A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966936 megtekintés
*

leo

  • ***
  • 198
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1650 Dátum: 2019. Április 19. 21:29 »
Szeretem Kitin hozzászólásait, WR- ét is, Oszkár ,hogy többet ír övéit is.
Valszin mindegyik jó méhész. Kár a vita /nem kár/ szeretem olvasni a hozzászólásaikat. Vivaldit hiánylom az ő bölcseségeivel. Attillától sokat tanultam.Kiváncsi az etalon.Három napra kellene összezárni a fórum nagyjait és mindannyian barátok lennének. Üdv

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1651 Dátum: 2019. Április 19. 21:37 »
Szervusztok!
Nálam a méhcsaládok 2 harmada erős az egyharmada gyenge, nem végeztem kiegyenlítést.
Az elképzelésem az, hogy a gyengéket anyátlanítom, ha az erősöknél lesznek bölcsők, és bölcsős kereteket kapnak méhestől. Azért szeretném, ezt tenni, hogy a gyenge anyák, ne szaporítsanak anyákat.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1652 Dátum: 2019. Április 19. 22:31 »
Szerintem előfordulhat az is, hogy nem is biztos, hogy  az anyával van ott éppen a gond.
Ha valamiért kevés a nép vagy különböző hátráltató körülmények vannak akkor akármilyen jó az anya nem fog tudni erősebb családot létrehozni.
                      Tehát nem minden esetben az anya lehet a hibás.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1653 Dátum: 2019. Április 19. 22:58 »
 Oszkár!
 Fátylat rá! Nehogy megsértődj. Nem kell itt kilépni senkinek.
Miért ne tudnánk békében úgy fórumozni, hogy esetleg bizonyos dolgokról más a véleményünk vagy netán egy másik kaptártípussal méhészkedünk?!
 Amin felszisszentem az csak azért volt, mert gyakran úgy állítjátok be a dolgokat, hogy már úgy érzi az ember, aki fekvő kaptárral merészel méhészkedni az mind hülye.
Holott tudjuk, hogy mindkét rendszernek van bőven előnye is és hátránya is.
 Magától semmi sincs, mindkét típussal dolgozni kell ha eredményt szeretnénk.
Aztán, hogy melyikkel lehet több mézet termelni az megint egy érdekes dolog rengeteg összetevője van. Már többen leírták, hogy nem a kaptár termeli a mézet, hanem a bogár.

Az orosz kisfilm illetve az óriáspörgető esetében valóban volt egy kis irónia de valójában érdekességképpen tettem fel őket. Kiváló példa arra, hogy mennyit küzdenek a méhészek ezzel a szakmával világszerte és miket ki nem találnak, hogy megkönnyítsék a munkájukat.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1654 Dátum: 2019. Április 22. 19:37 »
Másznak mint a p....csa.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1655 Dátum: 2019. Május 05. 09:17 »
Ez az időszak a méhészek rémálma!
Lassan elindul az akác (a korai erdőkről volt már  némi nyalakodás)a méhek meg fogságba szorultak.
Sokan a hét végén szerették volna kipergetni a repcét, közben lerombolni a bölcsőket.
A rakodós kollégáknak semmi teendőjük, tudjátok, dobnak egy fiókot oszt rendben.
Fordulnak a nyugágyban.
Ellenben mi fekvősök túrtuk a bölcsőket, mert a népesség a csúcson jár.
Az utolsó lépen a takaró mellett 3 centi vastagon csüngenek a méhek!
Komoly, nagy veszteségek voltak országos szinten, akik meg szépen kijöttünk a télből, elég fékeznünk a lendületet.
Állandóan cseng a telefonom, keresnek a tűzoltóságtól, hogy a fekvőkaptáras méhészetek rajzanak, menjünk ki vegyük be őket.
A rajzás annyival szerencsétlenebb dolog a gyenge állománynál, hogy ekkor nem csak a méztől búcsúzhatunk el, hanem a néptől is.
A közepes család lenne az ideális, de ezen már rég túl vagyunk.
Gondolom mára nem nagy siker a bomba családok előtt pózolni.
Ezért tartok némi tartalékot is, hogy ilyenkor azokhoz "merjem" a plusz fiast, és rázzam a népet.
Emiatt nem kell lefikázni a kis "nyomorék" családokat, mert most egy petéző anya is aranyat ér.
Az anyanevelők többsége 1.800 Ft körül kér egy bölcsőért, amit támogatásból vissza lehet igényelni.
Tegnap beszélgettem egy méhésszel, hogy ő ingyen ad, csak segítsek bölcsőzni.
Nagyernyei Attila




 

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1656 Dátum: 2019. Május 05. 09:51 »
Ez az időszak a méhészek rémálma!

