A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 974836 megtekintés
*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1620 Dátum: 2019. Április 16. 23:06 »
Gratulálok Mortimer!
Akkor rendbejöttél!  ;)
Üdv: Ata

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1621 Dátum: 2019. Április 17. 00:18 »
Köszi, de nem mondanám. Illés Sándor megvizsgálta nozémára a méheimet. Egy üres kaptárban tartottam néhány mézes keretet, egy pici lyukon keresztül volt kutatás, ezekből is vettem mintát. Az súlyos nozémát mutatott. Ezek ugyebár a legidősebb méhek az állományból. A családjaim egy részénél a kijárók közül szintén ezt mutatja a mikroszkóp. A legtöbb családnál viszont nincs vagy minimális spóra van. Viszont ahol sok spóra van , azok is ugyanúgy fejlődnek, mint a spóramentesek. A jó idő, ahogy megjött pár napja, már minden család hurkát ürített a kaptártetőre. Fias a legtöbb családnál 9 keretben van, ebből olyan 6-ot táblásnak mondanák, és sok a kelő belőle. Ma egyenlítgettem is, olyan 4 nap múlva tenném a feles mézteret fel a 10-es Hunorra. Tehát annyira talán nem vészes a helyzet, bár ennyi fiassal bőven le kéne takarniuk majd a két feles fiókot pár hét múlva, de a nozéma tünete pont az, hogy a sok fias ellenére csak stagnál az egyedszám. Meg persze a repce növényvédeleme is beleszólhat.
Fumagillinezés úgy néz ki, nem lesz, helyette mást próbálok ki, majd mondom, mit mutat.

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1622 Dátum: 2019. Április 17. 07:06 »
Mortimer!
Az ilyen léctől lécig fias keretekkel nagyon kell vigyázni, mert nem ez a természetes. Ilyen fias keretek akkor vannak ha helyszűkében van a család, azaz megszorult. Én nem is vágytam soha ilyenre, mert ekkor szokott jönni az, hogy április huszadikára fedett rajbölcsők vannak. Ne legyenek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1623 Dátum: 2019. Április 17. 07:23 »
Itt már volt is bepetézett bölcső. 2 fedett fiast elvettem, egyet méhestől, kapott 2 műlépet. A bölcsőket egyenlőre meghagytam, vagy tovább fejlesztik, vagy nem. Pár nap múlva a méztér felrakásnál kiderül. Ezek tényleg megszorultak. Egy másik is, de ott már pempő is volt az álca alatt. Lehet, korán szaporítok

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1624 Dátum: 2019. Április 17. 07:27 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:58 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1625 Dátum: 2019. Április 17. 07:38 »
Így van Jenő, ez egy középre szúrt felkarcolt mézes keret a 10. keretnek. Legkorábban március 23-án tettem ilyet a legerősebbeknél.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1626 Dátum: 2019. Április 17. 07:56 »
Emlegetitek a méztér felrakást... Ki mi alapján dönt, hogy mikor teszi fel?
Dátum? Időjárás? Hordás? Fedett fiasok száma? Zúgolás? Ránézésre?
Én a 10 keretes rajoztatós hibrid kaptárjaimban (NB+1/2NB) ősszel szűkítek, igyekszem 2-3 öreg lépet kiürítettni, így tudok könnyen lépet selejtezni. Ha nem esett össze a tél folyamán az adott méhcsalád műléppel bővítek vissza tavasszal és ha a 10.-keretnek beadott műlép is már kiépítve bepetézve, ilyenkor már általában nyílik a repce, na akkor kapják a fejük fölé a mézteret....

