Műlép-Viasz

  • 228 válasz
  • 110019 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Műlép-Viasz
« Dátum: 2015. Március 15. 21:13 »
Üdv!
Ide írhatjátok észrevételeiteket, tapasztalatokat. Pl: Műlép mizéria(szennyezett), lépes méz, viasz ár, műlép ár, stb stb
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #1 Dátum: 2015. Március 15. 21:17 »
Közületek vásárolt már valaki műlépet a Tamási méhészboltból? Megbízható?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #2 Dátum: 2015. Március 15. 21:24 »
Szia Zümi!

A Tamási méhészbolt megbízható,én a Varga Műlép Méhészbolt-ból szoktam rendelni,az jó minőségű,ez biztos.

Üdv:István

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #3 Dátum: 2015. Március 15. 21:37 »
Szia Isti!
Én idáig a Győri műlépestől vásároltam, meg a Dávid méhészboltostól! Szerencsére még nem kellett csalódnom, hogy nem építették ki(egyéb okok miatt)
Kvázi a Tamásitól még nem vettem, ezért is "tapogatózom" nem szeretném megégetni magam......
Néhány évvel ezelőtt pórul járt méhészek sírtak és futottak a pénzük után, mert a méhek hozzá sem nyúltak a csoda műléphez  :o
Gondolom hallottad, hogy hiány volt viaszból és műlépből!?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #4 Dátum: 2015. Március 15. 21:41 »
A Varga Műlépest bátran merem ajánlani,mindig tőle vásárolok,nem volt gond vele ;)

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #5 Dátum: 2015. Március 15. 22:08 »
Az az igazság a bizalom csak egyszer vész el!!! "Egy elégedetlen kuncsaft százat visz, egy elégedett tízet hoz" :)
Szerintem minden méhész más gyártóra esküszik!
Én még a Vargától nem vásároltam!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #6 Dátum: 2015. Március 16. 16:15 »
Az a műlép, amit nem építenek ki (bár ki tudja mi az ok, lehet, hogy gyenge család) az lehetséges, hogy nem is "tragédia". Persze csak bizonyos értelemben. Ugyanis szerintem a műlépnél sem tudni (ha nem az ember saját viasza), hogy mennyi és miből származó szermaradvány van benne. Lehetséges, hogy a méhek ugyan szépen, egymás után építik a műlépeket ám a mérgező anyagok nem érik el közvetlenül a "letális" dózist hanem csak "szubletális" hatás érvényesül amibe idővel mégiscsak belepusztulnak a jószágok...

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #7 Dátum: 2015. Május 01. 18:34 »
QUQURIQ !!!

Figyeljétek a műlépes kereteket is , főleg a nagyon erős családoknál, ne legyen rajta épített herelép!
Miért?
mert már rajzásra készül a család!
Mi a teendő???
Ne szarakodjatok, vegyétek el az öreg anyát tartalékba  fias kerettel és takart méhvel. Kapjon még egy mézes és egy üres takaró keretet, esetleg nyílt fiasról rázzatok hozzá fiatal méheket!
A törzscsalád kikelti a rajbölcsőt!
Sebaj!
Pározzon is be, petézzen is!
Nincs most a vándorlások csúcsán foglalkozni pitiánerséggel!
Fenti akác után, neveljetek hozzá Anyás dajkás anyát! (leváltás)
Ja!
Még lényeges!
Állománytól függően, tegyetek be csak drótos keretet a leg erősebb családokhoz , 100 csal./ 4-5 db.
Ezek mind herefiasításos keretek lesznek!
Jövőre, jó korán, a legjobb családokhoz tegyétek be!
Ezek lesznek az apa családjaitok!
Így egy viszonylagos irányított anyanevelést végezhettek!

Üdv. Kiskakas!
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 01. 21:01 írta kiskakas »

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #8 Dátum: 2015. Május 01. 21:29 »
Alap dolog, hogy műlépet minimum 1 kilós hordásban adunk csak be.
A méhek nem csak építeni, hanem rombolni is tudnak.
Szépen végigrágják a drót körül, de ekkor mi vagyunk a hibásak, nem a műlépöntő.
A műlépet általában az ÉK (Építő Keret) berakása után szoktuk berakni, ekkor kevésbé, vagy egyáltalán nem herézik be.
Hová tegyük?
Ez családerősségtől, az anya korától is függ.
Ha fiatal az anya, és lendületesen petézik, simán két nyitott közé.
Ha már ódzkodik az öreg anya a fiatal léptől, lehet az utolsó fias, és mézes virágporos közé.
Rakodósok méztérben a fiasok között, de lehet fészekben is.
A műlép kiépíttetése nem befolyásolja jelentősen a hordást.
Akác alatt is lehet, sőt kell is építtetni, mert a tétlen méheket meg kell dolgoztatni, valamint a viaszlemezkék veszendőbe mennek.
Legszebb építmények a napraforgón készülnek.
Nincs herézés, gyönyörű egyforma sejtek.
A rajzásra készülő család tönkreteszi a műlépet.
Ma is kicseréltem egy bomba anyát egy gyengébben teljesítővel.
Elvettem 2 keret fiasát anyával együtt, áttettem egy olyannak, amely gyenge volt, és annak az anyját egy nyitottal az erősnek.
Két legyet egy csapásra, a gyenge termelő lett, az erős nem megy ki.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #9 Dátum: 2015. Május 01. 21:32 »
Attila!

Ezeknél a "taktikai" anyacseréknél nincs gond az anya elfogadásával?

Nb18

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #10 Dátum: 2015. Május 01. 21:46 »
NB 18!
Semmi.
A füstölőm is elaludt közben, ma nagyon szelídek voltak.
100%-os módszer nincs, viszont már évtizedek óta alkalmazom.
Még egy anyát sem szúrtak le.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #11 Dátum: 2015. Május 01. 21:58 »
Értem. Nálam is van néhány beavatkozásra váró család, ahol kipróbálom a módszered.
Köszi a választ!

Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #12 Dátum: 2015. Május 01. 22:00 »
Idézet
Ma is kicseréltem egy bomba anyát egy gyengébben teljesítővel.
Elvettem 2 keret fiasát anyával együtt, áttettem egy olyannak, amely gyenge volt, és annak az anyját egy nyitottal az erősnek.
Két legyet egy csapásra, a gyenge termelő lett, az erős nem megy ki.

NB18!
Tavaly épp szemtanúja volta egy ilyen "helycserés támadásnak" Gondolhatod csak lestem az Attilára, hogy mit csinál :D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Műlép-Viasz
« Válasz #13 Dátum: 2015. Május 04. 07:48 »
Régebben a kivágott öreglépet, egy az egyeben cserélték. Ahány darabot vittem, annyi darab műlépet kaptam. Erre az volt a magyarázat, hogy a többlet kiolvasztott viasz a haszna az öntőnek.  Most mi az álltalános szokás? Ahol jelenleg cseréltem ott 12 deka viaszba számolta a mester, hogy ennyit nyer ki belőlle darabonként. Plussz felszámolta a főzési és hengerlési díjat. Keressek másik műlépest, vagy már mindenhol így működik?

*

Kokó

  • *
  • 15
Re:Műlép-Viasz
« Válasz #14 Dátum: 2015. Május 04. 11:37 »
Zümi!
Tamásiban van gyártó is.
www.tamasimulep.hu