TÉL

  • 130 válasz
  • 59203 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TÉL
« Válasz #90 Dátum: 2018. Január 28. 19:53 »
Pont erre gondoltam és is!
Dec. 24.-én virágporos méheket láttam, az itató helyén pedig nagy volt a keresgélés..


Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #91 Dátum: 2018. Január 28. 21:02 »
QUQURIQ !!!

Tudom, hogy Antiéknál szinte lehetetlen a következő:
Délről fel kellene vinni a méheket északra teleltetni.
Tél végén mindig van pár nap jó idő, amikor vissza lehetne vinni az állományt.
Fent, megoldódna a fiasításmenti időszak.

Kiskakas

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:TÉL
« Válasz #92 Dátum: 2018. Január 28. 21:10 »
QUQURIQ !!!

Jövő hét vége felé - 10 éjszakánként, nappalra -1 csúcshőmérséklet.


Kiskakas

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:TÉL
« Válasz #93 Dátum: 2018. Január 28. 21:16 »
Úgy legyen!

Re:TÉL
« Válasz #94 Dátum: 2018. Január 28. 22:07 »
QUQURIQ !!!

Tudom, hogy Antiéknál szinte lehetetlen a következő:
Délről fel kellene vinni a méheket északra teleltetni.
Tél végén mindig van pár nap jó idő, amikor vissza lehetne vinni az állományt.
Fent, megoldódna a fiasításmenti időszak.

Kiskakas
Buchinger Gyuri bá ma is így csinálja.
Salgótarjánból az első tisztuló kirepülés után
húznak délebbre.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:TÉL
« Válasz #95 Dátum: 2018. Január 29. 10:54 »
Gondolom a méhei örülnek is neki, mert az anyátlan állapot után a vándorlással járó zötykölődés a második legnagyobb stresszforrás a családok számára. Az atka meg a többi csak ezek után jön a sorban...

Re:TÉL
« Válasz #96 Dátum: 2018. Január 29. 13:53 »
Micsoda írások csak kapkodom a fejem, takarjunk, ne takarjunk, és átgondolt alapos hozzászólások, húzzuk szét hűtsük, ...... . Fel tünt egyébként már nektek, hogy az időjárástól, és a nappaloktól függ minden? Ha most -20 lenne sem takart, sem takaratlan kaptárban nem lenne semmi. Ha meg olyan az idő, a takaratlannál és a takartnál is beindul. Ha már beindult azt csak drasztikus változás tudja visszafordítani,vagy az sem és nem az egyrétegű fólia, ugyan már .... .  DE ekkor már inkább óvni kellene a méhek épségét takarással, mert a takarás nem azt jelenti, hogy egyből 10 keret fiasod lesz mert te takartál.... A másik olvasom, hogy hány keretben van fias, ha most jön egy tartós rossz idő, mennyi energiába telik azt melegen tartani a családnak takarás nélkül. Az én véleményem, a fias beindulása legalább olyan mély tulajdonság, mint a rajzás ... . Ha be akar indulni, az bizony be is indul.  Aki meg nem akar még fiast az PINCÉZZEN!

Re:TÉL
« Válasz #97 Dátum: 2018. Január 29. 17:05 »
Gömbi a virágbogár!
A nagyon népszerűnek tűnő írásodhoz volna némi, gyakorlati, szakmai hozzászólásom.
Abban maximálisan igazad van, ha ütött a méhek biológiai órája, nincs mese, az anyák el kezdenek petézni.
Az nem mindegy, hogy mennyit!
Ha MOST erősen betakarjátok, és leszűkítitek őket, akkor egy inkubátor állapotot hoztok létre, indokolatlanul kiterjesztve a fiasítást.
Vannak akik a konténereket fűtik, az ő bajuk.
Nekem erről homlokegyenest más a tapasztalatom, és így a véleményem is.
A korai (indokolatlan) fiasítás rettenetesen megviseli a méhcsaládot, és ennek akár tragikus vége is lehet, ha hosszan-tartó, kirepülésre alkalmatlan időjárási ciklus követezik.
Ha nekem nem hisztek, akkor ismét Popravko orosz kutató könyvét ajánlanám.
Mit lehet tenni?
Az arany középút bölcsnek tűnik ebben az esetben is.
Mérsékelt takarás, és mérsékelt szűkítés, hogy NE "durranjon be a fészek"!
Amit most tesztek, március elejére tolnám ki, amikor megjött a valós tavasz.
Hova ez a nagy iparkodás?
A végén meg majd arról olvasok, hogy márciusban rajzanak ezek a családok?
Ne akasszatok hasba kollégák.
A tél java még hátra van, nem mindegy, hogy mekkora fiassal vágunk neki a hidegnek!
Majd arra leszek kíváncsi, hogy március végén milyenek lesznek azok a családok, amelyeket most jól bebugyoláltok.
Addig készítsétek a kereteket, főzzétek a viaszt, igyatok esténként egy pohár forralt bor.
A méheket meg egyelőre hagyjátok békén.
Nekem erről ez a véleményem.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. Január 29. 17:08 írta Nagyernyei Attila »

*

nata

  • ***
  • 175
Re:TÉL
« Válasz #98 Dátum: 2018. Január 29. 18:41 »
  Aki meg nem akar még fiast az PINCÉZZEN!
Egyik helyi kolléga az állománya jelentős részét pincézi. Állítása szerint szinte napra pontosan egyszerre kezdik meg a fiasítást a kintiekkel.

