Nozéma

  • 164 válasz
  • 80499 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Nozéma
« Válasz #60 Dátum: 2015. Szeptember 29. 21:34 »
Jani bátya!

Hát nem csekély az biztos.... Lassan már arany árban mérik!

Nb18

Re:Nozéma
« Válasz #61 Dátum: 2015. Szeptember 30. 08:32 »
Ma voltam megint egy 400 családos méhésznél,  30 éve méhészkedik nem adott fumagillint a méheknek,mert ajánlottak neki egy tuti szert a neve Nozenon+.  Ottani méhegészségügyi felelős szerint totál nosemásak az általa meglátogatott méhészetek !!!!!!  Ez a nagy méhész holnap  locsoja le az állományt fumagillinnel !!!!  Különben meg évekig ettem timolos szirupot a méhcsaládokkal !!!!! A NONOSZT  IS TÖBB NAGY MÉHÉSSZEL KIPRÓBÁLTUK SZERINTÜNK ÉS A LABOR EREDMÉNYEK ALAPJÁN HATÁSTALAN !!!!

És mennyiért tudsz szerezni a csodaszerből? Mostmár tényleg érdekel, ha ilyen jó marketingje...

Re:Nozéma
« Válasz #62 Dátum: 2015. Szeptember 30. 10:34 »
TISZTELT MÉHÉSZEK SZERINTÜNK A HELYZET/SÚLYOS NOSEMA FERTŐZÉS AZ ÁLLOMÁNYOKBAN/ LESÚJTÓ. SEM VICCELŐDÉSRE SEM SZEMÉLYESKEDÉSRE NINCS SZÜKSÉG !!!!!!  ÚGY LÁTOM ,HOGY NEM EGY HAJÓBAN EVEZÜNK !!!!! 

Re:Nozéma
« Válasz #63 Dátum: 2015. Szeptember 30. 10:50 »
Hál' istennek...kopp-kopp.

Re:Nozéma
« Válasz #64 Dátum: 2015. Szeptember 30. 12:07 »
Ha ilyen komoly a baj, egy pár részletet igazán rmondhatnál! Melyik körzet, hány méhészetet érint...stb

Re:Nozéma
« Válasz #65 Dátum: 2015. Szeptember 30. 18:58 »
Valószínű hogy ott lappang az már mindenütt, ha számításba vesszük a megjelenési idejét, a nagy méhsűrűséget, a vándorlásokat.
Van egy olyan "érzetem", hogy sokan hamis biztonságérzeben tudják magukat.
Mert nem volt még dolguk a Nosema ceranaeával, és idáig ment minden simán, "mert baromi jó méhész vagyok" gondolják és lehet hogy igaz is, De ez nem véd meg ellene, csak csökkenti némileg a rizikót.

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:Nozéma
« Válasz #66 Dátum: 2015. Szeptember 30. 19:47 »


Hogy pontosak legyünk, a fumagilin előállítási költségei is csak filléres nagyságrendű. Ha jók az információim....


Rosszul tudod.Az 1970-es években még CHINOIN (most SANOFI) gyógyszergyár gyártotta,de leadta mert nem érte meg neki.Akkor sem volt olcsó,főleg az akkori mézáraknál.
Az előállítási ár töredéke a többi járulékos költségnek,ilyenek mint kutatás,tesztelés,törzskönyvezés és garancia vállalás.
http://www.medicalonline.hu/cikk/gyogyszerfejlesztes

mézengúz!
Azokban az országokban ahol legális és használják a fumagillint, nem egyértelműen jók vele a tapasztalatok.


*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Nozéma
« Válasz #67 Dátum: 2015. Szeptember 30. 20:18 »
Üdv.!

Akkor tévedtem...valamit félreértettem minden bizonnyal. Bocs mindenkitől!

Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #68 Dátum: 2015. Szeptember 30. 20:31 »
QUQURIQ !!!

