Nozéma

  • 164 válasz
  • 80319 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #45 Dátum: 2015. Szeptember 26. 22:32 »
Nem kéne azt az amitrázt túladagolni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Nozéma
« Válasz #46 Dátum: 2015. Szeptember 27. 00:01 »
Senki se adagolta túl az amitrázt, 10-20-30 éves "receptek" alapján kezelte a méhészetét !!!!!!!!!

Re:Nozéma
« Válasz #47 Dátum: 2015. Szeptember 27. 01:27 »
Pont ez a baj! De nem ragozom...

Re:Nozéma
« Válasz #48 Dátum: 2015. Szeptember 27. 08:32 »
A Nosema ceranae, 2006-ban lett Európában először tudományosan leírva. Bár megjelenése nyilván néhány évvel korábbra tehetö. Így a 20-30 éves atkairtási módszerek során, nem kellett ezzel a kórokozóval számolni...

Amikor először megjeleneik egy méhészetben ez a kór, a méhész jellemzően csak néz ki a fejéből, Nem érti hiszen mindent úgy csinált, mint eddig akár több évtizede. ...

http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=640%3Aregi-uj-mehbetegseg-nosema-kor&catid=109%3Aallattartas&Itemid=43&lang=hu

Ahol megjelenik ez a kór, kiszámíthatalan hogy mennyi család fog elpusztulni, valószínűb az hogy sok. 40% -tól felfelé. A tavaszt megérő családokból, még szintén sok fog pusztulni vegetálni. De még nem tartunk ott, az igazi első nagyobb léptékű pusztulás kb 1 hónap múlva esedékes, majd folyamatosan tavaszig.
Ekkor jön az hogy bár atkát ugyan sehol nem lát a méhész, de jó nagy adag füstöt, vagy ködöket nyom tavaszon. Biztos ami biztos alapon, na ekkor biztos is lesz hogy még a maradék is pusztul, szerencsésebb esetben csak vegetál.

Re:Nozéma
« Válasz #49 Dátum: 2015. Szeptember 27. 09:16 »
Igen, az a csoda, hogy még bírják a méhek ezt a terhelést. A megoldás szerintem a szerrotációban rejlik. Nagyon sok más szer is létezik, ezeket tudjuk. Az amitràzt elhagyni nem lehet, de tény, hogy ez egy idegméreg. Szerintem oxállal kombinálva még elég,  de sokan már 3-4féle szert is használnak.

Re:Nozéma
« Válasz #50 Dátum: 2015. Szeptember 27. 12:16 »
http://www.beekeepingforum.co.uk/showpost.php?p=49691&postcount=44

Emulgeált timol keverék

30g timol kristály egy mézes üvegben, adj hozzá 5ml
izopropil-alkoholt.(megfelel a házi pálinka is)Helyezd az üveget forró vízfürdőbe az oldódás
meggyorsításához.
Egy másik üvegbe önts 140ml forró vizet, és adj hozzá 1 teáskanál
lecitin granulátumot, keverd el jól, és helyezd ezt is forró
vízfürdőbe. Gyakran kevergesd kb. 10 percig, amíg a lecitin granulátum
fel nem oldódik. Ezután a fel nem oldódott lecitin eltávolításához
leszűrheted a keveréket egy teaszűrővel vagy ilyesmivel. Aztán
egyszerűen add hozzá a feloldott timolt ehhez a keverékhez, és keverd
össze jól. Tejhez hasonlóan fog kinézni.

Használathoz adj 5ml-t minden gallon sziruphoz, és keverd el. [1 UK
gallon = 4,55l, így 1,1ml jön ki literenként.] A szirup ugyancsak
tejszerű lesz, nem úgy mint az eredeti keverékkel.

Ha [napokkal] később kristályok formálódnak a keverékben, melegítsd
újra egy régi lábasban, jobb ha ezt a szabadban teszed

Re:Nozéma
« Válasz #51 Dátum: 2015. Szeptember 28. 16:59 »
Nem tudom,hogy ez a timolos recept mire jó ??? Az biztos ,hogy a nosemára nem !!!! Két évvel ezelőtt megvettem Híve Alívet fő alkotó eleme a timol /akkor támogatott-engedélyezett/.   Tavasz alkalmazás eredménye: március 04. 0-8 nosema spóra-április 04. 60-100 nosema spóra !!!!
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 20. 17:43 írta mézengúz »

Re:Nozéma
« Válasz #52 Dátum: 2015. Szeptember 28. 18:09 »
Mert nem tavasszal kell alkalmazni, hanem az őszi élelempótló szirupba kell adagolni. Az etetés elejétől a végéig. Ha elolvasod az angol fórumon, ott nem is ígérnek neked spóraszám csökkenést. Hanem azt hogy a méhek és a méhcsalád nem pusztul el, tavaszon fejlődésnek indul stb. Én már 4. betelelést végzem ezzel a szerrel, a (amióta a nosema ceranea  lepusztította az állományom javarészét, az előző 3 telelés sikeres is volt.)
Tavaszon is lehet persze a lepénybe is tenni belőlle. Azt tudod hogy amit használtál annak mennyi volt a timol tartalma?

