kis kaptárbogár (Aethina thumida)

  • 51 válasz
  • 35064 megtekintés
Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #15 Dátum: 2014. Október 15. 13:53 »
Egyébként éppen ez jutott eszembe, hogy olyan csapda kellene a kaptáron belül, amelyik ez a kártevő befér, de a méhek nem.

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #16 Dátum: 2014. Október 15. 14:40 »
Léteznek ilyen csapdák:

1. Tető alá helyezett csapda: kis doboz, amiben két medence található. A hátsó medencébe almaecetet kell önteni, az elülsőbe (a doboz bejárathoz képest)  pedig olajat. A bejárat 3 mm-es rostával fedett. Az ecet vonzza a kaptárbogarat, így az bemegy, és rögtön belepottyan az olajba, ahol megfullad.

2. Kaptárfenékre helyezett csapda: egy tálka, benne olaj, a tetején 3 mm-es rosta. A bogár menekülés közben belepottyan és megfullad.

3. Nyitott aljú kaptár alá helyezett olajos tálca. Ugyanúgy működik, mint a 2. variáció. persze a fenéken legalább 3 mm-es rostának kell lennie.

Kisebb álló méhészetben, teljesen vízszintbe állított kaptáraknál működhet a dolog, de folyamatos karbantartást igényel. Egyrészt a méhek gyakran bepropoliszozzák a bejáratot, így a bogár nem jut be. Másrészt üríteni kell a tartályokat. Nagy méhészetben szerintem nem alkalmazható.

Egyéb lehetőség a kaptárak körül a talajt kezelni valamilyen permetező szerrel.

Illetve a betonos megoldáshoz visszatérve, szerintem nem kell éppen beton, a nem túl drága agroszövet is jó lehet, amit sokan alkalmaznak is kaptársor alá, mert így nem kell füvet vágni a kaptárak közvetlen közelében. A szövet szélén valamilyen csapdaszerűséget kellene csak elhelyezni, amibe a lárva belesétál. Na erre nincs ötletem.
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #17 Dátum: 2014. Október 15. 14:54 »

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #18 Dátum: 2014. Október 15. 16:51 »
Attól tartok, már jövő ősszel megismerkedhetünk vele a nyugati határszélen.

Van olyan osztrák méhész aki rendszeresen éppen Calabria-ba viszi a méheket telelni, aztán Bécs környékén tartja.

Úgy néz ki az Ő jogkövető magatartásán, és felelősségtudatán fog múlni az ismerkedésünk időpontja a kis kaptárbogárral.

Számomra nem garancia a dél-olasz zárlati intézkedés.

Ez a megye vagy tartomány a csizma orrában van, és minél délebbre megyünk annál egyszerűbben elintézhetők a dolgok.

Calabriával északról szomszédos Campaniában dolgoztam egy rövid ideig a 90-es évek végén nem hinném hogy bármit változtak a dolgok azóta.

Meg kell kezdeni az elméleti felkészülést a lehetséges védekezésre már az elkövetkezendő télen!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 15. 16:59 írta Tóth Zoltán »

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #19 Dátum: 2014. Október 15. 18:56 »
Ez kész horror!
Nagyernyei Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #20 Dátum: 2014. Október 15. 20:59 »
Alkalmaznak egy terelőlemezt a kis kaptárbogár ellen.
http://www.beetlebaffle.com/photos/
Nézzétek végig a képsorokat! Azt írja a leírás, hogy a kaptárbogár anatómiailag kevéssé alkalmas arra, hogy túljusson a peremen, míg a méhet nem hátráltatja. Ezt a leírást a "How it works" leírásban találjátok. Ha a gogle fordítóba bemásoljátok, akkor a nyers fordításból körülbelül kivehető a lényeg.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 15. 21:03 írta ata67 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #22 Dátum: 2014. Október 16. 08:05 »
Üdvözlet a klubtagoknak!
Most regisztráltam, pár szó bemutatkozásként: 2007-ben tudtam meg, hogy méhek laknak a tetőzugban, azóta tanulom őket, NB+NB/2-es kaptárakban most van 16 család a somogyi tanyámon. Idén kijártam az OKJ-s iskolát, és megtudtam, hogy mennyi mindent kell még tanulnom.
A témához: kinek kell szólni, hogy felvegyük a kapcsolatot a horvát a szlovén és a labanc méhészekkel, hogy együtesen noszogassuk az olaszokat a k.kaptárbogár ellen?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #23 Dátum: 2014. Október 16. 10:27 »
Ez lenne az OMME feladata. Csinálja?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #24 Dátum: 2014. Október 16. 13:03 »
 Nem szeretném megvárni, hogy ez a bogár ideérjen.
 A hatóságokra nem számithatunk, mindenről lekésnek, lsd. Ebola

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #25 Dátum: 2014. Október 16. 13:15 »
Mi a fenét tudsz csinálni az ellen, hogy ideérjen? Betonozol?

