ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1528651 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 898
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3135 Dátum: 2024. Április 07. 12:41 »
Idézet
Mérethibás az a kaptár, azon felül, hogy az egész 2x 3x 9 keretes egy baromság, és ugyanúgy össze zuggolják, mint a félkeretesben, ha az is mérethibás, és szinte valamennyi az.
Ezt most teljesen őszintén kérdezem. Láttál te már rakodókaptárt? Nem a felállított fekvőre gondolok ami neked is van, hanem rakodóra. Benne van a nevében. Tízből hét fiókot megemeltem úgy, hogy volt köztük 7db heresejt meg minden keretsor között 2 centi zúg. De olyanok is vannak ahol semmi sincs. Pedig szeptember elején volt utoljára kaptár nyitva, utána meg március közepén. Méz is csak a kicsi kaptárban lehet a keretsorok között, egyébként oda nem hordanak ahogy neo is írta. Olvasd el Faluba könyvét, már akkor leírja, hogy a rakodó azért nem terjedt el itthon mert csak 2 fiókos, az meg sem a család rendes kifejlődésére (azért rajzik nálad) sem egy rendes akáchordás kihasználására nem alkalmas.
Tudod hány méhet szoktam összenyomni a keretsorok között? Szerintem egyet se, vagy legalábbis egy kezemen meg tudnám számolni. Ugyanis ha sok zúg van ott, akkor a kaptárvassal letolom, meg egyébként is, fiókot csak úgy teszünk vissza, hogy előtte a méhek le vannak onnan füstölve. Nálad ilyen gond nincs, mert ami lerajzik arra méztér sem kell már, meg ha fel is rakod, őszig ottmarad. Vagy mégsem?

Ne magadból indulj ki, az előző évben 165kg műlépet építtetem ki. Egyébként ma is tanultam valamit, mert eddig azt hittem, penész csak ott van ahol nedvesség is. Majd írd meg, hol lehet olyan "jó" műlépet kapni amit ha becsomagolok akkor penészes lesz. Két hete adtam oda az egyik havernak ajándékba fél csomag fél NB műlépet, véletlenül találtam meg, 97-es dátum volt rajta, és az sem penészes pedig műanyag zacskóban volt.

Szúnyogháló meg rostaszövet a molyok ellen? Na, még egy dolgot tanultam ma. Azzal inkább védd meg te, majd számolj be a végeredményről.

Építtető keretben lesed az atkát? Részvétem. Életemben egyszer próbáltam ki az építtető keretet, szidtam is aki javasolta. Csak a nyűg van vele normális esetben is (szórakozni vele, hova rakom amit kitörök stb.), meg vannak a nem normális esetek is mint az idei tavasz is, amikor népesek a családok és fröcsög a friss nektár az építtető keret sarkában is, emeli ki a méhész, épp kezdené oldalra fordítani amitől az azon nyomban ki is törik, rá a kezelőbakra, onnan a cipőjére, csupa nektár a nadrágja szára, a cipője, meg ott körülötte minden, hemzsegnek egy idő után a kutató méhek, hát így is lehet. Akkor inkább herézzenek el egy műlépemet nem bánom, ősszel majd kiveszem.

Idézet
Na ezt aztán végképp felejtse el, aki rajzásra készülő családokat szeretne akácra.
Már írtam, lehet hogy elsiklottál felette. Senki nem akar rajzó családokat akácon. Termelő családokat akar. Na pont ez volt a szembeöltő különbség a 2 és a 3 fiókos hunor közt amikor a legelső évben ki lett próbálva. Több mézem lett, és kevesebb rajom, ráadásul kevesebb munkával. Épp ez volt a cél. Ne nekem akard bemutatni a 2 fiókos hunort, nem ma kezdtem... Vagy már úgy vagy te is mint az Attila, aki azt hiszi, hogy senki nem látott még NB fekvőt.

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3136 Dátum: 2024. Április 07. 18:53 »
neo!

"Mivel az anya úgy megy lefelé a felső fiókokról, mint kés a vajon, a bölcsőhúzás  csak akkor lép fel, amikor eléri az alsó fiókot. Addig nézegetni sem érdemes. Ezért szeretem eleve az 5 fiókos teleltetést."


