Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők

  • 128 válasz
  • 56395 megtekintés
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #60 Dátum: 2016. December 07. 23:09 »
Vivaldinak elfogytak az érvei, ezért személyeskedik, Izsónak nem is voltak érvei csak ösztönei.



Neked is elfogytak az érveid Geddekas?


 Berúgtál? ... A többit ha kijózanodtál...


Irta Izso60 4 feles és 4 sör után, miután elolvasta Geddekas bejegyzését:

Ha majd Izsó kijózanodik,

Mindenki részeg, aki nem bírja a hülyeségeiteket?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #61 Dátum: 2016. December 07. 23:10 »
Mire vándoroltál? 20 évvel ezelőtt alig volt repce.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #62 Dátum: 2016. December 07. 23:12 »
Kíváncsi!

Jajj de kíváncsi vagy. Nem baj. Izsó 20 évvel ezelőtt a ült a tojásain a melegedőben és várta a vezénylést.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #63 Dátum: 2016. December 07. 23:16 »
Nem írom le mert nem lényeges az ügy szempontjából hogy cirka húsz éve vándorlok repcére

Mi' csinálsz te húsz éve? Az' se tudtad még akkor, hogy kaszálják-e a mézet vagy úgy rázzák le a fáról.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 07. 23:54 írta Bálint »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #64 Dátum: 2016. December 07. 23:31 »
Tényleg. Mit csinált 20 évvel ezelőtt?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #65 Dátum: 2016. December 07. 23:43 »
Jobb, ha nem tudod. A tudás nem mindig boldogít… Nem méhészkedett.

Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #66 Dátum: 2016. December 08. 09:31 »
STADAT – 4.1.19. A fontosabb szántóföldi növények betakarított ...
www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_omn007.html

Én viszont méhészkedtem, sokkal kevesebb repce volt, de azért volt.
Én egy kolléga mellé csapódva 1990-ben vándoroltam rá először, a szomszéd falu téesze egy hatalmas darabot vetett.
Jóformán semmit sem tudtunk róla, a méhek nagyon fejlődtek rajta, de irtózatosan hülyék voltak, utána sokáig nem is kerestük, a gyümölcsösök itt Ceglédbercel-Dánszentmiklós térségében sokkal jobbak voltak, abban az időben szinte mindig volt róla pergetés. És ingyen odavittek, és végén el is akácra (Pusztavacsra).
Ja a 92-ben bekövetkezett kevesebb mint felére csökkent repce vetésterület, az az akkori téeszek jelentős részének a felszámolása miatt volt.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 08. 09:50 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #67 Dátum: 2016. December 08. 10:06 »
  Azt se szégyen bevallani, hogy manapság sokkal nehezebb tiszta akácmézet pergetni, mint 15 évvel ezelőtt, mivel sokkal többet szenvednek a méhcsaládok. No, nem a stressztől, hanem a mérgektől.

Ez nagyjából így van,csak az élet minden területe a folyamatos  alkalmazkodásról szól.
Már mások leírták:vannak méhészek és vannak méhtartók.
Hobbi méhészektől,márpedig a méhészek egy jó része sajnos az,manapság nem várható el minőségi méztermelés.
Régen elég volt hetente a méhekhez nyúlni,most szinte naponta jó ha ott vagy.Ezt kevesen tudják biztosítani.

Ma egy külföldi mézletöltőnek nem mondhatod,hogy ezentúl gyengébb minőségű mézet tudsz csak szállítani.
Rögtön árcsökkentést kér,vagy kereshetsz magadnak könnyebb munkát.

