Lélektorna

  • 373 válasz
  • 159533 megtekintés
*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Lélektorna
« Válasz #315 Dátum: 2017. December 23. 22:02 »
Mi a véleményetek?


"Lehet-e ma karácsonyt ünnepelni? Van-e még békesség a földön? Hiszen annyi minden vesz bennünket körül, ami ennek ellentmond.
Szerintem lehet, és kell... Karácsonyt ünnepelünk bármikor, amikor egy reménytelennek tűnő helyzetben bízunk az élet jobbra fordulásában, és nem adjuk fel az élet értelmébe vetett hitünket. Karácsonyt ünnepelünk, amikor önzetlenül jót teszünk másokkal, a világ pedig gúnyolódik, és az arcunkba röhög. Olyan jó tettekről van szó, amiket megtehetünk, amik a kezünk ügyébe vannak.
Figyelmetekbe ajánlom Roman Polanski: A zongorista című filmjét. Egy részlet a filmből:
https://m.youtube.com/watch?v=iWTsnEL2xq0
Egy jobb időket megélt művészről szól, aki bujdokol a nácik elől. A 16. perctől van egy jelenet, ahol a zongorista belül, a fejében játssza le a darabot. Valós hangon nem zongorázhat, mert bújtatják, csak imitálja a mozdulatokat. Belső világában mégis valami féle szabadságot él meg, még ha ez nem is az igazi. Ezt nem vehetik el tőle. Szerintem ez az élet diadala.
A 38. perctől a náci tiszt parancsára játszik. Igaz, hogy parancsra játszik, a zongorista szempontjából felmerül, hogy az életéért muzsikál, de mégis, művészi szabadság van ebben a játékban. A zenei gondolatok megfogalmazásának szabadsága, azt semmilyen diktatúra nem veheti el tőle. Erőszakkal nem lehet betörni abba a dimenzióba, ahol a zene megszületik, de beléphet bárki, akit megérint az üzenete, és nyitott szívvel hallgatja. Az adott körülmények között, az ihletett pillanatban utat tör magának az élet. Ez hullámokat indított el a náci tiszt, és a zongorista lelkében is.  Ez is az élet diadala, összeköti az embereket, még az ellentétes oldalon állókat is.
ata67


« Utoljára szerkesztve: 2017. December 24. 14:07 írta ata67 »

Re:Lélektorna
« Válasz #316 Dátum: 2017. December 24. 09:37 »
Hogy egy evolúciót valló, Istenben nem bízó ember mit akar ünnepelni Karácsonykor, elképzelni sem tudom. Aki a Bibliai teremtést hiszi és vallja, az azt ünnepli (azért ad hálát) hogy az Isten, aki mindent teremtett, Jézusban emberré lett. Igen, a világ olyan, mint amilyennek Zümi leírta. De nem most lett ilyen, a bűneset óta ilyen. A világon kizárólag technikai fejlődés van, csak az életkörülmények változnak, az ember természete semmit. Jézust (Az emberré lett Istent) ma is elárulnák, ma is elhagynák és ma is megölnék. Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy a történelem mely időpontjában jött volna el. A történelemnek két nagy része van. Az egyik Krisztus előtt. Az ekkor élő és a Teremtőben (szándékosan nem Istent írtam, mert abból annyi van, ahány ember) bízó emberek azt vallották, hogy el fog jönni a messiás, aki meg fogja váltani őket. (ez a kárhozattól való megmenekülést jelenti) Mi akik már Krisztus után születtünk, és hiszünk bízunk a Teremtőben, azt valljuk és hirdetjük hogy eljött a messiás, (Jézus az emberré lett Isten) és megváltott minket (engem legalább is) a bűneim következményétől, nem fogok elkárhozni, pedig azt érdemelném. (ha ismernél, nem vitatkoznál) Tehát Zümi: A mai keresztyének, akik nem csak névlegesen keresztyének, mint esetleg te is, (nem bántás) hanem őszintén hiszik, hogy Jézus a személyes megváltójuk, azt ünneplik Karácsonykor, hogy a megváltójuk megszületett, vállalva mind azt, ami ezen a földön reá várt. Az egyházat meg hagyd békén, pont olyan bűnös emberek vezetik mint az OMME-t vagy az országot vagy bár mi mást. Ne őket ostorozd, te légy különb. És amikor rájössz, hogy ez neked se megy, akkor találd meg az egyetlen megoldást életedre Jézusban.