Na most megint tanulok valamit.?
Ez az 5 fiókos teleltetést magyarázd már le nekünk.

Mert ,hogy lefejlődik magától az tuti. DE! 5 fiókról? Azt hogy?  Ha nincs takaró bogár nem megy az egy tapottatsem.

Ha eléri a fiók alját az a család azért nem semmi! Ha nem éri el, akkor meg minek az 5 fiók?

Nálunk a legjobb család most lep két Hunor 10-est meg egy 1/2 NB fiókot.

Ezt az 5 fiókot nem érjük el soha!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3137 Dátum: 2024. Április 07. 21:42 »

Ennyi butaság után amit ide szórtál, -miután ismét beleszaladtál a pofonba a zsacskós műléppel-, nem igazán tudok mit kezdeni. Nem volt még rajom, de csak azért, mert meggátoltam. Ne mondj olyasmit amit nem tudsz, csak feltételezel. Ne etesd a népet a műlépmeséddel, mert pár csomaggal cseréltél, volt aki ugyanott cserélte, és mesélte...  Minden sorod hülyeség, de ez a csúcs:

fröcsög a friss nektár az építtető keret sarkában is, emeli ki a méhész, épp kezdené oldalra fordítani amitől az azon nyomban ki is törik, rá a kezelőbakra, onnan a cipőjére, csupa nektár a nadrágja szára, a cipője, meg ott körülötte minden, hemzsegnek egy idő után a kutató méhek,


Ekkora hordásnál, amikor fröcsög a friss nektár, ott hemzsegnek a kutató méhek? Gratulálok!
Nincs neked méhészeted, csak valami hobbi játékvár. Valamikor lehetett komolyabb próbálkozás, de ma már nincs. Ekkora ökörséget még egy kezdőtől is nehéz megemészteni. A szélhámosság meg kezd nyilvánvalóvá válni. Már másokban is felvetődött, nem onnét származik az a "zacskós" műlép, ami a rakodókasoknál volt zacskókban a különböző méreteik miatt??? Ott nem kellett keretbe műlépezni, mert a helyszínen kellett beszorítani.
Gyanús vagy te nekem vadász...

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3138 Dátum: 2024. Április 07. 22:49 »


Nálunk a legjobb család most lep két Hunor 10-est meg egy 1/2 NB fiókot.


Micsoda? Tehát kb. 2x12 Hunort?

Na ezt olvasd el Oszi! Régi írás Hunorról.
Ha nincs az anya korlátozva, ő olyan 11-12 keretet szeret bepetézni.

Akkor ehhez nem kell 3x9-es Hunor szét szakítva fészkét egy 4 centiméteres feleslegesen fűtött és 2 cm herefiast nevelő zugépítményes méhnyomorító méhdarálóval.
De ezt is szívleld meg:


A másik a pörgetés, 2 fiók esetén vagy tartalék fiókok kellenek, vagy a másikét kell odaadni neki (amit én nem csinálok mert mindegyik a saját lépjeit kapja vissza),
Na Oszi! Mit szólsz hozzá? Leszökteted, mert állítólag nem mennek vissza a méhek ha kiseperted, vagy fújtad, hiszen aki rendszeres olvasója a fórumnak, ő tudja, hogy Nikovitznál is visszamentek, de a Nagy Csabát még mindig nem akaródzik felhívni WR.
Leszökteted, kipergeted, és a sajátjára rakod vissza. Na azt csináld meg Barátom, ha bírod, és akkor még nem is beszéltünk a + félNb fiókról.

Aztán az sem mellékes, hogy amikor nálad 2018 és 2022 kivételével soha nem volt 30 Hunor keret akácméz a kaptárban mínusz a fiasítás mennyisége és a virágpor által elfoglalt terület, WR-nél ez természetes.


Nálam nincsenek ilyen "kiugró" eredmények, de a jobb családjaimnál a 30 hunor keretben akácon nem nagyon szoktam üres sejtet találni.


