TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)

  • 95 válasz
  • 47054 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Dátum: 2015. Március 07. 10:29 »
Azért ezzel a kérdéssel indítok új topicot, mert az utolsó 10 évben nagyon megváltozott az időjárás és erre nagyobb figyelmet kell fordítanunk mint 20 évvel ezelőtt. Bár amikor először önálló méhészként elkezdtem dolgozni 1980-ban január 5-én utaztam vasúttal egy méhészkollégához és amikor leszálltam a vonatról biciklivel mentem a kollégához koratavaszi 5 C fokos napsütéses időben. Édesapám (1922-ben született) azt mondta, hogy az ő életében ez volt az első ilyen meleg januári nap. Ezzel csak azt akarom érzékeltetni, hogy itt a Kárpát medencében az időjárás változása valahol akkortájt kezdett lényegesen megváltozni, de a 80-as években még nem volt olyan markáns kilengés, mint amiket az elmúlt 10 évben tapasztalunk. 

Hát akkor hajrá! Várom a hozzászólásokat. Ne adjuk fel a reményt, higgyünk még abban, hogy létezik tavasz és várom a hozzászólásokat és természetesen a tartalmas tanácsokat és vitákat. Tomipapát meg külön kérem, hogy hozzászólásaiban maradjon a szűkebben vett szakmájánál, tehát a kertészettel, méhlegelővel, időjárással kapcsolatos ismereteinket gazdagítsa. Ha nem ezt teszi, akkor jobb ha a kertészetében a fóliasátraiban tologatja a talicskát és vezényli az alkalmazottait.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #1 Dátum: 2015. Március 07. 20:30 »
QUQURIQ!!!

Gyönyörű szép nap volt a mai! Délelőtt kezdtük ma a szűkítési munkát. Kb. délutánig, amíg az idő engedte az állomány 1/3 –val végeztünk. Mézkészlet van még bőven. Nagyon szépek a családok.
Most jön a „dunsztolás”! Szűk fészek-szűkített kijáró.
Szemügyre vettem a kertet is lassan elkezdődik ott is a munka.
A virágporból jöhetne be több is!

A Kiskakas!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #2 Dátum: 2015. Március 07. 20:55 »
Kiskakas!

Irigyellek, nálunk ma nagyon csalóka idő volt. Szépen sütött a nap, de hűvös szél fújt! Én is úgy képzeltem, hogy ma már tudok kaptárt nyitni, de a 10 fok körüli időben nem akartam bolygatni őket. A szél miatt a hőérzet szerintem nem haladta meg a 3-4 fokot.

Nb18

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #3 Dátum: 2015. Március 07. 22:03 »
Kellemetlen, szeles idő volt felénk is, nem nyitottunk kaptárt. Majd holnap meglátjuk…

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #4 Dátum: 2015. Március 08. 07:56 »
A viharos szél bár megszűnt, a levegő hőmérséklete a déli órákban is cak 8-9° volt. Jelentősebb mozgást így azoknál a családoknál láttam, amelyeket éppen ért a nap. Az árnyékos helyeken bőven felfért még a nagykabát. Reggelente rendszeresen fagy még. Majd csak lesz alkalmasabb idő, turkálni a méheket.

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #5 Dátum: 2015. Március 08. 08:56 »
Nagyon szeles az idő, csak egy kicsit tudtam reájuk nézni  . Attól tartok hogy nagyon hirtelen jőn majd a jó idő.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #6 Dátum: 2015. Március 08. 09:55 »
QUQURIQ!!!

Ilyen marad az idő, csak az éjszakai fagyok mennek el. Napközben csak lassan lesz felmelegedés, ez érvényes lesz a hó végéig.
Ezért is iparkodtam a munkákkal, mert nem várok nagyon jó időt.
A méheim napon vannak mind és szépen járták a vizet is.

Kiskakas!

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #7 Dátum: 2015. Március 08. 15:10 »
Kiskakas!

Ha ilyeneket kukorékolsz, akkor nem fogom elvenni a gázt, ha valahol elém röppensz az úttesten. De lehet, hogy még vissza is tolatok.

