Műlép-Viasz

  • 228 válasz
  • 110013 megtekintés
*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #210 Dátum: 2018. Február 15. 17:15 »
Sztyopa,

a fél NB keretet 3 vízszintes dróttal fűzd be.
Ekkor kénytelenek beépíteni a középfalba, nem úgy, mint a függőleges drótozásnál, ahol több lépnyelvvel indulnak lefelé, és szívesen kikerülik a drótokat.

Kisebb kölyökcsaládnál (pl. új anyás szaporulat, nagylépes pároztató) építenek szívesebben dolgozósejtes lépet.

Ha több ilyen keretet is beraksz termelőcsaládhoz nyár elején, akkor előbb-utóbb úgyis lesz benne dolgozósejtes is, annak egészséges aránya szerint.

Kísérletezz és tanulsz belőle.

Üdv.: Attila

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #211 Dátum: 2018. Február 16. 20:46 »
Köszönöm a tanácsokat  .

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #212 Dátum: 2018. Február 21. 10:42 »
Tiszteletem!

Érdeklődnék mi a véleményetek a Balta Kft műlépéről?
Illetve milyen áron van most az átlagos viaszfelvásárlási ár és mennyit kell ráfizetni ha becserélem műlépre?
Már vagy 3 éve nem vettem műlépet,mert anno bevásároltam egy nagyobb mennyiséget és az idei évre már csak 5 kilóm maradt de azt is be kell olvasztanom,mert kiszáradt és el kezdett összetöredezni.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Február 21. 10:50 írta lánglovag »

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #213 Dátum: 2018. Szeptember 26. 09:29 »
Sziasztok,

Érdeklődnék, hogy ki készít műlépet otthon saját viaszból?


Re:Műlép-Viasz
« Válasz #214 Dátum: 2018. Október 02. 12:10 »
Szerintem nem sokan, ha azt figyelmen kívül is hagyjuk, hogy tilos, mert házilag nehéz megfelelően fertőtleníteni.
Piszkos időtrabló egy munka lehet, én inkább elviszem a saját viaszomat a műlépeshez és ha akkora mennyiséget viszek ami egy üstre valót kitesz megcsinálja a saját viaszomból, és fizetk kilónként kb.: 350 Ft-ot...

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #215 Dátum: 2018. Október 02. 13:06 »
Már miért lenne tilos?!
Időrabló az biztos de nem tilos!

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #216 Dátum: 2018. Október 02. 13:58 »
Látom megy megint az észosztás.  :D Má mé lenne tilos? Annyira nem tilos, hogy ha nem akarsz magadnak állandó meglepetést, parafinnal, kumafosszal, meg a jó ég tudja milyen maradványokkal teli műlépet, akkor bizony magadnak készíted. Pont ezért, nem a 350Ft miatt. Én már évekkel ezelőtt eldöntöttem magamnak, hogy nekem más viasza nem kell. Sajátot meg csak úgy dolgoznak fel, ha odaviszek belőle 2-3 mázsát. Hát nem viszek. Inkább megcsinálom magamnak a téli hideg napokon, amikor nem méhészkedünk (tisztelet a kivételnek  ;D ).
Hogy hogyan arról nem írok semmit, mert még nem kiforrott a dolog, ha majd az lesz akkor leírom. A fertőtlenítéshez sem kell diploma, csak egy dupla falú edény, közte olajjal, egy pontos hőmérő, meg az óra a falon. Ha megveszed a linken látható hengerpárt, meg teszel rá egy motort, akkor még csak nem is időrabló. Pont annyi idődbe kerül mint a műlépüzemnek.
https://www.ebay.com/itm/Beeswax-foundation-mill-rollers-honeycombs-production-equipment-beekeeping-wax/142950750861?hash=item2148875a8d:g:4n8AAOSwQQtbqQdT Egy másik:
https://www.ebay.com/itm/Beeswax-foundation-mill-rollers-honeycombs-production-bee-wax-equipment/163061260152?hash=item25f7355f78:g:5OwAAOSwL4lbBZRB

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #217 Dátum: 2018. Október 02. 16:20 »
Módszernek ez se rossz. Mondjuk 2-3000db műlépet biztos nem csinálnék meg így! :D

https://www.youtube.com/watch?v=eeB6HCKYDNc

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #218 Dátum: 2018. Október 02. 18:43 »
Vagy ez:

https://www.youtube.com/watch?v=v6JHKg-yv-8

Ebben mondjuk van tiltott dolog, mert mézet nem keverünk a viaszba, ha már egyszer fertőtlenítve lett. Egyszer fél füllel hallottam egy műlépesnél hogy miket tesz a viaszba, na a sósavnál mondtam azt hogy jó, akkor ennyi volt.
Nem kell kétezret csinálni. Fertőtlenítesz a konyhában a gázlángon a dupla falú edényedben annyit amennyi kétszer belefér a fritőzbe. A fritőz azért kell, hogy öntéskor állandó hőfokon tartsa a viaszt, ne hűljön ki. Aztán addig kanalazod míg el nem fogy, vagy meg nem unod. Másnap megint csinálsz valamennyit.

Egyébként hogy milyen különbség van viasz és viasz között az már néha szemre is látszik, meg a huzal is másképpen olvad bele. A tiszta viaszba nehezebben olvad be, a műlépes paraffinos szutykába meg szinte beleesik. Ami még szép látvány, ha beteszel építésre kettőt egymás mellé, egyet a műlépeséből, meg egyet a sajátból, és megnézed másnap hogy melyikkel mit csináltak.  :)

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #219 Dátum: 2018. Október 03. 12:07 »
ok. Ha neked sikerül a fertőtlenítés, és ezt gondolom ellenőrzöd is, hát tekerd csak a kurblit ;-)
 
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 03. 12:14 írta kakadu »

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #220 Dátum: 2018. Október 03. 13:19 »
Nézze végig akit érdekel jó barkácsolást   
   szs
https://www.youtube.com/watch?v=MNUfj-DyMS4

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #221 Dátum: 2018. Október 05. 20:28 »
Van egy műlépgyártó Zalában, aki kis tételeket is feldolgoz!

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #222 Dátum: 2018. Október 06. 10:01 »
ok. Ha neked sikerül a fertőtlenítés, és ezt gondolom ellenőrzöd is, hát tekerd csak a kurblit ;-)
Pont úgy sikerül mint a műlépüzemnek, nagyjából ugyanúgy ellenőrzöm is, de előírás is van rá, el kell olvasni. Kurblit sem tekerek.  :)
A videón beszélnek több mint egy órát a műlépkészítésről, a szennyezett viaszokról, aki még nem látta nézze végig.

https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=YhCkkrwhotU&app=desktop

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #223 Dátum: 2018. Október 06. 10:05 »
Van egy műlépgyártó Zalában, aki kis tételeket is feldolgoz!
Remélem nem a Pusztai féle, mert ők sem foglalkoznak kis tétellel, náluk is valahol másfél mázsa körül van a határ ha jól emlékszem. Ugyan nem láttam, de szerintem ott is komoly gépsor van, abba meg általában benne marad 20-30kg a más viaszából, meg annyi az enyémből is majd valakinek...

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #224 Dátum: 2018. Október 09. 13:14 »
Nem a Pusztai féle. Kisbucsán, Vér Szilárdék. Három féle sejtmérettel dolgoznak. 45 kg viaszt vittem, nem teljesen tisztítottat és 37 kg műlépet kaptam vissza csomagolva. A maradék 8 kg a szélek és a sonkolyból viaszban maradt szennyeződés. Kedves, barátságos emberek!