A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 967024 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1380 Dátum: 2018. Július 25. 08:33 »
Parádés lehetett az a beszélgetés :) Mint mikor Geddekas tudósított Csuja ügyeiről. Átérzem azok helyzetét, akiken Tomipapa köszörülte barokkos körmondatait, de ennek ellenére sokszor mégis megmosolyogtatott.

Hiába próbál itt mindenféle álneveken írogatni a "rőtszakállú", az első hozzászólásával elárulja magát.

Magához nyúlt a vén lókötő, és még csak bele sem pirult. Na mindegy, az idők során nálánál szebb lelkek is lógtak már.  :)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1381 Dátum: 2018. Július 25. 14:18 »
Megint csak segíteni próbáltam volna (de már megint minek) azzal, hogy egyszerűbb megelőzni a bajt mint aztán tavasszal siránkozni. De teleljetek szotyin, nekem aztán 1111.

Itt a megelőzés az lett volna, ha a méhész az idén elkerüli a napraforgó táblát (nyilván így is tett volna, ha tudja előre...).
Normális években nem hiszem gondot okoz a napraforgó méz a telelő élelemben. Nálam majdnem minden évben kerül bele (az idén szerencsére nem volt a közelben napraforgó), de nem tapasztaltam még hátrányát. Igaz nálam olyan, hogy tiszta napraforgó méz nemigen van.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1382 Dátum: 2018. Július 26. 05:40 »
Megint csak segíteni próbáltam volna (de már megint minek) azzal, hogy egyszerűbb megelőzni a bajt mint aztán tavasszal siránkozni. De teleljetek szotyin, nekem aztán 1111.
WR!
Ez nem erről szólt. Arról, hogy az NNI könnyen lehet, hogy a kisebbik rossz. Pontosan azért, mert a kisebb adag által kiváltott eltévedés nagyfokú védelmet jelent a méhcsalád számára. Olyan szer, amelyik a modern fejlesztés eredményeként szintén nem válik le a receptorról, és ezért kumulálódni tud (nem tévesztendő össze a bioakkumulációval, amely a táplálékláncban történő felhalmozódást jelenti), és nem, vagy nagyon nehezen bomlik, valamint nincs eltévedést kiváltó hatása, az lényegesen veszélyesebb abból a szempontból, amit írsz. A Lumiposának erre nagy esélye van. Ha választani kell a méhésznek majdan a kettő közül, hogy melyik mellett él szívesebben (természetesen anyagi kompenzáció mellett), akkor ha az NNI jár kisebb veszteséggel, a méhésztársadalommal nehéz lesz elfogadtatni úgy, ha kígyót, békát kiabálva rá, eltúlozzuk a valóságos kártételét.
Természetesen a különböző érzékenység megfogalmazása egy nagyon jó érv, ahogyan az is, hogy milyen arányban áll egymással a nektárgyűjtés során sokszori alkalommal felvett hatóanyag, a téli táplálkozás során a sokszori felvétellel. Ez utóbbira nincs igazán egzakt adat. A fiasításra vonatkozóan számítások vannak az EFSA anyagban, és ők úgy hozták ki, hogy az akut toxicitás esetén a fiasítás fele annyi méreghez jut, mint a dolgozó méh. Tehát eltévedés esetén még nagyobb a védelem mértéke a fiasra nézve. Nem biztos, hogy helyesek a számok, hiszen ezek csak számítások.
Szóval arról van pusztán szó, hogy feleslegesen ne gerjesszünk feszkót, hagyjuk, hogy apró lépésekkel eljussunk a végső igazsághoz.
Ami a felvásárlókat illeti. Szerintem nem akkor kell aggodalmaskodni, amikor 50 ppb-s MRL mellett méhpusztulás van, hanem akkor kellett volna, amikor 10 ppb-s MRL idején nem pusztult a kijáró méh.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1383 Dátum: 2018. Július 26. 06:50 »
Gondolom azt nem kell bizonygatnom, hogy mennyire utálom a vegyszereket, köztük a neonikotinoidokat.
Tomipapa a Zöldön tisztára megtért.
Tíz évig ugyan azt a rizsát nyomta mint Tóth Péter, hogy semmi gondot nem okoz a neo, most meg nem hiszek a szememnek.
Óriási veszélynek tartja a rőt szakállú is.
Mióta méhészkedek (36.szezonom) mindig hagytam bent valamennyi napraforgó mézet.
Hol kevesebbet, hol többet.
Soha, semmilyen hátrányát nem tapasztaltam.
Persze mint írtam, szolidágóról még gyűjtenek, majd ráetetek.
Így csak jövő tavasszal, a tisztuló kirepülés után fognak belekezdeni a most begyűjtött napraforgó mézbe.
Egyébként "üzleti" szempontból sem láttam nagy értelmét a kopaszra pergetésnek.
600 Ft-os vegyes méz ár nem inspirált a méz kivételre.
Egy kiló méz pótlást közel 2 kiló cukorral érjük el.
250-300 forint a nyereség!!!!
A munkát pedig nem is számolom.
Nagyernyei Attila