Egyébként hiába küldöd őket meg fumagilinnel,  és csökken átmenetileg a spóraszám, a lépkészlet fertőzött, az anya szintén, és a kaptár is. Így gyorsan újra felütheti a fejét a betegség. Ha a mézedben antibiotikumot találnak, az nagyon hasznos vagy nem?

Egyébként én nem erőltetem, hidd el nekem tök mindegy mert sem anyagi sem, más előnyöm nem származik belőlle.

A története az egésznek csak annyi, hogy amikor összeomlott az állományom, elkezdtem keresni az okát. Persze a "zödön", rögtön jött  izomból a válasz hogy mert az atka. (Ló,aszt) Tudtam hogy nem atka okozta a pusztulást láttam én már olyat. Szóval a cereneára terelődött a gyanúm, ez még eléggé ismeretlen volt akkoriban nállunk. Szóval össze is állt a kép. A tünetek a lefolyás, minden stimmelt. Emlékeztem hogy a kakukkfüvet vagy kivonatát, használják a méhészek talán az erdélyiek. A timol a kakukkfű illóolajának mesterséges változata. Így jutottam az angol recepthez, amit a fiam már lefordított és a mennyiségeket is átváltotta. Csak zárójelben megjegyzem, hogy többen használták már ezt itthon is sikerrel. Így jött néhány email hogy jófelé kapirgálok. Szóval nem én voltam itthon sem az első, csak vagyok olyan marha hogy próbálok segíteni,( de minek?)
A másik az hogy hat, a leírtak ellenére. Szóval azért is raktam ide, hogy hátha valaki (szakember) tudja a működési mechanizmusát. Egyébként ha forgalmazzák kész készítményként, erről eddig nem tudtam. Ez is bizonyít valamit, esetleg.
De hangsúlyozom nincs sem timolgyáram, sem vegyszerkereskedő sem vagyok!

Re:Nozéma
« Válasz #53 Dátum: 2015. Szeptember 28. 19:16 »
Nem értem a méhészeket valaki kipróbál egy "csoda szert" és akkor a többiek is adagolják családoknak !!!!  De mikroszkópos vizsgálattal/otthon vagy laborban/senki nem győződik meg annak hatásosságáról !!!!! Az meg számomra elfogathatatlan  ,hogy valami a spóraszámot nem csökkenti és méhcsaládok  a magas spóraszám ellenére nem betegszenek meg !!!!

Re:Nozéma
« Válasz #54 Dátum: 2015. Szeptember 28. 20:20 »
Ez is egy vélemény, de azt nem is állítottam hogy csodaszer. Sőt ezt ki is szoktam hangsúlyozni. Egyébként a Híve Alíve nem azonos a közzétett recepttel.
Mivel sokkal kevesebb timolt tartalmazhat, mivel liter/5 ml az adagja. A timolos emulzióból, csak 1,1 ml itt max 2x es túladagolás lehetséges, magasabbnál már méhpusztulás lenne ( tapasztalat). Ebből benyomnád a liter sziruphoz a 5ml-ert, tuti nem lenne gondod a Nosemára de még a méhekre sem.
A forrást is megneveztem ott a link, olvashatsz és regisztráció után akár kérdezni is lehet, az is egy fórum, ott is méhészek vannak, válaszolnak is ha tisztességesen kérdezel. (Angolul) Több kisérlet eredménye is elérhető. Nem új dolog ez, csak nekünk ismeretlen. Angliában, már régebben rákényszerültek a Fumagilin alternatívájának a keresésére.
Mi kényelmesen elvoltunk amíg lehetet orba- szájba  nyomni a Fumagilint. Mert adagolta az ember a beetetésbe, meg a tavaszi lepénybe is. Egyszer jött hozzánk előadást tartani egy méhész állatorvos, nevére nem emlékszem mert több mint 15 éve is lehett ez már. Szóval ő mondta hogy megelőzésre felesleges antibiotikumot adni, mert ... de embernek sem adnak, csak akkor ha már beteg. Inkább azt a pénzt fordítsuk atkaölő szerekre. Na gondoltam ez hasznos információ mert,  amúgy is drága a fumagilin. Nem is adtam én utánna soha a méheknek. De nem is volt semmi gond, még 10 évig amíg a cerenae ide nem érkezett.