Nem akarok senkivel se vitatkozni, csak úgy elgondolkozok, hogy mi lehet az oka a Nosemás családoknak.
Ugyan ezt a kérdést tették fel, rége, igen régen a méhészek is!
Az 1950 évek végén, egészen a 60 évek végéig Nosema keserítette meg a méhészek életét. (Méhészet c. lap )
Nem volt még atka, nem használták az amitrázt, és az egyéb mérgeket.
A méhlegelő is sokkal több volt, (tarlóvirág), virágpor bőségben úsztak a családok.
A méhcsalád szám is töredéke volt a mostaninak.
Aztán csak úgy elmúlt a fertőzés!
Évtizedekig  semmi  baj. Majd  jöttek a vegyszerek, amit használunk és megint itt a baj!
Az 50-60 években is lehet, hogy valami permetszertől (fostak a méheink)?
Abban az időben a labor technika csak a vegyszergyárakban volt.
Mára meg kifinomult, a vegyszereket meg ezekhez kalibrálják.
Méheink mint élő laboratóriumok, a felső határértéken tengetik az életüket.
Mit tehetünk mi méhészek?
Semmit, ma az én méheim hullanak, holnap meg a Tieitek!
A vegyszer és az élő szervezet soha nem lesz összeegyeztethető!!!!!!!!!!!!!!!

A Kiskakas!

Re:Nozéma
« Válasz #69 Dátum: 2015. Szeptember 30. 20:42 »
Csak kiegésszíteném hogy a az újkori Nosema nem azonos a régivel, az új már keményebb harcos, sajnos.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #70 Dátum: 2015. Szeptember 30. 20:46 »
QUQURIQ !!!

A régivel sem tudtak semmit sem kezdeni, csak „Úgy” magától elmúlt!
Idáig az újjal sem tudott senki semmit sem kezdeni, az is el fog múlni…
…és jön a harmadik, amiről még senki nem sejti, hogy jön, de jön!

Kiskakas!

Re:Nozéma
« Válasz #71 Dátum: 2015. Szeptember 30. 20:48 »
http://www.omme.hu/?p=833

Üdv. jani bátya

Re:Nozéma
« Válasz #72 Dátum: 2015. Október 01. 08:37 »
Amikor először megjelent nállam a ceranae, (2011) persze őszintén fogalmam sem volt akkor, még hogy mi az.  Szóval elkezdtem keresni a legyengülés, pusztulás okát.
Először is, hogy egyes családok miért maradtak meg? Sőt némelyek nem hogy túléltek de virultak, sajna ez volt a kevesebb.
-A kaptárak elhelyezése szerint, semmi összefüggés nem mutatkozott.
-Az anyák életkora szerint sem.
-A családok nyárvégi erőssége alapján sem.
Lényegében, randomnak tűnt a csapás. Majd később beötlött, hogy az őszi beetetés szerint vizsgálódjak. Mivel nem kellet mindet etetni, mert ahol előbb pergettünk, ott volt még elég idő és hordás, hogy ne vagy csak alig valamicskét keljen pótolni az élelemhez.
Úgyhogy azok a tippek is megdőltek, hogy a napraforgó nektárral hordtak be valami mérget. Mert pont azok a családok éltek amelyek nem, vagy csak minimális cukrot kaptak. ( nem kellet öket koptatni a szirup invertálásával).
A túlélő családoknál meszesség volt tapasztalható, (ez lehet hogy csak véletlen).
Tavaszon, ekkor már az állományom harmadánál becsukott kijárók voltak. De még mindíg csak sötétben tapogatóztam. Persze folyamatosan nyomták, hogy az atka, atka, atka ... nem láttam én atkának nyomát sem, De ha ennyien mondják, akkor füstölök egy adagot mi baj származna belőlle tavaszon. Na ez volt a legnagyobb tévedésem, mert atka ugyan nem, de a legyengült méhek özöne hullott az amitráztól. Előtte, még a túlélő családok 5-6-7 NB kereten voltak. Utánna a kaptárak aljában kupacukban hevertek a méhek, szóval folyamatosan tovább növekedett a "csendes" kaptárak száma.
Közben megtaláltuk a valódi okot, de szinte ez már az eső után köpönyeg kategória volt. Legalább is a már elpusztult családokat nézve.
Ha felhoztam a témát, mindíg az volt a reakció hogy atka, meg hát a Nosema az ha tavaszon tisztulnak annak magától vége az ilyet nem csinál, stb. Akkor jól van, mit erőlködjek, gondoltam majd másképpen látjátok ha tavaszon már az eladó méhcsaládok rovatot böngészitek.
Nem káröröm, mert nagyon keserű érzés, meg gyomorszorító amikor megy télen az ember a méhesbe és mind több és több elhalkult kaptárral szembesül. A haragosának sem, igen kíván az ember ilyet.
Csak megunja az ember a felesleges győzködést, mert ahol még nem volt, hajlamosak azt hinni, hogy bezzeg ők mindent jól csinálnak nálluk baj nem lehet.



