Műlép-Viasz

  • 228 válasz
  • 110033 megtekintés
*

méz

  • *
  • 13
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #195 Dátum: 2017. Március 31. 09:33 »
Zsemlesárga lép: 3-4 nemzedék, 80-82% viasz, elsőrendű
Világosbarna lép: 4-7 nemzedék, 70-80% viasz, elsőrendű
Barna lép: 6-10 nemzedék, 57-67% viasz, másodrendű
Fekete lép: 9-12 nemzedék, 48-50% viasz, harmadrendű
Sajtolás nélkül a viasz 25-50%-a a törkölyben marad. Jobb sajtós viaszolvasztóval a viasz 1-10%-a marad a törkölyben. Itt figyelni kell a minőségre: a rosszabbak nem tudják kihasználni a sajtolás adta előnyt, és több, mint 25% viaszt hagynak vissza.

*

Dozer

  • *
  • 32
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #196 Dátum: 2017. Március 31. 13:43 »
Königin - féle gőzös centrifugám van, egy apró konstrukciós hibán (a fedélben levő csapágy kijárt) kívül teljesen rendben van.
Csak kivágott keretet teszek bele (el sem tudom képzelni, hogy keretestől tegyem bele, hogy jut az emberek eszébe azt nem tudom).
Szóval  kb 40-45 db 1/2 NB fér bele a kosarába, egy töltet simán lemegy egy feltöltés vízzel (még kevesebbel is).
A kapott viasz mennyisége függ attól mit raktam bele. Öreg keretekből eleve kevesebb is fér bele, kevesebb a viasz is picivel.
A sonkolyt oda merem adni hitetlennek, hogy mit tud belőle kipréselni. ;)
Korábban mi is üstben olvasztottuk, mertük, zsákban préseltük, összefőztük, stb.
Nem is tudom hogy bírtuk ehhez képest. :) Csak be van tárazva, aztán békésen csordogál, lehet mellette mást csinálni. Néha megpörgeti az ember és ennyi.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #197 Dátum: 2017. Március 31. 17:39 »
Szia Dozer!
Mennyit forog a dobja a centridnek?

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #198 Dátum: 2017. Március 31. 21:35 »

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #199 Dátum: 2017. Március 31. 21:45 »
Egy matematikai képlettel válaszolok a kérdésedre:
Vedres olvasztó=Semmi/2

Szerintem Anubisz ilyenről írt, vagy legalábbis elvben ilyenről. Többet hagy benne mint amennyi kijön, pláne ha bábinges a lép.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #200 Dátum: 2017. Április 01. 19:55 »
A viaszkorongot most tudtam lemérni, 35,5 kg. Szőlőpréssel és 8t olajemelővel préseltem, így lett ennyi. Ja és 160 db lép volt.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #201 Dátum: 2017. Április 04. 17:01 »
Most van gond, vagy nincs?
Ha máson nem, ezen az információn mindenképpen lemérhető az országos méhpusztulás.
Nem szívesen mennék bele találgatásokba, hogy hány százalék a veszteség, de a hírek riasztóak.
Több méhész is keresett a napokban, hogy nem tudja eladni a viaszát.
Nem hagyott nyugodni a gondolat és felhívtam néhány műlépkészítőt, akik nem kispályások.
Bizony gáz van!
A egyik azt mondta nem fogad be már sem viaszt, sem sonkolyt, mert 15.000 kivágott lép vár a kiolvasztásra.
A másik azt állította, hogy ennyien még soha nem kínáltak fel viaszt eladásra.
Nem sorolom, lényeg hogy óriási bajokról számoltak be a műlépkészítők.
Arról a látványról, és illatról ahogy a lépeket "bepiszkították" az elpusztult méhcsaládok, meg jobb ha nem is részletezzük....mondta az egyik.
Nem tudom mi ez a nagy hallgatás, de ezek után gyanítom.
Nagyernyei Attila

