Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/

  • 272 válasz
  • 134755 megtekintés
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #45 Dátum: 2015. Április 02. 15:17 »
Állítólag még nincs nekik ilyenjük,de számítanak rá,hogy kapnak valahonnan a közeljövőben.Azt mondják,hogy ha majd megtelepszik,akkor lehetetlen lesz kiirtani.Gondolom ezért tájékoztatják a nagyérdeműt,hogy amint megpillantják egyből fagyasszák le vagy fojtsák alkoholba és küldjék be analízisre,gondolom még hiányzik nekik a gyűjteményükből...
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #46 Dátum: 2015. Április 02. 20:55 »
Találtam egy részletes angol nyelvű leírást a Tropilaelaps-ról. Íme egy számunkra fontos rész a szövegből.

Idézet
Tropilaelaps cannot feed on adult bees because their mouthparts are unable to pierce the body wall membrane. As a result they are completely dependent on the softer developmental stages of their host species for food. All species of Tropilaelaps have an absolute requirement for year-round presence of brood within infected bee colonies in order to survive and spread.

A kifejlett méhen nem tud táplálkozni, csak a bábon, vagyis az életben maradáshoz fiasításra van szüksége. Ezért a mi viszonyaink között - egyenlőre még - nem képes áttelelni. Ha viszont valamilyen úton-módon tavasszal a kaptárba kerül, akkor nyárra már nem valószínű, hogy lesz benne méhcsalád, mert a szaporodási rátája a Varroa-hoz képest 25:1 arányú! A sejt lefedése után 48 órával napi 3-4 petét rak. A petéből 6 nap alatt fejlődik felnőtt egyeddé. Egy fertőzött sejtből átlagosan 13-14 felnőtt Tropilaelaps kel ki. A foretikus szakasza is igen rövid, mindössze 1-2 nap, utána ismét bebújik a fiasításba. Kártétele hasonló a Varroa kártételéhez, csak sokkal durvább mértékű. Akár a fiasítás 50%-a is elpusztulhat erős fertőzés esetén.

A teljes PDF anyag itt található:

http://www.nationalbeeunit.com/downloadDocument.cfm?id=18

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #47 Dátum: 2015. Április 03. 08:43 »
Hát,akkor végül is a helyzet rossz,de nem reménytelen."Mindössze" annyit kellene elérnünk,ha ideér a jószág,hogy a méhek megérjék a telet és mindenkinél minden család teljesen fiasításmentes legyen egy ideig...
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #48 Dátum: 2015. Április 03. 10:35 »
Év közben is lehet fiasításmentes állapotot előidézni, ha a helyzet úgy kívánja. Akár az akácméz termeléssel is összhangba lehet hozni, zárkázott anyás- vagy bölcsős mézeltetéssel. Bár az ilyen család a nyáron már valószínűleg nem lesz termelőképes, de legalább atkamentes lesz.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #49 Dátum: 2015. Április 03. 12:39 »
Nem mindenki engedheti meg a fiasításmentes állapotot. A bioméhészek lesznek a legnehezebb helyzetben. Nem néztem utána hogy a szerves savak erre a jószágra hogyan hatnak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #50 Dátum: 2015. Április 03. 16:47 »
Sziasztok ! Még a végén az ál skorpiot kell bevetni , már ha meg őli azt a fránya dőgőt! Emlékeztek , amit mutattak a videón ?  Űdv .  Antal

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #51 Dátum: 2015. Április 19. 12:11 »
Litterae Szia ! Ha olvasztod a viaszt , tegyél félre a lőtyből amit a darázs írtására használhatsz .  Űdv .  Antal

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #52 Dátum: 2015. Április 19. 20:32 »
Szia Tóni!

Köszönöm a figyelmeztetést, de nem felejtettem el e nélkül sem a tanácsodat, mindenképpen alkalmazni fogom.  ;)

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #53 Dátum: 2015. Május 15. 22:17 »
 ;D
Üdv:robi

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #54 Dátum: 2015. Június 04. 17:42 »
Tiszteletem ! Lenne  egy kérdésem.Szeretnék szűzlépeket elraktározni,de hűteni nem tudom, kénezni  nem szeretném.Olvastam olyan írást mi szerint  a szűzlépeket a viaszmoly nem támadja-károsítja.Lehet-e ilyen esetben szellős helyen tárolni  minden nemű védekezés nélkül ?Esetleg használaton kívüli hűtőládába be tudok tárolni néhány darabot,de az összeset nem tudom elhelyezni. Előre is köszönöm az esetleges válaszokat !  Üdv: nyuszt