*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1384 Dátum: 2018. Július 26. 07:31 »
Idézet
Ez nem erről szólt. Arról, hogy az NNI könnyen lehet, hogy a kisebbik rossz.
Ezt én nem tudhatom, mert sem vegyész sem biológus nem vagyok. Amit tudok az az, hogy a vegyszerek semmilyen formája sem tesz jót a méheimnek. Tehát egyáltalán nem botor gondolat az, ha a szennyezett mézet elveszem, és cukron teleltetek. Anyagilag is jobb, és 1 nem kívánt okot máris kizártam a telelés körülményeiből.
Én egyszer próbáltam ki a tiszta szotyin teleltetést, szerencsére csak a kölyökcsaládjaimon. A fele, vagy több mint a fele nem is érte meg a tavaszt. Érdekes módon előtte és utána évben is, a cukron szépen átteleltek, 1-2 lett csak anyátlan tavaszra.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1385 Dátum: 2018. Augusztus 10. 09:06 »
Hár
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:48 írta oszkár »

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1386 Dátum: 2018. Augusztus 10. 09:56 »
A tőgyelés nem sokat árul el a népességről (most), mert nekem van olyan ami 7 léputcára zsugorodott és mégis tőgyel, meg olyan is ami 16 léputca és mégsem. Az anyátlanokkal kell ilyenkor vigyázni, mert pillanatok alatt lerabolják, akkor is ha egyébként népes.
Nálam is van néhány olyan család amit szinte biztos hogy fel kell számolni még az ősz előtt olyan gyenge, de szerencsére kutatás a meleg ellenére sincs.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1387 Dátum: 2018. Augusztus 10. 10:50 »
Akk

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:47 írta oszkár »

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1388 Dátum: 2018. Augusztus 10. 13:26 »
Hunor kereten 4,5 léputca. Ezek 2 okból ilyenek, vagy anyát váltott és emiatt nem volt elég kelő fias ami pótolta volna a veszteséget, vagy csak egyszerűen kevésbé bírták a vegyszert.
"Szerencsére" nekem csak néhány ilyen van, de láttam olyan méhészetet is, ahol az állomány 60%-a ilyen.
A többség az nálam most olyan, hogy 14-15 léputca, a többi pedig 11-12. Utóbbi sem igazán egészséges népesség ilyenkor, de azok talán még át fognak telelni.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1389 Dátum: 2018. Augusztus 10. 15:00 »
Saj
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:46 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1390 Dátum: 2018. Augusztus 16. 13:12 »
15 ÉVE PUSZTULNAK A MÉHECSKÉIM , ÉN MEG CSAK NÉZEM ÉS NÉZEM A MÉHCSALÁDOK ELNÉPTELENEDÉSÉT !!!!!!!  MOSTANI ÁLLAPOT : KÉSEI NAPRAFORGÓ EDDIG VIRÁGZOTT , MÉHCSALÁDOK ELNÉPTELENEDÉSE 50 % ÁTLAGOSAN !!!!!!!! " KÖSZÖNÖM "AZOKNAK AKIK EZT ELŐIDÉZTÉK  !!!!!!

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1391 Dátum: 2018. Augusztus 16. 15:27 »
15 ÉVE PUSZTULNAK A MÉHECSKÉIM , ÉN MEG CSAK NÉZEM ÉS NÉZEM A MÉHCSALÁDOK ELNÉPTELENEDÉSÉT !!!!!!!  MOSTANI ÁLLAPOT : KÉSEI NAPRAFORGÓ EDDIG VIRÁGZOTT , MÉHCSALÁDOK ELNÉPTELENEDÉSE 50 % ÁTLAGOSAN !!!!!!!! " KÖSZÖNÖM "AZOKNAK AKIK EZT ELŐIDÉZTÉK  !!!!!!

Egyet értek a véleményeddel !!
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1392 Dátum: 2018. Augusztus 16. 16:44 »
Mi vagyunk a mezőgazdaság rabszolgái. Miért? Mert engedjük! Miért? Mert választott tisztségviselőink úgy viselkednek, mint a rabszolga hajcsárok. Fel akartok szabadulni? Akkor lázadni kell! Ez finomabban nem fog menni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1393 Dátum: 2018. Augusztus 16. 17:30 »
Az almatermelőknek is rendesen odab@szták a 13 forintos felvásárlási árat a léalmáért!
Most tüntetnek is rendesen félig lezárt utakkal!
25 ft alatt nem adják!
Aztán ki tudja mi lesz..

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1394 Dátum: 2018. Augusztus 16. 18:37 »
Idézet
Akkor lázadni kell! Ez finomabban nem fog menni.
Bizony nem. Csak mire elérnek az ingerküszöbök addig, már késő lesz.

Ma úgy egy órát sétálgattam a méhes körül, egy 100-200 méteres körön belül. Néhány hangyát, darazsat és két poszméhet leszámítva mozdulatlanság és síri csend volt. Se egy madárfütty, se egy szuszogó sündisznó, sehol egy csúszómászó. Szóval nem éppen pezsgett az élet, holott nem ez volt a jellemző a környékre.