Depicsacsi

Re:Lélektorna
« Válasz #317 Dátum: 2017. December 24. 10:08 »
Az ember teremtette világ soha nem volt tökéletes.
Nekünk ma ez jutott,ez hozták össze elődeink és ezt hoztuk
össze mi is,hiszen akik itt a klubbon írunk olvasunk,legtöbben nem
vagyunk már gyermekek.
Nekünk itt most nem a fegyveres harc,éhínség okozta bajok nehezítik
életünk hanem más problémák.
Én is úgy gondolom mint Ata67,hinnünk kell az élet értelmében.
Nem adhatjuk fel ha gúnnyal,rosszindulattal és millióféle galadsággal,
embertelenséggel találkozunk.
Van ami ellen tehetünk,megakadályozhatjuk,enyhíthetjük,stb.

A világ nagyott változott az utóbbi években.
A digitalizáció felgyorsítja mindennapjaink.
Ezt az írást pillanatokon belül sokan olvashatják,küldhetik tovább
számtalan helyre.
A média mindenhol ott van.A negatív hír uralkodó a hírek világában.
Ettől tudatosan ell kell határolódni,nem kell beengedni bensőnkbe.
Nem könnyű feladat.
Milye jó lenne ha lenne egy "jó" média is,ahol a pozítiv híreket lehetne
meghallgatni.

Hinnünk és tennünk kell azért,hogy szebb legyen a jövő és úgy kell
élnünk,hogy boldogok tudjunk lenni a mai feltételek között.
A művészetek a zene,a film,stb is boldogabbá tehet bennünket.
Gyermekeink bája,tiszta emberiességük maga a csoda.
A természet szépsége az élet csodája.
A zene nagyszerűsége,megint csak csodája.

Zümi!
Kívánom neked karácsony napján,hogy találd meg a saját utad.
Légy boldog,tudj felülemelkedni a gondokon.
Tudj tenni a galádságok ellen.
Szeresd a gyermekeket,állatokat(kutyádat,ha nincs azonnal hoz a házhoz egyet!!),
kertedet,barátaid,párod,méheid.


Egyik pesszimista barátom szerint az élet értelme a szenvedés.
Anyám szerint a küzdelem.
Szerintem mások és önmagunk szolgálata.
Minden nap egy ajándék,így élj,így szeress!

Méhésztársad:Csányi Anti

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Lélektorna
« Válasz #318 Dátum: 2017. December 24. 16:04 »
Hogy egy evolúciót valló, Istenben nem bízó ember mit akar ünnepelni Karácsonykor, elképzelni sem tudom.
Egy evolúciót valló ember éppúgy tud hinni Istenben, mint aki tagadja az evolúciót. Nem ebben van a különbség a két ember között, hanem a tudásban.

Re:Lélektorna
« Válasz #319 Dátum: 2017. December 24. 16:45 »
Hit vitát nem szeretnék generálni. (nincs semmi értelme)

A Biblia teremtéstörténete és az evolúció kibékíthetetlen ellentétben áll egymással. Akinek ez még is "sikerül" az vagy a Bibliát nem ismeri, vagy az evolúciós elméletet, legtöbbször egyiket sem. Tehát abban a Teremtőben aki a Bibliában jelentette ki magát evolúciót valló ember nem hisz. Egy maga által elképzelt Istenben persze mindenki hihet, csak azt bálványnak nevezi a Biblia. Az megint csak tény és való, hogy aki amiben hisz, az annak működik. Csak néhány példa a teljesség igénye nélkül: számmisztika, horoszkóp, agykontroll, és a sor gyakorlatilag végtelen. A kérdés csak az, hogy a hit mitől vagy is sokkal helyesebb úgy fogalmazni, hogy kitől működik. De itt már olyan területre tévedtünk, ami messze túl mutat a Fekete-Fehér fórumnak a keretein.


