Az MMNP megújítása

  • 63 válasz
  • 36782 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Az MMNP megújítása
« Dátum: 2015. Február 02. 15:05 »
A Magyar Méhészeti Nemzeti Program megújításának igénye régen érlelődik.
Szerintem pro és kontra jó gondolatok hangoztak el a Gőzölgő rovatba, de később jobban tudjuk egymás javára hasznosítani az elhangzottakat és könnyebben egyetértésre jutunk, ha itt gyűjtjük össze gondolatainkat.
A vita során néhány szempontot javasolok.
1.
Az EU nem személyeket kíván támogatni, hanem fejlesztési célokat, mezőgazdasági ágazatot.
2.
A személyes sértődéseket, olyat mint "Gipsz Jakab milyen szemét volt, mert két utánfutóra is lenyúlta a támogatást, míg nekem egy se jutott" és különben is, milyen "korrupt az egész szisztéma" fajta irigykedéseket mellőzzük.
3.
A javaslataink legyenek olyanok, amivel valóban az egész méhészeti ágazat javára szolgál.

Szerintem minden hozzászólónak voltak jó gondolatai, folytassuk a beszélgetést.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #1 Dátum: 2015. Február 02. 15:45 »
QUQURIQ!!!

Folytassuk, hátha még elolvassa az illetékes is, és elgondolkodik az előre megjósolható katasztrófán!!!QUQORIQ!!!

Karcsi!
Lehet, hogy nem írtam eléggé körül a dolgokat, az Ifj. gazda pályázat kiíróit szerettem volna egy kicsit ostorozni, a hozzá nem értésük miatt!
Két nagyon lényeges dolgot nem vettek figyelembe!
1.   szaktudás
2.   időjárás!
Mindkettő alapja a jó termelésnek!
Ezeket meg már nem lehet hova támogatni!
Mert ugye támogatott ész meg nem ész! Lehet támogatott szakmunkás vizsgát letenni, de saját magad is el tudsz több könyvet is olvasni. Mások régen hogyan csinálták?
És a gyakorlat?
Időjárást sem lehet támogatásra megvenni!!!

Én, kikskakas, ha a bársonyszékbe ülnék, először is begyűjtetném az összes mezőgazdasági adatot ágazatonként!
Ágazatonként hozzá értőkkel elemeztetném.
A szakmai és ágazatonkénti lehetőségeket összevettetném, + a belföldi és külföldi piac mennyit tud még befogadni.
Ha a gyakorlat és a számítások egybehangzóan megmutatják, hogy igen még be lehet állítani tízezer méhcsaládot, úgy erre a tízezer méhcsaládra íratnék ki pályázatot!

De csak úgy, hogy
1.   minimum 2 méhészeti év szakmai gyakorlat
2.   utána 1 év szakmunkás iskola, eredményes vizsgával.
3.   olyan telephely létrehozása, ahol minimum 6 km körzetben nincsen állandó telephely.
4.   kiírnám még 5 év mentorságot mellé, 100 család feletti méhészt, aki maga is szakmunkás
5.   első évben ne lehessen 30 méhcsaládnál több, csak mézeltethetne, szaporítani is csak annyit szaporíthatna, hogy a következő évet is 30 családdal kezdhetné.
6.   második évben mézeltethetne, max. megduplázhatná a méhcsaládok számát. (60 család)!
7.   venni nem vehetne, illetve vehetne, csak semmi számlás vásárlás nem lenne elszámoltatható.
8.   Harmadik év megint megduplázhatná a családok számát (120 család)
9.   Természetesen a kaptárak és keretek mind elszámolhatóak volnának.
10.   Negyedik év megduplázhatná az állományát (240 család)
11.   ötödik évben felmehetne max. 400 méhcsaládra.
12.   .Ennél több méhcsaládot nem lehetne a futamidőben tartani.
13.   Természetesen a leadott mézmennyiség ez idő alatt nem lenne számon kérhető, mert nem is lehet az időjárás   
        miatt!
14.   Viszont, a méhcsaládszám számon kérhető lenne! Cukros zsákból idáig is rengetegen szaporítottak!
15.   Egy telephelyen 100 családnál nem lehetne több!!!
16.   A helyi méhegészségügyi felelős vizsgálata kötelező lenne, amit az ifj gazdának kellene kifizetni a
        méhegészségügyisnek a következő megosztásban.
     1.   kora tavaszi mácius méhcsaládszám számlálás, kötelező lejelentéssel, fotó dokumentációval.   
        (mennyi pusztult el télen)(lopás csökkentő tényező)
     2.   május, akác előtti állapot
     3.   juli eleje, napraforgó utáni állapot
     4.   őszi vizsgálat szeptember 15 .-ig.
17.   a mentor is kapna fizetést az ifj. gazdától a szaktanácsadásért, de felelőségre is vonható lenne pl. pörkös
        nyúlós esetében, vagy totális atkásodás miatt!
18.   A mentornak kapcsolatba kellene lennie a helyi méhegészségügyissel.