Látod Oszkár van akinek 5 fél fiókosak a méhei, van akinek tavaly is 30 Hunor keret méze volt a fagyottról, miközben a félNB plusz fiókkal küzdesz, én meg a 2x12 Hunorral,(evett volna meg a fene engem, amikor összehozott a sors a mentorommal) pedig nálunk próbálkoznak az ősi ösztönüket előtérbe helyezni a méztermelés helyett az erősségük folytán. Ezt már én sem értem.

Na most akkor idefigyelni!!!
Ha elérte a 30 kg-ot akácon a mérleg és jó idő következik, akkor jön a pót mézterezés, +12 kerettel, amiből 5 műlép mert egyébként az a harmadik fiók csak a nyomorék fészek kiküszöbölésére kell a 3x9-ben, nálunk meg kap, egy óriási űrt, mert csak ekkor van rá szükség, ahol már nem tud a fészekbe petézni helyhiány miatt az anya, és mintha mi korlátoztuk volna. Meki tudna erről jókat írni, de úgy látom belefáradt, és aki hülye maradjon is az szerinte, és inkább hátra dőlve olvasgatja a hülyeségeket, amelyekre én próbálok rávilágítani.

De legyek stílszerű. Nehogy kifelejtsem az atkát egy írásból, mert még megdorgálnak érte, hiszen ez már kötelező.
Az igazi probléma, hogy egyes méhészek kitenyésztettek olyan atkatörzseket, amelyeket csak atommeghajtású szublimálóval lehet féken tartani.


Leírok egy friss esetet a migráns atkákról is, mert tanulságos. Igazából nem is lenne ez akkora probléma, ha néhány méhészkolléga az országban nem "tenyésztett" volna ki olyan atkatörzseket, amit szinte csak a családdal együtt lehet kiirtani, mert lassan az atomtámadás sem fog használni nekik.



*

buksi

  • ****
  • 319
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3139 Dátum: 2024. Április 08. 05:14 »
Úgy érzem most kell abbahagyni a fórumozást,mert ez a hűlyítők gyülekezete lett,viszlát okosok.

*

wr

  • *****
  • 898
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3140 Dátum: 2024. Április 08. 06:41 »
Idézet
Ekkora hordásnál, amikor fröcsög a friss nektár, ott hemzsegnek a kutató méhek?
Szerintem meg seed neked nincs méhészeted. Tegyél ki egy friss nektáros keretet a kaptárak mögé akármekkora hordás van, és figyeld mi történik.
Idézet
van akinek tavaly is 30 Hunor keret méze volt a fagyottról
Sehol, senki nem írt ilyet! Két mézteret veszek el. Ez neked 30 keret? Már nálad sem megy a matek? Egyébként ha nagyon érdekel, itt tavaly sem fagyott el, meg volt még néhány ilyen hely az országban. Pótmézterezni szoktál? Melyik családra rakod? Arra amelyik lerajzott és maradt benne 9 keret nép, vagy arra amelyik azért nem rajzott le mert eleve nem volt benne annyi nép? Nálam a "pótmézterek" már most fent vannak az állomány felén, a többire meg a héten kerül fel. Mert én mézet akarok termelni nem rajokat. 

Ha van emberi elmével foglalkozó ismerősöd hívd fel, olvastad el vele amiket irkálsz, hasonló diagnózist fog felállítani amit most én. Na szóval. Tudod hogy nincs igazad, de ugye a nagy egód még véletlenül sem szenvedhet el ilyen csúfságot, ezért vitatkozol a tényekkel, meg próbálod a másikat lejáratni, de hiába erőlködsz nem megy, kár az energiáért. Fordítsd inkább a bölcsőzésre meg a rajok befogására, hiszen itt nyüszítesz még az atkairtó topikban is, hogy te a rajzásra készülsz. Mondtam már neked, hogy ez bizony elég ciki. Ebben Attilával egyet értünk. Aki a méz helyett rajokat termel az vagy nem tud méhészkedni, és/vagy rossz kaptárat választott. Ezt sem ciki ám bevallani, ahogy én is bevallottam, hogy a fekvővel is és a fél NB-vel is alaposan mellé nyúltam.

