A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967337 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1695 Dátum: 2019. Május 20. 22:30 »
Ha rajozni készülnek, akkor én annak nem örülnék annyira. De ebben a történetben az volt, hogy szépen dolgoznak. A sok rossz idő miatt meg furcsa lenne, ha annyira kiszorítanák az anyát, hogy egyáltalán ne legyen fias.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1696 Dátum: 2019. Május 21. 21:38 »
Perlaki.gabor-nak kicsit hosszabb lenne a válaszom, de most érje be ennyivel.
Ezt írja:
"Attila, nem szeretnék okoskodni, de mi a helyzet a kis harangokkal? Azok jóval nagyobbak mint a munkássejt, .."
Igen ez így van, de amikor az anya "beleül" tojni a sejtbe, akkor MÉG az normál méretű.
A méhek ezután gyorsan átépítik, és natúr anyapempővel etetik.
Tehát nem méz-virágpor pempő keverékével, hanem 100 %-ig garatmirigy váladékkal.
Az anyának azért áll le a fiasítása mert a begyűlő friss nektárral kiszorítják, és fellép a rajzási láz.
Erre a kérdésre a válaszom?
"Az egyéb okok miatt raj állapotba jutott alatt pontosan mit kell érteni?"
Azt, hogy teljesen megszűnik a fiasítás, ezért az összes dolgozóból kijáró méh lesz.
Valójában a szűkítésnek is ez a lényege, hogy a nyitott fias a dandárban minél kevesebb legyen.
Sokan ezt nem értik meg, de az ő bajuk.
Pedig a méhek "súgnak", csak oda kell figyelni.
Ma két családomnál is leölték az anyát.
Meg akartak rajozni, de nem jött nekik össze.
Teljesen lebölcsőztem, és a családhoz egy gyönyörű szűz anyát engedtem be, amit előtte teljesen friss akácmézben megfürösztöttem.
1 hete is csináltam ilyent, azt kéne látnotok mennyi méz van ott.
Fényképezni nem akartam, mert akkor megy a fikázás, okoskodás.
Küzdök a bölcsőkkel, de már elegem van.
Extrém az idei év, egyszer az eget nézem nehogy szakadjon, máskor a földet, hogy másznak e még.
Ennyi bölcsőt még soha nem romboltam, és még folytatnom kell.
Viszont rajom szinte nincs, de ezt a sok melót nem kívánom senkinek.
Ahol kövérek az anyák, és rend van, ott sokkal több a méz is.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1697 Dátum: 2019. Május 21. 23:13 »
Attila köszi a választ. A harangoktól még egy kérdés erejéig nem tudok szabadulni  :). Nálam mindig vannak olyan harangok, amiben még nincs pete. Ezekkel mi a helyzet? Ezekbe már nem kerülhet megtermékenyített pete, és nem lehet belőle anyabölcső sem, hacsak a bepetézés előtt vissza nem alakítják normál méretűvé?


Attila a szűkítéses dologban nem tudok állást foglalni, mert nincs tapasztalatom. Viszont valamit nem értek:

Az utolsó mondatodban azt írod, hogy ahol kövérek az anyák és rend van (az én olvasatomban az anyák rendesen petéznek), ott több a méz. Akkor most végülis miért jó annak a méhésznek, ahol az anyának teljesen leállt a fiasítása, feltehetően amiatt amit írsz, mert a begyűlő nektár kiszorította az anyát, és fellépett a rajzási láz? Vagy tévesen gondoltam úgy, hogy pozitív történetnek szántad a kezdő méhésztársról megosztott történeted? 



*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1698 Dátum: 2019. Május 22. 06:18 »
Szia Gábor!