Ti is folytathatnátok a sort…

A Kiskakas!



Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #2 Dátum: 2015. Február 02. 16:12 »
Csak szólok a bársonyszékes Kiskakasnak, hogy a 3. pontban előírt 6 km-es szabállyal a lehetséges pályázók számát a 0 felé szorítja! Ha ez a cél...?...!

Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #3 Dátum: 2015. Február 02. 19:11 »
Ha jól emlékszem valamikor az őskorban, működött az un. export támogatás amelyet a kereskedők kaptak és vagy visszaosztottak belőle a termelőknek vagy nem. Nem azért írtam, mintha ez lenne a járható út. Viszont látok alternatívát Karcsi által felvetett termelési támogatásban. Pl. megtermelt bevallott mézmennyiségre kivetített x összeg.

Üdv. jani bátya

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #4 Dátum: 2015. Február 02. 19:25 »
No, ez az amire az EU pénzt nem lehet használni. Ez nem fejlesztési cél.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #5 Dátum: 2015. Február 02. 19:40 »
Károly! Kiskakas!

Tökéletesen egyetértek a véleményetekkel!
De a mostani OMME vezetésének ez nem érdeke!!
Ő érdekük, minél több méh család szám, illetve méhészetek létrehozása. OMME-nak ez a bevétele!!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #6 Dátum: 2015. Február 02. 20:42 »
QUQURIQ!!!

Csak addig amíg a tömeges kilépés meg nem kezdődik!

A Kiskakas!
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 03. 19:48 írta kiskakas »

Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #7 Dátum: 2015. Február 02. 21:46 »
Sziasztok!

Nem tudom a helyes utat de az első az igazságos elosztás szerintem termeléshez kötött kellene hogy legyen mivel a szaktudás és az időjárás a két legfontosabb tényező de ha nincs meg a megfelelő tudás lehet bármilyen jó idő is aki nem megfelelően felkészült szakmailag az versenyhátrányba kerül.Ezért ez szerintem mindenképpen segítene a kiművelt( nem gyorstalpalón végzett tényleges átfogó tudás nélküli csak a papír számít a pályázathoz)méhészek akár önképzéséhez is.Mivel nem tudom hogy milyen célra lehetne ezt másképpen felhasználni ez szerintem realitás talajánis megállná a helyét mivel a méhész nyilatkozhatna hogy a NP-os támogatott forintokat fejlesztési céllal használja fel amit ellenőrzés során szálával bír bizonyítani.A fiatal gazda az más tészta ha valaki bevállalja annak sok szerencsét, de ha lányaim ezt választanák megfelelő szakmai ill anyagi háttér esetén én részemről csak támogatnám őket.Tudom ez nem mindenkinek a szíve csücske de a jelenlegi támogatási rendszer nem mindig az ágazat igényeit nézi.Aki szerencsevadász módon áll hozzá az előbb vagy utóbb ki fog esni a rostán.A rostán amin nekünk is meg kell küzdenünk a mindennapi fennmaradásunkért.De a teljesség igénye nélkül visszatérnék az NP-ra ha  fehérítené a gazdaságot és emellett kompenzálná a szaktudást és számlával bizonyítottan fejlesztésre lenne elköltve szerintem még mindig jobb mint ami most van.Őszintén bevallom hogy én is kihasználtam már többször is a lehetőségeket amiket biztosított eszközbeszerzési oldalon mivel ezt még nem tartom annyira értéktelennek  mint a gyógyszer cukor támogatás gyógyszer oldalát.Pedig csábító megszorozni 1200al at5ejurót!!!!De mivel vannak elveim ezért még nem fogok egy" gyógyszer"gyártót se kereskedőt támogatni azért hogy több 100ezerft-os hirdetésekben próbáljanak rávenni hogy vegyek valami szart arany áron.Ha jó a bor annak nem kell cégér.Majd elköltöm én a pénzem valami hatékony jó szerre ha sikerül de nem az acél hogy midegy hogy mi csak akkor van cukor ha veszel mellé valamit arany áron.