Re:Nozéma
« Válasz #73 Dátum: 2015. Október 01. 09:25 »
És akkor mi volt a valódi oka? Etetés? Túl sokat túl nagyadagban túl későn? Esetleg közben nyomtad a furettot? Tavasszal mivel füstölted a túlélőket?  ???. Bocs hogy sokat kérdezek.
Üdv:robi

Re:Nozéma
« Válasz #74 Dátum: 2015. Október 01. 10:11 »
Robotur!

"nem kellet öket koptatni a szirup invertálásával"-írtad.

Én és néhány méhész itt a környéken (röpkörzetemen kívül) már 2004 óta semmi gyógyszert nem etetünk. Viszont minden mézet amit csak tudunk júl. végén, aug. elején kiveszünk a fészekből is. Mézterek le. Aztán nagy adagokban 3x 4x valamivel erősebb mint 1/1-es szirupot kapnak. Amelyiknél kevésnek látjuk a telelő élelem mennyiségét, annak adunk még egyet. Aztán takarás.
6 litert kapnak egy etetéskor. A mérlegen ez 8,4-8,8 kg emelkedés. Marad belőle 3,5-4,5 a napi hordástól függően, és a fiasítás mennyiségének arányában, de ha 6 kg maradt méztér levételkor, akkor biztosan 15 kg van szept. elején, tehát egy etetés még kell. Nem rohanok az etetéssel. 5 héten át csak etetek. Soha nem kínozta meg a népet a cukor invertálása. Olyan táblás fedett fiasok voltak még szeptember elején, hogy ha azok kikelnek, már az is sok telelni. Inkább még etetni kellene sokat, de majd tavaszra. A szélső lépekből a fedetlen élelmet most behordják az utolsó fiasok helyére, de nem az összeset. Nem ám a spórás, (mézharmatos) kristályosodó felkapart, már sok energiával lefedettet behordatni takarón (hideg) kívülről. Egyébként nekem mindegy, de nevetséges, amikor nem kezdő méhészek a saját szemüknek sem hisznek, és a legkiválóbb téli élelemet, -ami az idejében feletetett cukorból készül-, károsnak vélik. Most már késő, de javaslom jövőre próbáld ki, és azután meglátod, hogy semmi gondod nem lesz tavaszra. Nem is szólva a mézről, amit a cukor árhoz képest jó áron értékesíthetsz. Azt hiszik sokan a méz a legjobb telelő élelem. Ki kell próbálni. Természetesen idejében feletetve, mert a szeptemberi etetés már csak kiegészítő lehet. Ha kevés az betelelt mennyiség, inkább tavasszal kell azt pótolni. Most már csak 3-4 kg a fogyás a jól betakart és nem lyukas (aljú ??? ::) )alsó kijárós, nem atkás családoknál február végéig.
Akác után nálunk etetni kell. Aki nem etet, annak elöregszenek a méhei, és hárson, napraforgón már nem érik magukat utol. Nozéma "melegágya".
Nálunk miért nincs soha nozéma, már akik cukron telelünk?