Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/

  • 272 válasz
  • 134727 megtekintés
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #210 Dátum: 2018. Június 18. 13:10 »
Feketeszárnyú tőrösdarázs.
Teljesen ártalmatlan, sőt hasznos a cserebogarak ellen.

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #211 Dátum: 2018. Június 18. 13:57 »
Feketeszárnyú tőrösdarázs.
Teljesen ártalmatlan, sőt hasznos a cserebogarak ellen.
köszönöm
és ahogy látom, védett is

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #212 Dátum: 2018. Június 22. 23:33 »
Jó hogy előkerült a kérdés, én is pont kérdezni akartam, hogy ez miféle szerzet.
Nálam is rengetegen vannak, nem emlékszem, hogy láttam volna valaha is ilyen rovarokat..
A méhek körül nem láttam, de a komposzt dombomat szinte ellepték, így gondolom a méhekre ártalmatlanok és engem sem akartak megtámadni. Inkább elrepültek ha a közelükbe mentem.
Túlélni a fejlődést ... - Nem az a lényeg, hogy mennyit keresel hanem, hogy mennyit költesz !

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #213 Dátum: 2018. Június 23. 08:18 »
A komposzthalmot azért lepték, mert a sötétszárnyú tőrösdarázs nősténye a komposztevő rózsabogár és egyéb virágbogarak, cserebogárfajok lárváira, csimaszaira rakja a tojását, miután megbénította azt. A kikelő darázslárva elfogyasztja a csimaszt, bebábozódik és tavasszal repül ki. A sokkal nagyobb óriás tőrösdarázs szintén csimaszokat parazitál, de az a fakorhadékban lakó orrszarvú és nagy szarvasbogár lárvákat keresi petéi számára. Idén mindkét faj egyedszáma erősen megnőtt.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #214 Dátum: 2018. Augusztus 20. 22:45 »
Sziasztok!

Szabvány betongarázsomba darazsak költöztek.
(Csak ritkán járok oda, mivel másik településen van. Méhek beteleltetése után teszem rendbe.)
Darazsak forgalma: kb. 1-2 másodpercenként repül ki 1db. A garázsajtó sarkánál lévő résen.
Van egy DarázsMester nevű spray dobozos szer, amelyet kisebb fészkeknél sikeresen használtam többször. Amelyiket éri közvetlenül, másodpercek alatt kimúlik, ha csak a szele éri, kicsit később, de az se éli túl.
Pár napja vettem őket észre. Ma jól beöltözve, a spray-vel kezemben óvatosan résnyire kinyitottam az ajtót (mint a horrorfilmekben:) ).
Kb. 20-25 literes térfogatú darázsfészket építettek. Úgy láttam hirtelen, hogy több apróbb kijárata van, nem lehet közvetlenül a fészek legbelsejét elérni, tehát a benti rovarok jó részét védheti is.
Visszazártam az ajtót, nem akcióztam:)

Arra gondoltam, hogy mindenképpen sötétben kéne végezni velük, amikor mind otthon vannak a darazsak, illetve járókelők sincsenek ott.
Így azt tervezem, hogy egy alkalmas fémdobozban, mely szellőzik, berakok vagy 10db kénszalagot begyújtva-ajtót visszazárva a rést betömöm kívülről. Ez biztosan telíti a helyiséget kéndioxiddal úgy, hogy elpusztulnak, legalábbis jó részük.

Mi a véleményetek? SO2 hatásos darazsak ellen?

Vagy viszek még egy giga darázsirtó spray-t is.

(esetleg lehetne még pb-gáz égő, a disznóperzselő max.-ra véve, spray nélkül; amelyik lángot ér, le is pottyan a földre)

Ja, jellemző: éppen garázsajtó nyitáskor érkezik meg motoron rövidnadrágban a 2-vel arrébb lévő garázsszomszéd-ismerős, és kérdezi:
 - méhek vannak bent?
 - nem, darazsak.
 - honnan tudod, hogy darázs?
....:)
"persze, olyanok neki is van 1-2 a műhelyében, de a forró izzólámpának nekimennek és kinyúvadnak"...

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #215 Dátum: 2018. Augusztus 22. 12:46 »
Sziasztok!

Szabvány betongarázsomba darazsak költöztek.

Szia.
 Milyen méretű ez a betongarázs?
Mert én 3*4*m2 helyiségben (aminek 2.3 méter a belmagassága), tárolom az üres lépeket 7 fiókon. A 8. fiókba szoktam égetni a kénlapot a tetejét bádog lemezzel lefele teszem, nehogy kigyulladjon, nem zár tökéletesen! (de molyosodással még nem volt gondom!) 5db kaptárba szoktam 1-1 kénlapot elégetni, de a helyiségben levő darazsakat nem öli le! Pedig erősen érződik még másnap is a kén szag.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #216 Dátum: 2018. Augusztus 22. 23:25 »
Szia!

Ez egy 3x4x2m-es belméretű, gyártott vasbeton, amilyen a lakótelepeken is van.
Tegnap este voltam a darazsaknál.
Akkora a fészek, mint egy kisebb fotel.
Először 9db kénlapot égettem el, majd vártam 20percet.
Belül még motoszkáltak.
Óvatosan kinyitottam az ajtót, benéztem, nem különösebben izgatta őket fel. (esetleg 50 kénlap már talán)
Ekkor fújtam be őket a Darázs Mester spray-vel. Az vitte őket rendesen, de ki is fogyott hamar. Volt még egy légyirtó is, azt is fújtam rájuk.
Ma napközben elmentem arra, 1-2 darázs lézengett kívül.
Szerintem még élhet jó részük. Beöltözés nélkül nem megyek a közelükbe sem.
Veszek egy nagyobb spray-t, azzal befejezem a témát.