Üdv Karcsi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #8 Dátum: 2015. Február 02. 21:52 »
QUQURIQ!!!

Ehhez már nincs mit írni!

Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #9 Dátum: 2015. Február 02. 22:55 »
Korábban írtam, hogy a gyógyszercégek épp csak annyira végeznek vizsgálatokat a méhegészségügyben javasolt termékeikre, hogy a piacra dobáskor a sarlatánság vádját elkerüljék. Ehhez képest tényleg horribilis árat kérnek termékeikért. Még a kimondottan hatékony fumagilin is az előállítási költségének több tízezerszereséért kerül a magyar piacra. A többiről szinte fölösleges beszélni is, hiszen némelyik placebó vagy akár többet árt, mint használ.

Korábban kicikiztem a Méhészújság egy cikkét, ami egy gyógyszernek a rosszul sikerült fordítása. Azt hiszitek, hogy a gyógyszercéget zavarta a pongyola fordítás? Ők kifizették a pénzt rá, a cikk megjelent és a nagy számok törvénye alapján tudják, hogy a közel 20 000 méhészből majdcsak lesz olyan madár aki rárepül és vásárol belőle annyit, hogy gazdaságos legyen nekik a bót.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #10 Dátum: 2015. Február 03. 20:23 »
Én a támogatást méhlegelőhöz kötném.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #11 Dátum: 2015. Február 03. 20:28 »
QUQURIQ!!!

Hogyan csinálnád?
Egy jó hosszú kötéllel körbekötnéd az összes méhlegelőt?
A kötélre kellene a támogatás, vagy a munkaidődre…

A kötél gyáros Kiskakas!

Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #12 Dátum: 2015. Február 03. 21:59 »
Kedves Klubtagok!

Olvasgatom, ízlelgetem a topic címét...
Feltehetően még sokan emlékeznek arra a hősi időszakra, amikor Tsanyi a Méhész Fórumon nyitott egy új témát a "Milyen Méhészeti Nemzeti Programot szeretnénk" címmel.
Szép idő volt, hősi korszak, hiszen fórum-szinten akkor szembesültünk először azzal a ténnyel, hogy jövőnk, sorsunk alakítása során kíváncsiak a véleményünkre.
Nos, abban a témában írtam azt: ha szeretnénk, hogy komolyan vegyenek bennünket, akkor legelébb talán saját magunkat kellenék komolyan vennünk...

A dolognak számomra akkor néhány pozitívuma azért volt: egyrészt szembesültem a ténnyel, hogy a MMNP készítőit érdekli a véleményünk, nyíltan felhívnak bennünket egy olyan "keringőre", mely során akár el is "táncolhatjuk", milyen kérdések kavarognak bennünk, másrészt találkoztam néhány nagyon világos-fejű és érdemi véleménnyel is. Kár, hogy a téma súlyához és fontosságához mérten sokkal kevesebbel, mint reméltem...

