a

  • 31 válasz
  • 22351 megtekintés
a
« Dátum: 2015. Március 23. 09:17 »
d
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 03. 12:23 írta kapitany »

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #1 Dátum: 2015. Március 23. 10:01 »
Szerintem várj még vele…

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #2 Dátum: 2015. Március 23. 10:43 »
Nálam ma megkezdődött a szirupos serkentés. Ahogy hallottam a múlt héten már sokan elkezdték.

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #3 Dátum: 2015. Március 23. 11:35 »
Akkor már felkarcolt mézes keretet is be lehetne adni?

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #4 Dátum: 2015. Március 23. 11:39 »
Nálam ma megkezdődött a szirupos serkentés. Ahogy hallottam a múlt héten már sokan elkezdték.

A mai kezdéshez képest elég jól termelnek ezek a családok. Látom a képen a legközelebbi család már fél üveggel bekapott cirka 10:30-ig, úgy, hogy a bejegyzés időpontjában +10 Celsius volt az átlaghőmérséklet az országban és nagyjából 0 Celsius volt mindösszesen hajnalban?

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #5 Dátum: 2015. Március 23. 12:14 »
Azok a családok ahol kevés a kaja tele kapták(3db). A többi kb. félig 1 deci körüli mennyiséget.

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #6 Dátum: 2015. Március 23. 13:44 »
Azt is írd majd le, hogy mennyit hordtak el ebből a szirupból! :) Kíváncsivá tettél…

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #7 Dátum: 2015. Március 23. 15:38 »
Ezek az etetők, nem keltenek kutatást rablást? Én csak sötétedés után szoktam belsőetetőbe szirupot önteni, de még akkor is élénk örömrepkedéssel reagálnak. A fényképről ítélve ezek az etetők fényesnappal vannak beüzemelve. Nem szokott ebből baj történni?

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #8 Dátum: 2015. Március 23. 17:48 »
Valóban bátor húzás külső etetőből szörpöt itatni,max tiszta vizet szoktam ezzel a módszerrel adni nekik.
Adtam már én is szörpöt a napokban,belső zárt etetőben,2-3 dl. sötétedés előtt,másnap estére kipucolták szárazra.
Lehet működik az általad használt módszer,nem leszólni akarom,csak én nem merném így bevállalni,főleg nappal.
Isti84

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #9 Dátum: 2015. Március 23. 18:36 »
Ezek légfékes etetők, pont az a lényege, hogy nappal is lehet használni, ugyanis csak egy csepphez férnek hozzá a méhek. Átlagosan fél deci fogyott belőlük. Most behoztam őket, reggel felmelegítve kapják újra. Eddig egy 1mm-es furat van a kupakon, kb. szerdától fúrok rá még egyet.

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #10 Dátum: 2015. Március 23. 19:29 »
Sziasztok!


Nekem 3 literes van de nem az alsó kijárónál hanem fiók kijárón használom minél közelebb a fészekhez. Az első adag nem teli üveggel 1-1 es cukorszörp majd ha odaszoktak azonnal tiszta víz mivel nem az a cél hogy élelmet pótoljunk hanem a víz pótlása az elsődleges.Nekem a kupakon 2mmes furatok vannak 2db évek óta jól működik csak arra kell vigyázzni hogy ezek után ne fogyjon ki a víz mivel ha kifogy könnyen elhagyják és nehéz visszaszoktatni őket.


