TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)

  • 95 válasz
  • 47119 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #15 Dátum: 2015. Március 11. 18:32 »
QUQURIQ !!!

Az időkép.hu a hó végén lesz a kánikula 16 C hajnalra meg + 7 C ez 20 nap!
 Szerintem, meg vontatott a tavasz, ami nagyon, nagyon jó most nekünk!
Lassítja a természetet, nem engedi gyorsan kibontakozni a növényeket a téli álomból. Méheink, meg csak kelnek és kelnek minden nap egyre több! Más években ez az esemény fordítva volt!
Rohant a természet, a méhek meg csak akkor is 21 napra keltek. Szegénykék lemaradoztak. Mi meg trükkösködtünk, hogy becsapjuk Őket, és jól megdolgoztassuk a kedvenceinket.
Nagyon, nagyon bízok, hogy a fagyok nem tréfálnak meg megint bennünket!
Ma egész nap méhészkedtem. A kelő fiasok fiatal méheivel már lehetett találkozni. Szép látvány, főleg, hogy még virágport is hordtak három félét.(nem az ifjoncok) Tegnap dél körül, ugyan jobban mozogtak, de a maival is meg voltam elégedve!

A Kiskakas!

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #16 Dátum: 2015. Március 12. 09:43 »
Havazik...

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #17 Dátum: 2015. Március 12. 10:58 »
Sziasztok!

Nem semmi, hogy mennyit fordult az idő két nap alatt! Mindenesetre örülök, hogy tegnap sikerült megcsinálni a szűkítést és a fészek takarását!

Nb18

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #18 Dátum: 2015. Március 12. 11:06 »
"Már.12. Gergely
Gergely napja ritkán jó, sokszor van hideg szél és hó.
Ha Gergely napján csúnya az idő, úgy előjön a róka, ha szép az idő, úgy 14 napig még bent marad.
Ha megrázza Gergely a szakállát, hull a kései hó.
Ha Gergely megrázza a szakállát, még áprilisban is hó lepi el a barázdát.
Gergely napján zivatar, nem lesz jó idő hamar."

Jól meg húztam a fiam fülét ma reggel :)

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #19 Dátum: 2015. Március 12. 15:24 »
A mindenit ennek az idő járásnak ! Most már dolgozhatnák a kaptárak kőzt, de nem ,,,, Fúj a szél , és rossz az idő !

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #20 Dátum: 2015. Március 12. 19:30 »
Kedves Antalholecska!


Ne dolgozz már megint majd akkor ha jó idő lesz,addig is örülj ennek az időnek mivel elhúzódó tavasz csak nekünk kedvez!


ÜDV: KARCSI

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #21 Dátum: 2015. Március 17. 17:59 »
Ebben az évben az Alföldön az erős családok március 12-15-től számított 35 napon belül rajzanak és 45 nap múlva (tehát jóval akác előtt) az új anyák első sorozata petézni fog. Tehát a méhész számára már csak két hét nyugi van csupán, utána be kell avatkozni a méhcsaládok fejlődésébe.

Legkésőbb április elején a gyengéket erősíteni kell, az erőseket gyengíteni, hogy a korai rajzást megelőzzük. Így is nagyon valószínű, hogy aki rosszul avatkozik be, vagy nem csinál semmit, annak repcevirágzás elején már rajokat kell fogdosnia.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #22 Dátum: 2015. Március 18. 06:41 »
A tegnapi délutáni 11-12 fok és a szűrt napsütés az élénk keleti széllel meghozta a hatását! Szép nagy virágporcsomókkal megpakolt méhek tömegével voltak ledermedve a fűben, a kaptárak előtt és mögött.  :'(

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #23 Dátum: 2015. Március 18. 07:04 »
Kedves Laci!

Az akác előtt jóval petéző anyák víziója nem biztos hogy helytálló csak akkor biztos ez amit írsz ha az időjárás is úgy akarja illetve a méhcsalád erőssége +a megfelelő napsütéses órák száma ill. az hőösszeg ami behatárolja az akác nyílását. A matek csak akkor jó ha a természet is közrejátszik a képletben. Ha esetleg a természet beveti a trükköt és meleg illetve túl meleg lesz akkor felgyorsul a növényvilág és a méhcsaládok nem érik utol.Tehát ezt légy szíves szem előtt tartani mivel mint nem kevesebb mint az évünk eredményessége vagyis a boldogulásunk múlhat rajta ezért fejtsd ki rendesen a véleményed mivel ha valaki félreérti írásod akkor ha hibázik téged fog felelőssé tenni nem megfelelő tájékoztatás miatt. Sok egyéb tényező mellett helytálló is lehet írásod de jelen pillanatban még picit korainak tartom akác virágzását említeni mert sajnos még kinn alszik a következő időszakban ez pedig mint tudjuk a legkritikusabb fagyási szempontból.


ÜDV KARCSI

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #24 Dátum: 2015. Március 18. 07:17 »
QUQURIQ!!!

