Kaptárgyártás

  • 265 válasz
  • 144086 megtekintés
Re:Kaptárgyártás
« Válasz #255 Dátum: 2018. Április 12. 21:48 »
Egyedi elgondolású kaptárt készítek, és azon dilemmázok, hogy mekkora legyen az NB keret alja és a rosta szövet közötti távolság ?
Van aki azt mondja minél kisebb, hogy a méhek fel tudjanak mászni, a méhész biblia 2-2.5-3 cm-t ír.

Ez egy higialjas NB kaptár lenne és szeretnék belekombinálni egy virágporszedőt is az aljára, na ez némiképpen felborítja az egyszerűséget.
Az aljdeszka és a rostafiók az megvan, de hogyan oldjam meg, hogy ugyanezen helyre ha pl. kiveszem a rostafiókot akkor oda menjenek be a méhek, de közben a kaptár bejárata a rostaszövet felett nyílik kb. 8 mm-rel.

Van valakinek ötlete ? vagy esetleg valaki csinált már hasonlót ?

Köszönöm.
Túlélni a fejlődést ... - Nem az a lényeg, hogy mennyit keresel hanem, hogy mennyit költesz !

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #256 Dátum: 2018. Április 13. 06:47 »
 Élelmes Túlélő!
Készíts a kijáróra kasztható homlok virágpor szedőt.
Minek keresed magadnak a bajt azzal, hogy túlbonyolítod.
A méhész bibliának meg hihetsz, mert az atka valójában egy pók.
Ezt a 2-2,5 cm-t azért javasolják, mert ekkorát képes ugrani az atka.
Anno még benne voltam  abban a bizottságban akik arról döntöttünk, hogy kik gyárthatnak higiénikus aljdeszkát, és sok típust ezért kellett átalakíttatni.
Üdv:
Nagyernyei Attila



Re:Kaptárgyártás
« Válasz #257 Dátum: 2018. Április 23. 17:00 »
Köszönöm válaszod.
Amikor Örösi Úr írta a méhész bibliát akkor szerintem az atkák ázsiában még azon gondolkoztak, hogy felmásszanak-e a méhekre vagy sem. Így nem hiszem, hogy a varroa miatt írta a 2-3 cm-t.
De ha ezek tényleg ekkorát tudnak ugrani akkor mindenképpen jó lehet a magas kaptáralj.

(Szerencsémre a mai napi here irtásom eredménye nagyon kellemes elégedettséggel töltött el, egyetlen egy atkát sem véltem felfedezni 2 villányi herefiasításon, pedig nagyítóval körbenéztem őket.)
Túlélni a fejlődést ... - Nem az a lényeg, hogy mennyit keresel hanem, hogy mennyit költesz !

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #258 Dátum: 2018. Április 23. 17:08 »
Megint egy újabb ötlet jutott eszembe.
Mi lenne ha nem egy hosszú kijáró nyílás lenne a kaptáron, hanem 3 db rövidebb egymás mellett.
Így a szűkítés abból állna, hogy 1 vagy 2 kijárót betömök vagy kinyitok.
Ez mennyire lenne jó vagy rossz a méhek szempontjából ?
A többit most nem vizsgáljuk.. (elkészítés, kialakítás, szűkítés, stb. munkafolyamatok. és a miért-et sem)
Túlélni a fejlődést ... - Nem az a lényeg, hogy mennyit keresel hanem, hogy mennyit költesz !

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #259 Dátum: 2018. Április 23. 19:52 »
Nekem van néhány kaptáram ami így készült, plusz fentre is egy kicsi, amibe pont passzol a pipa, így hűvösebb időben is kicsit könyebb dolguk van (nb18, azaz MTZ) :). Mostmár lent inkább egy nyílás, de 3 fele osztott ajtó. Hordásban minden nyitva.

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #260 Dátum: 2018. Április 25. 22:18 »
Ilyet készítek mint a csatolmányban látszik. Amúgy is eléggé egyedire sikerül.... már csak a mérete miatt is mert NB26-os lesz, mert 1 méteres tábláim voltak és sajnáltam levágni belőle azt a 15 cm-t, meg aztán álló kaptárak lesznek úgyis.

Ez a felső - alsó kijáró, hát nekem ez a felső kijáró nem jön be...
Télen szép időben besüt a nap, a méhek kijönnek aztán ledermednek és leesnek, macerás takarítani, az alja berohad, stb...

A 3 felé osztott kijáró meg automatizálás miatt érdekelne.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Április 25. 22:21 írta Élelmes Túlélő »
Túlélni a fejlődést ... - Nem az a lényeg, hogy mennyit keresel hanem, hogy mennyit költesz !

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #261 Dátum: 2018. Április 26. 05:23 »
A felsőkijáró nekem 2 alkalommal van nyitva.
1. Ha pipát rakok be
2. Akácon, mert akkor úgy is minden nyitva van.

Télen sosincs nyitva, a kaptáraljakat ők takarítják. A 3 felé osztott röpnyílás természetesen alsó.

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #262 Dátum: 2019. Január 18. 12:35 »
Sziasztok! Kezdő méhészként kérdezném, hogy kaptàrtető kialakítàs kapcsàn valaki hasznàlt-e màr bitumenes zsindelyt, horganyzott lemez helyett?

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #263 Dátum: 2019. Január 18. 16:17 »
Pistee7-nek a válaszom.
Álló méhészkedésre jó lehet, vándorlásra viszont alkalmatlan.
Nehéz, és nem igen olcsóbb a horganyzott lemeznél.
Ha rakodó kaptárra kell, arra egyelőre megfelel a nyomdaipari ofszet lemez is.
Fekvőnél a bádog jöhet számításba.
Az éleket vissza kell hajtani, és nem árt a szögfejeket is lecinezni.
Így nehezebben köt ki a MÉH telepen.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #264 Dátum: 2019. Január 18. 16:54 »
Köszönöm a segítséget! Fekvőre lesz egyébként.

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #265 Dátum: 2019. Március 21. 14:26 »
sziasztok
bocsánat hogy nem a legjobb topikba írok de nem találtam jobbat
csak hobbiból foglalkozok méhekkel, csinálgattam nekik lakást (pl.bambuszból..biztos ismeritek, bug, insect hotel és társaik)
na mármost az erkélyemen van a falban négy nagyobb tipli, nincs bennük semmi
ezekbe ment bele valamilyen poszméh fajta(fekete és narancssárga a segge)
majd pár nap múlva láttam, hogy le vannak zárva gondolom sárral vagy ilyesmi
kérdésem:
ilyenkor petét rak bele?
ha igen..mennyi idő alatt fejlődnek ki a méhek?

választ köcce