Persze, az a tény, hogy ahogy a fekvőt úgy a 2 fiókos "rakodót" sem használják hazánkon kívül sehol máshol a világon, nálad talán arra világíthat rá, hogy a világon mindenhol idióták méhészkednek, kizárólag te vagy helikopter.
Este olvasta csodás írásaidat egy távoli ismerősöm, ugyanígy 3x9-es hunorokkal dolgozik, mindössze ennyit reagált: ez hüle b+, hagyd rá.
Na így is teszek, nem reagálok továbbá a hülyeségeidre mert felesleges.

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3141 Dátum: 2024. Április 08. 06:57 »

Ez az 5 fiókos teleltetést magyarázd már el nekünk.

Mert ,hogy lefejlődik magától az tuti. DE! 5 fiókról? Azt hogy?  Ha nincs takaró bogár nem megy az egy tapodtat sem.

Ha eléri a fiók alját az a család azért nem semmi! Ha nem éri el, akkor meg minek az 5 fiók?

Nálunk a legjobb család most lep két Hunor 10-est meg egy 1/2 NB fiókot.

Ezt az 5 fiókot nem érjük el soha!
Oszkár!
Néhány évente belefutok ebbe a magyarázkodásba. Seed-nek már írtam, hogy teljesen igazat adok neki abban, hogy a kicsi keret augusztusban gátolja az anyát. Korábban azt is írtam, hogy nálam alul nincs fenékdeszka, hanem két pöcökre van téve a kaptár. Ennél fogva az alsó fiókot nemigen kedveli az anya. Azt is írtam már, hogy én soha nem keresek anyát. Úgy váltom le, hogy az akác idején készített műrajok bepárzott anyáinak addigra felcseperedett családját rakom októberben az öreg anyás családokra. Így lesznek öt fiókosak (3 fiókon az öreg anyás, kettő fiókon a fiatal). Azt vettem észre, hogy a limitáló tényező nyáron az anya, tavasszal a dajkanép. Fél NB-ben a nyári dajkanép nem annyi, mint egy Hunorban, vagy NB-ben. Írtam már azt is, hogy ilyenkor a fiókcsere áldásos tud lenni. sajnos azonban a július elején 5 fiókos kaptárban sem lesz több nép augusztusban, mint ami akkor csak 3 fiókos volt. Azért, mert az anya igazán csak egy fiókot használ. Az alsó felettit, mert a 3. fiókból pedig az etetés (vagy a benn hagyott méz) miatt szorul ki. Az alsó két fiók cseréjével sokat lehet javítani a helyzeten. De most nem erről karok írni. A létező legegyszerűbb anyacsere az, amikor a fiatal anyást összerakom az időssel. Két fiatal anyát nem szabad, mert októberben is kirajzik. A fiatalabb marad állítólag életben (soha nem jelölöm, és keresem az anyát, így én ezt nem tudom valóban így van-e). Tavasszal annyit csinálok, ha a fészek nem a felső fiókban van, akkor a mézest alulra teszem (és adok nekik egy lepényt, mert ha jön egy hideg időszak, akkor ne maradjanak hoppon. A lényeg viszont az, hogy két anya dajkanépe van egy családban. Azt már 30 éve  megtapasztaltam, hogy a leggyengébb családokat tavasszal rárakva az anyátlanra, a legjobbak között lesznek. Vagyis nem anyahiba miatt voltak gyengék. Olyan is van. Ezek a tavasszal fejlődésben elmaradók (5 százalék alatt van ilyen). A dupla dajkanépesség  a kulcsa a  