Arról meg nem is beszélve,hogy minden jelentősebb méhészkönyv leírja miként kell a családokat akácra felkészíteni,azok milyen népesek legyenek.(egyesítés,összeröpítés)

Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #68 Dátum: 2016. December 08. 10:51 »
Geddekas írta:

"Szóva szálljunk le a földre. Álljunk a két lábunkra és őszintén mondjuk el, hogy a magyar átlagméhész nem perget se a repcéről se az akácról két fiók mézet. Hanem a kettőből nyöszörögve hoz ki egy pergetést. Ez volt a jellemző az elmúlt 5 esztendőben. És ennek sok oka van, amit nem szégyen elmondani. És ezekben a nehéz időkben is lehet jó mézet pergetni. És ebben az NB fekvő kaptár élenjáró még mindig, mert sokkal kevesebb pakolással, munkával lehet vele jó mézet termelni, mint bármelyik rakodóval. És sok újdonságot nem kell kitalálni ahhoz, hogy ez sikerüljön is. Kerülje a repcét messzire és ne felejtse el, hogy hogyan lehet tiszta akácmézet pergetni. Azt se szégyen bevallani, hogy manapság sokkal nehezebb tiszta akácmézet pergetni, mint 15 évvel ezelőtt, mivel sokkal többet szenvednek a méhcsaládok. No, nem a stressztől, hanem a mérgektől."

Na igen, "a magyar átlagméhész", ilyen nehéz időkben erősen láthatóvá válik az hogy valaki ért hozzá vagy sem.
Az is igaz hogy sokan szinte soha sem pergetnek repcét, vagy csak annyit hogy összemaszatolja az akácot. Ugyan is repcére nincs ütőképes állományuk, esetleg feljönnek rajta a méhek, ha nincs egyéb bajuk.
Személy szerint én már jobban készülök a repcére mint az akácra, azt ha sikerül megfogni, és az időjárás is kegyes  15-30 kilót is adhat családonként, de csinálni kell, a méheknek jónak kell lenni, másképp esélytelen akármilyen jó földben  van.
Mindjárt jobban kezdődik az év egy kis marék pénzel a zsebben :D, könnyebben veszi később az akadályokat az
 ember.
De nagyon ráugrottál a nagybocira, ami nem baj, nekem is van egy sor, de a vele való vándorlás és az egész napos  benne görnyedés, legfeljebb a gerinc vagy lágyéksérv megszerzésében  jár élen.
Na de nem ezért hoztam fel az NB fekvőkaptárt, hanem azért mert ez így édeskevés, mond el melyikre gondolsz, nagyon nem mindegy melyik fajtájában, milyen technológia alkalmazásával nyomja az ember.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #69 Dátum: 2016. December 08. 16:55 »
Szerintem repceföld és repceföld között is óriási különbség van. Hát nem tudom, hogy a 300000 ha repcéből mennyi a valóban jól mézelő, de az biztos, hogy homokra, agyagra és 30 AK fekete földre egyaránt vetnek repcét. Itt a környékünkön aligha lehetne 30 kg-os repcepergetést csinálni, viszont az akácból lehet.

Tavasszal az egyik barátom jókedvűen jött haza a repcéről, hogy majd az itteni későbbi repcével együtt milyen jót fog pergetni. Mit ad Isten? Másfél hónapig szagoltuk a kaptáronként 1-1 kg méhhulla szagát akkora mérgezést kaptunk a kései repcéről szerkombinációs (gomba és rovarölőszer) permetezés miatt. Hát ennyit a repce kiváló méhlegelő tulajdonságairól.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #70 Dátum: 2016. December 08. 18:20 »
Üdv.Uraim!
Geddekas!
Ahogy neked tetszik,lehet engem újfent ittassággal rágalmazni,de ez nem lehet magyarázat a Ti szakmai hiányosságotok elkendőzésére!
A mérgezés legtöbbször szakmai hiányosságokból,szabálysértésekből adódhat!
Egyszer azért menekültem el a repcéről mert a röpkörzetben lévő virágzó szilvát dimetoáttal (bi58) permetezte meg a tudatlan új gazda.
Megjegyzem magam is gyümölcskertész lévén abban az időben elhasználtam belőle néhány fürdőkádra valót,de sosem okoztam vele kárt egy méhésznek sem!
Amiről Te írsz az a kommunikáció teljes hiánya,vagy ami itt nem ritka,elbeszélés egymás mellett.
Te azt csak hiszed hogy a földünkön kizárólag méhészetre van szükség!
Tévedsz!
Csak tanuljunk meg egymás mellett élni és egymást támogatni(no nem azért mert berúgtál)az nem ide tartozik!
Nem erőből élünk és nem erőből méhészkedünk!
Tiszteljük mások nem kevésbé hasznos tevékenységét,és éljünk békében egymással!
De aki magával sem tud békében élni annak ez lehet hogy megint "kínai"

Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #71 Dátum: 2016. December 08. 18:44 »
Engem is szórtak már meg ráadásul akácon, rossz helyre álltam az erdő szélére, a méhek ott jártak ki, közvetlen az erdő mellett kb 100 hektár kukorica, nem gondolkoztam előre, a kukoricát megszórták a kijárók odalettek, ráadásul a szél is felém fújdogált, aki menekülhetett volna az sem tudott.
Jó lecke volt, nagyon meg kell gondolni tavaszon hova áll az ember, kukorica földön sem kelljen a méheknek átrepülni, akkor még kicsi, és szórják rendesen "kapazinnal".
Üdv:robi

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #72 Dátum: 2016. December 09. 18:08 »
Már megint nem jó helyen vitatkoztok.
 Egyébként is milyen vitát lehet folytatni olyan dologról mint ez az özönfajok? Szerintem semmilyet, ezért is vitatkoztok másról. Hülye ötlet volt ilyen oldalt nyitni. Csuja ez rád vonatkozik.
 Vitatkozni nem velünk kéne, mivel mi tudjuk majdnem minden özönfaj kiváló méhlegelő.
 Vitatkozni azokkal kéne akik a minisztériumokban azt az országot látnák jónak, ahol minden fel van parcellázva, a parcellákban gyommentes , kultúrnövények, és még a sáncpartok is rövidre nyírva. Az erdők is természetesen sorban, hogy hugyozni se lehessen, mert akármelyik sorba állsz mindenhol látszol. Azok meg nem itt fórumoznak.
 Mi az, hogy özönfajok? Egyetlen szerencse van, hogy soha semmilyen élőlényt vagy növényt nem tudott egyetlen süket  hivatalnok sem meggátolni, ha az terjeszkedni akart.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #73 Dátum: 2016. December 09. 20:12 »
Üdv.Uraim!
Vivaldi!
És mint már jó párszor,megint jól mondod!

*

Misi

  • *
  • 35
Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #74 Dátum: 2016. December 10. 00:13 »
...
, mert bizony a repce mérgezett és ezért alig ad mézet, ráadásul a méhcsaládot is legyengíti.
...
- Tény, hogy az afrikai génekkel szennyezett méhcsaládok kaptárjában, található méreg. Méghozzá az erősebb fajtából, ami jelentősen megviseli a családot.
Nincs szükség hozzá mérgezett repcére, mert a mérgező anyag a kaptárban keletkezik!


...
Geddekas!
Sem Én sem a méheim nem mérgesek és nem mérgezettek!
Nem írom le mert nem lényeges az ügy szempontjából hogy cirka húsz éve vándorlok repcére,sok kollégával együtt és a méheink köszönik szépen jól vannak.
Amiről Te írsz az a mellébeszélés,megdumálás kategóriája,amikor bűnbakot kell kreálni a saját hibáink elkendőzéseire!
...
- A "mellébeszélés,megdumálás" ebben az estben nem helytálló meghatározás. Inkább mondanám, hogy -a valódi ok ismerete hiányában- kényszerű találgatás, ami nincs bizonyítva.
Bűnbakot nem kell kreálni, mert van bűnös.
A hibáinkat pedig a szaktekintély mesterektől tanultuk.