehet védekezni. Ördögi kör ugye?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1729 Dátum: 2019. Június 30. 10:54 »
Berci!
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:14 írta oszkár »

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1730 Dátum: 2019. Június 30. 11:58 »
Berci!
Nem hatékony!

Köszönöm. Akkor nálam is a sörkarton fog "bejátszani".

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1731 Dátum: 2019. Július 01. 10:53 »
Most akartam írni, hogy a nagyobb családok sem rágják, de alatta sürögnek-forognak. A komolyabb termelőket még nem bontottam meg, de nagy csodát ezután már ott sem várok.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1732 Dátum: 2019. Július 03. 21:12 »
Csak nem elkezdődött a hereűzés?
Ma kimentem a dohány végét elszedni a reggeli órákban 8 körül a kaptárak aljában hatalmas, jó maréknyi méhcsomóra lettem figyelmes alaposabban megszemlélve a csomóban minden egyed here volt . A későbbi órákban már megszűnt ez a "klikkesedés".

Üdv. jani bátya

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1733 Dátum: 2019. Július 04. 22:08 »
De bizony, megkezdődött a hereűzés.
A kaptárak felújításakor átrakom a családokat az újakba.
Néhol ez a látvány fogad.
Az alsó képen a gliceroxos lap maradéka látható a fenékdeszkán.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1734 Dátum: 2019. Július 05. 23:38 »
Sziasztok!

Két telephelyen vannak méheim, kb. 24+27cs, szaporulat is.
Hét elején kezdett a napra belendülni, ezért tavalyi tapasztalat alapján "elmenekítettem" a felét az otthoniaknak a másik helyre, mivel otthon nagyon sok tábla van röpkörzetben ("intenzíven művelt mezőgazdasági (mezőgarázdálkodási) terület").

A másik hely város széli (Miskolc), zártkertes környék, elérhető 1-2 napratábla 1-1.5km-en túl, nem nagy.
Volt hét elején állítólag szúnyogirtás is.
Ma este szedtem le két családtól még maradék mézes fiókot, az egyiknél kb. fél fióknyi népesség hiányzik, másik rendben.
Kaptárak előtt végignéztem a talajt lámpával, hát több méh hulla van, mint normál esetben, bár többségük here.
Hét elején néhány mászkáló méh is megjelent ott, ahol egész júniusban semmi.
Egész júniusban serkentettem a méheket folyamatosan, hogy erősödjenek, nem hiányzik a tavalyi megint. Holnap nézem őket végig.
Ja, másfél héttel ezelőtt estefelé nagyon sok szúnyog volt, az elmúlt napokban szinte semmi.
"Odamenekített" kaptárak előtt földön kb. 15-20méhhulla /m2.
Esténként nem hallani a régebbi években megszokott "madárkoncertet".
Komolyan keresni kell olyan telephelyet, ahonnan nem érnek el sem repcét, sem napraforgót.
Hihetetlen már ez az esztelen vegyszerezés minden szinten.

Üdv.: Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1735 Dátum: 2019. Július 07. 00:17 »
A madarak elcsendése természetes. Nem kell már a területhatárt kijelölni, a fiókák a sarjúköltésből is kikeltek. Most a kondícionáló táplálkozásra koncentrálnak és, hogy ne hívják fel magukra a figyelmet. A többi sajnálatos.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1736 Dátum: 2019. Július 11. 01:21 »
Úgy veszem észre, hogy nem különb a helyzet a tavalyinál, felém legalábbis.
Termelő családok napközben két fél NB fiókot töltenek meg, a kiváló napra nektárt a fészekre hordják.