Üdv.: Attila

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #217 Dátum: 2018. Augusztus 26. 07:53 »
Nem szoktam darázsirtás vállalni, de mivel a faluban már szinte könyörögtek, ám legyen.
Egy jókora "méhfarkas" fészket likvidáltam tegnapelőtt este.
Új építésű ház padlásterének szarufája tetszett meg nekik.
5 méteres magasságban elég kellemetlen helyen raktak fészket.
Egy speciális darázsirtó spray volt a fegyverzetem.
Nem hibáztam, és a szer is elég gorombának bizonyult.
Azonnal kinyírta az egész kolóniát.
Aztán jött a gereblye és leszakítottam a fészket.
Rengeteg még mozgó álca volt a gondosan összeépített darázsfészekben.
Nem tudom ezeknek az agresszív rovaroknak létezik e az emberen kívül természetes ellensége.
Én azt tapasztalom, hogy az utóbbi időben nem csak a "mezei" kecskedarázs, de ezek a lódarazsak is iszonyúan elszaporodtak.
A méhekre is vadásznak, az almáim nagy részét még a fán felfalják.
Ahol bírom nyírom őket, de ez lassan reménytelenségbe fordul.
A darázscsalik garmadáját állítottam fel ellenük, de csak töredékét tudom elpusztítani.
Ez az egy fészekalj viszont már nem fog több kellemetlenséget okozni.
Nagyernyei Attila

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #218 Dátum: 2018. Augusztus 26. 08:13 »
Sajnos nem csak az almákat hanem a szőlőim és barack termés nagy részét is megették.
Szinte 1-2 év alatt szaporodtak el.

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #219 Dátum: 2018. Augusztus 26. 09:45 »
Felénk inkább a lódarázsból van sok. Egész nap a méhes környékén vannak. Elég könnyű őket lecsapni, de ez nem igen látszik meg a populáción.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #220 Dátum: 2018. Augusztus 26. 21:44 »
A kénlap égetésekor keletkező SO2 a levegőnél nehezebb, tehát lefelé száll. Ezt figyelembe kell venni, amikor kénlapot használsz.

Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #221 Dátum: 2018. Augusztus 27. 22:48 »
Sziasztok!

Készítettem fotót is róla, mivel nem a megszokott méretű.
Valószínűleg ismételni kell a kezelést mert maradtak élve egyedek. A belső része a fészeknek viszonylag védett. A spray meg kifogyott...

Üdv.: Attila

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #222 Dátum: 2018. Augusztus 29. 00:13 »
Üdv mindenkinek!
Igazából mifelénk is nagyon durva, horribilis mennyiségben növekedett a lódarázsszám az idén, már 5fészekkel végeztünk. Ezek mindeggyike kb ilyen 1x1m nagyságú óriás kolónia volt vagy nagyobb, némelyikre 2protect darázsírtó is ráment ::). Az utólsónál tűz használata mellet jöttünk rá hogy ez mennyire gyúlékony(majdnem erdőt gyújtottunk:S)
Kezelések elött a kaptárak elé hármasával jártak a piszkok méhecskékért, de persze a teli szolidagos rakományúak voltak a célpontok. Mostanra már csak héba hóba egy kettő, azok is neha a sima sör csapdákban maradnak "kocsmázni".
A lényeg hogy azért elég furcsa hogy országszerte ez a jelenség az idén így felverte akkor a fejét ez a jelenség🤔.
Meg az hogy ez a fajta(protect) darázsirtó nyugodtan használható, de még véletlen se érje tűz, és pl a szódásszifon hosszabítás gyanánt jól funkcionálhat!
Pár  vicces érdekesség még amiken jókat nevettünk kifigurázva:
A darazsak amikor hát kigyulladt lakásuk hírtelen annyian lettek beszéltük biztos kihívták a tűzoltóságot, mert azok valószínüleg "BANZAI" szavakat elhagyva repultek be egyenesen a tűzbe🤔😂.
Tavaly használt a sima sör kis cukor ecet csapda, tele volt! Az idén már nem használt, ezek a ma fialatok már nem alkoholisták:SS úgylátszik😅😅
Az a durva hogy a testvérem dolgozott az erdészetnek és az ilyen fákat még bottal se piszkálják, szóval minden évben remek lakást nyújtanak.
Ui:Mehettek volna a darazsak is szotyira😅😅
Ha valakit egy-két kép érdekel tudok küldeni.=)
"Férfi-e az ki nem teszi jobbá a világot?"

"Térdelj le!
Ne rettenj meg soha ellenségedtől;légy bátor s erényes hogy szeressen Isten;az igazat szóld mindig még ha az életeddel is fizetsz érte;véd meg az elesetteket és légy igazságos"
"Bárcsak a világ eltűrné az olyan különcséget mint a gáncstalanság

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #223 Dátum: 2018. Október 07. 20:30 »
A darázsfogó elektromos rovarcsapdaként kapható. Zap Plus néven van. Nekem már harmadik éve üzemel, de jól használható. Szúnyogot, legyet, darazsat fog főként. A kép tavaly készült, egy fél délután fogott ennyit. Két nap alatt a tepsije színültig van. Benzinkutakon, konyhákon sokat használnak ebből. Az elhullott darazsak között még azért majd keresem az atkát, ennyi darabszámból már biztos levonhatunk valami következtetést.

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #224 Dátum: 2018. Október 07. 20:31 »
A köv. kép.