Nozéma

  • 164 válasz
  • 80305 megtekintés
Nozéma
« Dátum: 2015. Március 21. 20:23 »
Jó estét mindenkinek.
Nozéma elleni kezelésre keresnék hatékony alternatívát. Tea egyvelegekkel (fehérüröm, lósóska, tölgyfakéreg) itattuk méheinket de a spóraszám nem hajlandó csökkenni. Jelenleg az átlag 640X-esre nagyítva 40-50. Jelzem tünet nincs, bár nem minden ürülék hurkás a kaptárak körül, van fos is. A kaptárban nem űrítkeznek.
Egy barátom nozevites lepénnyel és kétszer nozevites sziruppal etetett családját vizsgálva 30 körüli spórát számoltunk, ezt tekintve az enyém sem annyira rossz -szerintem.
 Nozevit vagy nonosz vagy protofil? Valaki végzett már mikroszkópos kontrollt az ezekkel történő kezelés után? Esetleg arra vonatkozóan van-e valakinek infója hogy a spóraszámot kezelés után mikor kell nézni?
A protofilt milyen arányban kellene kevernem ha csurgatni akarnék?
Válaszaitokat előre is köszönöm.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 22. 20:35 írta Kamikaze »

Re:Nozéma
« Válasz #1 Dátum: 2015. Március 25. 15:49 »
Sziasztok. Közben megtaláltam itt a klubon a választ a kérdésre, Kiskakas leírta a frankót a kakaskukorékolás topikban, köszönet érte.
Tervezett terápia egyelőre nonosz csurgatva ( nem várok tőle csodát ). Egyébként ennek tudja valaki mi a hatóanyaga? 2-hidroxi benzoesav nátrium sója. Ennek mi lehet a földi neve?
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 25. 15:58 írta Kamikaze »

Re:Nozéma
« Válasz #2 Dátum: 2015. Március 25. 17:28 »
Nátriumbenzoát, cukorrépa levével, én ezt szűrtem le bellőle ;).

Üdv. jani bátya

Re:Nozéma
« Válasz #3 Dátum: 2015. Március 25. 18:37 »
Én is, de nem merem elhinni hogy ilyen egyszerű lenne.
100 ml tartalmaz 10,0 g hatóanyagot. Az 1 literben van 10 dkg Nátriumbenzoát 6500 Forintért.

*

Axoa

  • *
  • 34
Re:Nozéma
« Válasz #4 Dátum: 2015. Március 25. 19:21 »
Nem nátrium-benzoát, hanem nátrium-szalicilát, azaz a szalicilsav nátriumsója.....


Re:Nozéma
« Válasz #6 Dátum: 2015. Március 25. 20:46 »
Akkor nátrium-szalicilát? Az is kapható...

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #7 Dátum: 2015. Március 26. 20:29 »
QUQURIQ !!!

Tud Kiskakas egy bevált receptet.
1 l víz
100 g fehérüröm, leforrázva, majd állni hagyjuk pár órát.
Ebből lesz 7 dl tea (a többi elpárolog)
Ezt 20 napra kell szét osztani.
1-1   család 60 ml teát kapjon ez egy kúra.
akác után
júli 25 után és az utolsó két őszi etetésnél.
Én még tettem bele 50 g kamillát és
50 g citromfüvet is.
Csak a Qúra végére van eredmény!

A Herbáriás Kiskakas!

Re:Nozéma
« Válasz #8 Dátum: 2015. Április 28. 07:22 »
Üdv mindenkinek. Az elért eredményeim nozémafronton: egy nagy semmi. Toltam nekik nonoszt de a spóraszám nem változik. Azért kíváncsi vagyok hogy az idei akácot -ha lesz- megúszom-e elnéptelenedés nélkül, reménykedem benne.
Akác után tesztelem a Robotur timolos receptjét is.

Re:Nozéma
« Válasz #9 Dátum: 2015. Április 28. 07:26 »
Kiskakas! A fentebb leírt recepted hatékonyságát ellenőrízted valahogy? Ha igen légyszives számolj be az eredményről. Köszönöm.