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #202 Dátum: 2017. Április 04. 20:16 »
A  családok összeesése, felszámolása most is zajlik, ezek már nem összefosott családok, azokat már rég becsukták. Úgyhogy a baj nagy, ez már tavaly eldöntődött, amit nem vitt el az atka már az ősszel, és a telet is kihúzta azt majd elintézik az atka által hordozott vírusok. Azt nem mondom hogy így van az egész országba, de ahova errefelé bejáratos vagyok ott ez van, atka irtó szerek és bejuttatási módoktól függetlenül. Erre nem lehet fogni mert mindenki mással és másképp csinálta, egy közös pont van! Ezek a méhészetek már tavaly akácon-után is erősen atkásak voltak.
Csak nem igazán vették észre, ahol észrevették és akác után sikeresnek mondható irtáson esett át az állomány, ők is visszakapták legalább még két hullámban, naprán és az ősz elején. Úgyhogy az egy hónapja még jó családoknál is tűnnek el a méhek, az újakról beszélek, az öregek már eltüntek. Tavaly is jártam ilyen helyen akkor repce elején fogytak el, rá lehetett fogni? most nem.
Hogy mi van nem tudom, okosat nem tudok mondani, csak azt írom amit látok.
« Utoljára szerkesztve: 2017. Április 04. 21:37 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #203 Dátum: 2017. Április 04. 20:58 »
QUQURIQ !!!

Gyerekek!
Akár tetszik, akár nem, (magamat is beleértve) Nngyon okosak nem lehetünk, mert újabb és újabb szituációkból adódóan a Nosema felüti a fejét.
Akinél nincsen, az sem tudja, hogy miért nincsen, csak nincsen. Volt akivel tavaly szakmailag jól összekülönböztem  Nosema miatt,  most hívott, hogy nagy nosemás elhullása van, nem is kevés, pedig mindent úgy csinált mint az előző években.
Az ötvenes években is hasonlóan nagy probléma volt a Nosema, olvassatok vissza a Méhészetben!
SOS!
Fumagilin B vagy a  Fumerra !
Megelőzési célból, szigorúan OMME szakmai ajánlással!
Azok közé tartozom, (szerencsére) aki csak keveset használtak ezekből a szerekből!
Persze, Kiskakast most bele lehet ültetni a forró kondérba, meg is érdemli, de a méhek egészségét tartom egyenlőre elsődlegesnek!
Ahogy elnézem, ez már nem méhészkedés, csak a méheket próbáljuk az utókornak fenntartani...

Kiskakas

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #204 Dátum: 2017. Április 04. 21:00 »
Az utolsó mondatoddal a legmélyebb félelmem mondtad ki!
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #205 Dátum: 2017. Április 12. 19:35 »
Méhviaszos pamuttal takarjuk le ételeinket! Viszlát alufólia!
http://csaladhalo.hu/szinek/mehviaszos-pamuttal-takarjuk-le-eteleinket-viszlat-alufolia/

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #206 Dátum: 2017. Április 12. 20:01 »
Lassan tényleg olyan lesz a méhészkedés, mint 19-re lapot húzni.
üdv.: lali

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #207 Dátum: 2018. Február 15. 04:21 »
Sziasztok szeretnék kipróbálni hogy minden második keret csak be drotozva hogy saját viaszukal építsék ki . szerintetek jó lesz fél nb . tiszta viaszt szeretnék !

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #208 Dátum: 2018. Február 15. 07:25 »
Sztyopa!
Egy-két keretnél próbáltam ezt fél N-vel. Beépítik ugyan, de szép lépeket ne várj tőle. Az egymástól függetlenül elkezdett lépnyelvek nem mindig találkoznak síkban.
Ata67

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #209 Dátum: 2018. Február 15. 09:38 »
Az sem mindegy, hogy mikor tervezed az építtetést. Tavasztól a nyári napfordulóig elsősorban heresejteket építenek, pontosabban egészen addig szinte csak heresejtet építenek, amíg nem érzik úgy, hogy elegendő van belőle. Igazán szép szabad építmény csak nagyon jó hordásban várható, ilyenkor a legintenzívebb az építés. Illetve ha van természetes rajod, akkor azokkal érdemes építtetni, de a rajt ilyenkor etetni kell, 9 napon át reggel-este 1-1 liter 5:3 arányú sziruppal. Ilyen módon egy 2,5 kg körüli raj képes 9-10 NB keretet kiépíteni és szép mézkoszorúkkal feltölteni. Ilyenkor szoktam nekik adni 1-2 műlépcsíkos keretet, amit csodálatosan kiépítenek. Viszont attól, hogy természetesen épített egy lép, még nem jelenti azt, hogy nem lesz benne szermaradvány. Ha szintetikus szerrel történő atkakezeléskor bent hagyod, akkor ugyanúgy szermaradványos lesz. Ha igazán tiszta viaszt akarsz, arra nagyon jó a fedelezés viasz.