A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967765 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1680 Dátum: 2019. Május 06. 22:19 »
Beeznisz!
Nekem honlap tulajdonosnak az a kivételes lehetőségem, hogy minden írásba szabadon bele tudok
javítani, azért szoktam pirossal írni, hogy nyoma legyen.
Nem sumákolva, hanem jól láthatóan.
Semmi trükk, ez nem az én stílusom.
Sokan próbálkoznak engem be-Feketíteni, de semmi remény.
Az őszinteségem minden próbát kiállt eddig, és ezután is ki fog.
Nincs tabu, nincs titok.
Mindenre válaszolok, kivéve a valótlanságokat állító marhaságokra.
Egyébként méhészetem is nyitott, ha valaki kételkedik írásaimban, szívesen látom.
Egy telefon, hogy legyek a méheknél és jöhet.
Ha mást lát a helyszínen mint amit itt leírtam, azon a napon megszüntetem a Fekete-Fehér Méhészklubot.
Ettől soha ne féljetek, a kamuzás nem az én műfajom.
A valóságról írok, a kételkedők meg magukban keressék a hibát.
Nagyernyei Attila
 
« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 06. 22:34 írta Nagyernyei Attila »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1681 Dátum: 2019. Május 07. 20:33 »
Miket mondanak a méhészek...
Egész nap "csöcsöztem"...
Nekem harangoztak a méheim....
Tele vagyok kehellyel...
Pitykéztem....
Tömeges abortuszt hajtottam végre...
Perselyeztem....
Ez mind egyet jelent, ebben a rossz időben "agyalnak" a családok, és aki teheti bölcsőt rombol.
Ennek akkor lehet vége, ha beindul a hordás, és az leköti a tétlen méheket, de erre egyelőre nem sok remény van.
Nekem is próbálkozott néhány napja egy raj kimenni, de én ez ügyben nyugodt vagyok.
A szűk fészekből az anya nem tud kimenni, csak a nép feleslegesen hergeli magát.
Ma megnéztem, a halott anya ott feküdt a szűk fészek alján, a raj természetesen visszajött.
Két lehetőség van ilyenkor.
Ha van "nyomorék" tartalékunk (ami ilyenkor egy kincs) egy nyílt fiassal a kövér anyát visszahelyezzük a szűk fészekbe, és ennyi.
Innentől teljes értékű termelő családunk van.
A másik megoldás ( de ez mindkét estben igaz) leromboljuk az összes bölcsőt, és kap az először megneszült, majd megnyugodott család egy kelő bölcsőt.
Ez a család így fogja várni a hordást.
Ahogy hallom mindenki kínlódik a rajzási lázzal, van aki nem egészen sikeres.
Az egyik kollégának repcepörgetéskor 28 raja ment ki a 72-es konténerből.
Ezért is jó a szűk fészek, abból az estek 90%-ban nincs szökdösés.
Ekkor a fészek is teljesen felajzódik, futkos az anya és általában leölik.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1682 Dátum: 2019. Május 08. 22:13 »
M



« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:49 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1683 Dátum: 2019. Május 09. 09:04 »
3000/nap?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1684 Dátum: 2019. Május 09. 10:24 »
H
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:48 írta oszkár »

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1685 Dátum: 2019. Május 09. 11:36 »
Idézet
Ezért kérdeztem: menyit is petézik?
Függ,hogy menyi a helye,és a népe.
Meg éppen az idő (hónap), meg az időjárás, a kaptár fajtája, keret mérete stb. Februárban nyilván nem fog ennyit petézni.
Nagyon jó példa (kontraszt) volt az idei és a tavalyi év. Tavaly erősebbek voltak a családok, mégsem lett akkora népességük a repce közepére mint az idén, pedig az idén gyengébbek voltak. Akkor mi az ok? Hát az enyhe tél. Az idén a fa kaptárakban is jóval előbb elkezdték az anyák a munkát, és jóval nagyobb ütemben is csinálták, mivel nem volt túl hideg (de mint tudjuk - mert itt az okosok megmondták, - a jól szigetelt kaptár semmit sem ér  ;D ).
Szóval ennyit számít csak ez a kis apróság, hogy az idén a repce közepére 12 táblás fiasok voltak a hunorban, nem is nagyon emlékszem ilyenre.

