TÉL

  • 130 válasz
  • 59237 megtekintés
Re:TÉL
« Válasz #30 Dátum: 2015. Február 15. 22:15 »
Tömegesen jártak ma a méhek, és a víz mellett bőven hordtak virágport is. Dél körül felállítottam a meleg vizes itatót, de nem jártak rá a méhek. Úgy látszik az olvadó hó nyomán kialakult kis tócsák jobban tetszenek nekik. Gondoltam, holnap megpróbálnék cukrot keverni a vízbe, hátha az felkelti az érdeklődésüket. Csak azt nem tudom, hogy milyen arányban kell cukrot keverni az itató vizéhez, hogy rászokjanak. Ha valakinek van vele tapasztalata, kérem hogy írja meg. Előre is köszönöm.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:TÉL
« Válasz #31 Dátum: 2015. Február 16. 04:44 »
Szerintem nem szabad cukrot tenni az itatóvizükbe. Ha mindig ott van nekik a víz, akkor előbb- utóbb rászoknak. A tavaszi híg szirupos serkentő belső etetés az más. Azzal valóban az itatásba is belesegítûnk. Különösen hideg időjárás esetén lehet segítség nekik. Nekem eddig maguktól odaszoktak a külső itatóra.

Re:TÉL
« Válasz #32 Dátum: 2015. Február 16. 21:57 »
De nem ám! Szerintem meg se próbáld!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #33 Dátum: 2015. Február 19. 20:58 »
QUQURIQ!!!

Jó még ez az éjszakai hideg a családoknak. Én kimondottan örülök neki! Nappal is csak minimális a felmelegedés, a szél meg csak növeli a hideg érzetet! Ez az állandó hűvös idő, csak késlelteti az anyákat a petézésben. A virágport produkáló növények is egyre később kezdenek nyílni. A Nap meg minden nap csak közelít a bolygónkhoz, így lassan ránk köszönthet a tavasz!
Azért jó volna egy kis csapadék, most már folyékony halmazállapotban!
Miért?
Hogy a felületi föld nedvessége, a napsütésben párologni kezdjen, így az éjszakai fagy nem tud leszállni, a pára nem engedi! Ez nagyon lényeges volna akácbimbó kipattanásakor, és az "egérfüles állapotban"!
Ha ilyenkor komolyabb a fagy, füstöléssel kell védekezni!
De! Ne fessük az ördögöt a .....
Az idén akiknek áttelelnek a családjai, robbanásszerű lesz a fejlődés!
Három csoport lesz!
1. akiknek elpusztultak a méheik.
2. akiknek állományszintű legyengülés lesz.
3. Bombasztikus, rajzós állapotú családok.
3/a szinte mind megrajzik...
3/b rajzás lefékezve, szédületes méz mennyiség...
Országos átlag, gyenge-közepes...
Sajnos az első kettő kategória lesz a döntő többségben!
De!
Aki a méheit tartja elsődleges szempontként, annak most meghálálják a kedvencei!....

A kedvenceit szerető Kiskakas!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:TÉL
« Válasz #34 Dátum: 2015. Február 19. 21:16 »
Idézet
Aki a méheit tartja elsődleges szempontként, annak most meghálálják a kedvencei!....

Kakas a próféta beszélne belőled.... :)
Minden méhész megérdemelne végre, egy hordásban gazdag akácot ;)

A bizakodó Zümi :P
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:TÉL
« Válasz #35 Dátum: 2015. Március 06. 12:12 »
Az északi féltekén, az az amikor nállunk tél van, akkor vagyunk közelebb a naphoz.
Az évszakok váltakozását a föld forgási tengelyének, a keringési síkhoz a merőlegestől 23,5° eltérése , az az dőlése okozza.
https://www.mozaweb.hu/Lecke-TER-Termeszetismeret_6-Miert_valtakoznak_az_evszakok-102157

Re:TÉL
« Válasz #36 Dátum: 2015. Március 07. 09:27 »
Bent a lakásban , jó az idő . De kint hiába sűt a nap , hideg van és a szél is fúj . A nővények pedig kezdenek életre kelni . Tegnap Pécsen voltam , és elmentem csatangolni a székesegyházhoz . Találtam ott 4-5 borot ami virágzot , de a szél ellenére is kellemes illata volt . Az ott dolgozokat kérdesztem a nővény nevéről , nem tudták . Na majd  később megnézem a termését . Űdv . Antal

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:TÉL
« Válasz #37 Dátum: 2015. Március 07. 10:16 »
Szerintem ezt a topicot lassan lezárhatjuk és kezdhetjük a TAVASZ topicot.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:TÉL
« Válasz #38 Dátum: 2015. Március 08. 18:52 »
Ma végre nagyon szép volt az idő, így bele mertem kukkantani a kaptárakba. Minden rendben van, mindenhol van fedett fiasítás, nagyon sok virágport hordanak (ibolyából, meg mogyoróról), meg a víz is fogy rendesen az itatóból. Ami nagyon érdekelt, hogy az élelemmel mi a helyzet, kell-e cukorlepényt beadni. Szerencsére még nagyon sok élelmük van, a mézkoszorú felső csíkját ették csak meg eddig, a nagyja még ott van a kereteken. Plusz a szélső mézes virágporos keretekek is teli vannak még.