Üdv Karcsi

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #11 Dátum: 2015. Március 23. 20:04 »
Sziasztok!
Nem okoz kutatást!
A MÉHÉSZET-be az emlékeztető rovatban, már írtam a cumis etető-itatóról.
A fészekből kiáramló meleg, bemegy az alagútba, és a méhek bio hője elegendő ahhoz, hogy a hidegben is látogassák a cumit úgy, hogy közben nem dermednek le. Már 25 évvel ez előtt is használtam! Semmi kutatást nem okoz.
A képen lévő kijárót óriásinak tartom, különösen éjjel, mert még mínuszok vannak.
Elfektetett kisujjam fele a kijáró. (Persze ha nem nem akkora mint Varga Karcsinak!)
Nem szabad nagy kijárót hagyni, pláne közép és felső kijárónál, mert tegyétek csak oda a kezeteket!
Ugye ugye. Áramlik ki a meleg a fészekből. Ez olyan mintha otthon talicska szám hordanátok a fát a kazánba, az ablak meg nyitva! A méhek tüzelője (fűtőanyaga) a méz! Arról nem beszélve, hogy a hőt izommunkával(tor izom) termelik, ez rendkívül megviseli őket. Ahhoz, hogy tudják bent tartani a 36 fok feletti hőmérsékletet a fészekben, keményen megdolgoznak érte.
Ezért kell szűkíteni. Ha bőre hagyjátok a fészket, meszesednek, nyűgösen fejlődnek, sok keretben tenyérnyi fiassal indulnak.
Persze nem kell mindenkinek akácról jót pergetni, mert nem lesz jó ára a méznek.
Írásaim miatt sok privát e-mailt kapok, hogy minek oktatom a nagyérdeműt.
Semmiképpen nem szeretnék oktatni, főként kioktatni.
Szerintem a buta, képzetlen méhészek jelentik számunkra a legnagyobb veszélyt!
Én még nem hallottam senkitől, hogy az okos emberektől(méhészektől) félni kell.
A szakmaféltés ne itt kezdődjön!
A bizniszméhészeknek meg írhatjuk, mondhatjuk, úgyis kibuknak előbb vagy utóbb!
Nagyernyei Attila

 

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #12 Dátum: 2015. Március 23. 20:09 »
Még valami!
A cumis etetőt a méztérre helyezném.
Sokkal szívesebben látogatják, mert a meleg felfelé áramlik, így a "cumialagút" is melegebb.
Azt is lehet, hogy alul elfektetett kisujjnyi a kijáró, a második fiókba tenném a cumit, jobbról-balról viszont teljesen lezárnám szivaccsal.
Ezer százalék, hogy működik! Ledermedés kizárva.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #13 Dátum: 2015. Március 23. 23:14 »
Nálam a 3. Zacsit kapják a méhek fészek fölé 1:1 arányban 0.5 literes adagokban porciózva.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Tavaszi serkentés
« Válasz #14 Dátum: 2015. Március 24. 06:34 »
Sziasztok!

Attila egész jól körülírta ezt a serkentési módot. Nem élelem inkább a víz az amit ebben az esetben pótolunk, mivel a fiasítás kiterjedésével a vízigény nő és ha megfelelő mennyiségű ill minőségű élelem esetén nincs szükségük + etetésre. Sokan azt hiszik szembe menve a természetnek kitalálva valami ujjat majd csodát csinálnak egy kis cukor sziruppal. De ez nem teljesen van így mivel a méhcsalád a tavaszi fejlődést genetikailag hozza mivel évmilliók során kialakult az  a rend hogy tavasszal fejlődésnek induljon a méhcsalád és minél jobban felkészüljön a dúsabb későbbi legelőkre. A mi dolgunk az hogy minél jobban segítsük a méhcsaládot ebben. Az hogy fogy a mézkészlet és terjed a fiasítás természetes dolog nincs értelme beavatkozni (tűzdelni,fiókot v.keretet forgatni) csak fölösleges  energiákat vonunk el a normál ütemű fejlődéstől. Minek is itatni a méheket belső itatóval?A válasz egyszerű mivel ha mézkészlet megfelelő a virágport heti 1-3 nap meg tudja hordani a család megfelelő mennyiségben akkor csak a víz az ami hiányozhat. A nem megfelelő időjárás hatalmas károkat okozhat a vízre  járó egyedek között . Ez főleg tavaszi fejlődés egyik gátjaként működhet +a hirtelen behordott sok virágpor okozhat a vízhiánnyal együtt májusi vészt is.Tehát ha közvetlenül is be bírjuk juttatni a vizet akkor sok -sok energiát és sok dolgozó életét is megspórolhatjuk.Csodák nincsenek de megfelelő hozzá állással nem mindig azt nézve ami tetszetősebb hanem azt amire a méheknek valójába szükségük van lehet eredménye a tavaszi serkentésnek. Ebben az is benne van ha hiányos vagy bizonytalan a mézkészlet akkor bizony ha megkívánja át kell állni a cukorszörpre. A tavasz lehet kegyes hozzánk és nincs ilyenre szükség de lehet ennek az ellenkezője is mivel a legszeszélyesebb évszakról beszélünk.



ÜDV KARCSI