A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967949 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1215 Dátum: 2018. Március 22. 20:10 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:14 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1216 Dátum: 2018. Március 22. 20:25 »
Ugyan már Jenő, miért ne élvezkedjek?
Tudom, hogy szakmáztok, hidd el, tudok olvasni a sorok között. Nem mondom, hogy szaktekintély vagyok, de kicsit én is konyítok a méhekhez. Letudom szűrni, mikor kinek van igaza. DE a HANGNEM, nem méltó ilyen jó szakemberekhez.


*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1217 Dátum: 2018. Március 22. 21:27 »
ést pedig holnap kezdem.
Miért csak most?
Mert két hétre sem én sem a meteorológusok nem látták ezt az időszakot, hogy eddig fog tartani.
Nagyernyei Attila
Az a baj ezzel, hogyha pl. március közepén elkezdek híg sziruppal serkenteni, mert jó idő van és dől befelé a virágpor, és egy hét múlva érkezik egy két hetes sarkvidéki hidegfront, akkor a végén láthatom majd, hogy a labdát, amit Puskás Öcsi módjára rúgtam el, a jeges szél az én kapumba csavarta be...  :' :'( Vagyis, amikor elrúgjuk a labdát, akkor nem látjuk, hogy gól, vagy öngól lesz a vége. Ha három hetet látnának biztosan a meteorológusok, akkor biztosra lehetne menni a korai serkentéssel, hiszen akkor kezd kikelni a serkentéssel életre hívott nemzedék.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1218 Dátum: 2018. Március 23. 06:35 »
Ata67 ezt írja:
"Vagyis, amikor elrúgjuk a labdát, akkor nem látjuk, hogy gól, vagy öngól lesz a vége."
Amikor 36 éve elkezdtem méhészkedni nem gondoltam volna, hogy lesznek évek amikor már áprilisban mérünk akácról. )Már volt kettő.)
Nem gondoltam volna, hogy lesz év amikor már az északi akácnak is véget ért május 13-án.
Nem gondoltam volna, hogy lesz év amikor március 15-én havat fogok lapátolni. (Már volt kettő.)
Akkor még nem gondoltam volna, hogy az atka még ma is problémát fog okozni.
Nem gondoltam volna, hogy olyan növényvédő szereket fognak alkalmazni amely nemcsak a méhészekre, hanem az egész élővilágra nézve pusztító, de a pénz, a haszon elnyomja a józan észt.
36 éve nem gondoltam volna, hogy az OMME honlapján fogok olyan hirdetést találni, hogy 1.100 Ft-ért kínálja valaki az akácmézet, amikor már 1.400 körül jár a felvásárlás.
Soha nem gondoltam volna, hogy egy vándorhelyen való lepakolásért fizetnem kell, amikor már akkor a környező országokban a méhészeknek fizettek ezért.
Akkor eszem ágába sem jutott még, hogy lesz egy olyan program, amely tönkreteszi a méhészeti közéletet, a barátokból ellenség lesz.
Tehát tökéletesen igazad van amikor ezt írod:
"Vagyis, amikor elrúgjuk a labdát, akkor nem látjuk, hogy gól, vagy öngól lesz a vége."
Ezért szép a méhészkedés!
Örök kihívás, amelyben benne van a siker, de a bukás is.
Én szűkítettem, erősen takartam, és mától serkentek.
Ahogy most látszik ekkora hideghullám már nem lesz.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1219 Dátum: 2018. Március 24. 20:37 »
Szerintetek ezt a három hét lemaradást be tudják még hozni a méhek ?Ma néztem az akácot a kertben most kezd megpattanni .De ami nekem itthon van egy héttel később szokott virágozni mint az erdőben.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1220 Dátum: 2018. Március 25. 17:07 »
Ma bele néztem három családba siralmas ez az idő behúzta a féket .Majdnem az a helyzet mint három héttel ezelőtt. Két három keret mind két oldalán tenyérnyi fedett fias körülötte pete.Álcák nincsenek vagy fedés előtt állók, vagy csak nagyon kevés párdarab.De a méhek érzik a lemaradást úgy mentek ma mint a golyó hozták a virágport .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1221 Dátum: 2018. Március 27. 21:15 »
Ezt írja Meclood:
"Ma bele néztem három családba siralmas ez az idő behúzta a féket "
Ezt, még egy -két hétig nem is fogjuk észrevenni, hogy mit okozott a rendkívülinek mondható időjárás a méhcsaládoknak.
Majd amikor a normál generáció váltás lenne, akkor lesz a nagy koppanás.
Az idén ez sokkal drasztikusabban fog bekövetkezni, mert a zökkenőmentes generációváltáskoz
nem lesz megfelelő létszámú kelő méhtömeg.
Akkor lesz siralmas a helyzet.
A szűkítésnek, és a gondos takarásnak az most hatványozottabban nagyobb szerepe van.
Aki azt írta, hogy április elejére várja a generációváltást, gondolom most kissé módosítani szükséges a dátumon.
Ma egyébként nagy repülés mellett tisztultak, és ismét szépen gyűlt a virágpor.
A méheken eddig, és ezután sem fog semmi múlni.
Az időjárás meg olyan, amilyen.
A kezdők legalább egy kicsit elgondolkodnak, hogy mekkora lutri is a méhészkedés.
Eddig csak a hordóinkat számolták, és aztán lettek sokan méhtartók, a nagy buli reményében.
Ilyenkor dől el, hogy ki az igazi méhész.
Most vizsgáznak sokan, az előző évek csupán a nulladik órának voltak tekinthetők.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1222 Dátum: 2018. Március 27. 22:15 »
E
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:21 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1223 Dátum: 2018. Március 28. 07:08 »
Vártam már ezt a kérdést.
De, valamivel hosszabb életűek lesznek.
Az emberek maximális élethossza, ha minden körülmény passzol,100-120 év.
Japánban és Oroszország egyes vidékein, ahol a környezeti hatások, az élelmiszerek  minősége, stb. ezt nem befolyásolja, ettől némileg több is lehet.
Az viszont kijelenthető, hogy 200 évig senki nem élt még.
Jelenleg a méhek élettartamának hosszát nem csak a fiasítás gondozása, vagy nem gondozása
befolyásolja csupán,  hanem a hosszan tartó fűtésre fordított energia is.
Ha csak minimális nyitott fiasítás volt (ezt feltételezzük), akkor is a fészek hőmérsékletét 35 fok közelében kellett tartaniuk, amikor kint még nappal is alig csúsztunk nulla fok fölé, az éjszakákról nem is beszélve.
A külső hőmérsékletet mindenképpen figyelembe kell venni!
Emiatt nekem most az a véleményem, hogy a generáció váltás nem lesz sima.
Takarni, erősen szűkíteni, mert ha elmennek a téli méhek akkor is kell a keléshez a fészek melege.
Nagyernyei Attila
 