A rakodós kollégáknak semmi teendőjük, tudjátok, dobnak egy fiókot oszt rendben.
Fordulnak a nyugágyban.
Ellenben mi fekvősök túrtuk a bölcsőket, mert a népesség a csúcson jár.


Ki mint veti ágyát...  :P  ;D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1657 Dátum: 2019. Május 05. 10:10 »
"Az anyanevelők többsége 1.800 Ft körül kér egy bölcsőért, amit támogatásból vissza lehet igényelni."

Ez ebben a formában nem helyes, de a tagtoborzás érdekében.... ;D(tudod Attila nyelvtanórára való invitálás....  ;D :o )

Idéznék a tájékoztatóból a rend kedvéért:

"A támogatás mértéke:
- párzott, petéző méhanyánként legfeljebb 5 eurónak megfelelő 1 552 forintösszeg;
- párzatlan anyánként, anyabölcsőnként legfeljebb 2 eurónak megfelelő 621 Ft
forintösszeg. "

Méh Elemér

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1658 Dátum: 2019. Május 05. 10:16 »
"A
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:40 írta oszkár »

*

P.P.

  • *
  • 22
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1659 Dátum: 2019. Május 05. 10:22 »
Nekem gyengén ébredtek a méhek, ahogy elnézem az időjárást szépen fel fognak jönni. A mezőgazdaság kiszámíthatatlan. Mindent megtesz a méhész, dolgozik, hogy erősek legyenek, dolgozik,hogy ne rajozzanak, aztán jön az időjárás és keresztbe tesz. Bár ha összességében nézem soha nem csalódtam a méhészkedésben. Csak arra kell figyelni, hogy tartalékolni kell, mert egyszer hopp, máskor kopp. Ilyen ez a "pop" -szakma.  :) :) De azt szoktam mindig mondani amíg a virág a fán van, addig van remény mézre.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1660 Dátum: 2019. Május 05. 10:37 »
M
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:40 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1661 Dátum: 2019. Május 05. 11:15 »
A rakodós kollégáknak semmi teendőjük, tudjátok, dobnak egy fiókot oszt rendben.
Fordulnak a nyugágyban.
Ellenben mi fekvősök túrtuk a bölcsőket, mert a népesség a csúcson jár.
Az utolsó lépen a takaró mellett 3 centi vastagon csüngenek a méhek!
Nálam a pakolászós technológiámmal a helyzetjelentés a következő. Sajnos egy árva bölcsőm sincs. Van viszont 4 fiókon fiasításom, egy fiók mézzel. Most már remélem megszorulnak, direkt így akartam, ezért nem dobtam rájuk fiókot. Amit most már késő lenne, meg egyébként is annyit kellett volna adni, hogy a fias duplája legyen, tehát 3 fiókot. Azonban a 24-est már így is kinőtték (egy anyával). Pedig erős megtorpanás volt áprilisban, a tél végi állapothoz képest előrébb kellene lenniük. Láttam mászkálókat is, amelyek közül egyik sem járt repcén. Most jöttem rá, hogy egy dolgot elfelejtettem: pakolászni. Ugyanúgy vannak, mint tavaly októberben.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1662 Dátum: 2019. Május 05. 11:59 »

[/quote]
Nálam a pakolászós technológiámmal a helyzetjelentés a következő. Sajnos egy árva bölcsőm sincs. Van viszont 4 fiókon fiasításom, egy fiók mézzel. Most már remélem megszorulnak, direkt így akartam, ezért nem dobtam rájuk fiókot.
[/quote]

Ez azt jelenti hogy 20 nb táblás keretnyi fiasod van? Vagy mind a 4 fiókodban van egy fias kereted? Ez így nagy nem egyértelmű nekem.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1663 Dátum: 2019. Május 05. 12:05 »
N
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:39 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1664 Dátum: 2019. Május 05. 15:43 »
Szabadon fiasít az anya 4 fiókon, és az 5. ben méz. Tehát 5 fiókos most nála egy kaptár . Én azt gondolom olyan max huszonpárkeret fias lehet ( nem feltétlen táblás) egy egy olyen családnál, a többi (szélsők) mézesek , virágporosak, tehát ha át lenne rendezve a család nagy melóval, lenne ott 2 fiók méz :)
Amúgy pénteken még nem, de tegnap már volt nyalakodás, igazat adok Atilának, a rakodósok sem dőlnek hátra, szerintem már nem nagyon van olyan könnyed fogás ami visszafogná a rajzást. Persze a dradztikus az igen !
Bízzunk abban, hogy szerdától jó idő.
Viszont én most két eső közöti szünetben dobtam fel a szöktetőket :D