Műlép-Viasz

  • 228 válasz
  • 110088 megtekintés
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #60 Dátum: 2015. Október 13. 10:54 »
Miről ismerni fel hogy szennyezett viaszból készült műlépet, kaptunk, éppíttettünk,? Tehát mik azok, a minden méhész álltal megfigyelhető jelek amikor gyanakodni kell?
Az csak egy dolog, hogy nem tud valaki ugyanannyit szaporítani minta törzsállománya. Mert nem ez a jellemző, csak a "hús" méhészek szaporítanak ennyitt. Álltalánosabb a felesleges tartalék családok értékesítése.
A családok vontatottabb fejlődése sem mond semmit ha N. ceranae ütötte fel a fejét. Mérgek meg természetes módon is bekerülhetnek a családokhoz, sajnos kisebb mérgezések mindennaposnak mondhatók.
Tehát pontosabban körül kellene írni a tüneteket, azért hogy tudja a mezei méhész is hogy mikor érdemes gyanakodnia.

A másik meg az, hogy miért bízzak meg a műlépek tisztaságában. Tehát azt értem én, hogy most majd (elméletileg) mentesítenek  x mennyiségű viaszt zárt technológiával. Egy adott xy műlépes segítségével. A sztorinak itt a vége, ha nem sikerül, meggyőzni a méhészek zömét a beavatkozás szükségességéről. illetve bizonyítani a hasznát, nem a papíron, és elméletben hanem, a méhészek körében. Ezt észérvekkel és pro és kontra tényekkel, és nem nagyképűséggel lehet elérni.
Oké, sikerül a kampány, és tényleg arról győződnek meg a méhészek hogy jobbak a családjaik. Ekkor már elkezdik a tuti  menetes műlépet preferálni. Lessz-e mód arra hogy minden forgalomba került viasz mentes legyen, illetve ennek az ellenőrzése kivitelezhető-e? Mekkora töbletköltséget jelentene a mentesítés ? Hogyan lehetne a hamisítványtól megkülönböztetni? 
Nagyon előrre szaladtam, most még ott tartunk hogy kételkedünk.
Azt is jó lenne tudni, hogy hogyan történik a mintavételezés a lépkészlet esetén. Arra meg nem kell hivatkozni hogy bizalmikérdés, mert a méhészek zöme csak viaszcserekor találkozik az adott műlépessel. vagy akkor sem, csak a viszonteladójával, 3-4 évente új beszerzési lehetőséget kellet eddig felkutatnom megszűnésük miatt.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #61 Dátum: 2015. Október 13. 12:31 »
Kedves Tóth Zoltán!

Te ahelyett, hogy a kérdésemre válaszoltál volna, személyeskedéssel vádolsz. Ne haragudj, de ez nem kelt bizalmat. Szívesebben venném, sőt más is kimondta már itt, hogy szívesebben venné, ha te őszintébb lennél itt a nyilvánosság előtt.

Csak azért, hogy értsd, mire alapozom téged kritizáló kijelentésemet, mely szerint téged valaki félrevezet, leírom mennyi kémiai ismeretem van. Pedig nem vagyok vegyész, mégis az ötéves egyetemi tanulmányaim során általános és szervetlen kémiaát, fizikai kémiát, szerves kémiát, analitikai kémiát, talajkémiát, kolloid kémiát, biokémiát, ökotoxikológiát tanultam. És még fel sem soroltam azokat a tudományágakat, amiket tanultam és szintén nem művelhetők kémiai ismeretek nélkül.

Áttérve a viasz tisztítás problémájára. Tiszta viaszra a méhésznek nincs szüksége, hanem toxinmentesített viaszra van szüksége. Vagyis lehet abszolút megtisztítani a viaszt, de azt már a méhek szerintem nem szívesen használnák mert a számukra kedves anyagok hiányoznának belőle. Tehát maradjunk abban, hogy a viasz szennyeződései közül a toxikusakat kellene eltávolítani.

A méregmolekulák nagyon sokfélék és sokféleképpen viselkednek. Ezek közül azok maradnak és halmozódnak a viaszban, amelyek lassan bomlanak és képesek a viaszban oldódni. Például az amitráz molekula vízben gyorsan bomlik, tehát nem valószínű, hogy a viaszban felhalmozódik, viszont a kumafoszról tudjuk, hogy nagyon szereti a viaszt és erősen halmozódik. Azt is tudjuk, hogy a kumafosz nem reked a viaszban, tehát nem inaktiválódik örökre, hanem sajnos képes a fiasítást károsítani, ezért nem mindegy, hogy mennyi a műlépek kumafosz tartalma.

A méhészek többsége viszonlag kis mennyiséget tud a viaszfeldolgozóba szállítani, ezért esélye sincs arra, hogy saját viaszából készült műlépet kapjon vissza. Ha az extra tisztaságért a megrendelő plussz pénzt fizet, akkor a műlépüzemnek meg kell szerezni a megrendelő bizalmát. Ne haragudj meg, de azt kell mondanom, hogy az eddigi megszólalásaiddal még nem tudtad megszerezni a többletköltség vállalásához szükséges bizalmat.

