Nozéma

  • 164 válasz
  • 80326 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #120 Dátum: 2015. Október 14. 11:40 »
Aha. ja. Biztosan csak ezt csinálja Cserényi doktor éjjel-nappal. Hogy nem szakad le az ég?!

Mondod, hogy nem tudod, mit csinál az állattenyésztő. Qrva nehéz rájönni.
Az állatorvos dolga, hogy orvosolja a bajt, a betegségeket pl. mozémát diagnosztizálja és gyógyítsa.
Az állattenyésztő dolga, hogy tenyéssze az állatokat.

Őszinte részvétem.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Október 14. 21:26 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Nozéma
« Válasz #121 Dátum: 2016. Július 03. 16:47 »
Üdv mindenkinek! Kezdő vagyok és érdekelne,valaki megtudná mondani,hogy ha tölgyfakéregből főzök teát azt egy az egyben használhatom 1/1-es szirupnak víz helyett? Valahol olvastam 50 gramm kéreg10 liter víz arányt. Választ köszönöm előre is!

Re:Nozéma
« Válasz #122 Dátum: 2016. Július 03. 19:14 »
A következő az eljárás, keresel kocsányos tölgy cserjést, fát ha még nem irtották ki mind a közveszélyes munkások. Nem a friss zöld hajtásokat hanem a tavalyikat szeded, leháncsolod és azt nagyon apróra aprítod, például konyhai ollóval. Ebből az anyagból, egy púpozott evőkanálnyit teszel 3,5 dl vízhez. Felforralod és 15 percig kell még forrásban tartani. A lényeg hogy ez a mennyiség 80 ml-re sűrűsödjön be, az az a többi víz az elforjon. Érdemes  a kis edény bejelölni, ha 15 perc forrás alatt kevesebb lenne után töltjük vízzel, és még forraljuk egy kicsit. illetve tovább forraljuk amíg enyi lesz 80 mililiter. Ekkor lesz kellő sűrűségű az anyagod, a felhasználási receptúrát megtalálod a ... ne irjam már le hogy milyen termékkel azonos ez a sűrített tea. Különbség hogy jóval költséghatékonyabb mert annyit csinálsz belőlle amennyi jólesik. A tölgyfakéreg tea használatos a népi gyógyászatban ennek a sűrített változatát ismertettem, ami nem tartozik oltalom alá. Egyébként ezt akkor alkalmazták ha a "sárgarigó kidugta a fejét" ahogyan azt néhai nagyapám mondta. :)

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Nozéma
« Válasz #123 Dátum: 2016. Szeptember 11. 20:33 »
Robotur,
Gondolom azért írtál púpos evőkanálnyi mennyiséget mert grammról nincs információd. Ha van megosztanád velünk? A "púpos evőkanál" azért elég tág fogalom számomra.
Tavaly írtál timolos szirupról. Hol lehet timolt beszerezni? Valamikor kapható volt 0,5kg-os kiszerelésben méhészboltban, de most sehol nem találtam.
Baranyi Gergely

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Nozéma
« Válasz #124 Dátum: 2016. Szeptember 11. 20:37 »
Vagy úgy is kérdezhetném. A timollal kapcsolatban győzött a méhészeti gyógyszer és gyógyhatású készítmény lobbi?
Baranyi Gergely

Re:Nozéma
« Válasz #125 Dátum: 2016. Szeptember 12. 06:45 »
Timolt kapsz a nagyobb gyógyszertárakban, ha másnem rendelésre. Berettyóújfaluban csak receptre adják ki, de a receptet meg lehet szerezni állatorvostól.
Érdekes még hogy jó hosszú guglizás után rátaláltam egy helyre  ahol olcsóbban adják, ha jól emlékszem az országban tán két helyről lehetett akkor rendelni. Viszont mikor megrendeltem az ügyintéző mondott egy árat szállítással, kaptam egy visszaigazoló e-mail-t abban több ár szerepelt, mire kihozták még drágább lett, úgyhogy legközelebb a látszólag drágább gyógyszertárit választom.