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1224 Dátum: 2018. Március 28. 11:58 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:33 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1225 Dátum: 2018. Március 28. 20:33 »
Minden fele azt hangoztassák ,hogy a téli méhek akár 6 hónapig is élhetnek . Szerintem 8 hónapot is megélnek ebben biztos vagyok .És azt is hallani ,hogy egy méhanya naponta akár 1500 petét is lerakhat . Szerintem a csúcson 3000 et is lerak.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1226 Dátum: 2018. Március 28. 20:51 »
Az, hogy egy méhanya 24 óra alatt mennyi petét képes lerakni, ismét egy összetett dolog.
Először is megfelelő kor-összetételű méhcsalád, megfelelő kitisztított lépfelület, minimális külső hordás, és virágpor....ja és szuper időjárás.
Ebben az esetben néhány napig extra mennyiségű petét képesek lerakni a méhanyák, de ezt nem folyamatosan, és semmiképpen nem hosszasan.
Ezért kell nekünk nagyon résen lennünk, mert ebbe némileg mi is be tudunk avatkozni, mondjuk egy jókor beadott fészekbővítéssel, esetleg tűzéssel.
Ma amikor óránként változott az időjárás, egyelőre ez csak vágy.
Alig tudta a hőmérő lekövetni.
Egyik pillanatban melegem volt, rá 10 percre sapkát kellett felvennem.
Olvasom a Zöldön, hogy mennyi virágporos méh esik áldozatul.
Sokan azt mondják ez benne van a pakliban.
Benne van, de nem hiányzik.
Tavaly leírtam, hogy egy idős szekszárdi méhész mondása volt:
"Tavasszal forint darabja a méheknek!"
Egyébként Dr.Bakán Andrásnak hívták, és ügyvéd volt.
Azok között is akadhat jó szakember.....
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1227 Dátum: 2018. Március 28. 20:53 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:33 írta oszkár »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1228 Dátum: 2018. Március 28. 22:16 »
QUQURIQ !!!

Oszkár!
"Biz isten megjelölök vagy 100-at  ősszel."

Kb. 5 ével ezelőtt az utoljára kikelt(kb. okt. közepe) méhekből 10 kaptárban 20-20 méhet megfestettem fehér körömlakkal.
Legnagyobb meglepetésemre, volt olyan család, ahol akác negyedik napján még 4 festett méhecske tevékenykedett!!!
Nem tudom, hogy a csatolásban mennyire látszanak a festett méhek.

Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1229 Dátum: 2018. Március 28. 22:32 »
   "Szerintem a csúcson 3000 et is lerak."  ez kirááá..ly, :o ;D  és pisilni mikor szokott. ::) :-[ :-\