ITT A NYÁR

  • 22 válasz
  • 13643 megtekintés
*

gewi

  • **
  • 78
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #15 Dátum: 2016. Július 11. 20:31 »
"Emlékeim szerint erre valószínűleg nem lesz szüksége, hiszen Baldavári László a taglista szerint regisztrált tag a Fórumon, 2010.01.01.-én regisztrált oda (igaz, ott csak keveset kukorékolt, utolsó hozzászólása 2010.06.27.-én volt), s 46 hozzászólást jegyzett, abból 22-t a "Buckfast méh" témában..."


Beszarás, hogy Maga mikre nem emlékszik..
Most már a memóriájára is irigykedhetem :o
Nagy Zoltán

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #16 Dátum: 2016. Július 11. 23:35 »
Környékünkön megállt a napraforgó mézelése, tehát az itatás jelentősége megnőtt. A vízhiány számos betegség megjelenését elősegíti.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #17 Dátum: 2016. Július 12. 11:39 »
szep napot mindenkinek!

Bocsanat nem vagyok mehesz, de egy olyan kerdesem lenne, h a csaladjatol elszakadt es mas reten elengedett poszmeh be tud illeszkedni mas csaladhoz? Vagy mi lesz vele?
koszonom

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #18 Dátum: 2016. Július 12. 12:46 »
"Környékünkön megállt a napraforgó mézelése,"
Nállunk még hordják, de nagyon gyengén mézel. Halianthus annuus, P64LE25.  Napi 2 kiló alatt van a gyarapodás, annak ellenére hogy lépcsőzetes a virágzás. Nincs leterhelve. 2 kiló méh van folyamatosan úton. De sok a tétlenkedő is.

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #19 Dátum: 2016. Július 12. 13:59 »
szep napot mindenkinek!

Bocsanat nem vagyok mehesz, de egy olyan kerdesem lenne, h a csaladjatol elszakadt es mas reten elengedett poszmeh be tud illeszkedni mas csaladhoz? Vagy mi lesz vele?
koszonom

Sajnos nem tudható, hogy az a poszméh milyen távolságra került az eredeti élőhelyétől. A poszméhek ugyanolyan "államalkotó", azaz euszociális rovarok, mint a mi háziméhünk, tehát a háziméh analógiájára akár be is kéretőzhet másik családhoz. A háziméhhel ellentétben viszont nagyobb röpkörzet jellemzi, a vizsgálatok adatai szerint akár 10(-20) km távolságra is elrepülhetnek a nálunk leggyakoribb fajok többségének anyái és hímjei, a dolgozók röpkörzete azért e poszméh-fajoknál is kisebb. Gyűjtőterülete is lehet nagyobb, nagyobb távolságokat is képesek bejárni, bár a vizsgálatok szerint gyűjtés közben a poszméheknek sem szokása a felesleges kószálás.
https://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/handle/1957/35082
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2664.1999.00428.x/full
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0019997
Ha a befogott poszméh anya vagy hím volt, s a szabadon bocsátás távolsága az eredeti élőhelytől belefér a fenti távolsági értékekbe, akkor a poszméh játszva haza is találhatott. Ha dolgozóról volt szó, akkor a 2-5 km-nél nagyobb távolság már megkérdőjelezheti az eredeti fészek feltalálását.
A poszméhek tájékozódása analóg a háziméhével, a Naphoz tájolnak, látásukról, a "GPS"-ről is beszélgettünk már a Klubon, de érdemes felkeresnie a Méhész Fórumot is, ott is sok ismeretanyag van felhalmozva a poszméhekről, bár tagadhatatlan, hogy egyik portálnak sem elsődleges irányultsága az általános rovarászat.


Re:ITT A NYÁR
« Válasz #20 Dátum: 2016. Július 12. 15:28 »
Kedves Lousicide!

Koszonom szepen a valaszt. Csak azert kerdeztem, mert az Orson a baratnem latta, h a betonon maszkalt egy, es hat felszedtuk nehogy eltapossak. Behoztam a munkahelyemre, egesz jol elvan, gondoltam hazafele kiviszem Pesten kivulre valami szep helyre, a varos megsem valo ily nemes allatkanak. De ezek szerint jobban jarna, h ott a kornyeken keresnek egy zoldebb teruletet es ott engedem el, hatha hazatalalna. ?

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #21 Dátum: 2016. Július 13. 10:26 »
Hát "gyalogosan" erre kevés az esély, ha egy poszméh csak mászkál, de nem repül, akkor hazajutni sem fog már. Persze lehetne tenni egy próbát, egy kis 1:1-es víz-cukoroldat esetleg képes lenne visszaadni a röpképességét. A poszméhek az egyik idézett link szerint is hajlamosak jó nagyokat pihenni gyűjtés közben, egy kis energia esetleg segíthet...

A várost pedig szeretik a poszméhek (no, nem a flaszterre gondolok), hiszen rendkívül változatos gyűjtési lehetőséget nyújt számukra.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #22 Dátum: 2018. Június 12. 19:56 »
Volt már ilyen nyarunk? Forró a június, minden előbb virágzik.
Virágzik a hárs és a vaddohány, de már a napraforgó feje is látszik.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.