Műlép-Viasz

  • 228 válasz
  • 110035 megtekintés
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #30 Dátum: 2015. Szeptember 29. 15:33 »
Érdeklődnék a T. kollégáktól, hogy volna valakinek házilag elkészíthető méhviaszos cipőkrém receptje?
Köszönettel, G.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #31 Dátum: 2015. Szeptember 29. 19:22 »
Én évek óta a Briston méhviaszos krémet használom, jó, kiadós és szerintem minőségben nem tudjuk utánozni.

*

Misi

  • *
  • 35
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #32 Dátum: 2015. Szeptember 29. 19:53 »
Gergo55 !

Pontos recepttel nem szolgálhatok. De azt tudom (a műkövesektől), hogy terpentinnel főzik össze a viaszt.
A főzés annyit jelent, hogy a viasz olvadt állapotában keverik hozzá a kevés terpentint.
VIGYÁZAT ! Tűz- és robbanás (+ oldószer-gőz) veszély!

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #33 Dátum: 2015. Szeptember 30. 08:18 »
A műkövesek mire használják ezt a keveréket? Bakkancsra vagy trükköznek vele?

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #34 Dátum: 2015. Szeptember 30. 09:07 »
Jó ötlet volt ez a terpentin, így már célirányosan tudtam keresőzni, ezt találtam:
http://hirmagazin.sulinet.hu/hu/tudomany/azt-a-paszta-cipopaszta

:-)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #35 Dátum: 2015. Szeptember 30. 12:08 »
A terpentin nagyon jó anyag, de iszonyatosan tűzveszélyes, hiszen nagyon táplálja az égést és erősen párolog.
Tehát el kell oltani minden lángot, mielőtt a viaszhoz kevered, nehogy baj legyen.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #36 Dátum: 2015. Szeptember 30. 14:59 »
Köszi a figyelmeztetést! Óvatos leszek!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #37 Dátum: 2015. Október 10. 08:41 »
Tisztelt Tóth Zoltán!
Szerintem itt folytassátok!
Ez a topic pont megfelel.
Egyébként nagyon tetszik az ötleted, remélem az OMME is támogatni fogja :)


Idézet
Amennyiben cseréltél viaszt műlépre valamikor ( nem tudhatom mióta méhészkedsz) nagy az esélye hogy lépjeid viaszanyaga pl. piretroiddal szennyezett, ha fejlesztési céllal nagyobb mennyiségű műlépet saját viaszcsere nélkül úgy a 2000-es évek elején-közepén sikerült vásárolnod akkor szinte biztos lehetsz benne.

Ez azért probléma mert azok a tételek nagyon szennyezettek voltak, mint utóbb kiderült.

Ha már 20 éve csak a saját viaszod dolgozod fel és magadnak hengerled vagy öntöd a műlépet akkor nem érint a dolog csak.

Ezek a mérgek nem csak elméletben hanem a gyakorlatban gyengítik folyamatosan a méhcsaládot, egyetlen rövid időszak a tavaszi amikor vélhetően a virágpor kedvező összetétele miatt a méhcsalád képes még ilyen körülmények között is felfejlődni és termelni, kivéve azok melyek bármilyen kis mértékű lepermetezést szenvednek el.

Az okok hátterében az áll, hogy sajnos nem csupán mérget, hanem annak hatását fokozó vegyületet is tartalmaz, ami nem csupán a hatást fokozza, hanem a lebomlást is megnehezíti.

Tehát a háttérszennyezett lépekkel rendelkező családok a legcsekélyebb negatív tényezők együttállásakor azok szinergikus hatást fejtenek ki egymásra, s ennek következményeként lecsökken a méhek élettartama és kezdetét veszi a CCD, melyet követően legkésőbb a napraforgó utáni atkakezelések alatt látható méreteket ölt.

Nem kínáltunk még szolgáltatást, egyszerűen azt közöltük, hogy lehetséges mentesíteni tudjuk a viaszt, azzal a céllal, hogy hitet-erőt-biztatást adjunk azoknak akik most nagyon nehéz helyzetbe kerültek.

Természetesen műlép fog készülni a mentesített viaszokból, mely minőségbiztosítási okokból zárt rendszerben fog történni.

Nem értem miért van szükséged évekre az átálláshoz, egy 40 db. 1/2 NB vagy 20 db. NB lépkészletű család teljes átállásához két alkalommal 7-10 nap szükséges összesen a teljes lépcseréhez.

A viaszmentesítés és a műlépkészítés időtartama ennek töredéke.

A legfőbb problémát okozó anyagoktól végleg megszabadulhatsz, az ismétlő periódusok ideje az függ az atka elleni védekezési technológiádtól illetőleg attól hogy a jövőben mennyire tudsz vigyázni a viaszkészletedre.