Depicsacsi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Lélektorna
« Válasz #320 Dátum: 2017. December 24. 17:49 »
Idézet
A Biblia teremtéstörténete és az evolúció kibékíthetetlen ellentétben áll egymással.

Ez nem igaz. A Biblia nem tudomány, hanem a hit könyve. Az evolúció tudományos leírása az élővilág történetének. A Biblia soha nem törekedett a tudomány helyét elfoglalni. Az ókorban a tudomány és a hit egymás mellett békésen élt. Valamikor a keresztény tanok kanonizálása, dogmarendszerének kialakulása idején a kereszténység állami terjesztői törekedtek kizárólagosságra és a tudomány helyét is el akarták foglalni. Magából a Bibliából ezek a dogmák nem következnek, se az ószövetségből, se az újszövetségből nem lehet olyat kiolvasni, ami mentén a mai vitákban a hit és tudomány viszonyáról zajlanak.

Vagyis nem a Biblia és a tudomány között van ellentét, hanem a mi koponyánkban keverednek a gondolatok a hitről és a tudományról.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Lélektorna
« Válasz #321 Dátum: 2017. December 24. 21:02 »
Depicsacsi!
Legalább a saját magad által leírt dolgokhoz lehetnél hű. Először azt vontad kétségbe, hogy az evolúciót valló nem bízhat Istenben. Olyan dolgot jelentettél ki, mely nem igaz, nem akarom azt mondani, hogy hazugság.  Aztán visszatáncolsz. Felhozod, hogy a bibliai Istenben nem hihet az evolúciót "valló". Ezt még el is lehetne fogadni. Ha nem emlegetted volna a bálványimádást. Hiszen mi a bálvány:
Idézet
A vallásosságban a bálvány egy olyan ember alkotta tárgy, melyet az általa megjelenített istenség vagy démon miatt tisztelnek.
Az én értelmezésemben ez sokkal inkább érvényes a Bibliára, mint az evolúcióra. Az evolúciót ugyanis nem az ember alkotta. Istenséget sem jelenít meg, hanem ok-okozati összefüggést. Semmi mást, mint okot és okozatot. Bárki számára, bármikor megismerhető, értelmezhető. Meghatározott szabályok szerint működő. Ebben mi a bálvány? Csak annak lehet bálvány, akinek nulla ismerete van róla. Vagy még annyi sem. Különben nem mondhat valaki olyant, hogy evolúciót valló. Tényekben nem lehet hinni. Az vagy van, vagy nincs. Az evolúció az tény, a vallás az hit. Az evolúció nem más, mint próbálkozás. Olyan próbálkozás,mint amikor egy széttört váza darabjait szeretnénk összeilleszteni. Ha a kezünkben lévő darabok nem illenek egymásba, akkor másikért nyúlunk, hátha az való oda. És lám egyszer csak a porból ember lett. Vagy a Biblia nem azt állítja, hogy porból lettünk? Hol van itt az Isten? Hát ott, hogy a porból ember lesz, nem még több por.

Re:Lélektorna
« Válasz #322 Dátum: 2017. December 24. 22:23 »
Nagyon szivesen beszélgetek veled erről, amíg ez másokat nem zavar.


Az evolúció tény? Azt ugyan mióta?


