a

  • 31 válasz
  • 22359 megtekintés
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #15 Dátum: 2015. Március 24. 07:04 »
Szia Karcsi!
Kollár Imre egyik előadásában hallottam, hogy a cumis itatójából akácig egy méhcsalád 28 liter vizet fogyasztott el!
Én is valójában egy  etető-itató megoldásról írtam.
Mindenki maga döntse le, hogy élelemhiány csupán a cél, vagy vízpótlás.
Ha sűrűbb a cucc, nem elég a 1.5-2 mm-es furat. Én 2.5mm-re bővítettem.
Két tetőm volt a palackra, és úgy cserélgettem.
Van aki ezzel teleltet be, és működik.
Kutatástól nem kell tartani. Amelyik meg beengedi az idegen méheket, az jobb ha nincs is.

Nagyernyei Attila

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #16 Dátum: 2015. Március 24. 07:53 »
http://www.viccesviccek.hu/Ehes_vagy_szomjas
Talán már mindenki ismeri ezt a viccet:


Éhes vagy szomjas?
A cigány öt kiló hússal tér haza szokásos élelembeszerző körútjáról. A felesége rögtön ott terem.
- Te, aggyá mán egy kis húst, három napja nem ettem.
- Először igyál meg egy liter vizet. - megissza.
- No, Gazsi most mán ide azt a húst!
- Igyál meg először meg egy liter vizet.
- No most ma tényleg aggyá húst!
- Ha még egy liter vizet megiszol, adok. - nagy nehezen megissza.
-Te Gazsi, én mán nem is birok enni.
- Látod, nem is éhes voltál te, hanem szomjas.


"-Mi folyik itt?
-Az csak víííííííííííz."

Nem kellene már már azzal hitegetni a naiv és kezdő esetleg hiszékeny méhészeket, hogy a víznek a  kaptárba juttatásával el lehet érni hasonló -vagy bármi- eredményt, mint a szirup etetéssel! Tessék abba a vízbe cukrot is oldani. Fokozza a szaporodási ösztönt, mert jó világ benyomását hiteti el a méhcsaláddal. A túlzásba vitt etetés káros, mert az ellenkezője a végeredmény. Sziruppal fokozzuk a takarítási vágyat, a lépek javítását, a viaszmirigyek is jobban termelnek, könnyebb a fias fedése. Néhány napos bezártság esetén a széklet sem keményedik be annyira, nincsenek megduzzadt potrohu vonagló méhek stb...aki teheti serkentsen sziruppal!!!

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #17 Dátum: 2015. Március 24. 08:28 »
Zümi.
"Nálam a 3. Zacsit kapják a méhek fészek fölé"
Kérlek bővebben a "Zacsiról"

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #18 Dátum: 2015. Március 24. 11:53 »
Méhészet Márciusi emlékeztetőjében megkapod a választ a "zacsis" etetéssel kapcsolatban.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #19 Dátum: 2015. Március 24. 17:08 »
Sziasztok!

Milyen arányú szirupot ajánlotok most tavasszal?
Köszi

Zoli

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #20 Dátum: 2015. Március 24. 19:35 »
Sziasztok!

W.Zoli.
2/1 szirupot használok serkentésre,tehát 2 víz 1 cukor.
Először adhatsz nekik 1/1 arányút,könnyebben ráállnak az etetőre,utána 2/1
Isti84

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #21 Dátum: 2015. Március 24. 19:46 »
Köszi

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #22 Dátum: 2015. Március 25. 23:01 »
sziasztok. nyugodtan etesetek, de ne 2-3 decit az túró, fél liter 1-1 szirup minimum egyszerre két naponta, természetesen benne 5ml nonosz, és legalább 10 alkalommal.van hatása repcén meg már termelni szoktunk,  amelyiknek nincs kajája annak mehet nagyobb adag. amúgy meg elég régóta termelek a méhekkel de kifejezetten sohasem itattam őket belűről vízpótlás végett. a szirupot más okból adom serkentés-élelem pótlás- gyógyszer bevitel. hallottam már rekord belső itatásról, de nem tejre megyek a méhecske meg nem tehén. kiválóan beviszik azt a vizet az itatóról (meg az isten tudja honnan) ami jó nekik, meg amennyi kell nekik.
Üdv:robi

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #23 Dátum: 2015. Március 26. 07:37 »
Robi 75!