Kérlek légy őszintébb. Hidd el, megéri, és elsősorban neked éri meg.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #62 Dátum: 2015. Október 13. 13:19 »
Kedves Csuja László!
 
Amit te kérdésnek nevezel, az inkább egy élből elutasító lekezelő megnyílvánulásnak tűnt számomra, ez felháborított igen.

A technológiáról nem beszélhetek sajnos, azért ez komoly időt, pénz, befektetést kívánt, és természetesen ki kellett találni is.
 
A mérgező anyagokat távolítjuk el igen, a legveszélyesebb importból bekerült összetevőktől már mentesíteni tudjuk a viaszt.
 
Nem minden minta ugyanazokkal a peszticidekkel szennyezett.

Mindig nagy siker amikor egy újabb komponens kerül eltávolításra de az kétszeri laborköltségen számítva tetemes költség.

Az eljárás során kizárólag a mérgező anyagokat távolítjuk el, a viaszt eredeti állapotban mérgektől mentesítve tudjuk visszaadni.

A mintaprojectet megcsináljuk, a továbbiak viszont a méhészeti szakma igényeitől függnek majd.


« Utoljára szerkesztve: 2015. Október 13. 13:23 írta Tóth Zoltán »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #63 Dátum: 2015. Október 13. 13:43 »
Átolvastam az ezévi hozzászólásaidat. Fényeslitke, ahol élsz, sajnos agrokemikáliákat tekintve az ország egyik legszennyezettebb vidéke. Ezért teljesen jogos, hogy téged a téma nagyon foglalkoztat.

Szakmai berkekben szakcikkekben le van már írva, hogy mennyi minden van a mézben, a virágporban és a viaszban, mézen, virágporon és viaszon kívül. Az is le van írva, hogy ebből mennyi a toxikus. Rengeteg, nem beszélve a szinergens hatásokról. De ez maradjon közöttünk. Öngyilkosság lenne ezt széles nyilvánosság elé kiteríteni. Lépni kellene, sőt ezt a kényszert látta már Bross Péter is, de ő se lépett. A felelősség széles körű.

Ahogy a Fendrik doktor toxinmentesítési kezdeményezését, úgy a tiédet is lesöpri az OMME jelenlegi vezetése. Jobb szeretik a szőnyeg alatt látni ezt a problémát, de nem szeretnék megoldani, mert meggyőződésük, hogy megoldhatatlan. Ebben persze nincs igazuk. Egyetértek veled, hogy meg lehet oldani és meg is kell oldani.

Ahol túlzónak érzem a megszólalásodat és reklámízűnek, hogy ettől várod a méhcsaládok megváltását és például a nyári nozéma teljes eltűnését. Ilyen reményeket, ne táplálj senkiben. A nyári nozéma kialakulásához elég a neonikotinoidok, kis dózisú, de folyamatos jelenléte a tenyészidőszakban. Vagy más lassú lebomlású rovarirtószernek és szinergensének együttes hatása. A Tóth Péter féle monitoring jelentésekből ez is kiolvasható. Akkor is kiolvasható, ha Tóth Péter ezt figyelembe sem vette.

Tehát a nem toxikus műlépeken fejlődő méhcsaládok is lehetnek betegség áldozatai, sőt akár CCD is megjelenhet náluk, ha a környezet folymatosan toxikus. Ez persze egyáltalán nem teszi értelmetlenné a viasz toxinmentesítését.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #64 Dátum: 2015. Október 13. 14:07 »
A hozzászólást megköszönve, abban szeretnék még tájékoztatást adni, hogy sajnálatos módon hatásfokozók is vannak  a korábban külföldről behozott és azóta bekeveredett viaszokban.
Talán ez sokkal veszélyesebb mint gondolnánk.
Egy vegyület amely felerősíti a mérgek hatását, illetőleg meggátolja a mérgezés utáni regenerációt.
Ami könnyen megmagyarázhat eddig érthetetlen reakciókat, jelenségeket.
Szennyeződések mindig előfordulhatnak egy részük még képes is a lebomlásra, az igazi probléma az hogy a hatásfokzóval szennyezett viasszal rendelkező méhcsaládnál már a legkisebb permetezés is nagyobb károkat tud okozni, sőt a család összeomlását is eredményezheti könnyen.
Ami mérgezést régen a méhcsalád ki tudott úgymond heverni, az most megpecsételi a sorsát legyengül vagy elpusztul. 
Ezért tartom különösen fontosnak a mentesítést.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #65 Dátum: 2015. Október 13. 15:50 »
Elhiszem amit mondasz, de azért egy-két anyagot nevesíts, hogy lássuk is, kiről van szó.