Nem túlzottan hosszú a téma, ma is olvasható a Méhész Fórumon. Javasolnám, mielőtt itt bárki is engedne az "ötletroham" (brainstorming) csábításának, elébb olvassa át az ott és a csatlakozó témákban (pl. Támogatások) leírtakat. Vélelmem szerint egy ilyen visszaolvasás sokat segíthet abban, hogy ne igyekezzen senki másodjára, harmadjára is "ugyanabba a folyóba lépni"...

Rendkívül sokat segíthetne a MMNP rejtelmeinek felderítésében, ha legelébb mindenki elolvasná magát a MMNP-ot.
Ha asszimiláltuk, mit is mond a MMNP-ról szóló, jelenleg hatályos 118/2013.(XII.16.) VM rendelet  -
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1300118.VM  -akkor már legalább tisztában leszünk azzal, miről kezdtünk brainstormingolni (fordítható agymenésnek is, de maradnék az ötletrohamnál). Jó lenne felfedezni, hogy e program nem egyszerű szándék mentén fogalmaztatott meg, hanem az EU 1234/2007/EK tanácsi rendelete mentén:   http://www.mvh.gov.hu/portal/MVHPortal/default/egyebek/joganyagok/12342007ek_rendelet_2007_oktob_20120426_1029717  E rendelet adja azt az alapot, melyen a MMNP (és a többi uniós NP is) építkezik.

Az itteni témát végigtekintve, s hozzáolvasva a más témákban található hozzászólásokat, nyilvánvaló, hogy nem mindenki van tisztában azzal, miről beszél. A MMNP elsődlegesen nem hazai szándékok alapján áll össze, hanem olyan jogcímek alapján, melyeket az Unió határozott meg. A főbb jogcímektől nem lehet nemzeti szinten eltérni, azokat az Unióval kell egyeztetni és jóváhagyatni. Ezt tehát nem kívánságműsor-szerűen kell elképzelni, hiszen ha az Unió nem fogadja el a NP-tervezetet, akkor nem folyósítja a maga "gyémánt félkrajcárját"...
Nem lehetséges a termelés támogatása, az az uniós szándékokkal ellentétes. Nem hiszem, hogy hozzányúlna bárki is a gyógyszer-cukor támogatáshoz, ha elolvassák a rendeletet látható, hogy az összes támogatási jogcím közül milyen részaránnyal részesedik... Szerencsére lehetőség nyílt a kutatás-fejlesztésre is fordítani a NP forrásaiból, s még nagyobb szerencséje az ágazatnak, hogy egyéb források is megnyíltak-megnyílhatnak a méhészeti kutatások támogatására. Nem hiszem, hogy az eszköztámogatásokhoz jelentősen hozzá lehetne nyúlni, az uniós támogatási, fejlesztési elképzelésekkel az szembemenne. Reményeim szerint az ismeretterjesztés és szakmai továbbképzés sem szenved csorbát, miként a méhanya-támogatás sem. Nagyon szomorú lenne, ha szaktanácsadói hálózatot egyeseknek sikerülne átjátszani az Agrárkamarának, nem javasolnám a témában rejlő "pofonosládát" túlzottan feszegetni, nehogy még a végén ki találjon nyílni... S jutott még eszembe számtalan szebbnél szebb gondolat, de nem szeretném elvenni senki kenyerét az ötletelés kapcsán... Emésszék, dolgozzák fel, s aztán bátran hozzák ide, írják meg a gondolataikat...
A mi potens (?) (s nem "potenciális", miként aposztrofálta magát !) Kiskakasunk sajnos már olyan témákat feszeget, melyek nem is a MMNP-os keretbe tartoznak, a fiatal gazda pályázatok és a MMNP között nincs átjárás, átfedés, egészen más támogatási formákról van szó. Az egyiket (MMNP) az Európai Mezőgazdasági Garancia Alap és a magyar központi költségvetés társfinanszírozza fele-fele arányban, míg a másikat (fiatal mezőgazdasági termelők indulásának támogatása) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap finanszírozza.  http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1400034.VM
Az előbbihez van némi köze az OMME-nek, az utóbbihoz viszont édeskevés. Nem hiszem, hogy éppen a mi "potenciális" Kappankánk kukurékolására szabná át az Unió a támogatási jogcímeket...
Nos, adtam néhány szempontot, mely eu-s és hazai jogszabályokat kellene áttanulmányozni, mielőtt a szent megváltó hevülettől áthatva tovább hámozgatnánk a "popószót". Javasolnám, csak érdemi és a tárgyhoz tartozó témákat, ötleteket vessünk fel, mert ha a téma érdekképviseleti és döntéshozói szintjén dolgozók esetleg beleolvasnának a Klub témáiba, nagyon kínos konzekvenciákat vonhatnának le az átgondolatlanul ötletelők felkészültségéről és komolyságáról. Legalább magunkat illenék komolyan vennünk... Szerencsére még van bőven idő valóban komoly dolgokról is beszélgetni itt, de fel kell hívnom mindenki figyelmét, hogy a MMNP 2016. július 31-ig még "kötött pályán halad", -miként a vasút-, s e pálya nyomvonalát a legszebb álmok és legjobb szándék mellett sem valószínűsítem, hogy lehetne módosítani. Egyes jogcímek között esetleg lehet valamennyi átcsoportosítás, de az OMME ez esetben is a javaslattevő szerepét tölti be, a döntés a miniszter kompetenciája.