Re:Nozéma
« Válasz #10 Dátum: 2015. Április 28. 14:40 »
ELNÉPTELENEDÉS NEM EGYENLŐ A NOSÉMÁVAL !!!!!!!!
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 20. 17:39 írta mézengúz »

Re:Nozéma
« Válasz #11 Dátum: 2015. Április 28. 15:16 »
Elnéptelenedés több más okból is történhet, mérgezés, atka, stb. De a nozema miatt nem most jellemző az elnéptelenedés. Kettő időszaka van, a kora tavasz, amikor is inkább stagnál, vagy gyengén fejlődik a család, a másik időszak az augusztusban kezdődik, amikor már erőteljesen csökken az anyák petézése, a fertőzött rövidebb életű méhek pusztulásánál már kevesebb a kikelő méhek száma. A folyamat október végétől fordulhat katasztrofális fázisba, család összeroppanás, pusztulás ami egéssz télen keresztül folytatódhat.
 

Re:Nozéma
« Válasz #12 Dátum: 2015. Április 28. 16:59 »
Köszönöm a válaszaitokat. Az a helyzet hogy az összes általam elérhető helyen utánaolvastam még tavaly és az akkori kórkébe ezt tudtam beilleszteni leginkább, nem biztos hogy helyesen. Akácon mászkáltak és a népesség is megcsappant. Jelzem így utólag az atka elleni harcom sikerességére sem mernék mérget venni. Mikroszkóp szerint most is nozémásak, tünet azóta sincs. A spóraszámot érdemben csökkenteni nem sikerült. Kíváncsian várom a fejleményeket.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #13 Dátum: 2015. Április 28. 19:08 »
A méhecske tünetszegény módon reagál az egészségkárosításra, ezért a nozematózis sokféle egészségkárosító ok miatt alakulhat ki.

Ha a méhcsalád a nozema ellenes szerekre nem akar gyógyulni, vagy alig gyógyul, akkor józan ember levonja a következtetést, hogy ami kiváltja a nozemat, az még mindig hat a méhekre.
Mi lehet ilyen?
1.
Teljes vagy részleges(fehérje) élelemhiány.
2.
Mérgezett Méhkenyér
2.
Mérgezett Tartalék méz.
3.
Mérgezett Lépek.
4.
Mérgezett Bejövő nektár és virágpor.
5.
Hosszabb ideje (hónapok óta) magas atkaszám.
6.
A fent felsorolt tényezők közül több tartós megléte.
7.
A fent felsorolt tényezők közül több tartós megléte + vírus.

Mi a teendő?

1.
Nozema ellenes szerek mérsékelt adagolása
2.
Egészséges táplálék, sok eseteben virágporos cukorlepény adása.
3.
A mérgezést hordozó anyagok eltávolítása. Méz kipergetése, virágporos lép eltávolítása, sőt akár a lépek részleges vagy teljes cseréje.
4.
Ha lehetséges sürgős méhlegelő váltás.
5.
Atka ellenőrzés és atkairtás.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Nozéma
« Válasz #14 Dátum: 2015. Április 28. 22:11 »
Geddekas, köszönöm a válaszod, nagyon értékes számomra. Írod:
"Ha a méhcsalád a nozema ellenes szerekre nem akar gyógyulni, vagy alig gyógyul, akkor józan ember levonja a következtetést, hogy ami kiváltja a nozemat, az még mindig hat a méhekre."

Ezért rendesen szégyellem magam, mert ez szinte magától értetődik és nekem eszembe sem jutott.
A lépek tisztaságában talán megbízhatok, tavaj lett majd az egész állomány Nb fészekre fejlesztve, így azok majdnem mind tavaji építésű lép Birinyi féle (Köröstarcsa) műlépen. Ami necces lehet hogy a telelőélelmem minimum 80 %-ban napraméz.
Az atkát nem gondolom, de ráellenőrzök. A többi lehetőségen még agyalnom kell.
Viszont etettem kb. 4 dl. sziruppal talán április elején amikor néhány napig nem tudtak kijárni az időjárás miatt. Az etetőtálca a felső takarás alá van rakva úgy hogy csak egy kis lyukon tudom beönteni a kaját nekik ami az etetés előtt és után csukva van. Az az igazság hogy nem hiszem hogy ez lenne a baj,de ha tévedek remélem most megtudom.
További szép estét mindenkinek.