Még Örösi írta le, hogy a rajzásra készülő népnek csökken a szorgalma, kevesebbet gyűjt. Ha anyátlan, akkor hord, mint a bolond, de az más tészta. Tehát, ha az anya lefogyott, akkor rajzásra készülnek, csökken az eredmény.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1699 Dátum: 2019. Május 22. 07:11 »
Látom Gábor neked is  az a bajod, mint nekem. Nem tudjuk Attila hsz-nek  első felét összekapcsolni a másik felével. Logikusan. Csak nehogy Te is megkapd, hogy sznob vagy és logikázz otthon a szobádban!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1700 Dátum: 2019. Május 22. 07:37 »
Ezt írja perlaki.gabor:
"Az utolsó mondatodban azt írod, hogy ahol kövérek az anyák és rend van (az én olvasatomban az anyák rendesen petéznek), ott több a méz. "
Kicsit tovább vitte a gondolatomat, amit szívesen megmagyarázok.
Az a gond (magammal) ami nekem egyértelmű, nem biztos, hogy másnak is az.
Tehát én ezt írtam:
"Ahol kövérek az anyák, és rend van, ott sokkal több a méz is."
Ez nem azt jelenti, hogy fullra petézi a "kövér anya" az üres sejteket!!!!!
Ezek az anyák kiválóak, mert a feromonjuk annyira erős, hogy kordában tartják a családot, és a gyűjtési ösztönt erősítik.
Gondoljuk csak arra, hogy amikor anyaváltás van csökken az anya termék (feromon) a család észreveszi, hogy már nincs toppon az anya és leváltják.
A rajzási láz egy rettenetesen termelést befolyásoló tényező, de nagy munkával esetleg  visszafordítható.
A raj anyjának annyira erős a feromonja, hogy sok száz méterről is  követi a népe.
Ha ezeket sikerül befognunk bámulatos munkateljesítményt tapasztalhatunk.
Amikor folyamatosan tördelem a herefiasítást ezzel valójában tesztelem is az anyákat.
A kitörés után néhány nappal kissé kiemelem ezeket a lépeket a fészekből, és ha pete van benne minden OK! ( Ez néhány másodperces mozdulat!)
Ha nem építik, vagy bölcsőkezdemények vannak rajta akkor gáz van.
Ekkor szoktam ezeket a lefogyott, nyüzüge anyákat a tartalékokban lévő kövérekkel kicserélni, vagy egyszerűen leölöm őket ha nem tértek észhez.
Kapnak egy kopogós bölcsőt, vagy párzatlan anyát.
Tehát még egyszer.
Ahol kövérek az anyák jóval több a méz, mert az anyák nyugodtak, nem készülnek rajzásra és tűrik a szűk fészket.
Ez azt is jelentheti, hogy a szűk fészekben lévő fedett fiasítás ahogy kel annyi helye van az anyáknak petézni, na meg az építő keret.
Ha nyitott is van a szűk fészekben, azt mindenképpen az anyarács mellé kell tenni, hogy a dajkaméhek érezzék az anya anyával minden rendben.
Dandárban általában 1-2 tenyérnyi a nyitott.
Az idén mindenki a rajzási lázzal küzd (én is), de a sok fészekrendezéssel hála az égnek minimálisra tudtam szorítani ezt a bolondériát.
Ezt írja neo:
"Csak nehogy Te is megkapd, hogy sznob vagy és logikázz otthon a szobádban!"
Veled az ég világon nincs semmi gondom neo, csak a tudományoskodó magas szintű elmélkedéseidet sokszor nehezen követem ezért írtam, hogy ez számomra már sznobizmus.
A gyakorlati méhészkedésben kicsit szerényebbnek érzem a tudásod, de ezzel semmi gond.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1701 Dátum: 2019. Május 22. 15:45 »
Attila, Nekem sincs bajom Veled, csak még mindig nem válaszoltad meg  az alapdilemmát. Ha egy anya akkor lesz kövér, ha sokat petézik, ha nem petézik, akkor lefogy. Na most, ha kövér, akkor ott bizony sok nyílt fiasnak kell lennie. Ha sok a nyílt fias, akkor miképpen lehet nála sok méz? Pontosabban több a sovány anyáénál, amelyiknél ugye kevés a nyitott fias. Ne érts félre, nem vonom kétségbe azt, hogy méhek és a nyitott fias aránya nagyban befolyásolja a méztermelést. Tehát, ahol sok a nyitott, ott kevesebb a méz. A baj ott van, hogy önellentmondásba kerültél. Na mindegy. Azért egy  találós kérdés: ha lereptetsz egy olyan családot, ahol sok a nyitott fias (tehát elviszed akár az összes fiast), akkor ott több méz lesz a leröptetett családnál, mint amennyi lett volna leröptetés nélkül?
Ami a tudományoskodást illeti. Nekem egészen más véleményem van arról, mint Neked, hogy ki tudományoskodik a fórumon.

*

csumi

  • *
  • 30
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1702 Dátum: 2019. Május 22. 17:40 »
Ha egy anya akkor lesz kövér, ha sokat petézik, ha nem petézik, akkor lefogy.
"Nem petézés"-sel fogyózik az anya? Ma is tanultam valamit.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1703 Dátum: 2019. Május 22. 18:32 »
Ez komoly?