Re:TÉL
« Válasz #99 Dátum: 2018. Január 29. 18:59 »
Gondolom a méhei örülnek is neki, mert az anyátlan állapot után a vándorlással járó zötykölődés a második legnagyobb stresszforrás a családok számára. Az atka meg a többi csak ezek után jön a sorban...
Ha stresszel jár akkor ez a jótékony fajtája,mert
igen jó családjai szoktak volt lenni.

Re:TÉL
« Válasz #100 Dátum: 2018. Január 29. 20:53 »
  Aki meg nem akar még fiast az PINCÉZZEN!
Egyik helyi kolléga az állománya jelentős részét pincézi. Állítása szerint szinte napra pontosan egyszerre kezdik meg a fiasítást a kintiekkel.

Erről beszélek, hogy ez egy mélyebb törvényszerűség, mint egy fólia meg két kartonpapír .... .

Tévedsz Attila ,elnézést a következő pár szóért, pont lesz....rom, hogy népszerű e a hozzászólásom, vagy nem!

Tavaly a zöldítés miatt mennyi fias volt még a családoknál, sokan beszámoltak róla, nálam nem volt zöldítés, még október elején az utolsó fedett fias is kiment. Minden szarral óvjuk a méheinket, DE most amikor a legjobban bent kéne tartani a meleget meg hagyjuk még ..., ha ilyenkor nem kopik, használódik a méh akkor mikor? Bár ugye még csak léputcákat fűtenek, ez mentség lehet, de hulladék hő akkor is van és a beindult fiasnak a meleget tartani kell.

Tőlem sosem hallhatta senki de az előhúzom a joker kártyát az odut. Azzal, hogy te leszűkíted és a takarással vastagítod az oldalfalat, valamint a fejük felett lévő részt megközelítjük a természetes odu vastagságot. Nem láttam még 10 nb széles és 2 cm vastag odut, lassan akkora fákat sem, felénk biztosan nem.

Majd az anyák tudják, hogy mikor mennyit akarnak petézni, ne tudjuk ezt náluk jobban!

Az meg, hogy a tél java hátra van e még, sem te sem én nem tudjuk, szerintem ....

De mindenki úgy csinálja ahogyan akarja!



Re:TÉL
« Válasz #101 Dátum: 2018. Január 29. 21:07 »

De mindenki úgy csinálja ahogyan akarja?
Ez tökéletesen így van.
Csak nehogy sírás legyen belőle.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:TÉL
« Válasz #102 Dátum: 2018. Január 30. 05:34 »
Én erre csak azt tudom mondani, hogy pár évvel ezelőtt az ősszel látványosan gyengék voltak a méheim. Mivel fiatal anyák voltak, összerakni nem tudtam őket, anyákat pedig nem szívesen ölök meg, ezért inkább úgy döntöttem, hogy bebugyolálom őket. Négy félkeretre szűkítve, 3 cm vastag hőszigetelő jobbról-balról, felülre 5 cm. Január végén megjött a mínusz húsz fok, és tartott 3 hétig. Azt hittem végük van. Amikor a hideg elmúltával nyitogatom a kaptárakat, a méhek folynak kifelé, erősebbek voltak, mint beteleléskor. Vidáman átfiasították a rossz időt. Bomba családok lettek. A gyengeség oka is kiderült. Rengeteg virágpor volt a méz alatt, az fékezte le ősszel az anyákat, és serkentette őket a napforduló után. Szóval a bebugyolált méhek is csak  akkor fognak fiasítani, ha van virágporuk. Ha nincs, akkor nem. Úgy, hogy én az átlagos, vagy az alatti családokat már november-decemberben takarom azóta is ( de csak  7 fok felett). Ennek kárát sosem láttam, csak tetemes hasznát. Egy dolgot tudok elképzelni, amikor ez nagyon káros lehet. Ha akkor végezzük, amikor ősszel még nem álltak le, és a zöldítés miatt van még virágpor hordás. Ilyenkor tényleg fenntarthatja a nem kívánatos petézést.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:TÉL
« Válasz #103 Dátum: 2018. Január 30. 08:42 »
Idézet
Egyik helyi kolléga az állománya jelentős részét pincézi. Állítása szerint szinte napra pontosan egyszerre kezdik meg a fiasítást a kintiekkel.
Ezt el is hiszem, sőt, szerintem a pincében még előbb el kellene hogy kezdjék mert ott folyamatosan jó idő van, 12-13 fok éjjel nappal.
De nem emiatt kezdik vagy nem kezdik el hanem a hosszabbodó nappalok miatt, mondjuk azt nem tudom hogy a sötét pincében azt hogyan észlelik.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:TÉL
« Válasz #104 Dátum: 2018. Január 30. 09:02 »
5-6 fok fölé nem mehet a hőmérséklet a pincében, mert akkor már nyugtalanok. A mostani jó időben van bajuk bőven azoknak, akik pincéznek. Este ki kell menni szellőztetni és reggel becsukni az ablakot, ajtót. 2 éve meg a túl jó idő miatt ládaszámra hordták a jeget a hűtésre.