Zoli

Re:TÉL
« Válasz #39 Dátum: 2015. Szeptember 13. 18:10 »
Sziasztok!
Márciusban írtam ebbe a topic-ba utoljára, azóta senki :) De szerintem itt kell megkérdezni, amit szeretnék, mert a télhez kapcsolódik.
Szóval van egy igen gyenge családom, ami biztos, hogy nem élné meg a tavaszt, és nem az anya miatt, hanem későn készített rajból vannak, tartaléknak szántam és nem etettem időben, hogy felfejlődjenek. Az én hibám. Viszont szeretném megmenteni őket, és arra gondoltam, hogy tartalék családként kellene átteleltetni őket 3-4 kereten, mert annyit fednének, és össze is tudok szedni annyi mézes keretet. Le tudnám vinni pincébe télire. Szerintetek? Ha reális az elgondolás, akkor hogyan csináljam? Azt olvastam, hogy novemberben viszik le pincébe. Köszi. Zoli

Re:TÉL
« Válasz #40 Dátum: 2015. Szeptember 13. 19:20 »
W. Zoli

Tudom szeretnéd megmenteni a családot, sajnálnád ha elpusztulna. Lehetséges, hogy kitelel. Pincében erre talán több esélye is van. Van 3 éves anyád valamelyik családodnál, amelyik népes és élelem is bőven van nála?
Lehetséges, hogy érdemesebb lenne kicserélni erre...
Tavasszal jobban fog fejlödni a család és sokkal többet fog érni, mint az öreganyás és a kis család együtt. Tudom, hogy ez sem éppen egy "humánus" megoldás, de méhészek vagyunk... Nem mindegy az sem, hogy hányadik rajtkockából indul egy család a tavasszal, konkrétan február végén.

Re:TÉL
« Válasz #41 Dátum: 2015. Szeptember 13. 19:42 »
Zoli, lesz egy pár tanácsadó aki látatlanban varázsol,
nekem is megmondják a frankót, épp legutolsó leírásomban, hogyan állnak a méheim,
abból a leírásomból egy okos azt vette le, hogy napraforgó után nem irtottam atkát, pedig nem az volt a mondanivalóm,
szóval az én mondanivalóm számodra az, hogy hallgass meg minél több véleményt, és Te magad dönts.
az én véleményem: szeptember végéig serkentsd őket, hátha nem áll le az anya, ilyenkor érzik ők, hogy kevesen vannak, szerintem megpróbálja korrigálni a kevés egyedszámot.
Novemberben tartós 5 fok alatt vidd le őket/ már ha nem rabolják le őket addig, februárig biztosítsd nekik a nyugalmat,
jó lesz az amit akarsz, csak biztosítsd nekik a feltételeket.

Re:TÉL
« Válasz #42 Dátum: 2015. Szeptember 13. 20:39 »
Az attól is függ, hogy milyen 3-4 keret az. Ha nb, akkor simán áttelel, ha fél nb, akkor min. 6 keret. Hunort nem tudom, de ott talán 4. A lényeg, hogy ne csak méz legyen, hanem legyen hely is. Persze nem baj, ha a méz koszorúban van! Termelő nem lesz belőle. Nálam is volt ilyen, én inkább leváltottam velük az öreganyásat, és egyesítettem a kicsiket. Tavasszal ezekből többet tudsz majd csinálni.

Re:TÉL
« Válasz #43 Dátum: 2015. Szeptember 13. 21:33 »
W.Zoli!
Amikor Hunorjaim voltak, rendszeresen teletettem át kölyökcsaládokat, kisebb nagyobb sikerrel.
Arra mindenképpen számíts, hogy sokat fogyasztanak, és a nozemára hajlamosabbak.
Akkor teleltettem őket sikeresebben, amikor az ilyen piciket rátettem egy nagy család fészke fölé.
Ezt Vajszlón, Kovács Lajos bácsinál láttam.
1200 méhcsaládból mint egy 150-200-nak volt a mézterében kölyökcsalád.
A fészektől egy farostlemezzel hermetikusan elzárta, és természetesen a kis családnak a méztéren volt a kijárója.
Az alsó törzscsalád, fűtötte a fölötte lévő kicsit.
De mi a kicsi?
Lajos Bácsi ezeket (amit nem használt fel) akác előtt eladta.
A lényeg, hogy a 4-5 kereten jó kis "gombócok" legyenek, akkor simán kitelel.
Nem kell pincébe vinni, én évtizedeken keresztül sok-sok kölyökcsaládot teleltettem át.
Most NB-ben is van vagy 15 szép tartalékom.
Oldalról erősen leszűkítve, méz doszta, semmi gondjuk nem lehet.
Nagyernyei Attila

Re:TÉL
« Válasz #44 Dátum: 2015. Szeptember 14. 09:40 »
Köszi mindenkinek a tanácsokat! Tavaly kezdtem méheke tartani, így a legöregebb anyám tavalyi. A többi anya is elég jó, úgyhogy cserélni nem szeretnék. Maradt a pincézés, és Attila javaslata, ami elég érdekes, de jól hangzik. 10 családom van csak, ezért problémázok ezen. Igazából nem is probléma, csak szeretném megmenteni őket, mert mégis csak élőlények. Hunor kereten vannak, azt korábban nem írtam le. Nem akarom őket megterhelni az etetés feldolgozásával, ezért inkább kapnak majd a többitől feltöltött kereteket. Köszi még egyszer a segítségeket
Zoli