Aztán, ha a Bibliát idézed, akkor tegyük azt annak teljességében: "Azután megformálta az Úristen az embert a föld porából" (ezt idézted te) "és élet leheletét lehelte az orrába."(erről az icurka-picurka és igazán lényegtelen kis apróságról valahogy megfeledkeztél) "Így lett az ember élőlénnyé." Nos, ahhoz képest, hogy néhány ezer évvel ezelőtt vetették pergamenre, agyagtáblára, vagy bármire is, egészen tudományosan hangzik. Az ember a föld porából lesz. A paradicsom a földből felveszi a tápanyagot, gyümölcsöt érlel, (most ne kezdjük, hogy a paradicsom zöldség, nem igazán érdekes a lényeg szempontjából) anyu megeszi, és az abból nyert tápanyag beépül a szíve alatt fejlődő magzat szervezetébe. Tehát az ember teste ma is a föld porából formálódik, viszont ettől még nem fog élni. Kell hozzá az élet lehelete. Na itt vannak bajban szegény evolúciót vallók, hogyan vigyenek életet az élettelen anyagba. Már ott kezdődik a baj, hogy a szervetlen anyag hogy lesz szervesé. Hát évmilliók alatt kialakult. Kár hogy senkit sem zavar az, hogy a szerves anyag magától csak lebomlani tud, kialakulni nem. Ma szerves anyag csak úgy keletkezik, ha egy élőlény előállítja. Még ha ezt az ember teszi is, nagyon komoly ellenőrzött laboratóriumi körülmények között teheti csak meg, és ahogy magára hagyja, nem életre kel, hanem lebomlik. Azért mert ez engem kicsit zavar, még nem kell, hogy másokat is zavarjon. De azért én a magam részéről maradok annál, hogy az evolúció egy elmélet, ami igen gyenge lábakon áll.


Depicsacsi

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Lélektorna
« Válasz #323 Dátum: 2017. December 25. 07:51 »
az evolúció egy elmélet, ami igen gyenge lábakon áll.
Szerintem Neked fogalmad sincs arról, hogy mi az evolúció. Az evolúció elmélet olyan tényeket állapít meg, hogy egy jelenlegi  állapot honnan származik. Mi az elődje, melynek változásával kialakult a mostani állapot. Ez nem csak a biológiára érvényes, hanem a kémiára is. Egy vegyület milyen eredeti atomokból épül fel. Egyes molekulák kölcsönhatásából milyen más molekulák keletkeznek. Az evolúció érvényes a fizikára is. A hidrogén atommagjából miként lesz a csillagokban szén, amely a szerves anyagok nélkülözhetetlen építőanyaga. A fizikai evolúció ad magyarázatot arra, hogy a szupernóva robbanás hatására tud csak a vasnál nagyobb atomszámú elem képződni. Ilyen anyagok nélkül nem lenne élet. De hát a hidrogén felépülése is egy evolúció. Úgy is mondhatnánk, hogy a kvantumszámok evolúciója. Szívesen értekeznék én a kvantummechanikáról is veled, de inkább választ adok arra, amit nem értesz.
Idézet
a szervetlen anyag hogy lesz szervessé
(A helyesírási hiba javítása tőlem.)
Réges-régen készen van rá a válasz. A tengerek mélyén lévő vulkanikus kürtők szintetizálták az első szerves anyagokat szervetlenből. Az élet kialakulása ugyanis nem más, mint a környezetből történő rendezettség elvonás (Schrödinger). Ehhez pedig munkára van szükség. Ezt a munkát végzik el a vulkáni kürtők. Te ott vagy óriási tévedésben, hogy az élet a szervetlen és szerves határán keletkezik. Az élet már a por keletkezésével keletkezik. Ha a por nem olyan szabályok szerint keletkezik, hogy képes legyen szervetlenből szervessé válni, akkor sohasem alakulhatna ki az élet. Az evolúciót "valló" ember kristálytisztán látja azt, hogy a szerves is a szervetlen törvényszerűségeiből származik. Az élet különböző jelei az evolúciós skála egyes meghatározott pontjain válnak láthatóvá. Így egy egysejtű is mutatja már az élet jeleit, de nem mutatja még a gondolkodás jeleit. Önkényesen választottál ki egy pontot az evolúciós skálán: hol lehel életet az evolúció a szervetlenbe, hogy szerves legyen. Miért nem azt kérdezted, hogy leheli bele  gondolatot? A válasz erre: már a kezdet kezdetén. Azelőtt, hogy darabokra tört a váza egy ősrobbanás során. Nem történt semmi más, mint , hogy darabokra hullott. Az élet (értelem)  akkor is megmaradt, és elkezdte apránként egymáshoz illesztgetni a darabjait. Ez az evolúció. Ami nem illik egymás mellé, azt félre rakja. Másik darabot vesz a kezébe, hátha az való oda. Aztán amikor összeáll a váza, akkor lesz test és lélek egy kerek egész. Tehát az evolúció nem teremt, hanem rendez.