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #55 Dátum: 2015. Június 04. 18:55 »
Pár éve voltam egy méhészet látogatáson, ahol ilyen módon tárolták a szűzlépes méztéri kereteket. A méhész lécekből készített állványt, ezen függtek a kereteket úgy, mint a kaptárban. A keretek között annyi rést hagyott, mintha lenne ott még egy keret. A helyiség világos volt, és enyhén huzatos. A lépek hibátlanok voltak, volt ott több száz is. Azt mondta, hogy légmozgásnak lennie kell, mert azt nem kedveli a viaszmoly. A technológiája olyan volt, hogy fias lépet nem kellett tárolnia, a selejt lépek a kaptárból rögtön az olvasztóba kerültek.

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #56 Dátum: 2015. Június 04. 20:57 »
Köszönöm adamez2  !Ilyenről olvastam én is ,de soha nem próbáltam ,ezért inkább rá kérdeztem. Nem szeretnék zsákutcába futni. Üdv:nyuszt

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #57 Dátum: 2015. Június 04. 22:40 »
Nyuszt,

A szűzlépeket jellemzően nem támadja a viaszmoly. De ha olvasol egy kis Ernő bácsit, akkor Az alacsonykeretes rakodókaptár c. könyvében leírja, hogy kell tárolni a kereteket. Nekem ezres nagyságrendben vannak így a kereteim tárolva egész nyáron és kutya bajuk.

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #58 Dátum: 2015. Június 05. 10:44 »
Belphegor  !  Az általad említett könyv nem áll rendelkezésemre  .Meg köszönném,ha néhány mondatban leírnád a tárolás módját! Üdv:nyuszt

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #59 Dátum: 2015. Június 05. 16:12 »
Természetesen. A lépek a rakodókaptár fiókjaiban vannak tárolva. 10 keretes fiókban 8 lépet tárolok, egymástól egyenlő távolságban elosztva. A fiókok egy sima kaptárállványon vannak ami a földtől számítva kb. 30 cm és egy "rostaszövetes" léckeretre vannak rátéve, természetesen pontos illesztéssel. Masszív "léckeretre", mivel fontos a stabilitás. A "rostaszövet" nálam konkrétan szúnyogháló.  :)
1/2 NB-ből 9-10  fiók van egymásra helyezve, hunorból 7. A tetejükön szintén egy rostaszövetes (szúnyoghálós léckeret) fedő van. A magasság fontos. Fontos, hogy kialalkuljon a megfelelő kürtőhatás, huzat keletkezzen a fiókoszlopban. Ezt a viaszmoly nagyon nem szereti. Másrészt pedig kevesebb alj meg fedő kell, ha több fiókot lehet rajta tárolni. A fölső szúnyoghálós keretre teszek 2db 3-4 cm vastag lécet mintegy távtartóként ill. megemelve a tetőt, amit a lécekre ráhelyezek. A tető ugye azért kell, hogy ne ázzanak a fiókokban a keretek és ahogy írtam a huzat kialakulása miatt van megemelve. Egyszerű módja ez a lépek tárolásának, nincs szükség hűtésre és kénezésre sem. Viszont kellenek hozzá az alkatrészek és persze tartalék fiókok. A méhek nem kutatják a kereteket, mert nem férnek hozzá. Fontos az is, hogy én "kinyalatott" kereteket tárolok ebben a formában és ahogy veszem le a kaptárról a tartalék lépes, kinyalatott fiókot, az már megy is az állványra, nem tárolom még órákig vagy napokig más helyen.
Ha Boczonádi kereteid vannak, akkor jó megoldás adamez2 által leírt keretállvány is. Én olyan megoldást is láttam már, hogy valaki a diófája alatt, árnyékos helyen egy rostaszövet falú 12-15 m2 -es "helységben" tárolta a lépkészletét.  :D
A szűzlépeket egy sima hűvösebb helyen tárolom. Mivel nincs benne bábing, a viaszmoly hernyója nem tud fejlődni benne. Néha előfordul ugyan, hogy próbálkozásnak húznak bele egy-két csíkot, de ez nem jellemző és ettől a lépnek még semmi baja nem lesz.  ;)