Műlép-Viasz

  • 228 válasz
  • 110014 megtekintés
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #180 Dátum: 2017. Február 03. 13:45 »
Ha van a műlépkészítő berendezésének kapacitásához nagyságrendileg megfelelő mennyiségű viaszod akkor előre megbeszélve biztos megcsinálják és megvárhatod.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #181 Dátum: 2017. Február 03. 16:39 »
Hát sajna ez náluk nem működik. Úton útfélen azt harsogják, hogy lehetőség szerint saját viaszomat hengereltessem, de amikor ezt megtenném, közlik, hogy ,,nálam 250kg a legkissebb mennyiség" a másiknál 200kg. és így tovább. Miért nem lehet a műlép gyártónak egy kicsit rugalmasabban kezelni a dolgot és azt mondani, hogy 250kg-tól ennyi, az alatt meg plusz x Ft a felár. Szerintem sokan vállalnák a plusz költséget, csak a saját viasza legyen.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #182 Dátum: 2017. Február 03. 17:10 »
Az nem próbáltátok, hogy többen össze álltok? Akikben megbízol és tudod róluk, hogy nem kerül a viaszukba semmi oda nem való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #183 Dátum: 2017. Február 03. 18:35 »
http://www.mezmaz.hu/viasz-feldolgozas

Nem akarom reklámozni a csapatot, de nagyon profik. Több műlépet is kipróbáltam de az övék a legjobban bevált eddig.
Ha lesz 100kg viaszom őket fogom választani.

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #184 Dátum: 2017. Február 03. 19:26 »
Apiwax műlépkészités lehető saját méhviasz feldolgozására  cik Magyarországi Méhész újságban

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #185 Dátum: 2017. Február 04. 19:57 »
QUQURIQ !!!

Én műlép nélküli drótozott kereteket akasztok be már jó hordáskor. Nagyon szépen kiépítik dolgozó sejtekkel.
Mikor elkezdik a herés sejteket húzni, nyomás a rajzásgátlás. Ez így még időben van.
Aki meg különböző keretmérettel dolgozik a fészekben és a méztérben, ott semmi gond, ha a méztéri keretek herések, vagy vegyesek! Ide mindig csak méz kerül!
Mi is ezeknek a trükköknek a lényege?
Hogy így a vegyszeres lépjeinket felhígíthatjuk tiszta méhviasszal!
A fedelezést és ezeket a kereteket ha kifőzitek, ne adjátok el senkinek, csak magatoknak készíttessetek műlépeket! Pár év, és kitisztulhat a viaszotok, amit a méheink meghálálnak...

Kiskakas

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #186 Dátum: 2017. Február 08. 17:36 »
Ébresztő!!

A németek is cselekedtek, ti mire vártok még mindig?

Németországban már az Ügyészség koordinálja a bejelentéseket, a szennyezett és hamisított méhviaszok ügyében.

http://berufsimker.de/index.php/aktuelles/meldungen-aktuelle-meldungen/93-achtung-problematische-mittelwaende-im-umlauf

Nem véletlenül indítottuk el a gyantatechnológiás mézek elleni petíció kiegészítéseként a méhviaszok kémiai vizsgálati kötelezettség alá vonását célzó aláírásgyűjtést február 4 .-én Gödöllőn.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #187 Dátum: 2017. Március 17. 12:41 »
A méhegészségügyi rendeletbe nem tesznek semmi különösen új dolgot a műléppel kapcsolatban, legfeljebb a fertőtlenítési hőmérsékletet emelik 120 C fokra.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #188 Dátum: 2017. Március 17. 18:45 »
Szükséges lenne viasz szabványt, amiben meg kell határozni, hogy mennyi természetes méhviaszt kell tartalmaznia a műlépnek és mit nem tartalmazhat a műlép.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #189 Dátum: 2017. Március 30. 12:51 »
Üdv Mindenkinek!
Tegnapi nap öreg és selejt lépeket olvasztottam ki és nem értem hova lett a viasz. Remélem, hogy Ti tudtok ebben segíteni. ~11kg lépet olvasztottam ki, vegyesen a feketétől a szűz lépig, minden félét. Ebből akárhogy is, de minimum egy 5-6kg. viasznak ki kellett volna jönni, de csak 1,8kg. lett.  :o Hova lett a többi? A bábing tisztára lett olvasztva, elválnak egymástól, szinte peregnek a ,,szemek". Egy üstben kiolvasztva a lépeket, leszűrtem a bábingtől, majd azokat az üst tetején jévő kosárba téve, kicsöpögtettem a maradék viaszt is a gőz fölött, így általában és most is olyan száraz salakot kaptam, ami nem áll össze a kihülést követően sem. De ilyen kevés viasz nem lehet. Volt valakinek tapasztalata már ilyen rossz eredményről?