A naponta 2-3 dl, nem sokban különbözik a 0,5 Liter másnaponkénti szirup adagjától mennyiségét tekintve.

A méhek vízzel itatásának a lényege pontosan abban volna, hogy ne "meg az isten tudja honnan" igyanak. Mert koratavaszon rengeteg méh veszhet oda, dermedhet le távoli vízhordás miatt. Nem is említve az így bekövetkezett  mérgezést. Szóval ezen méhek elvesztését volna hivatott megelőzni a belső, vagy külső melegvizes itató.

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #24 Dátum: 2015. Március 28. 06:07 »
Robotur!
Teljesen egyet értek veled.
Én is többször írtam már erről, valamint előadásaimban kitüntetett helyen foglalkozok a témával.
Arról írsz, ha elvesznek a méhek felborul a méhcsaládon belüli munkamegosztás.
Az idős (vízhordó) méhek helyét, a jóval fiatalabbak veszik át, mert a vízért akkor is kimennek, ha életüket veszélyeztetik.
Minden méhész felelőssége, hogy oldja meg a biztonságos vízpótlást.
Ekkor még mindig érheti a méhcsaládokat baj, például a virágporos méhek ledermedése.
Ezzel nincs mit tennünk, vigyázzanak jobban magukra.
Jobb időjárást is el tudnék képzelni.
Minden nap egy új kihívás, ezért szép a méhészkedés.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #25 Dátum: 2015. Április 07. 20:19 »
QUQURIQ !!!

Csókolom, csókolom!

Igen jó a kedvem, mert szinte 85 % -ban már bővíteni kell a családokat! A rossz idő ellenére, több színű virágporral és nektárral térnek haza a méheim!
Már az oldal szűkítő oldalán is sokan vannak. A rossz idő ellenére is tettünk be zacskóba 1:2 szirupot 3 naponként 0.5 l –eket. Szépen kezdenek az anyák felperegni.
A meggy virág is majd szét csattan.
Most már el lehet mondani, hogy itt a tavasz!
Az nem is lényeg, hogy mi mit érzünk, az a lényeg, hogy a méheink kihasználják!

A bizakodó Kiskakas!   :D
« Utoljára szerkesztve: 2015. Április 07. 23:10 írta kiskakas »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #26 Dátum: 2015. Április 12. 08:11 »
Most, hogy bejött a jó idő, van nektár és virágpor, szerintetek kell-e folytatni a serkentő etetést?
Mézes keretet karcoltam...
Üdv:Ata

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #27 Dátum: 2015. Április 12. 08:58 »
Nincs olyan, hogy kell. Lehet itt-ott bővíteni az országban, de még nem általánosan. ökölszabály szerint almavirágzáskor szoktunk először műléppel bővíteni. De ott is akkor, ha egyébként szép zárt táblás fedett fiasok vannak és a méhek tömege is indokolja.

Az indokolatlanul betett bővítés nagy kárt okozhat az éjszakai hidegek, esetleges táplálékhiány miatt.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #28 Dátum: 2015. Április 12. 09:18 »
Geddekas!
Ha nekem válaszoltál, akkor köszönöm, de én a serkentést kérdeztem. Bocs.
Ott is inkákább úgy kérdezném: van-e értelme tartós jó idő esetén?
Üdv: Ata

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #29 Dátum: 2015. Április 12. 09:58 »
QUQURIQ !!!

Ha van mérleged, mérjél, tudni fogod, hogy serkentsél, vagy ne!
Szűk fészekben kockázatos a sűrű serkentés. Ellenkezőjét érheted el!
Kiskakas!