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #8 Dátum: 2015. Március 08. 18:27 »
Ma már élénkebb röpködést tapasztaltam. Az itatóra még nem szoktak rá. ilyenkor vannak még pocsolyák amelynek  sokkal melegebb a vize. Az útviszonyok a szélnek köszönhetően rengeteget javultak. De ma is jelentős hajnali fagy volt, és így lesz ezt szerintem még napokig. Ahogyan az előrejelzés is mutatja. Volt néhány esztendő, amikor a fekete fóliát csak március végen szedtem le. Az  az,  első lepényezésre is ekkor volt lehetőség. Az akácot meg jól elverte a jég és mégis csúcsot termeltünk. Most talán már kető  hete is van hogy lepényezetm. A legközelebbi méhész kollégának, még fent a fekete fólia a kaptárjain. Persze még nem kell aggódni volt már olyan tavasz hogy az első komolyabb átvizsgálást április végén tudtam elvégezni. Meg amikor névnapomon, az árkokban még vigyorgott a hó Gábor napján. De a méhek tudják a dolguk, maguktól is. Hangyányival régebben vannak a földön mint mi.   Csak ugye aggódik az ember, amíg nem látja hogy minden rendben van.

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #9 Dátum: 2015. Március 08. 18:34 »
Ma már én is élénkebb röpködést tapasztaltam.
A virágport is szépen hordták 10 fokban is. Azt gondolom, hogy azok a családok, amelyek ilyen időben nagyobb mennyiségű virágport tudnak behordani és megfelelő élelemkészletük van, meg megfelelő a népességük, jó a korosztály összetételük, megfelelően vannak szűkítve-takarva, új anyjuk van, szép lépeken vannak, atkamentesek és melegvizes itatóra tudnak járni azoknál nem lesz probléma a tavaszi fejlődéssel... ;)

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #10 Dátum: 2015. Március 08. 18:51 »
Jó a melegvizes itató, de ha nincs az sem katasztrófa. Nekem utoljára, kezdő éveimben volt. Akkor még csak az udvar hátuljára kellet gyalogolnom, a meleg vízzel utántölteni. A néhány méhcsaládot még megtűrték a szomszédok. Főleg amíg észre sem vették.  Sajnos, most ezt a körülmények nem teszik már lehetővé. 

Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #11 Dátum: 2015. Március 09. 18:36 »
Ma picivel megint javult a hőmérséklet, az előző naphoz képest. (Bár még 11 órakor jeges volt az itatódeszka.) Így futó pillantást vethettem a méhekre. Szerencsére a legtöbb családnál, jó helyen van az ősszel elhelyezett szigetelő, (fészekszűkítő) Így csak néhánynál kellett, bentebb rakni. Nem is bántam, mert nem kicsit voltak morcosak a lányok. Ma egy másik itatót is beüzemeltem, talán arra rákapnak idővel. A csepegtetős könnyen elapad, szinte állandó ellenőrzést kívánna. Most csirke itatót vettem, a tartályt befújtam feketére, hogy jobban melegítse a nap.

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #12 Dátum: 2015. Március 10. 19:21 »
Nagyon jó nap volt ma. Kellemes meleg, szépen repültek a méhek, hordják a virágport.
Nagyon szép, kiterjedt fiasítások vannak. Egy családom lett anyátlan, de sem nozémát, sem más jelzőbetegséget nem láttam náluk, ezért egyesítettem a leggyegébb családdal. Méz még rengeteg van mindenkinél.
Az élet szép. :)
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #13 Dátum: 2015. Március 11. 07:02 »
QUQURIQ!!!

Tegnap friss csillogó, fröccsenő mézes kereteket találtam több családnál is. Szépen volt náluk virágpor is. Kaja a családoknál kielégítő, azért a serkentést nem hagyom ki!
Jó lenne, ha a tavasz ilyen vontatott maradna.

Kiskakas

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:TAVASZ (Újabban van ilyen egyáltalán?)
« Válasz #14 Dátum: 2015. Március 11. 08:59 »
Idézet
Jó lenne, ha a tavasz ilyen vontatott maradna.
De nem lesz ilyen vontatott. Szerintem nem lesz nagy átmenet, és berobban a jó idő.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.