Re:Lélektorna
« Válasz #324 Dátum: 2017. December 25. 09:26 »
Szívesen mondanám, hogy értem, de ez nem igaz. A rendkívül művelt emberekkel nehéz mit kezdeni. 2000 éve is volt egy ilyen. Kajafásnak hívták és Izrael főpapja volt. Kívülről tudta az egész szentírást és semmiben sem volt biztosabb, mint hogy ő a Teremtő Isten legodaadóbb szolgája. Aztán amikor ott állt előtte, ahelyett, hogy térdre borult volna, egyszerűen keresztre feszíttette. Hát ilyenek a túl művelt emberek. Akkor se ismerik fel az Istent, ha az ott áll előttük.



Ne érts félre NEO. A műveltséged előtt, emberként, csak fejet hajtani tudok. A te nagy tévedésed az, hogy a véges emberi elméddel akarod megérteni felfogni a végtelen Teremtőt. Na ez az ami lehetetlen. A Biblia azt mondja: "Hit nélkül pedig lehetetlen az Istennek tetszeni" Úgy hogy engem ugyan lehengereltél azzal a nagyon komoly ismeretanyaggal amivel rendelkezel, és ebben elismerem, messze felettem állsz, de ne gondold, hogy az Isten is hasra esik tőled. Neked ezt üzeni ma: "Az én gondolataim, nem a te gondolataid, az én utaim nem a te utaid, amennyivel magasabb az ég a földnél, annyival magasabbak az én gondolataim a te gondolataidnál, és az én utaim a te utaidnál. "


Természetesen jár neked az , hogy válaszolj, de én már nem fogok rá semmit reagálni, mert kettőnk között is ott feszül az az áthidalhatatlan űr, mint ami a teremtés és az evolúció között. De azért van bennünk közös is, hiszen mindkettőnket lenyűgöz a méhek csodálatos világa.


Depicsacsi

U.I.: Ha a magyar tanárom igazságos lett volna megbukom az érettségin a helyesírásom miatt, de szerencsére jó indulatú volt velem. A képességeim, nem az én érdemem, a te képességeid pedig nem a te érdemed, hiszen semmit nem tettél értük, úgy kaptad őket, velük születtél. A mi felelősségünk csak az, hogy a képességeinket mire használjuk.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Lélektorna
« Válasz #325 Dátum: 2017. December 25. 09:53 »
a te képességeid pedig nem a te érdemed, hiszen semmit nem tettél értük, úgy kaptad őket, velük születtél.
Ebben teljesen igazad van. Amit most írtál, arra adtam is egy lájkot. A  képességek valóban jelentenek érdemet. Sokkal inkább felelősséget. A tanulás viszont nem képesség kérdése. A tanulás az, ami megóv bennünket attól, hogy bálványokat imádjunk.
Azt ne feledd, hogy Te címeztél egy olyan dolgot karácsonyi üzenetként, ami nem igaz. Az evolúció nem zárja ki a Teremtést. Az evolúció a Teremtést éppolyan kész tényként kezeli, mint bármely más ebből következő tényt. Az evolúció egy, azaz egyetlen egy Teremtést fogad el. A szervetlen is a Teremtést követően jött létre. A Bibliába sem fér bele az, hogy több Teremtést legyen. Először a szervetlené, majd a szervesé, aztán az életé, majd az értelmes lényé. Az evolúció azt mondja, hogy ez olyan törvények szerint történik, melyek egymásból következnek, de az eredetét senki nem ismeri. Én  nap, mint nap, minden nap minden percében kételkedem, kérdéseket fogalmazok meg. Teszem ezt azért, hogy el tudjam dönteni, mi a helyes, mi a helytelen. Azt is szokták mondani, hogy több út vezet Istenhez. Te az egyiken indultál el, én egy másikon. Az én utamat Te vontad kétségbe, úgy éreztem nekem üzentél tegnap. Hát elmondtam az én utamat.

