TÉL

  • 130 válasz
  • 59243 megtekintés
Re:TÉL
« Válasz #120 Dátum: 2018. Február 26. 08:26 »
Látod Geddekas ez a gond veled.
Mindenbe belekotyogsz úgy, hogy nulla a tapasztalatod.
Erre bizonyíték a következő, amit te írtál:
"Nem hiszek abban, hogy a talpig mézes keret állítja le az anyát ősszel."
Többször írtam, hogy ez nem egyházi honlap!
Valamint én mit állítok?
Elolvastad egyáltalán?
"(Ezért írtam nem túl régen, hogy fizikai gátat kell szabni a mézzel az anyáknak, hogy idejekorán ne tudjanak beindulni!)"
Ebben nem hinni kell, hanem kipróbálni, megtapasztalni!
A több mint 10 éves szaktanácsadói tevékenységem erre kiváló volt.
Ott több alkalommal láthattam a kollégáknál, hogy ki mint méhészkedik, hogy teleltet.
A szaktanácsadói jelentés FŐ része, a méhcsaládok általános állapota.
Valójában onnan "loptam" egyik rovatunkat ide.
Tehát még egyszer pontosan kifejtve leírom!
A korai fiasítás rendkívül káros a méhcsaládok fejlődésére, mert sok mézbe, és óriási energiába kerül nekik.
Ezt kitakarom-betakarom-leszűkítem-pincébe viszem stb. módszerekkel csak minimálisan lehet megakadályozni.
Egyetlen gyakorlati módszer létezik, hogy ne tudjanak az anyák korán beindulni ez pedig a "TÖKIG MÉZES LÉP"!
Ha még ezt is meg kell magyaráznom akkor dobok egy hátast.
A kasodhoz nem tudok hozzászólni, mert olyant soha nem láttam, de valószínű ott is működik ez a fizikai gát.
Többször volt tavasszal, amikor megtörtént a tisztulás, hogy mézes lépet kellett kivennem, mert nem tudták az anyák kiterjeszteni a fiasítást.
Helyére, félig-negyedig mézes került, majd ahogy fejlődött a család szépen fogyott a készlet is, és átalakult fiassá.
Remélem így már érthető, de aki "vékonyan" telet, az most dörzsölheti éjszakánként a talpát.
Hozzájuk nyúlni ebben a hidegben nem ajánlatos, ezért kell ősszel bőkezűen bánni a méhekkel.
Nem csak elvenni kell, adni is, mert a végén nem lesz mitől elvenni.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:TÉL
« Válasz #121 Dátum: 2018. Február 26. 14:15 »
Attila! Egyáltalán nem támadásként írtam le amit leírtam, de te nem ésszerűen reagálsz rá.

Idézet
Látod Geddekas ez a gond veled.
Mindenbe belekotyogsz úgy, hogy nulla a tapasztalatod.
Hmmm.

Merthogy NB kaptárokon és duplahunor méretű keretes kaptárokon nevelkedtem, ezért aztán tényleg nulla a tapasztalatom. A rakodókasok mellett folyamatosan voltak és vannak keretes méhcsaládjaim is és látom azokban is a méhek viselkedését. Méhegészségügyi felelősként is láthatok évente 1500 méhcsaládot ha nincs baj, akkor kétszer egy évben. 

A talpig mézes keretek a buckfast anyákban valami egészen más képzetet ébreszt, mint az őshonosban. Az őshonost tényleg megállítja a mézes keret, de a buckfastnak olaj a tűzre. Nem véletlen, hogy a buckfastosok 25 kg mézzel teleltetnek és az őshonosnak elég a 15 kg is.

Persze. Igazad van, hogy a talpig mézes keret előnyös lehet fészek szűkítés céljára is, de a többi tényezőt se hagyd figyelmen kívül.

A nyitott fenékkel való teleltetés is  korábbi belelelést és későbbi fiasítás indulást eredményez.

Nagy úr az időjárás is.

Az októberi langyos esős idő több esztendőben is újraindította a fiasítást. És milyen kellemesen korán leáll a fiasítás, ha egy korai fagy és egy kis aszály elsöpri az őszi virágszőnyeget.

Ahogy a január végi és februári napsütés felforrósítja a kaptár homlokfalát és belső légterét, képes a fiasítás látványos kiterjesztésére a méhcsalád, mert becsapja őket a napfény és a meleg. Becsapja őket, ha
 nincs nyitott fenék. De ha van, akkor a tavaszi indulás is később van.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:TÉL
« Válasz #122 Dátum: 2018. Február 26. 15:30 »
Még két dolog befolyásolja a fias leállását-indulását:
-az anya kelésének az ideje. Egy augusztusi kelésű anyám talán le sem állt.
- a család nyár végén-ősszel mekkora atkakárt szenvedett. Ez összefügghet az előzővel is akár. Ha sok népet vesztett a család az atka miatt, akkor próbálják azt visszaállítani.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #123 Dátum: 2018. Március 04. 10:32 »
QUQURIQ !!!

Aki teheti, a kaptárak elöl kb. 1-1,5 m távolságban tisztítsuk meg a hótól a kaptártükröt!
A hazatérő megdermedt méheknek legyen hol visszamelegednie.

Kiskakas

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TÉL
« Válasz #124 Dátum: 2018. Március 04. 10:59 »
Sziasztok!

Kiskakas!
Nálam ezt az őzek egy ideje már megkezdték, kaparják ezerrel a havat, keresik a tyúkhúrt....

Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #125 Dátum: 2018. Március 04. 16:05 »
QUQURIQ !!!

Kirepüléskor úgy is abbahagyják!  ;D

Kiskakas

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TÉL
« Válasz #126 Dátum: 2018. Március 04. 16:55 »
Nem biztos, olyankor éjszaka jönnek.

Re:TÉL
« Válasz #127 Dátum: 2018. Március 04. 21:14 »
Változik a klíma, mint ahogy a mellékelt kép is mutatja.
Jövő hét vasárnapra már +16 fokot jósolnak.
Majd meglátjuk.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #128 Dátum: 2018. Március 04. 21:40 »
QUQURIQ !!!

Akkor begyújtom a kemencémet!  ;D

Kiskakas

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:TÉL
« Válasz #129 Dátum: 2018. Március 04. 23:02 »
QUQURIQ !!!

Akkor begyújtom a kemencémet!  ;D

Kiskakas
Mit mond a te kedvenc időjós naptárad? Megjósolta a márciusi telet?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #130 Dátum: 2018. Március 04. 23:14 »
QUQURIQ !!!

Húsvétkor 18 C meleg!

Kiskakas