rohamos tavaszi fejlődésnek. Amikor azt írtam, hogy az alsót elérik, az 4 teli fiókot jelent, mert felülről nézem meg az alsó fiókot. Ha az anyát nem akadályozza lefelé szűzlép, akkor az alsó fiók kivételével nagyon szépen megy lefelé. Ha azonban eléri az alsót, az neki nálam már akadály, azaz megszorulás. Ez lehet, hogy az aljdeszka hiánya miatt van, máshol talán ez nem érvényesül. Egyébként 2 db 10-es Hunor, az 3 fél NB fiók, plusz 1 fél NB az szintén négy fiók. 3 hét múlva ebből nálad mi lesz? Raj! Ugyanis ott ki fog kelni néhány fióknyi méh, ami megszorul. Nos én két fiók fiast hagyok meg náluk, a többit elviszem. Én csak fias fiókokat számolgatok, sem nem kereteket, sem négyzetdecimétert, erre nekem nincs időm. Ha az a fiók tele van méhhel, akkor ott lehet, hogy csak öt keret fias van, mert a többi virágpor és méz. Sőt olyan is van, ha túl sok méz volt a felső fiókban, akkor lefelé menet csak azt a hat-hét keretes részt használja, ahonnan felülről elindult, aztán az alsó fiókot elérve kezd oldalra terjeszkedni.
Összegezve: nem azért rakom össze ősszel a családokat, mert azok családroncsok, hanem azért, hogy a fiókos kezelést meg tudjam valósítani. Amit ugye csak osztott fészekkel lehet. A normál 10 keretes rendszerben viszont ehhez kevés a nép. Viszont a méhészetben képződik szaporulat. Amit eladás helyett arra is fel lehet használni, hogy a fiókos rendszert szolgálja ki. Ez így együtt egy rendszer. Ha már atkairtási topic, akkor megemlíteném egy komoly hátrányát. Az októberi egyesítéssel az anyák sokkal később állnak le. A normálishoz képest nagyobb fészek melegen tartása kitolja a fiasítási időszakot. Nem az atka miatt fiasít tovább, hanem azért, mert lassabban "hűl" ki a fészek. Voltak évek, amikor elszedtem az utolsó fiasokat, de nem villáztam ki, hanem odaadtam egy jobb családnak, ami a népessége alapján fedni tudta, és kinevelte. Az történt, hogy a plusz egy két fokon is mentek ki a vízért, mert a meleg fészekben az anya simán befiasította a kelők helyét. Az atka ellen pedig tartós hordozó volt benn, ami akkor még működött, tehát ami atka kikelt, az el is pusztult. No a vízhordás miatt ezek aztán le is gyengültek a tavaszra alaposan. Ugye erre még lehetne azt mondani, hogy az atka miatt fiasítottak tovább, de azért ezt én leellenőriztem. Azok a családok, amelyek nem lettek egyesítve, azok kb. két héttel korábban álltak le, mint az egyesítettek. Na a zárókezelésnek nálam ezért is van jelentősége. A természetben nincs ingyenebéd, el lehet érni dolgokat, de azoknak mindig  ára van. Az én fiókos kezelésemnek ez az ára. Én viszont csak a fiókos kezelés irányába vagyok hajlandó menni. Kerüljön az bármibe.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3142 Dátum: 2024. Április 08. 07:53 »
Úgy érzem most kell abbahagyni a fórumozást,mert ez a hűlyítők gyülekezete lett,viszlát okosok.