Re:Lélektorna
« Válasz #326 Dátum: 2017. December 25. 09:54 »
Hát nem semmi irományok születtek itt  " Zümi  Mi a véleményetek ? hozzászólására reagálva, vallással kapcsolatosan.   :D

Hangulat váltásnak ide írom ezt és nem a humor rovatba. 

Nagypapája ölében ül az unokája és az öreg ráncait nézegeti.
- Mik ezek az arcodon, nagyapa? - kérdezi.
- Ráncok.
- És ezeket Isten adta neked? - kérdi a kicsi.
- Igen, engem még nagyon régen teremtett.
Az unoka végigsimítja saját arcát:
- És engem is Isten teremtett?
- Igen, de téged még nem olyan régen.
- Akkor ezek szerint Isten most már sokkal ügyesebb, ugye?
« Utoljára szerkesztve: 2017. December 25. 20:04 írta Molesz »
Nyugger hobbi méhész

Re:Lélektorna
« Válasz #327 Dátum: 2017. December 25. 10:03 »
Inkább azon kellett volna elmélkednetek, hogy miért átkozzák a zsidók Mózest?

Nem várok választ ezért leírom mielőtt rossz feltételezések íródnának.

Válasz: Mert 40 év pusztai vándorlás után egy olyan földre vezette őket ahol nincsen kőolaj.
Nyugger hobbi méhész

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Lélektorna
« Válasz #328 Dátum: 2017. December 25. 11:13 »
A tudomány és a vallásos hit viszonyáról vitatkoztok. Melyik magyarázza teljesebb módon a világot?  Ez a kérdésetek. Erre mint hívő és a biológia tudományában jártas ember próbálok közértető választ adni.

A vallás a létező és érezhető való világ teljességére nem akar egyértelműen ésszerű választ adni. Meg van győződve arról a Föld minden vallása, hogy a való vilád egyetlen nagy csoda az ember számára az emberrel együtt, ami a hit, erkölcs és tudás egységeként fogható csak fel.

A tudomány a vallással szemben nem magyarázza a való világ teljességét. Elfogadja, hogy a való világ a maga teljességében felfoghatatlan. Viszont azt is kimondja, hogy részleteiben felfogható és megismerhető az erkölcs és a hit nélkül is. A hit és erkölcs helyett a logikai összefüggések rendszerét, azon alapuló megismételhetőséget tartja magyarázatnak.

E fenti különbségtétel miatt a tudományos szakember szakember nem lát konfliktust a vallásos világmagyarázat és a tudományos világmagyarázat között. A keresztény teológusok próbálják a kettőt egységesíteni, a tudományos állításokat megkérdőjelezni, de ennek nincs értelme. A hit és a tudomány mellérendelt viszonyban él.

A tudomány fölött az erkölcs áll őrként és mondja meg történelmi koronként és kultúránként más és más módon, hogy a tudományos vizsgálat, tudományos magyarázat meddig mehet el, hol van annak a határa.

Például mondhatná, de sajnos nem mondja, hogy a génmanipuláció során egyik faj génjeit nem szabad átvinni egy másik fajba. 
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Lélektorna
« Válasz #329 Dátum: 2017. December 25. 13:17 »
Az előző írások a Karácsonyi ünnepektől indultak , és eljutottak a vallás , Isten  és az evolúció elméletig.  Boldog Karácsonyt !   a méhésztársadalomnak  !  Üdv : nyuszt