Remélem így már egyszerűbb megérteni a helyzetet és a viaszmentesítés fontosságát.

Kérdéseid megköszönve jeleznem kell, hogy semmi sem kötelez arra, hogy győzködjünk bárkit is a mentesítés fontosságáról, egyszerűen úgy érezzük először a magyar méhészeknek ajánljuk fel a lehetőséget azoknak, akik szeretnének megszabadulni Magyarországon rég betiltott anyagoktól tudtukon kívül külföldről származó viaszukból.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Október 09. 19:41 írta Tóth Zoltán »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #38 Dátum: 2015. Október 10. 13:49 »
Nem tudom eldönteni hogy ez valós probléma, illetve valóban okozhat-e a beépülő mennyiség mérgezést.
Pontosabban a lefolyásának magyarázata mennyire valós. Nem vetem el a lehetőségét, de zavaros még a kép rendesen.
Tehát ha szennyezett műlépet veszek, vagy cserélek, az az első éppíttetés alkalmával tavaszon kerül a kaptárba, ezzel a fiatal építő méhek kerülnek először kontaktba, elméletileg halomban kellene állni a hullájuknak a kaptárban, vagy odakint.
De ez, nem szokott így lenni. Miért nem?
Egyébként egy természetesnek is mondható hullámzást tapasztalok  a populációban, de ez akár betudható a mézeltetetési technológiámnak is. Most itt erre nem térnék ki bővebben, (tisztítópergetés, léptűzdeléses mézeltetetés.)

Azért az is felmerül bennem hogy folytak-e szabályos kisérlet sorozatok a tézis bizonyítására?
Egy termelési év során rengeteg kisebb nagyobb mérgezési alkalom létezik.
Egy ilyen mentesítési szisztéma logikátlan számomra ha a mérgek utánpótlása nincs elvágva.
Százalékosan valószínű csekély azon méhészetek száma ahol a méhész a saját feldolgozott viaszát kapja vissza. Álltalánosabb az hogy cserél néhány 10 kilót évente. Kismennyiségnél senki nem fog külön neked tökölni a viaszoddal. Nagyobb mennyiségű viasz esetén sem lehetsz benne biztos, hogy azt kapod vissza.
Sem nekem sem a műlépesnek nem áll módjában a viasz méregtartalmát kimutatni, sem érdekében. Mert mi van ha tényleg méreg van benne akkor nincs üzlet. Oda vissza. Szóval ez úgy érne valamit ha kivételnélkül minden feldolgozott viaszt mentesíteni kellene kivétel nélkül. Vagy még sem?


*

kas62

  • ***
  • 146
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #39 Dátum: 2015. Október 10. 14:09 »
A minősítést is a mentesítő végzi?
Ha,igen akkor minden viasz pozitív ;D
 ::)

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #40 Dátum: 2015. Október 10. 15:25 »
Ja ja, akkor olyan mint a telefonos rontáslevétel :)

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #41 Dátum: 2015. Október 10. 20:04 »
Köszönöm szépen a segítséget annak felidézéséhez, hogy milyen is a magyar ember hozzáállása az innovációhoz.
Sok sikert kívánok!!

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #42 Dátum: 2015. Október 11. 10:52 »
Itt nem erről van szó, te voltál meggondolatlan amíg nincs kész egy projekt addig nem ajánlatos részleteket kiszivárogtatni. Mert rengeteg kérdés merülhet fel, amit objektív okok miatt nem válaszolhatsz meg.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Október 11. 11:19 írta Robotur »

*

kas62

  • ***
  • 146
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #43 Dátum: 2015. Október 11. 11:16 »
A csöpögtetett információk alapján a bizalmatlanság az én jogom!
Jelenleg csak ötletként,technológia szempontjából megvalósíthatónak tartom,nem innovációnak!
Az innováció igényli a piacot a részedről minősített méhészeket is!
Aggódó profiként én nem beszéltem a problémáról,viszont folyamatosan cselekszem ellene!

Sok sikert kívánok a megvalósításhoz!

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #44 Dátum: 2015. Október 11. 12:44 »
Borzalmas irígység és harag olvasható ki hozzászólásotokból..

Egy fontos közlés történt részemről mindössze, hogy sikerült viaszból peszticideket eltávolítani.

Továbbá egy tény, hogy első körben 5-10 000 méhcsalád viaszlészletét fogjuk mentesíteni, egy támogatott project keretében.

Próbáltatok már valaha tenni valamit a méhészetért, a sajáton kívül?

Legyetek tekintettel azokra akik megteszik, és tanuljatok meg a sorok között is olvasni.