Ne add fel Buksi!

Nem jutottak sehova hosszú évek szenvedései után sem. Új utakat kerestek a méhészetben. Zsákutcákba jutottak, de nem tudnak már változtatni, mert anyagilag nem bírják, eljárt az idő, nincs értelme váltani. Ilyenkor jön a belefáradság szindróma, és "én már csak unokázni akarok". Az unokázás annyi időt kíván?

Nem az a gond. De maguknak sem vallják be. Már néha el is hiszik amit írnak.
Inkább figyeld a sok marhaságot, aztán írd meg mielőtt lecsapok rá!

Na akkor. Nekem nincs méhészetem? Nem akarok felrakni neked WR képeket, mert nálam minden sütve van, és akkor könnyű kikeresni, habár a Géza nem vezetett eddig eredményre, mert ugye egyik ismerősöm már elkottyantotta.

Most komolyan ezt ide leírod?

Szerintem meg seed neked nincs méhészeted. Tegyél ki egy friss nektáros keretet a kaptárak mögé akármekkora hordás van, és figyeld mi történik.

ÍRJA MEG MÁR VALAKI MI TÖRTÉNIK! Meghagyom másnak a lehetőséget, ne csak én pofázzak. Ne azt, hogy letojják a méhek, mert ez egy esetben nem igaz. (Segítek. Atka oldalon vagyunk.)



Ha van emberi elmével foglalkozó ismerősöd hívd fel, olvastad el vele amiket irkálsz, hasonló diagnózist fog felállítani amit most én.

Van Doktor Úr, DR. WR. Nem kell felhívnom, vele élek. A Feleségem. Látod ebben lehet valami, mert időnként mint a többi ide járó olvasgató cimborám, ugyanazt a teóriát állítja fel rólam. Azt állítják feleslegesen szenvedek hülyékkel. De amikor visszakérdezek, hogy ha te nem oda jártál volna tanulni ahova én, akkor is ezt mondanád? Akkor mosoly, és bólintás. Ha már egy ember szemét sikerül felnyitni, az is eredmény.

Fordítsd inkább a bölcsőzésre meg a rajok befogására, hiszen itt nyüszítesz még az atkairtó topikban is, hogy te a rajzásra készülsz.


Nem igaz ez sem. Nem én készülök a rajzásra. A méheim készültek mint minden jó állományú méhész méhei, de már lebeszéltem erről őket. 6 héttel előrébb járunk a korai tavasz miatt, és bizony illik olyankor már a jó állományoknak a rajzásra gondolni, mert ahol nem lógtak hetekkel ezelőtt is a 8-10 fiaskeretes családok lépjein a méhek, ott nem várható olyan akácméz termés, mint amiről te szoktál elmélkedni. Küldték az anyagot a haverok, videókkal és képekkel ezt próbáltam megmutatni, de azt sem értetted.
Néhány napja is küldött az egyik haverom, na majd beillesztem. Az a baj, ha az enyémekről rakok fel, akkor nagyképű vagyok, ha haverokéról, akkor meg másokéval dicsekszem- ostoba szarjancsik véleménye szerint. A te videóidat képeidet hol találom, mert csak azt az egy hibás kaptárméretes szélső a külső felét meghizlaló képet láttam.



Persze, az a tény, hogy ahogy a fekvőt úgy a 2 fiókos "rakodót" sem használják hazánkon kívül sehol máshol a világon, nálad talán arra világíthat rá, hogy a világon mindenhol idióták méhészkednek, kizárólag te vagy helikopter.


A világon mindenhol nem. A 12-esek (H) is raknak fel harmadik mézteret ha kell. A nép miatt nem kell, de a nagy akácos vagy napraforgós években kell. Egyébként arra semmi szükség. Ezt a hülyeséget mentorom szerint onnét vette át az agyament magyar méhész, amikor valaki méhész volt Amerikában, és ha már egy fiókot meghordtak, akkor alá raktak egy másik ürest, mert nem pergettek fajtamézet.
Egyébként meg a többségnek a tíz keretes Hunor is sok, mert azt szokták kérdezni, amit én is kezdő (még ma is az vagyok) koromban, hogy felmennek a méhek? Aztán megnézte a mentorom, és azt mondta: B@...a meg, ezek hárson fognak felmenni. Mert én hülye egy családról hármat szaporítottam, és serkentgettem, meg takargattam, meg folyamatosan építtettem erőszakkal, mert nem értettem semmihez, de akartam... szóval mint amit ma te csinálsz, de rizsázol. Na nem azért mert sokat akarsz, hanem a kihullottakat próbálod visszacsinálni. Még az atkairtásban sem találtad meg az utat, hol van onnét még a méhészet?


Este olvasta csodás írásaidat egy távoli ismerősöm, ugyanígy 3x9-es hunorokkal dolgozik, mindössze ennyit reagált: ez hüle b+, hagyd rá.


Láttátok fórumozók B. Gergelyt (aki kicsapta egy éve azokkal a rajzásra készülődő családokkal a biztit március végé) nemrég a Gundel Takács vetélkedőjében? Ott voltak nagyon jó kérdések, sajnos Gergely kiesett, pedig igen művelt, hatalmas tudással bír.
Na most ez a fenti idézetet olvasva felraknék egy kérdést. Gergelyen kívül is talán tudják néhányan a válasz

WR távoli ismerősét hogy hívják?
Mivel nem szokott válasz érkezni a kérdéseimre, én válaszolnám meg.
Colomboné.
(Egyébként én láttam Colombo feleségét a filmben.)