Én azért a helyedben gondosan szűkítettem és takartam volna őket 1 keretre, hogy nehogy a többibe is belepetézzen az anya, és megvártam volna amíg abban az 1 keretben felmegy a felső lécig.  ;D ;D ;D Mert az úgy felületre biztos több mint a 3 keretben lévő fias.  :D

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1686 Dátum: 2019. Május 09. 12:22 »
É
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:47 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1687 Dátum: 2019. Május 09. 20:35 »
Szóval ennyit számít csak ez a kis apróság, hogy az idén a repce közepére 12 táblás fiasok voltak a hunorban, nem is nagyon emlékszem ilyenre.

Én 2017 április 15-én láttam 11 keret fiast Hunor 12-es méhészetben. És fa kaptár volt, igaz vastag falú.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1688 Dátum: 2019. Május 09. 21:47 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:57 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1689 Dátum: 2019. Május 10. 13:47 »
Nálam. Miután hazavittem őket  ;)
Viccet félre téve, csak azért írtam, mert nem biztos, hogy olyan rossz az a fa kaptár.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1690 Dátum: 2019. Május 19. 19:59 »
Nemrég hívott egy kezdő méhésztárs, és örömét fejezte ki mennyi akácmézet gyűjtött az egyik méhcsaládja.
Pár napja azt mondta megszűnt az összes fiasítás a családnál, de szépen dolgoznak.
Mondtam neki, ha tutira akar menni tegyen be nekik próbakeretet.
Ez is azt jelezte, hogy van anya mert nem húztak bölcsőt.
Erről szoktam olyan sokat írni, és előadásomon kitérni, hogy a méhek valójában súgnak miként lehet adott méhlegelőn a legnagyobb eredményt elérni.
A legkisebbet szabadon bóklászó anyákkal, a legnagyobbat pedig a raj állapotba helyezettel, vagy egyéb okok miatt abba jutottal.
Már csak az a kérdés, hogy gyakorló méhészek ezen mit nem értenek.
Ezt kérdezték tőlem privátban:
"Kedves Attila!
A napokban feltettél egy képet az építökereten lévö bölcsökröl. Én mindig úgy tudtam( olvastam), hogy a sejt mérete határozza meg, hogy a pete megtermékenyített vagy sem, mert megnyomja az anya magtarisznyáját vagy nem. Téves ez az elmélet? Akkor hogyan szabályozza az anya hogy milyen petét rak le mert az anyacsésze is bövebb mint a heresejt. Akkor kezdtem ezen agyalni mikor irtad hogy az ÉP kereten kezd elöször bölcsöt húzni a család.
Üdvözlettel"
Én pedig ezt válaszoltam rá:
" Kedves...
Amikor az anya bepetézi a bölcső alapot, az valójában egy sima munkássejt!
A méhek alakítják át utána ilyenné.
A heresejt nagyobb, emiatt amikor az anya beleül tojni, így a potroha nem feszül a sejtbe, így a magtarisznyájából nem présel bele a pete mellé spermát!
Ezért ez megtermékenyítetlen pete lesz, az-az here."
Üdv: Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 19. 20:09 írta Nagyernyei Attila »

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1691 Dátum: 2019. Május 20. 20:40 »
M
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:56 írta oszkár »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1692 Dátum: 2019. Május 20. 20:40 »
Beszéltem ma egyik méhész ismerősömmel. Mást sem csinál napok óta, csak bölcsőzik. 250 család mind menni akar. Bokáig ér neki a sok "cuccccli" :o
« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 20. 20:45 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1693 Dátum: 2019. Május 20. 21:12 »
Attila, nem szeretnék okoskodni, de mi a helyzet a kis harangokkal? Azok jóval nagyobbak mint a munkássejt, és azt gondolom utólag petézik beléjük az anya, bár még sosem volt alkalmam megfigyelni :)

A megosztott történettel kapcsolatban az érdekelne, hogy szerinted normális, ha ilyen időjárás és akáchordás mellett egy anyának teljesen leáll a fiasítása? Én biztosan nem arra gyanakodnék, hogy minden a legnagyobb rendben.

Az egyéb okok miatt raj állapotba jutott alatt pontosan mit kell érteni?

*

csumi

  • *
  • 30
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1694 Dátum: 2019. Május 20. 21:54 »
Azért nem petézik az anya ilyen hordásban (amellett, hogy kiszoríthatja az akác), mert lefogyasztotta őt a családja, hogy könnyebben röpködjön majd. A rajjal.... ;)