Gyönyörűek a családok. Tegnap három féle virágport hordtak a méhek.
A nemes barka egy virágban, úgy zsonganak a méhek, mintha raj lenne rajta.
A juhar tele van kipattanás előtti bimbóval. A potyóka szilva is kipattanás előtt áll. A vad fekete ribizli is nemsokára színesíteni fogja a tájat a sárga virágaival.
A vízen egyre több méh jelenik meg, ez jól mutatja a fiasítás terjedelmét.
Ne hagyja most senki ki a fészek szűkítését, az alapos takarást.
Ha egyszer végignézted a családokat, és mindenütt volt fiasítás, ne nyitogassad a kaprárakat feleslegesen!!!
A méhek jobban tudják Nálad, hogy most mi a teendőjük.
Ahol nem találtál anyát, egyesítsél. Hűvös időben tegyed rendbe a kaptárak tükrét, hogy később könnyebben észre vehessed a rendellenességet.
Most lassan nyílik a természet, a családok meg gyorsan fejlődnek.
A téli mézkoszorú helyét felváltja a táblás fias. Ennek kelése viszont megszoríthatja a családokat, csak egy-egy kerettel bővítsünk. (hő gazdálkodás)

A hőséges Kiskakas!

ui.
Igazad van Karcsi!
Akár csak egy hajnalon is múlhat a sorsunk!
Sok-nagyon sok hajnal jön még addig, hogy számlálhassuk az akáccal ,megtelt hordók számát...
Minden év, más kezelés, más időjárás, más virágzás.
Ha hibázunk, csak jövőre lehet korrigálni...

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #25 Dátum: 2015. Március 18. 07:39 »
Rövidebb időszakra sem jósolok, már. Sem a méhek, sem az akáccal kapcsolatban. Volt hogy negatív előjelek ellenére rekordott pergettünk. A részleges fagyás,  a kevésnek itélt csapadék ellenére, és a méhek is csak az utolsó pillanatba jöttek fel. De sajnos fordítva gyakoribb, hogy nagyremények hullnak porba, villanásnyi idő alatt.
 


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #26 Dátum: 2015. Március 18. 11:17 »
Olvassátok el és értelmezzétek, hogy mit írtam. Ti olyanról írtok, amiről én egy szót sem ejtettem. A méhcsaládok fejlődési sebessége a család méretétől a tavalyi táplálék még megmaradt részének mennyiségének megmaradt részének mennyiségtől és minőségétől jobban függ, mint a mostani időjárástól.

Mivel enyhe volt a tél és január közepén elindult a fiasítás, ezért az erős családok fejlődése az általam írt szakaszban tart.

Utóirat
Nem nyilatkoztam semmi olyat, ami a várható mézelésre méztermésre utalna. A várható hozamról, fagyokról és azok hatásáról se szóltam. Célom a teendőkre való figyelem felhívása volt.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 18. 11:44 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #27 Dátum: 2015. Március 19. 07:34 »
Sziasztok!
Én meg merek nyilatkozni!
Csapnivalóan rosszul indul a 2015-ös szezon!
Vagy lenne 3 fokkal hidegebb, vagy lenne több ugyanennyivel.
A virágporos méhek tömegével ledermednek a hűvös, változékony idő miatt.
Nézzetek bele sűrűbben a kaptárba, látható a változás.
Kicsit "meglazultak" a léputcák.
Mi történt?
Üzemi baleset, ennek kéne beleférni.
Igen ám, de ha alapból gyengén indultak?
Azért Varga Karcsi bedobta a frankót!
Szilva virágzásig várjatok a hurrá hangulattal, akkor kezdődik a generáció váltás.
Egy gyors példát is elmesélek nektek.
Úgy tíz évvel ezelőtt, Baranyában voltak a méheim.
Nagyon szépek voltak a méhcsaládok április közepén.
Bővíteni mentem, el is kezdtem a munkát.
Vagy 30 családot megcsináltam már, mikor hallok valami suhogást, és szél is lett.
Hátrafordultam, nagy fekete felhő.
Basszus mi lesz itt?
Az autómat is elkalapálta a jég.
A visszamaradó méhcsaládokat szűkítenem kellett, annyi méh kint maradt.
Csak óvatosan az agarakkal!
Majd ha a termés a hordóban lesz.
Nagyernyei Attila



Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #28 Dátum: 2015. Március 19. 09:41 »
Mai negatív hőmérsékletet jegyezzétek fel. Északon -5, -6,5 C de máshol is közeli állapot. Akác már megpattant.

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #29 Dátum: 2015. Március 19. 10:22 »
Mifelénk az akác rügyei ugyan duzzadnak már, de még nem pattantak meg. A "ződön" többször tettünk fel képeket az akác megpattanásáról, s több, gazdag tapasztalattal rendelkező fórumtárs is leírta, hogy az akác rügyeinek megpattanása általában a kajszi virágzáskezdetével esik egybe. Tegnap végignéztem néhány hektár kajszist és akácost, nálunk az előbbi virágzása még nem kezdődött meg (egyetlen, nagyon védett és meleg belterületi telken lévő kajszin láttam 3, azaz három db megnyílt virágot, a külterületeken sehol nem találkoztam sem virágzó kajszival, sem zöld hajtáskezdeményt mutató, megpattant akáccal. Az akác rejtett rügyeinek megrepedése természetes jelenség ebben az időszakban, de még nem jelenti azt, hogy a felrepedés a fagyérzékenység növekedésével járna. Az akác fagyérzékenysége a zöld hajtáskezdemény megjelenésével kezdődik, a megpattant, vörös szőröket mutató rügy még ilyen hőmérséklet mellett sem fagyérzékeny. A kajsziról ez már nem mondható el, a bimbóinak fagyérzékenységéről, fenológiájáról is olvasható a Méhész fórumon. Olvasgatni kell, az akác fenológiai sajátosságait is részletesen kitárgyaltuk már a Fórumon, úgy vélem, itt fölösleges ismételgetni magunkat.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 19. 13:44 írta Petronius arbiter »