EKAER

  • 39 válasz
  • 30120 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
EKAER
« Dátum: 2015. Január 08. 19:48 »
Ezt másoltam ki a NAV honlapjáról
Idézet
I. Az új bejelentési kötelezettséggel érintett tevékenységi körök

Bejelentési kötelezettség terheli

1) az Európai Unió más tagállamából Magyarország területére irányuló termékbeszerzést vagy egyéb célú behozatalt,

2) Magyarország területéről az Európai Unió más tagállamába irányuló termékértékesítést vagy egyéb célú kivitelt, valamint

3) belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítést

folytató adózókat, amennyiben a fenti tevékenységet az Útdíjtörvény szerinti útdíjköteles gépjárművel (azaz 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű gépjárművel) közúti fuvarozás keretében végzik. (a továbbiakban együtt: közúti fuvarozással járó tevékenység).
Próbáljuk meg értelmezni a mi helyzetünkre.
Ha jól sejtem az őstermelő végfelhasználó, hiszen nem igényel vissza ÁFA-t.
Ha jóhiszeműen gondolkodom, akkor amit megvásárol a saját őstermelői tevékenységéhez, kaptár, faanyag, bádog stb, más eszközök, cukor, gyógyszer stb az nem EKAER köteles. És ugyanígy amit értékesítésre szállít, az sem EKAER köteles.
Viszont a felvásárlónak véleményem szerint bejelentési kötelezettsége van.
Bár ennek lehet, hogy ellentmond az alábbi idézet:
Idézet
Tekintettel arra, hogy a feltételek között szerepel az is, hogy az értékesítés adóköteles legyen, nem kell EKAER számot kérni a mezőgazdasági termelők olyan értékesítéséhez kapcsolódó fuvarozás esetén, amellyel összefüggésben a termelőt kompenzációs felár illeti meg. Továbbá első adóköteles értékesítés hiányában nem kell EKAER számot kérni az alanyi adómentes adózó fuvarozással járó belföldi értékesítése esetén sem. Ugyanakkor, ha az alanyi adómentes adózó által értékesített terméket továbbértékesíti egy nem alanyi adómentes adózó, és az értékesítés fuvarozással jár, akkor ez utóbbi értékesítés első adóköteles értékesítésnek minősülhet EKAER bejelentés szempontjából.

Szóval, próbáljuk meg értelmezni és keresni, hogy van-e érdekképviseleti feladat ebben az ügyben.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:EKAER
« Válasz #1 Dátum: 2015. Január 08. 20:00 »
Egy barátomnak 3,5 tonnánál nagyobb autója van, amivel az őstermelői tevékenységét kiszolgálja. Van a méhészeten kívül mezőgazdálkodási és állattenyésztési tevékenysége. Rengeteg szállítási feladata van, amivel kiszolgálja a saját gazdálkodását. Naponta többször jelentkezzen be a NAV-hoz? Így is ezer adminisztrációval nyomorgatják.

Annak több értelme lenne, ha a permetezési naplót kötelező lenne az internetre feltenni, de ennek a most induló rendszernek nem látom olyan őrületesen nagy értelmét, mint amennyi munkát, kötöttséget megkíván.

Jól látom, vagy félreértek valamit?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:EKAER
« Válasz #2 Dátum: 2015. Január 08. 20:05 »
Geddekes!

Ez nem vitaindító, hanem provokatív kérdés, de baromi igazad van.
Ezt írod:

"Szóval, próbáljuk meg értelmezni és keresni, hogy van-e érdekképviseleti feladat ebben az ügyben."