Jaj, majdnem kifelejtettem.
Két mézteret veszek el. Ez neked 30 keret?

Nem bizony. Nem is írtam ilyesmit.
Te írtad:
Idézetet írta: wr - 2017. November 18.  09:22

Nálam nincsenek ilyen "kiugró" eredmények, de a jobb családjaimnál a 30 hunor keretben akácon nem nagyon szoktam üres sejtet találni.

Én meg erre:
"30 Hunor keret akácméz a kaptárban mínusz a fiasítás mennyisége és a virágpor által elfoglalt terület, WR-nél ez természetes."

Ez neked 30 keret? Már nálad sem megy a matek?

Igen. Valakinek tényleg nem megy a matek. A 30 az 30.

(Nagyok a képek, nem lehet felrakni...)

« Utoljára szerkesztve: 2024. Április 08. 07:57 írta seed150 »

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3143 Dátum: 2024. Április 08. 09:45 »
HÚÚÚÚÚ!!!

Ezeket elolvasni is hosszú volt, nemhogy felfogni! :)

Igen leszöktetem! De ahhoz, hogy leszökjön kellenek a pót fiókok! különben hová szöktetnék!?

"Visszakapják a sajátjukat" Persze! Majd egyszer talán vissza. :) Csak nem akkor!!!!

Napraforgón, mikor 60kg hordás volt nem egy hanem sokkal több fiók kell!  Már azt néztük mikor szakadnak össze a kaptártartó állványok.  Az volt Amerikás mintára méhészkedés.  :)

neo! Semmiféle rajzást nem fogadok el! Azon vagyunk, hogy ne legyen.

Remélem kibírják még ezt a pár hetet.

Kapizsgálom már ezt az "5 fiókost hogyan lehet.

Ilyen alapon lehetne már nálunk is sokkal több fiókon egy család!

Pakolgatná őket a franc! Meg különben minek az 5 fiók ,ha nem is lepi?


Hallottam valahol, hogy az atkás családoknál a kutatás hordásban is van.

Igaz ,vagy sem, nem tudom . Ilyet még nem tapasztaltam.

 







*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3144 Dátum: 2024. Április 08. 10:59 »
Oszkár!
Akácon az alsó 5. kerül a méztérbe. Meg kapnak az elvitt fias fiókok helyére előző évi pergetett és műlépest vegyesen. Akácon a 4 fiókos család garantáltan rajzik, mert megszorul.

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3145 Dátum: 2024. Április 08. 17:21 »
Gondolkodóba ejtettél! Te úgy éred el a több dajka népességet hogy összerakod.("két anya dajkanépe")  Nálunk miért érte el egy anya?

A legegyszerűbb anyacsere?
Nekünk tavasszal az mikor elnyomod az öreget, és közéjük engedjük a újat.

Mi lesz nálunk 3 hét múlva? Nem rajzás, hanem remélhetőleg hordás.

Mindenki másképp csinálja.