Erre nem tudom a választ, de én is hasonlóan jártam.

Egy vállalkozó a neten hirdeti a gőz viaszolvasztót.
Elmenetem megnéztem.
Mutatott videókat a viaszolvasztó működéséről. Láttam képeket a viaszolvasztás utáni keretekről.
Bár kicsit kétkedve fogadtam, de bizonygatta, hogy működik a dolog.
A facebokon a méhész csoportban többen is vettek ilyen gőz viaszolvasztót.
Eddig mindenki dicsérte.
Sok öreg keretem ott van a tárolóban. Ki tudja mikor lehet a napviaszolvasztót beüzemelni. Ezzel elvileg bármikor lehet olvasztani. Úgy döntöttem veszek én is egyet (71.000 Ft).
Készítettem sok képet mobillal. Egy-két videót is.
A lényeg. Egymás fölött, 20 (10 alul, 10 felül) NB keretet lehet beletenni (vagy 40 db 1/2 NB keret), úgy néz ki mint egy 120 literes kuka. :)
A szerkezetet 9:40-kor indítottam.
15:30-kor állítottam le.
Közben egyszer fel kellett tölteni a víztartályt (4,5 liter), mert a viasz még mindig folyt.
Tömbbe olvasztottam, és jött az igazság pillanata.
A 20 NB keretből 1,8 kg viaszt sikerült kinyerni!

A kereteket megnézve azt tapasztaltam, hogy a szerkezet fala melletti keretekhez alig fért hozzá a gőz.
Ezekben a keretekben minimum a lép fele épen maradt!
Ahogy haladunk befelé a "kuka" belseje felé, úgy olvadt ki egyre több viasz.
A középső 2 keretben teljesen kiolvadt a viasz.
Ez a jelenség szinte mind az alsó 10 keretnél mind a felsőnél megfigyelhető. Az eltérés minimális a két keretsor között.

Tegnap előtt újra kipróbáltam az olvasztót.
Most nem tettem bele csak 18 (9+9) keretet.
A keretek 1-2 évesek voltak. Sok volt közötte az olyan keret, amit azért vettem ki, mert penészes volt (bent hagytam sok keretet a fészken kívül a kaptárban télire és így jártam).
Az olvasztás most nem tartott sokáig. 1 feltöltés elég volt az olvasztásra.
Tegnap délután tömbbe olvasztottam. Ma délután megmérem mennyi viasz jött ki a 18 keretből.


Re:Műlép-Viasz
« Válasz #190 Dátum: 2017. Március 30. 19:58 »
Úgy lehet számolni, hogy kb 12 dkg egy műlép. 20 műlép = 2,4 kg, tehát a műlép maga csak ennyi súlyú. Ettől a kiépített keret több kell, hogy legyen. El nem tünhetett a viasz, lehet, hogy ki sem olvadt?

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #191 Dátum: 2017. Március 30. 20:59 »
Sziasztok!
Anubiszhoz hasonlóan jártunk mi is, csak mi gőzviasz centrifugával. Igaz annyival kevesebb bukóval hogy apám legyártotta, de a próba során elvérzett. Egy kis átalakítás után használhatóvá vált viszont, bár nem vagyok meggyőzve hogy a Fülemüle módszere nem hatékonyabb időben, viaszban még ettől is. Bár szerintem a milyenk is használható.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #192 Dátum: 2017. Március 31. 00:01 »
Vajon 1 kg műlépben hány dkg valódi méhviasz van?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #193 Dátum: 2017. Március 31. 08:24 »
Úgy lehet számolni, hogy kb 12 dkg egy műlép. 20 műlép = 2,4 kg, tehát a műlép maga csak ennyi súlyú. Ettől a kiépített keret több kell, hogy legyen. El nem tünhetett a viasz, lehet, hogy ki sem olvadt?

Szinte biztos hogy ki sem olvadt! A fal melletti keretekben épen maradtak a sejtek!
Ezeket újra kell olvasztani. Majd üstben kiolvasztom.

Tegnap tömbbe olvasztottam a 18 keretből kijött viaszt, 1,9 kg lett. Ez már egy fokkal jobb, de még mindig nem tökéletes.

*

méz

  • *
  • 13
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #194 Dátum: 2017. Március 31. 09:21 »
Nb keretből 18-22dkg viasz nyerhető.