Az OMME vezetés mindenről lemarad. Alszanak!
Az útdíjban, mindenben, telelnek mint a méhek.
Már akkor kellett volna mozdulniuk amikor a jogalkotónak eldurrant az agya.
Késő! Most kellett volna lobbizniuk.
Ja, elfelejtetem valamit. Nincs kampány.
Stratégiai megállapodás az van. Akkor uccu neki!
Nagyernyei Attila

Re:EKAER
« Válasz #3 Dátum: 2015. Január 08. 21:28 »
Ennek nemhogy értelme nincs, de egy őrületes baromság. Szerintem még az ellenőrök sem tudják pontosan a részleteket, szokás szerint majd közben derül ki.

Re:EKAER
« Válasz #4 Dátum: 2015. Január 08. 21:36 »
Geddekas: szerintem nem jól értelmezed. Szerintem ha alanyi adómentes őstermelő vagy, akkor a saját mézedet szállíthatod a pergetés helyéről haza, vagy a felvásárlónak is, sőt a felvásárló is elviheti tőled bejelentés nélkül, mert akkor sem rakódik rá áfa. A cukron van áfa, tehát ha többet akarsz vinni a megengedettnél, akkor be kell jelentened. Feltételezem, hogy ugyanez a helyzet minden más termékkel, amit megveszel. Ha alanyi adómentesen veszed a kaptárt, akkor nem kell, ha áfásan és túlléped az értékhatárt, akkor kell. Ha kiüvegezed a mézed és alanyi mentesként árulod a piacon, akkor nem kell, ha áfa körösként, akkor az érték vagy súlyhatár felett kell. Én így értelmezem. A cukor után tuti, hogy kell minden esetben az előírt súly fölött, ez a termék volt az egyik, ami miatt ezt az egészet létrehozták.

Re:EKAER
« Válasz #5 Dátum: 2015. Január 08. 21:39 »
Ácsi!
3 fajta árubesorolás van.
A cukor különösen kockázatos státuszt kapott.
A rendelet 2014. december 31-én jelent meg.
Szerintem a Szilveszteri bulin álmodták meg.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:EKAER
« Válasz #6 Dátum: 2015. Január 08. 21:59 »
QUQURIQ!!!

Kedveseim!

Miért nem kérdezitek meg egyenesen az OMME elnökét?
VPOP mufti volt.
Biztos még akad Neki egy – két haver, aki többet tud nálunk!
Nyitóoldal
Mézescsupor rajzpályázat (mézes csupor KÉT SZÓ lelkeim)! (a mézes az jelző) OMME honlap!
                                                                                helyesírás, egyes!
Ez a tény, hogy mézes csupor rajzpályázat nagyon lényeges!
Az útdíj, méhészeti vonatkozásban és az EKAER már nem lényeges!
Nem baj, majd a büntit berajzolják!

A nyelv ész Kiskakas!


Re:EKAER
« Válasz #7 Dátum: 2015. Január 08. 22:13 »
Attila: És? Ez mit változtat azon, amit írtam? Én úgy tudom, hogy két bejelentésköteles kategória között az a különbség, hogy az egyik esetében kell biztosítékot adni, a másiknál meg nem. Ezt most nem részleteztem, csak arról beszéltem, hogy be kell-e jelenteni valamit, vagy nem. Ha be kell, akkor az már más kérdés, hogy pluszban milyen kötelezettségek vannak.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:EKAER
« Válasz #8 Dátum: 2015. Január 08. 22:25 »
Az őstermelő nem igényel vissza ÁFA-t. Ebből indulok ki, amikor azt feltételezem, hogy a tevékenységhez szükséges anyagok és a tevékenységem eredménye egyaránt mentes az EKÁER alól. Lehet, hogy igazam van, lehet, hogy nem.
Vajon mit képvisel ez ügyben az érdekképviseleti szervezetünk?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:EKAER
« Válasz #9 Dátum: 2015. Január 08. 22:27 »
Semmit!
Jót írtál.
Én csak azt tolmácsolom, amit a szakértő mondott hétfőn Szekszárdon.
A cukor szállítása nagyon macerás lesz, ha így marad.
Kockázatos árukategória.
Ezzel volt a legtöbb ÁFA csalás, gondolom azért keményítettek.
Üdv:Attila

Re:EKAER
« Válasz #10 Dátum: 2015. Január 08. 22:37 »
Oké.