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3146 Dátum: 2024. Április 09. 04:11 »
Te úgy éred el a több dajka népességet hogy összerakod.("két anya dajkanépe")  Nálunk miért érte el egy anya?
Mintha Hunor fészket láttam volna Nálad. Akkor ott a magyarázat. Augusztusban a megszakítatlan lépfelület Nálad a másfélszerese az én fél NB-s fészkemnek. Ha én összerakom a két egy fiókon nevelkedett dajkatömeget, akkor pedig 2-t kapok. Ami megfelel a NB-nek. Sokáig  voltak nekem NB fészek, fél NB méztérrel méhcsaládjaim, és az is igazolta ezt a tavaszi népesség különbséget, mégsem azt választottam. Azért mert nem egységes a keretméret, a hátrány ledolgozása pedig kevesebb munkával volt elérhető, mint ami a nem egységes keretméret munkaigénye.
A legegyszerűbb anyacsere?
Nekünk tavasszal az mikor elnyomod az öreget, és közéjük engedjük a újat.
Ehhez két dolog kell. 1.Megkeresni az öreg anyát. 2. megkeresni a fiatal anyát (vagy a rá való pénzt). Nálam a kettő közül egy ok is elég ahhoz, hogy erre nemet mondjak.
Mi lesz nálunk 3 hét múlva? Nem rajzás, hanem remélhetőleg hordás.
Van egy méhészmondás. Amelyik raj elmegy, azt a méhész nem érdemli. Az fog elmenni, amit már nem tud kézben tartani. Ez a méhészet kritikus szabályozási pontja. Ehhez kell nekem az osztott fészek.
Mindenki másképp csinálja.
Így van! Csak annyit tennék hozzá, hogy a folyamatban az egyes választópontokon más és más döntések születnek. Az egyiknek az egyik út tűnik jobbnak, a másiknak a másik. Aztán persze sokszor vannak zsákutcák is. Akkor vissza kell jönni ezekhez a döntési pontokhoz, és a másik irányba kell elmozdulni. Szerintem ettől szép az élet. Van benne változatosság, és mindenki saját maga át tudja értékelni, hogy a korábbi döntése helyes volt, vagy helytelen. Ha mások a célok, akkor mindkét fajta döntés érvényes lehet, azaz egyik sem vezet zsákutcába. Az én véleményem az, hogy a kaptárkérdés vitáiban a különböző felek ezt nem veszik észre. A másik félnek más a célja, mint az övék. Azért mennek azon az úton, nem ezen. Én ha meg is fogalmazok valamilyen véleményt kaptárkérdésben, akkor mellé rakom a saját érveimet. Attól még a másik ember saját érvrendszere ugyanúgy érvényes lehet. Más kérdésekre válaszol az egyik, mint a másik. Egyszer majdnem húsz éve bükk azt mondta, hogy a nem kiforrott technológia az még csak útkeresés. Hát én  ebben az útkeresésben lelem örömöm. Az elborzasztana, ha azt mondhatnám, hogy itt a cél, megérkeztem. Van, aki ugyanezt költőibben fogalmazta meg:
Idézetet írta: Madách Imre az Ember tragédiájában.
A cél voltaképp mi is?
       A cél, megszünte a dicső csatának,
       A cél halál, az élet küzdelem,
       S az ember célja e küzdés maga.
« Utoljára szerkesztve: 2024. Április 09. 04:21 írta neo »

*

oszkár

  • *****
  • 1128
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3147 Dátum: 2024. Április 09. 10:39 »
"Mintha Hunor fészket láttam volna Nálad. Akkor ott a magyarázat. Augusztusban a megszakítatlan lépfelület Nálad a másfélszerese az én fél NB-s fészkemnek."

Igen a zöme az.

Az "útkeresés" idején Mi is H+1/2 Nb méztérrel kezdtük. A fiam azt mondta mikor átálltunk az egyenlő lépesre: "Ezzel a hülye is tud méhészkedni"! :D

Ezért lettek Fél NB keretes családok is. Amiről az a meglátásunk, hogy mindig jobb volt a tavaszi fejlődésük!  Semmiféle gátat nem szabott a két keretsoron való betelelésük a népesség növekedésében ősszel sem. Tavasszal is sokkal kevesebb vele a munka.

Én ezt a rendszert nem szeretem!

  "Hát én  ebben az útkeresésben lelem örömöm. Az elborzasztana, ha azt mondhatnám, hogy itt a cél, megérkeztem. Van, aki ugyanezt költőibben fogalmazta meg:"

Azért sokszor jó amikor az ember megtalálja a helyes útját! Főleg ,ha már megette a kenyere javát!

Érdekes ember vagy!

Madách Imre az Ember tragédiájában.
A cél voltaképp mi is?
       A cél, megszünte a dicső csatának,
       A cél halál, az élet küzdelem,
       S az ember célja e küzdés maga.

Azt is mondta: "Ember küzdj, és bízva bízzál". 

Azért ezt egy életen át,kicsit terhesnek tartom! :D :D