Olyan kérdésekről, melyek nem a MMNP keretébe tartoznak, teljesen fölösleges ebben a témában ötletelni. A tágabb, átfogóbb kérdések tárgyalására javasolnám más topic(ok) megnyitását, hogy lehetőleg némileg tematizált maradhasson a Klub. Ezen új témák viselhetnék a "Méhészeti ágazat átalakítása", esetleg a "Nemzeti Alaptörvény átfogalmazása", vagy pl. "Demokráciát!", " Lépjünk ki az Unióból!", "Legyen Magyarország Méhész-Köztársaság!", "Egyenlő kapirgálásért egyenlő kukacot!", "Kaparj kurta, neked is lesz...!" stb. Miért ne lehetne ezen a Klubon szabadon leírni, ami a lelkünket nyomja? Csak lehetőleg a maga helyén, mert ha "baromfi is ez az udvar", ne csináljunk belőle mindenáron szemétdombot... Böcsüljük meg, ha már így szeretünk ide járni...



*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #13 Dátum: 2015. Február 03. 23:01 »
Tomipapa által írottakra ez illik.
Idézet
Őrült beszéd, de van benne rendszer.
Miért? Mert ennek az embernek semmi köze nincs az ügyhöz, igazat is mond, de nem állja meg, hogy ne sértegesse a fórum hozzászólóit.

Természetesen nem minden szava igaz, hiszen az EU irányelvek mentén sokféleképpen átszabható a támogatási rendszer, vagyis nem a jelenlegi világ a létező világ legjobbika, sőt mivel nem az, ezért valóban érdemes gondolkodnunk azon, mit kell másként csinálnunk, hogy optimalizáljuk a rendszert, hogy hatékonyabban szolgálja a méhészeti ágazat fejlődését, alkalmazkodást a kor kihívásaihoz. Sőt a változás szolgálhatja a méhészeti ágazat demokratizmusát és a méhészek személyes sikerét is.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 04. 08:13 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Az MMNP megújítása
« Válasz #14 Dátum: 2015. Február 04. 08:00 »
A MMNP-ről már Fekete Istvántól is olvashattunk a Vukban:"Csám horkolt, és azt hitte álmában, hogy őt az ember szeretetből eteti. A tyúkólon lakat volt, és az ablakán rács..."

Aki ezt nem látja, az hülye.