Re:Nozéma
« Válasz #55 Dátum: 2015. Szeptember 29. 17:12 »
Először is: KÖSZÖNJÜK Robotur, hogy megosztod itt nekünk ezt a receptet, sok munkát és pénzt spórolhatunk meg vele ;)!

Nem tudom,hogy ez a timolos recept mire jó ??? Az biztos ,hogy a nosemára nem !!!! Két évvel ezelőtt megvettem Híve Alívet fő alkotó eleme a timol /akkor támogatott-engedélyezett/.  A gyártó kutatási eredménye 38%-kal jobb hatásfok mint a fumagillin !!! Tavasz alkalmazás eredménye: március 04. 0-8 nosema spóra-április 04. 60-100 nosema spóra !!!! Kontrol kettő méhészet fumagilinnel locsolt 0-18 nosema spóra !!!!!

Attól, hogy nem tudod hogyan kell használni a szert, még másnak jó lehet! Az a te ügyed, hogy sztárolod a fumagillint. Mindenki tudja, hogy régen azzal kezeltek. DE! Mivel ugye antibiotikum, így elvileg nem is használhatod! Az áráról nem is beszélve(aminek zöme nem az előállítás költsége, hanem extraprofit).
Légy oly szíves, ne ócsárold ezeket a fillérekből előállított, több éve eredményesen használt recepteket! Itt senki nem szidta vagy semmire valónak mondta volna a fumagillint!
 Szerintem gondold át a védekezési stratégiád. Az amitrázterhelés csökkentésével már megkíméled a méheid "immunrendszerét". Az egyik mesterem 15év után befejezte a fumagillin adagolását. Ő például a Nonoszra esküszik,5 éve azt használja EREDMÉNYESEN!
 Egyszer már írtam, hogy sem én sem a méheim nem számolják a spórát, csak azt tudom, hogy mióta gyógyteát és gyógylepényt kapnak, azóta TÖBBEN VANNAK.
 Gondolom te sem vizslatnád a mikroszkópot, ha kirúgnák a kaptár oldalát a méheid...
Nem értem a méhészeket valaki kipróbál egy "csoda szert" és akkor a többiek is adagolják családoknak !!!!  De mikroszkópos vizsgálattal/otthon vagy laborban/senki nem győződik meg annak hatásosságáról !!!!! Az meg számomra elfogathatatlan  ,hogy valami a spóraszámot nem csökkenti és méhcsaládok  a magas spóraszám ellenére nem betegszenek meg !!!!

 Ha elfogadod, ha nem ez pedig sok élőlénynél így van! Attól, hogy sok a baktérium a szervezetedben, még nem biztos, hogy megbetegszel...mert ugye jó a szervezeted védekező mechanizmusa...mivel erős vagy, vitális és jól táplált. Ez az én tapasztalatom...

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Nozéma
« Válasz #56 Dátum: 2015. Szeptember 29. 18:24 »
Sziasztok!

Hogy pontosak legyünk, a fumagilin előállítási költségei is csak filléres nagyságrendű. Ha jók az információim....
Nagyon régóta nincs jelen a méhészetemben a fumi sem és más antibiotikum sem. Szerintem a megelőzés sokkal fontosabb, egyszerűbb, olcsóbb. A gyógynövények jótékony hatásúak, de ha valaki lusta a réten gazat egyelni (mint én) akkor az ecet is megfelel valamilyen szinten a megelőzésre. Mint ahogy elhangzott itt már sokszor.

Nb18

Re:Nozéma
« Válasz #57 Dátum: 2015. Szeptember 29. 20:42 »
 Ma voltam megint egy 400 családos méhésznél,  30 éve méhészkedik .  Ottani méhegészségügyi felelős szerint totál nosemásak az általa meglátogatott méhészetek !!!!!!   Különben meg évekig ettem timolos szirupot a méhcsaládokkal !!!!! A NONOSZT  IS TÖBB NAGY MÉHÉSSZEL KIPRÓBÁLTUK SZERINTÜNK ÉS A LABOR EREDMÉNYEK ALAPJÁN HATÁSTALAN !!!!
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 20. 17:45 írta mézengúz »

Re:Nozéma
« Válasz #58 Dátum: 2015. Szeptember 29. 21:03 »
A nonosz makk egézséges állománynak való megelőzésre, halottat már nem támaszt fel. Már lehet hogy a fumagillin se. Utánna kellene járni hogy mégis mitől lettek totál nosemásak.
Üdv:robi

Re:Nozéma
« Válasz #59 Dátum: 2015. Szeptember 29. 21:13 »
"Hogy pontosak legyünk, a fumagilin előállítási költségei is csak filléres nagyságrendű."

Mondjuk ehhez képest a kilónkénti 180 vagy mégtöbb-ezer körüli ár azért nem csekély.

Üdv. jani bátya