Re:Nozéma
« Válasz #126 Dátum: 2016. Szeptember 12. 08:01 »
A tölgyfakéreg kivonat készítéséhez, mindíg a tavalyi hajtások kérge a jó. Az új hajtásokból kevés csersav nyerhető, az öregebb kérgekből szintén, sőt nehezebb a lehántásuk, és nem olyan húsosak mint az ideális előző éviek.  Főleg elvadult cserjések szélén lehet ideális hajtásokat találni, mert évente sokkal nagyobb hoszabb hajtásokat nevelnek, mint az öreg fák. Tegnap emlegettem a "közveszélyeseket", mert leirtották cserjést, ami persze már újra hajtott de így nincsennek tavalyi gallyak.  A leveléből és terméséből is kivonható a hatóanyag, de ezek gyűjtése és alkalmazhatósága évszaktól nem független, ellentétben a kéreggel.
Azért nem adtam meg grammra pontos értéket, mert én is a tölgyfakéreg tea készítését találtam a neten, gyakorlatilag azt készítem sűrűbre, kellően sötét színűre. A grammra megadott érték sem lenne túl pontos, mert az a kéreg kiszárítási fokától függű, a térfogat az pedig hogy mennyire apróra vágtuk. Szerintem nem annyira kényes az adagolása, ha csorgatáskor 1-2 deci szirupban határozzák meg.

A timol beszerzésével lehetne próbálkozni, olyan állatorvosoknál, akiknek saját gyógyszertáruk van.

 

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Nozéma
« Válasz #127 Dátum: 2016. Szeptember 12. 16:58 »
köszi a válaszokat
Baranyi Gergely

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #128 Dátum: 2017. Február 10. 20:36 »
QUQURIQ !!!

Figyelem kezdők!
A Nosemás kis családokat ne egyesítsétek az egészséges családokkal!!!

Nekik sajnos már mindegy...
A rajtuk levő ürülék nyomos lepényeknek is kuka!
Az ürülék nyomos keretek meg kerüljenek kifőzésre!

Kiskakas

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #129 Dátum: 2017. Február 26. 20:06 »
QUQURIQ !!!

Ma az Eü. felelősök továbbképzésén mindenki saját hozott méheit vizsgáltuk Nosemára.
Nagyon megörültem, amikor három mintámból, mind a három negatív volt, nem találtunk Nosema spórákat!
Egyben megerősítette bennem az oxálsavas szublimálás eredményességét, a Nosemosis tekintetében.
Az előadásban is elhangzott, hogy minden savas közeg gátolja a Nosemosis kialakulását.
Az amitráz viszont jövedéki károkat okozhat, ha túl későig használják.
Sokan még nem szembesültek a károkkal, de nagy baj van!

Kiskakas

Re:Nozéma
« Válasz #130 Dátum: 2017. Március 05. 20:59 »
Nonosz+ - al szeretnék csurgatni megelőzés céljából.(még nem serkentek).
Megerősítést szeretnék kérni : az 5mml/léputca, 10% töménység(900ml szirup,100ml Nonosz),14c külső hőmérséklet
helytálló receptúra -e ?
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel : lali
üdv.: lali

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #131 Dátum: 2017. Március 06. 09:41 »
Nonosz+ - al szeretnék csurgatni megelőzés céljából.(még nem serkentek).
Megerősítést szeretnék kérni : az 5mml/léputca, 10% töménység(900ml szirup,100ml Nonosz),14c külső hőmérséklet
helytálló receptúra -e ?
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel : lali

http://www.hillspet.hu/mehesz/nonosz.php
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Nozéma
« Válasz #132 Dátum: 2017. Március 06. 21:31 »
Köszönöm !


« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 07. 20:42 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Nozéma
« Válasz #133 Dátum: 2017. Március 17. 07:50 »
QUQURIQ!!!

Tegnap hívott egy méhész, hogy nagy baj van a méhekkel, Nosemásak. Jól el volt keseredve, mindig precíz volt az állománya.

Kiskakas
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 18. 17:38 írta kiskakas »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Nozéma
« Válasz #134 Dátum: 2017. Március 20. 09:18 »
Vajon mennyi szermaradvány lehet a lépjeiben?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.