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1627 Dátum: 2019. Április 17. 08:15 »
Atya Úr Isten!
Ilyent leírni?
"Mortimer!
Az ilyen léctől lécig fias keretekkel nagyon kell vigyázni, mert nem ez a természetes. Ilyen fias keretek akkor vannak ha helyszűkében van a család, azaz megszorult. Én nem is vágytam soha ilyenre, mert ekkor szokott jönni az, hogy április huszadikára fedett rajbölcsők vannak. Ne legyenek."
A szűk fészekben mind ilyen kedves Wr méhésztárs, ez a szűkítés lényege!
A méznek (nálatok a méztérben lenne a helye.)
Ebből tökéletesen érezhető, hogy mit jelent nálatok a fias lép!
Ez amit Mortimer feltett ez az.
Az NB is ilyen, na de hát nektek ezt nem kell tudni.
Most döbbentem rá, hogy kikkel meccsezek.
Teljesen letaglózott wr.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1628 Dátum: 2019. Április 17. 09:44 »
Attila Te saját magaddal "meccsezel" csak még nem jöttél rá.  :D Nekem nem kell ilyen fias, bőven elég ha csak a koszorúig fias, viszont olyanból már van bőven mindkét fiókomban!  ;)
Nekem ilyen akkor volt amikor 1 fiókon teletettem, és későn bővítettem mert mondjuk az időjárás nem engedte. Ki is szoktak jönni az első rajok április 25 és 30 között, ahogy már hallottam kollégákról akik már a második rajt szedték le a fáról.  :D
Na a 2 fiókos telelésnek és fejlődésnek itt is kijön az előny, nem gond ha bejön pár nap hideg, nem gond ha éppen nem érek rá, meg az sem gond ha behordanak egy csomó nektárt vagy virágport, mert akadálytalanul fejlődhet a család, nem kell már áprilisban a fákat lesnem.

Az én 3x9-es hunorom kis híján 20NB keret (19,7), és lazán, önerejükből, mindenféle pátyolgatás nélkül is gyönyörűen feljönnek benne a családjaim akácra, termelők lesznek, és telehordják. Ha neked ez a kisebb, 18 keretes NB kaptáradban csak a folyamatos piszkálódás, szűkítgetés, tologatás, bővítgetés hatására valósul csak meg, akkor tulajdonképpen miről beszélsz? Megmondom, fogalmad sincs róla, hogy miről beszélsz.  ;D ;D ;D
Ilyen Ignác meg Balog Bálint és hasonló keretméreteim sosem voltak, de a ma használatos szinte összes kaptártípust kipróbáltam már, és teljes bizonyossággal állítom, hogy a magára hagyott család, önerejéből egyikben sem fejlődött így, mint ebben amit most használok. És hogy erre miért volt szükség? Nem csak azért, mert ahogy az ember öregszik, már egyre kevesebbet akar dolgozni, hanem elsősorban azért, mert én napi 8 óra munka mellett kezdtem méhészkedni! És elég gyorsan rájöttem arra, hogy ha nagyobb állományt szeretnék tartani, akkor az ilyen fekvőkkel és hasonlókkal nem nagyon fog menni, ahogy nem is ment. Már 160 családom volt, amit lazán elláttam ebben a kaptárban a napi 8 óra munka mellett is. A fekvővel már a 60 is kínszenvedés volt...

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1629 Dátum: 2019. Április 17. 12:56 »
teljes bizonyossággal állítom, hogy a magára hagyott család, önerejéből egyikben sem fejlődött így, mint ebben amit most használok

Akkor ez legyen a minta? A magára hagyott méhcsalád?
Azt nem elhanyagolt méhészetnek hívják?

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1630 Dátum: 2019. Április 17. 13:21 »
Ha értenéd amit írok, akkor ezt a hozzászólást le sem írtad volna.  :D A méhcsalád életébe a minimális beavatkozást igénylő technológia már hogy lenne ugyanaz az elhanyagolt méhészettel???  ;D ;D ;D ;D ;D
Sőt. Ismerek olyan méhészt, aki napi 8 óra munka mellett dolgozik 130 (félkeretes) családdal. Nála valóban csak annyiból áll a méhészkedés (mert nincs többre ideje), hogy akácig lesi a rajokat, ha van befogja őket, kipörgeti az akácot, majd a szotyit is, atkát irt, feletet és betelel. És kb. ennyi. Tavaszra 4 családja ment tönkre a 130-ból. Akkor ez egy elhanyagolt méhészet? Fekvős szemmel nézve az.  :D :D :D
Nektek még nem mondta senki, hogy sok munkával sok mézet a legtöbb méhész tud csinálni? Nem ahhoz kell a tudomány, hanem ahhoz, hogy kevés munkával csináljon valaki sok mézet. A méhészkedés szerintem valahol ott kezdődik, és nem a szabadidős méhészkedésnél (minden szabadidőmet a kaptár mellett töltöm)...