Üdv. jani bátya

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1704 Dátum: 2019. Május 22. 20:14 »
Neo Te most magaddal beszélgetsz amikor ezt írod?
"Ha egy anya akkor lesz kövér, ha sokat petézik, ha nem petézik, akkor lefogy. Na most, ha kövér, akkor ott bizony sok nyílt fiasnak kell lennie. Ha sok a nyílt fias, akkor miképpen lehet nála sok méz? Pontosabban több a sovány anyáénál, amelyiknél ugye kevés a nyitott fias. Ne érts félre, nem vonom kétségbe azt, hogy méhek és a nyitott fias aránya nagyban befolyásolja a méztermelést. Tehát, ahol sok a nyitott, ott kevesebb a méz. A baj ott van, hogy önellentmondásba kerültél."
Látod, látod ebből rögtön észrevehető, hogy "elméleti" méhész vagy, mert sosem láttál ilyent.
Ezzel akasztott ki kivancsi111-is, hogy arról mondott véleményt amit sosem csinált, így nem állt módjában megtapasztalni.
És a mondatodat a "Ha" szóval kezded, tehát feltételes módban írod, én pedig kijelentőben.
Az anya azért kövér mert nem készül rajzásra, de ez nem azt jelenti, hogy ontja a petét.
Érdekes is lenne a nagy hordásban, mivel kiszorítják.
Mint írtam nálam a dandárban max a hereépítményt, és max egy fél NB lépet tud bepetézni ahol már kikelt a fedett fias.
Ebből látszik, hogy halvány lilád sincs az anyakorlátozás lényegéről, nekem meg 36 éves tapasztalatom van.
Bár kivel bár mikor, bárhol szívesen meccsezek a témában és amire nagyon büszke vagyok komoly méhészdinasztia sarja, egy 280 családos NB18-as  zárja az anyákat 5 keretre mióta nálam látta.
Zártam már 4-re is, de az idén még az 5 is neccesnek bizonyult.
A szakmai csörtébe csak akkor fogok továbbra részt venni, ha gyakorlati kérdésben bombáztok, de egy kicsit komolyabb stílusban.
Úgy éreztem magam mintha egy autóvezetést oktatónak magyaráznák, hogy a bal oldali pedál a kuplung, de az autó valójában automata.
Ezt a sort azért légy szíves keresd meg, hogy hol írtam, mert akkor valóban ki kell javítanom.
"...egy anya akkor lesz kövér, ha sokat petézik,.."
Egyébként egy szabadon bóklászó anyára még igaz is lehet.
A szűk fészek teljesen másról szól,és másként  működik.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1705 Dátum: 2019. Május 22. 21:55 »
111

« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:57 írta kivancsi111 »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1706 Dátum: 2019. Május 23. 06:10 »
Az anya azért kövér mert nem készül rajzásra, de ez nem azt jelenti, hogy ontja a petét.
"Nem petézés"-sel fogyózik az anya? Ma is tanultam valamit.
Ez komoly?
Na akkor a gyakorlati méhészektől kérdezem, hogy a rajzásra készülő anya mitől fogy le, amelyik pedig nem, az mitől  kövér?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1707 Dátum: 2019. Május 23. 06:24 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:56 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1708 Dátum: 2019. Május 23. 07:00 »
Neo:
Mi ez a 36+27?
Hacsak nem az, hogy 27 évig nyomtam az egyenlő lépes Hunort.
2010-ben váltottam.
Ezt kérdezi neo:
"Na akkor a gyakorlati méhészektől kérdezem, hogy a rajzásra készülő anya mitől fogy le, amelyik pedig nem, az mitől  kövér?"
A rajzásra készülő anya elveszti testtömegének több mint a felét, hogy a rajjal könnyen repüljön, előtte teljesen megszűnik a petézése.
A kövér anya petéző, a mennyisége a bepetézésre alkalmas sejtektől függ.
Ezért van nagy jelentősége a szűk fészekben lévő lépeknek.
A fedett fiast meg kell várnia, a szélső mézes-virágporosba max 1 tenyérnyit rak, marad az építő keret, de ezt rendszeresen töröm, és a műlép, ami eddigre már szintén fedett fis.
Tehát annyit tud petézgeni amennyi kikel, + az építő keret amíg újra ki nem töröm.
Amely anyák bírják ezt a nagy féket, maradhatnak.
Az idei akác extrém volt, így a szűk fészekbe többször is bele kellett nyúlnom, és amelyik teljesen begőzölt, kapott egy újabb műlépet ha az építő keretet kihúzta.
Ha nem, akkor üres lép.
Ezt mindig az adott méhcsalád pillanatnyi állapota dönti el, sablonosan nem lehetett az idén kezelni.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1709 Dátum: 2019. Május 23. 10:33 »
Attila!
A 36+27-et Jenőtől kérdezd!
Most kezdem megérteni a technológiádat. Szóval abban egyetértünk, hogy a petéző anya a kövér, mert 1500 pete súlya egyenlő a saját tömegével, annak elkészüléséhez pedig egyrészt időre van szükség, másrészt a tápanyagra, amely a "kövérséget" okozza. Szóval, ha jól értem, akkor Te szinte petés állapotban kiveszed az építtető keretet, így csak annyi nyitott fiasod van, ami a másik négy keretben a kikelők helyére kerül. Nálam a kövér anya a szabadon bóklászó, tehát petézésében nem korlátozott anyát jelenti. Az ilyen anyák nálam, amit Te kövérnek nevezel, már a sovány kategóriát jelentik. Na ebből eredt az az önellentmondás, amire utaltam. A valódi kövér anyáknál van sok fias, értelemszerűen ezért a lehetőségekhez képest kevesebb méz. Ehhez viszonyítva, ahol sok a méz, ott sovány anyának illene lennie, nem kövérnek, ahogy mondod. Hiszen ég és a föld a két anya napi peterakása közötti különbség, ebből adódóan a testtömege is. Nálad pedig az is kövérnek számít már, amelyik valójában sovány. Így rendben van.
A találós kérdésemre azért nem válaszoltál. Nincs benne semmi beugratás, egyszerűen csak a véleményedre lennék kíváncsi, mert eldönteni a kérdést úgysem tudjuk.