Az akáci rajozni induló családokból (NB fészek) készült rajbölcsős-anyás szaporulatok pedig csak árnyékuk másfél héttel ezelőtti önmaguknak.
Ezek napraforgóra régebben (3-4éve) megerősödtek, telehordva 1db fél NB fiókot és jó betelelő család lett belőlük.
Most kettőből lesz talán egy betelelő család. Vagy 3-ból lesz egy.
Pedig 4-5 táblás (majdnem léctől lécig) NB fiasítás volt náluk. Szűkítve-takarva voltak oldalról és felülről is és serkentve. Virágpor is megvolt.
Csodálatosan fejlődtek egész júniusban! Július eleje körül valami furcsa dolog történhetett!
Másik: egyik átlagos családnál napra indulása előtt 4.-ik mézes fiók szöktetve 3.-ra, népesség rendben. 3 nap múlva szedem le a szöktetett fiókot. A 3. fiók szinte üres, este. Normális esetben ilyenkor tele van méhekkel a 3.fiók + a szöktető alatt a menekülőtérben kb. 1-2.5 liternyi méh ott van összekapaszkodva...
Szóval ezek után úgy elkerülöm a repce és napraforgó táblákat, mint Csernobilt!
Második év, hogy amit szaporítottam, vissza kell egyesíteni:) így aztán lehet előre jutni.
Annak külön örülni fogok, hogy a tartalék mézes-fészekbe való lépkészletet karban tudom velük tartatni. Mert ugye a tavalyi összerakásokból lett tartalék mézes lép. Sebaj, gondoltam, majd jól jön az idei szaporulatnak...
Már azon gondolkodom, hogy venni kéne méhcsaládokat.
Csak tudod, elhoznám, és akkor azok is lepusztulhatnának. Miért? Vannak ám olyan napra táblák is, amelyek még csak zöld bimbósak.
A városban lévő családok (4db) picit erősebbek, ott csak szúnyogirtás volt.

Üdv.: Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1737 Dátum: 2019. Július 14. 20:13 »
Hát nem egy szokványos év a méhcsaládok állapotában ez az idei.
Ma elkezdtem pörgetni a napraforgó mézet, hát érdekes dolgokat tapasztaltam pár családnál. Leölték az anyát, pár napja mert még nem száradt ki, ki sem dobták még. A kaptár alján fogták csomóban a halottat. Bölcsőt nem találtam, a fias is rendben volt , a nép között másik anyát sem találtam. Hát a továbbiakban figyelemre lesz szükség.

Üdv. jani bátya

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1738 Dátum: 2019. Július 27. 07:23 »
Egy kicsit szakmázzak is azt kérik tőlem.
Mostani gondolataimat már májusban le kellett volna írnom, de mivel a mi méhészetünk üzemeltetése összesen 2 főre hárul, ez nem mindig jön össze.
Holnap hajnalban is vándorlás, vissza a telephelyemre.
No nem keseregni szeretnék de felénk a segédmunka egyre nagyobb kincs.
Tehát az idei extrém rajzásról néhány gondolat.
Többször írtátok itt is, hogy a rajbölcsőből kelt anyák nem jók, mert átöröklik a tulajdonságot.
Én ezt nem is tagadom, de mi van az idei évvel amikor minden család megindult...volna?
Teljesen mindegy volt, hogy híres anyanevelőtől, saját magunknak nevelt anyáról, váltó bölcsőből kikelt anyáról beszélünk, felrobbantak a családok mert az akácvirágzás kezdete csúszott.
Erre sokan rávágják, hogy azért mert rajzásos év volt, ami valójában így nem igaz.
A méh nem cserebogár (ezt pár éve írtam), hogy 4 évente rajzik.
Az idén minden passzolt a rajzási láz felébredéséhez, és mint olvashattátok a MÉHÉSZET szaklapunkban, van aki 50 éve méhészkedik, de hasonlót sem tapasztalt még.
Egyszerűen az időjárási körülmények annyira passzoltak a rajzáshoz, hogy ez történt.
Kicsi hordás, aztán fogság,szél, eső, lehűlés, majd újra hordás.
Mi kell ettől több?
Egy csúnya kifejezést szoktam erre használni, "agyaltak a méhek", és ez így igaz.
Tehát FŐKÉNT nem az dönti el a rajzási mániában szenvedő családokat, hogy raj anya vagy egy szuper, fajtiszta anya hanem az időjárási körülmények.
Emiatt merem azt finoman pedzegetni, hogy a raj és váltóbölcsőből kikelt anyákat a jó Isten is úgy akarta, tehát ettől jobbat senki nem tud összehozni.
Azt a méhek akarták, nem egy "biznisz" szüleményei.
Itt különösen a raj anyákra helyezném a hangsúlyt, hogy azoktól a jövő évben sem kell tartani, hogy sokkal jobban indulnának mint a vásárolt társaik.
Soha nem féltem a rajbölcsőkből kelt anyáktól, és nem is volt a rajzással gondom.
Most a napraforgón viszont nagyon sok megmaradó öreg anyát  leváltottak, ami örvendetes.
Amikor ilyen bölcsőket találtam pergetés állj.
Szépen kimetszettem őket és az előre elkészített kölyökcsaládoknál bepároztattam.
Ezeknél a kölyökcsaládoknál természetesen petéző anyák voltak, amiket előzetesen felhasználtam a törzscsaládoknál anyacserére.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1739 Dátum: 2019. Július 27. 08:48 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:55 írta kivancsi111 »