Annyit tudok, hogy egyes gombaölőszerek 2 nagyságrendeé fokozzák a tiakloprid hatását és így eléri a tiametoxám hatásfokát. De nem tudom, hogy melyik szer és mi a hatóanyag megnevezése.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #66 Dátum: 2015. Október 13. 16:42 »
Szinte biztos, hogy a legnagyobb problémát a Piperonyl-butoxid (PBO) peszticideke nézve hatásfokozó illetve enzimgátló hatása okozhatja..

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #67 Dátum: 2015. Október 15. 09:19 »
Egy 50 oldalas összefoglaló a szermaradványokról.

https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCIQFjAAahUKEwiC66vb9MPIAhUGvRQKHa0cDRY&url=https%3A%2F%2Fbienenkunde.uni-hohenheim.de%2Fuploads%2Fmedia%2FMeisterkurs_11_Wallner_Rueckstaende.pdf&usg=AFQjCNEYm_rPvpz9OcRwZpcuiv2KP-9IeA

Dr. Klaus Wallner a hohenheimi egyetem professzora viaszanalízisben sokak szerint Nr.1. Európában.

"A viasz minősége központi szerepet tölt be a méhcsalád egészsége szempontjából és befolyásolja az összes többi kaptártermék minőségét.
 Az öreg fiasításos lépek műléppé történő feldolgozása kockázatos!" 48.old

Wallner szerint a korszerű viaszkezelés folyamatában ez a viasz nem kellene hogy visszakerüljön a kaptárba. (51.old) Szerintetek a méhészek hány százaléka használ (szűzlépekről), saját fedelezésből származó viaszt a műlépjeihez? (Holott van itthon olyan műlépgyártó aki pl már 10 kilós saját viasz mennyiséget elkülönítetten fel tud dolgozni...) Mennyire korszerű a viaszkezelésünk? Szerintem inkább ezzel kellene kezdeni és nem kívülről várni a csodát.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #68 Dátum: 2015. Október 15. 10:27 »
A méhek a viaszt állandóan össze-vissza pakolják. A fedelezéses viasz is szennyezett. Májusban júniusban a legtisztább, a többi hónapokban szennyezettebb.

Szerintem senki se várja külföldről a megoldást, segítséget. A megoldás a közös akarat. Ha az OMME akarja, megoldható, ha nem, romlik a helyzet.

Amit a német szakember leírt, IGAZ. Ezt én is leírtam és megjelent a MÉHÉSZET újságban. Néhányan fel is háborodtak, pl Cserényi is. Pedig a tények makacs dolgok. A ganéj a szőnyeg alatt is ganéj, csak kevésbé észrevehető.

Ja, a takarítást nem lehet megspórolni. Az ilyen emberek, mint Cserényi doktor, ezt szeretnék megspórolni.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Október 15. 10:39 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #69 Dátum: 2015. Október 15. 11:00 »
Tisztelt Geddekas!
Azt sejtettem én is hogy a fedelézésből származó viasz is tartalmazhat szennyezést. De gondolom nyilván kevésbé, de mennyivel lehet átlagban tisztább? Tisztább lehet-e annyival hogy, érdemes legyen vele foglalkozni?

A másik elméleti lehetőség, a műlép hellyett csak műlépcsíkok alkalmazása, ezt eddig csak a pároztatókban alkalmaztam. Azt nem tudom hogy nagyban mennyire működne. A rakdókasban ha nem tévedek ezt a módszert alkalmazod. Mi a véleményed? Működne nagyobb keretek esetén is?

Drótozott keret, felül csak néhány centis műlépcsíkkal?



*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #70 Dátum: 2015. Október 15. 15:47 »
írtam, hogy kis hazánkban nincs viaszvizsgáló labor, tehát hiteles adat sincs, se a védekezésre, se az öreg lépre.

Müködik az 1-2 cm-es mülépcsík, de pont statikai okok miatt csak 10 cm magas a rakodókas lépje.

Drotozott keretet csak nagyon erős család építi szépen. Erre ne hagyatkozz.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #71 Dátum: 2015. Október 15. 17:05 »
Akkor egyenlőre nem sokat lehet tenni, csak a szerencsében bízhatunk.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #72 Dátum: 2015. Október 15. 21:56 »
Tavaly napraforgón kísérleteztem, a műlép nélküli építkezéssel, hiányzó léprészeket heresejtekkel egészítették ki.  :o
Jó hullámos is lett, elment a kedvem tőle.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #73 Dátum: 2015. Október 15. 22:55 »
Valamire azért mégis jó a dolog (ha már elfogyott minden műléped), és még drótozni sem kell hozzá, csak rendszeresen "tördelni"! Építettni! Szép viasz lesz belőle! :-)

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #74 Dátum: 2015. Október 15. 23:17 »
Építőkeret az más. Az van minden családnál.
Csak azt próbálgattam hogyan lehetne valamilyen módon kikerülni vagy lecsökkenteni a műlépeket.
Próbálom elérni, hogy a lehető legkevesebb számomra ismeretlen eredetű anyag szerepeljen a méhesemben