Geddekas: Legyen igazad! Sok fölösleges nyűgtől mentesülnénk, de tartok tőle, hogy a cukorral bajunk lesz. Vagy fuvaros kell majd plusz pénzért, vagy sokszor kell fordulni.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:EKAER
« Válasz #11 Dátum: 2015. Január 08. 22:48 »
QUQURIQ!!!

Vagy még a nagy cukor kereskedő átminősítteti méhtakarmánnyá!
Vagy a méhészeknek az OMME vezírkara kijárja, hogy az egyesületi tagok áfa mentesen kapják a méhtakarmányt!
Vagy maga a cukor nagykereskedő lenne a mézfelvásárló is, így a cukrot ide fuvarban ingyen szállítanák ki!
Lehet még agyalni…

A kakas agyas Kiskakas!



*

km

  • *
  • 3
Re:EKAER
« Válasz #12 Dátum: 2015. Január 08. 22:59 »
Helló Mindenki!

Én még új vagyok itt a fórumon! :)

Az alábbiakat is jó lenne értelmezni, mert kicsit káosz van a fejemben:

Megjelent a rendelet néhány napja a kockázatos termékekről, és a méz szintén kockázatosnak számít.

EKAER oldalról:
Kockázatos élelmiszerek és kockázatos termékek

EKAER számot kell kérni a kockázatos élelmiszerek esetén akkor is, ha:

• a terméket nem útdíjköteles gépjárművel szállítják, illetve egy fuvar keretében egyazon címzettnek szállított termékek össztömege több mint 200 kilogramm, illetve adó nélküli ára több, mint 250 ezer forint

Ha piacra viszem az árút, akkor ugye végfelhasználónak viszem. Tehát, gondolom nem érint. De, ha egy viszonteladóhoz vinnék ennyit, akkor már érintve vagyok, mivel nem végfelhasználónak viszem? Ill. ha eladok két hordó mézet, mondjuk egy másik méhésznek, akkor az szintén bejelentés köteles? (már a vásárló részéről)?


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:EKAER
« Válasz #13 Dátum: 2015. Január 08. 23:14 »
Mi a jó fenéért kockázatos a méz?

Ha kipergetek 3-5 q mézet a vándortanyán és haza akarom este vinni, hogy teljesítem az EKÁER kötelezettségem, hisz azt se tudom még reggel, hogy mennyi pergetett mézem lesz estére?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:EKAER
« Válasz #14 Dátum: 2015. Január 08. 23:58 »
A cukor házhozszállítása ugyan probléma -én egy "cukorkereskedésből" szoktam rendelni- de azt gondolom, hogy ebben az esetben aki kiszállítja neki lesz ez macerásabb hiszen Ő a fuvarozó, Ő állít ki számlát. Engem talán ez esetben csak annyiban érint a dolog, hogy drágábban veszek majd cukrot hiszen feltehetően többletköltsége lesz a cégnek az adminisztráció miatt.
Nyilván más a helyzet, ha valaki üzletben vesz 300 kg cukrot. Ez mindenhogy problémás. Mondjuk én elhatározom, hogy veszek a közeli üzletben cukrot. Ma bejelentem a dolgokat, de holnap, amikor megyek a cukorért közli velem a boltos, hogy elfogyott a cukor, nézzek át egy másik üzletükbe 10 km-re odébb ahol biztosan van még... Így már megint borul az egész, mert másik üzlet, másik útvonal, másik dátum stb...
DE! Amikor már rendben nálam van cukor, kifizettem, számlám van róla ergo a saját tulajdonom lett mert megvásároltam és épp ezt a saját tulajdonú cukromat akarnám vinni a saját telephelyemre amikor megállít a rendőr... Hogyan tovább?