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1631 Dátum: 2019. Április 17. 15:10 »
Mutatom a képet, az imént lőttem az elhanyagolt méhészetemben.  :) Nálam is van ilyen, ahol az alsó léctől a felsőig van fias, abban a két üres foltban meg már újra pete. És az oka is megvan. Bizony, meg vannak szorulva a két fiókon.  :D Fel kell tennem rá a harmadik fiókot, ugyanis van benne 18 keret népesség úgy, hogy már a szélső keretek külső felén is szorosan vannak a méhek. A képen látható fiasításból alul van 6 keret, felül már csak 4 keret (a felsőből indultak) mert a másik kettőből már kiszorították az anyát a virágporral, így a másik kettő csak félig fias.  :) És ez nem az a család amit múltkor mutattam, annál már be van zugolva herével a két keretsor között (szerencsére egyetlen atkát sem láttam bennük amikor szétrepedtek), és az egyik kereten 19db harangot számoltam, pete még éppen nincs bennük, de már bujkálnak bele, fényesítik belülről.  :-\

Most akkor én is felteszem a kérdést a "tapasztaltabbaknak", hogy mikor tegyem fel a fészekre az első mézteret (amit le sem vettem ősszel), mikor van itt az ideje, mi dönti el? Dátum? Időjárás? Hordás? Fedett fiasok száma?  ;D ;D ;D

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1632 Dátum: 2019. Április 17. 19:56 »
Sziasztok, Aki mikroszkoppal ellenőrzi a nozema spórákat annak milyen szer vált be most tavasszal? Köszi, Apis

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1633 Dátum: 2019. Április 17. 20:02 »
A legtöbb szer valamelyest használ, de még nem találtam meg az átütő erejűt.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1634 Dátum: 2019. Április 17. 20:25 »
Ez ám az igazi "aranyköpés" wr részéről!
" Nektek még nem mondta senki, hogy sok munkával sok mézet a legtöbb méhész tud csinálni? Nem ahhoz kell a tudomány, hanem ahhoz, hogy kevés munkával csináljon valaki sok mézet. "
Ez egy nagyon tág fogalom, hogy mi a sok és mi a kevés.
Vannak olyan évjáratok amikor a 10 kilós akác rekordnak számított (2010-ben), és van olyan évjárat, hogy a 30 kiló nem egy kiugróan magas eredmény.
Van olyan méhész, aki elmondta még soha a büdös életben nem tudott 20 kilótól többet pergetni akácon, pedig 40 éve nyomja, és rengeteget dolgozik velük.
Szerintem az a baj ha valaki sokat dolgozik a méhekkel, és akkor sincs eredménye!!!
Soha nem tagadtam, hogy átlagtól többet matatom a méhcsaládokat, de ez a "lazán csuklóból" rádobom a fiókot, meg napozóágyból nézem a hordást engem is érdekelne.
Aztán amikor a hasonló szájkaratésok megtudják az eredményeimet kicsit lecsendesednek, pedig senkinek nem szoktam kikürtölni.
Az egyik felvásárló teregeti ki a méhészek pergetési eredményeit, én is ő tőle tudtam meg, hogy hol is állok a virtuális versenyben, pedig akkor még Hunorjaim voltak.
Akkor is hallottam olyant, aki saját eredményétől majdnem hanyatt esett, aztán amikor megtudta, hogy azzal a "rangsorban" nagyon karcsú, akkor szerényebbre fogta.
Tehát az, hogy kinek mi a sok vagy kevés szerintem kár rugózni rajta.
Én és családom 36 éve a  méhekből élek, keményen dolgozom velük és nem panaszkodom.
Annak külön örvendek, ha pergetéskor elfáradok.
Nagyernyei Attila