Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379891 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #885 Dátum: 2022. Április 03. 20:19 »
Igen hunorral méhészkedek, és csak elméleti kérdések egyenlőre mert én se így használom, de muszáj mindig gondolkodni rajta szerintem hogy lehetne hatékonyabban csinálni. Ha ez nem járható út, az is eredmény, legalább tudja az ember.
Kérdésekre válaszolva otthon pörgetünk. Az etetést mivel állóméhészetről van szó akár egy zümi szürcsi féle automata etetővel könnyen meglehetne oldani.
Akác utáni családmegosztással járható lehetne szerintem, vagy akár egy +fél nb fiókot kaphatnának.
De ezek tényleg csak elméleti dolgok. Mindenesetre lehet 1-1 családdal kipróbálom mert különben soha nem tudja meg az ember hogy működik-e.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #886 Dátum: 2022. Április 03. 20:43 »
Értem. Gondoltam ,hogy otthon, mivel írtad "álló méhészet".
De nem azt kérdeztem,hogy hol pörgetsz,hanem azt ,"hogy"?

Mivel a szaporítás a családon lenne igen körülményes dolgozni velük Én erre gondoltam.

A zümi szürcsis etetőnek minimum egy menekülő tér kell.  Értem én hogy automata. De az etetőnek kell valami hely. Amit valószínűleg bezugolnak majd.

Na mindegy. Ha kipróbálod egy pár családdal,meghallgatnám a tapasztalataidat.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #887 Dátum: 2022. Április 03. 21:12 »
Szöktetni szoktam a fiókokat.
Én ezért gondoltam keretetetőre, csak akkor kikellene lyukasztani a fiókot... de egyben építtető keret is lehetne.
Ha lesz tapasztalat majd megosztom.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #888 Dátum: 2022. Május 23. 07:04 »
Sziasztok!
Az idén kezdtem el méhészkedni 5 db kb rakodó kaptárral. Egy idősebb méhész segít nekem a gyakorlati dolgok elsajátításában, viszont ő jobbára dadant kaptárakat használ. Az illető méhész, akitől vettem a méheket, említett egy módszert, hogy ő hogyan megy a méhekkel akácra, amit akkor nem igazán értettem, mert -egyrészt gyorsan is mondta, másrészt akkor csak néztem ki a fejemből mint a vett malac, mert fogalmam sem volt, hogy miről hadar nekem olyan lelkesen. Valami azért megragadt bennem, és most, hogy már nagyjából értem, hogy miről beszélt nekem akkor, szeretném kipróbálni az ő módszerét. Tudom, hogy a legjobb az lenne, ha megkérdezném az öreget, de sajnos nem alakult ki közöttünk túlzott szimpátia, ezért itt szeretném megkérdezni, mert biztosan más is alkalmazza a technikát!
A lényeg, hogy a tavaszi munkálatok után a repcén felerősíti a családokat 2 fiasításos fiókon, és mire az akác virágzására kerül sor, arra az anyát leszűkíti egyetlen fiókra és amikor a 2. fiók fiasítása kikelt, akkor a 2-3-4. fiókokat mézelésre használja.
Akác után megyünk facéliára, majd napraforgóra. A családjaim erősek, 2 fiókon van fiasítás, 2 fiókba pedig mézet hordanak. 
 A kérdésem az lenne ahhoz, aki ezt alkalmazza, hogy amikor az anya lezárásra kerül egy anyaráccsal az 1. fiókra, akkor abba milyen kereteket hagy, illetve meddig lehet egy idényben alkalmazni ezt a technikát, hogy a család ne nagyon gyengüljön le és a telet egy erős család kezdje meg?  Köszönöm a válaszokat!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #889 Dátum: 2022. Május 23. 18:46 »
Egy 10 keretes KB fiók egy jó anyának népesség szempontjából elég egész évben. Az más kérdés, hogy ha csak úgy van hagyva, akkor megrajozhat. Ezért is kell felrakni a fészekből fedett fiast.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #890 Dátum: 2022. Május 23. 18:56 »
Igen, ez világos, hogy fedett fiast felpakolom, helyére pedig műlépes keretet tegyek?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #891 Dátum: 2022. Május 23. 19:51 »
Igen, ha nincs kiépített. De a legjobb a méztérben építetni ebben a rendszerben, mert akkor az alsó lécig kiépítik a műlépet, nem rágják fel alul, mint ahogy a fészekben építetve megteszik.
Meg érdemes a technológiát úgy kialakítani, hogy akácvirágzás előtt akkor tegyük fel a fedett fiast, hogy akácvirágzás végére kikeljen. Így a helyére a méhek szorgalmasan gyűjtik a nektárt, aztán a végén tudsz szöktetni is, illetve nem kell a fedett fiast pergetni, nem is kell a pergetéssel annyira sietni. Sőt, ezt érdemesebb már repcepergetésre is így időzíteni, így már akkor sem kell fedett fiast pergetni. Viszont utánna akác alatt csak olyan fedett fias keretet szabad felrakni, amiben szinte semmilyen mézkoszorú nincs, mert ha van, az valószínű repceméz.
Nem egyszerű ez, ezért is szeretem jobban a feles mézteret, fias átfüggesztés nélkül.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #892 Dátum: 2023. Május 28. 16:18 »
A zümi szürcsi-s automata rendszerrel kapcsolatban kérdezném...ha nagymelegben használjátok például akác és napraforgó között, rajoknál, vagy napraforgó után téli feletetésre pár nap kihagyásával a feloldott cukorszirup két etetés közt nem romlik bele a csövekbe? Van ilyen rendszerem és beleromlott, úgyhogy a benyomott adag eleje erjedt volt és beoltotta az egész adagot cefrével. Ti, hogy oldjátok meg ezt a problémát?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #893 Dátum: 2023. Május 29. 06:40 »
Én úgy tudom, hogy a thymol tartalmú szerek erjedést gátlóak. Hivealive-t már próbáltam, igaz nem szürcsiben, de nem erjedt meg a szirup. Thymolos lepényt használok, azt is szépen elhordják.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #894 Dátum: 2023. Május 31. 17:00 »
A timol valóban hatásos. A Hive Alive-ban is van timol. Lehet, hogy járható út.
Használtam Apiquqrd gélt. Az tömény timol. A tetű sem hullott, rablás is lett, meg egy évig timol szagú volt a kaptár, meg hát a méz is. De valami féle tartósító szer megoldhatná a problémát. Valami nélkül viszont nekem a zümi szürcsi használhatatlan.