Arra kell felkészülni, hogy tudjuk mit kell tennünk ha ideért!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #26 Dátum: 2014. Október 16. 14:30 »
Gergő55 :
Idézet
kinek kell szólni, hogy felvegyük a kapcsolatot a horvát a szlovén és a labanc méhészekkel, hogy együtesen noszogassuk az olaszokat a k.kaptárbogár ellen?

Geddekas:
Idézet
Ez lenne az OMME feladata. Csinálja?

Fészekmézkamrás:
Idézet
Nálunk meg ez lehet hogy nem az omme feladatja
Pedig a noszogtatás érdekképviseleti feladat.

Fészekmézkamrás:
Idézet
minálunk ugy halottam a nemzeti élelmi szerlánc hivatal az akinek az a dóga hogy a zárlati kártevökre figyejjen
Ejnye! Ez olyan lenne, mintha Csak a rendőrnek lenne szabad észrevennie egy bűncselekményt és szabálysértést? Na ne má'. Tudomásom szerint állampolgári kötelesség. Éppen így van ez a méhegészségügyben is.

Fészekmézkamrás:
Idézet
Nagyon tisztelem a gedekasst aki a méhészek érdekébe annyit lótfut a beteg töröt lábával ( a mútkor még az élelmi szerlánchivatalba is bebiceget mert mindenképen akart velük beszélni)
Ha ezt a személyeskedő részt kihagytad volna, talán komolyabban venném a megszólalásodat.

Fészekmézkamrás:
Idézet
de aszt hiszem most nem jól gondojja hogy az omme fékezheti meg eszt a bogárt mert az Arisztaosz aszt irta nekem mikor kérdesztem hogy az omme nem hatoság asztán igy nem is tuggya pontosan hogy merre üti fel a fejét a bogár.
Senki sem állította, hogy a noszogtatás hatósági feladat. Márpedig másról nem volt szó. Az OMME nem hatóság és a noszogtatás nem hatósági feladat.

Fészekmézkamrás:
Idézet
Ha majd az omme honnlap már megjavul ottan elolvasható a hivatali nő felhivása hogy be kel jelenteni ha megtalájjuk meg gödöllöre is jó ha küldünk bogarat ha lessz mert ott is figyelnek rá bár a Gedekass nevét nem olvastam hogy Ő várja a küldeményeket.
Az OMME honlapnak gyógyulást kívánok, a HÁGk-nak pedig jó munkát. Geddekas meg akkor fog foglalkozni vele, ha úgy dönt. Egyelőre irodalmaz, információt gyűjt és ha kell ismeretterjesztés szintjén tájékoztatást ad.

Fészekmézkamrás:
Idézet
de már nem is merem ide leirni mert a  Kánya majd megint szeméjeskedik meg legyaggyásoz ahejett hogy a szakmával foglalkozna meg segitene eligazodni a Méhészeknek ebbe a minden féle korságal terhelt világba.
Éppen te személyeskedtél. Újabban már észre se veszed?

Fészekmézkamrás:
Idézet
Lehet hogy itt se mindenki fenékig tejföl, de az Atilla megmondhatná neki hogy nem ijen csunyán kell szeméjeskedni hanem a Méhészek érdekében kel itten cselekedni meg a moderrátor is megirhatná eszt neki pirosal. Mert ha ijen szeméjeskedö lessz ez a Klubb is akkor ez is meg fog hallni mint a kiváncsi irta a másikrol.
Nem lesz személyeskedő, ha senki nem teszi azzá! De ha te azzá teszed, akkor ....
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #27 Dátum: 2014. Október 16. 17:49 »
Sziasztok ! Mondhatnám nem semmi , a / kap. bogárra / gondolok .  Igazából amit ata  feltett tetszene mint megoldás. De vajon műkődik ? De inkább ne ismerjűk meg őkelmét kőzelebbről !!!   Űdv . Antal

*

lygo67

  • ***
  • 144
Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #28 Dátum: 2014. Október 16. 17:55 »
feszekmezkamras, geddekas ha jól tudom ez itt a szakmai kérdések , személyeskedésekkel nem lehetne átmenni a méhészeti közéletbe ???? köszönöm

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:kis kaptárbogár (Aethina thumida)
« Válasz #29 Dátum: 2014. Október 16. 19:06 »
Tök jó, hogy van egy újabb (úgy tűnik) komoly gondunk a jövőre nézve, itt meg néhány embereke azon vitatkozik, hogy ki melyiknek hugyozta ketté a hóemberét. Mint az óvodában! Légyszi folytassátok privátban! Rajtatokon kívül ez senkit nem érdekel! Akinek nem inge, ne vegye magára!

Nb18