Nozéma

  • 164 válasz
  • 80527 megtekintés
Re:Nozéma
« Válasz #135 Dátum: 2017. Március 21. 16:20 »

Re:Nozéma
« Válasz #136 Dátum: 2017. Április 01. 05:16 »
A nozéma megszűnhet spontán, a jelenlegi jó körülmények hatására?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Nozéma
« Válasz #137 Dátum: 2017. Április 01. 05:21 »
Szerintem igen. Sok fiatal méh kel nap mint nap, lecserélik a nosema sanyargatott öreg méheket.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Nozéma
« Válasz #138 Dátum: 2017. Április 01. 05:56 »
Szerintem nem szűnik az meg csak úgy. Nem mondom hogy elképzelhetetlen valami kemikáliáktól teljesen mentes helyen, de a véleményem szerint a fertőzöttség mértéke inkább erősödik folyamatosan ha nincs kezelve. Legfeljebb nem látsz belső űrítkezést,  de ez nem jelenti hogy az állomány egészséges. Ilyen esetekben az intenzív hordáskor a kaptárban megcsappant népesség jelzi hogy baj volt-van.
Ha nozéma fertőzött az állomány az öröklődik generációról generációra, megfertőzik egymást. Plusz a mézben is van spóra.
De majd leírja aki jobban tudja.

Re:Nozéma
« Válasz #139 Dátum: 2017. Április 01. 06:18 »
Ha erős a fertőzés repcére ki is ürülhet a kaptár, jó esetben marad az anya egy marék méhével, sajnos a még aránylag elfogadhatóan kitelelt családot is képes lenullázni.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #140 Dátum: 2017. Április 01. 08:04 »
Nem a Nosema spóra jelenléte az igazi oka a betegségnek, hanem a körülmények, ami miatt elhatalmasodott a betegség. A körülményeket kell megszüntetni és megszűnik a betegség is. Vagyis egy sikeres fumagilines kezelés után visszatérhet a betegség, ha a lépekben sok a vegyszermaradék, ha mérgezett a méhlegelő, ha nem lesz elég fehérjeforrás, ha éheznek a méhek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Nozéma
« Válasz #141 Dátum: 2017. Április 01. 08:24 »
Sajnos ki is ürült már néhány kaptáram. Kapják a fehérürmös szirupot, de néhányon már nem segít szerintem semmi sem. Kb. fele állományom nem igazán fejlődik, vagy esik össze, szerencsére azért vannak szépek is. Most kel sok fias, de ahogy nézem, tavalyi egyed már csak elvétve van nálam. Talán pár nap múlva már jobban kirajzolódik, melyik mire jutott.
Tud valaki valamilyen tuti receptet, amivel le lehetne csurgatni az állományt?
Tavaly sajnos elég sokat kellett furettózni, ez lett az eredménye.
Az oxálsavas szublimálás állítólag elég jól kitakarítja a nozéma spóráktól is a kaptárat, nem csak az atkáktól. Aki használja, megerősíti ezt? Érdemes idén napraforgó utántól áttálnom a szublimálásra?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #142 Dátum: 2017. Április 01. 08:50 »
Összegyült 44 on farmos kísérletben résztvevő méhész két napra koratavasszal. Ez a téma is szóba került. Általános tapasztalat, hogy a savas közeg erősítése fékezi a nosema szaporodását. Dr  Hegedűs Dénesnek is hasonló a tapasztalata.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Nozéma
« Válasz #143 Dátum: 2017. Április 01. 19:13 »
Oxálsav a családban lévő spóraszámot  nem növeli , se nem csökkenti  !!!!

Re:Nozéma
« Válasz #144 Dátum: 2017. Április 01. 20:18 »
Mézengúz! Én is ezt tapasztaltam, csak már le sem merem írni hogy megint ellenkező eredményre jutottam mint a nagyok.

Re:Nozéma
« Válasz #145 Dátum: 2017. Április 01. 21:41 »
Írd csak le nyugodtan mit tapasztalsz, ez a téma aktuális és olyan mint mikor az ember kórházba kerül. Nincs kicsi meg nagy, szép meg okos(ka) csak betegek vannak. Vannak itt gondok az atkák hordozta vírusokkal is, nem csak a láthatóan nosemás családok omlanak össze, voltam pár helyen, vakarózik a nagy is. 
Üdv:robi

Re:Nozéma
« Válasz #146 Dátum: 2017. Április 17. 08:51 »
Felmerült bennem a kérdés vajon van e összefüggés a neok újra bevezetése és a nozéma magy mérvű elterjedése között?

Üdv. jani bátya

Re:Nozéma
« Válasz #147 Dátum: 2017. Április 17. 09:18 »
Ahogy Hegedűs doktor mondta, a nosema kitöréséhez valami gyengítő körülmény is szükséges. Lehet, hogy most éppen a neok. De lehet atka is, túl sok amitráz stb. Szerintem a nosema spóraszám számlálást komolyabban kellene venni, akkor komolyabb következtetéseket tudnánk levonni a dologból.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #148 Dátum: 2017. Április 17. 10:44 »
Ami miatt sérül a méhek fehérje anyagcseréje, mind nozémára hajlamosít. Éhezés, mérgezés, aszály, virágpor hiánya.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #149 Dátum: 2017. Július 27. 22:31 »
QUQURIQ !!!

Figyelem, aki meg tudja oldani Amitráz nélkül az atka irtást, tegye meg!
Késői kezelések a Nosema meleg ágya.

Kiskakas