ITT A NYÁR

  • 22 válasz
  • 13628 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
ITT A NYÁR
« Dátum: 2014. Június 17. 23:36 »
Nálam még mindig tart a rajzási láz. Ma is csináltam szaporulatokat és a még fogok is.

A hárs és a vaddohány is ad egy kis mézet, pergetendő mennyiséget ne, viszont etetni nem kell.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #1 Dátum: 2014. Június 17. 23:46 »
QUQURIQ!

Most már ne húzzad szét a családokat!
Tartsál kevesebbet, de nagyon jókat!
Csak ezek vészelhetik át a "nyarat, az őszt, a telet, és a tavaszt"!
Tehát még, vagy már egy év áll előttünk!
Nagyon sok minden megtörténhet még jövő tavaszig!
Bölcsővel ne is kísérletezz, csak petéző anyákkal.
Az a méz mennyiség amit most gyűjtenek, már csak a petéző, öt keretes családoknak segít, kis ráetetéssel, de csak akkor, ha elmész napraforgóra.
Persze mind ezt atka nélkül csináljad meg!
Állanyást rázzad szét, gyenge anyákat cseréljed le!
Meg kell már most alapozni a jövőnket!

Üdv. Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #2 Dátum: 2014. Július 03. 18:25 »
Mostmár vége a szaporítás időszakának. A problémás családok esetében sokan alkalmazzák még az anyacserét. A nyári napforduló után sikeresebb megoldásnak látom a kölyökcsaládokkal való anyásítást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #3 Dátum: 2016. Május 12. 19:40 »
QUQURIQ !!!

Itt a nyár, itt van a kullancs főszezonja!
Igaz, a laza tél végén, barátom kutyája Bp. erdőben szedett össze kullancsot.
Figyelem, ne vegye senki félvállról, a kullancs témát!
Jómagam 19 évvel ezelőtt fertőződtem meg. Orvosi hiba miatt, 5 évig semmivel sem kezeltek!
Azaz, az ügyeletes orvos Tetanusz injekciót adott, és nem küldött sehová!!!
Azóta, három orvos is kezelt eredménytelenül.
Iszonyatos mennyiségű antibiotikumot szedtem be, de eredmény semmi.
Ez most egy újabb orvosi vélemény.
Ezeknek indulok neki két hét múlva! Csak a vérvétel eredményét várjuk!..ami 19 000 Ft volt.
..."főorvosnővel azonosan, egyértelműen B.afzelii okozta Lyme borreliosis chronica állapítható meg, amihez méhészkedésből adódóan valószínű a társfertőzések kapcsolódása. Erre a betegségre Minocycline alapú {minocycline (4-5x50mg)+ciprofloxacine(2x250+1x500mg)+tinidazole(3-2x500mg)+rifampin(3-2x300 vagy 3x150mg)} kezelés javasolt. Előtte alaposan föl kell készíteni és folyamatosan támogatni kell a szervezetet. Utána a társfertőzések ellen Azithromycine (2000mg első nap, majd 1x500-2x500mg váltakozva)+Sumetrolim(2x2-2x1 tbl)+Plaquenil/Quensyl (2x200mg)+Tinidazol(2-3x500mg)+Malarone(3x250mg).
Mindkét kezelés hathetes, de a minocycline alapú jobb ha 8 hétig tart.
Amennyiben elfogadja tanácsom lehetőség van LymeNAT gyógygomba válogatásra kedvezményt kapnia. Ehhez a propolisz készítmények szedhetőek, más nem".

Hát a permetező kannámban sincs több vegyszer, mint ami bennem lesz!!!...

Kétféle Borreliosis van. Az egyik az idegrendszert támadja meg, ez gyors lefolyású, vakság, kóma a legrosszabb esetekben.
A szerencsésebbjeinek az ízületeit támadja meg. Ezek betokosodnak az emberben, és így nem árt nekik semmi.
Mi a teendő?
Kullancs után azonnal kérjetek vérvételt, három hét mire kitenyésztik a kórokozót!
Egy Doxiciklines kúrával kiirtható a kórokozó, mert még nincsen betokosodva. A betokosodás után, alkalomszerűen, rövid időre megnyílnak a tokok, így szaporodik ez a fajzat...(aztán ez is betokosodik)!
Több méhész kollégát ismerek, akik többször is fertőződtek!
Senki nem beszél róla!
Sajnos nem TB támogatott, így mindenki saját pénzén kell, hogy megoldja! Én már egy vagyont költöttem gyógyszerekre. ( Többek között, mikro molekuláris antibiotikumra is)!
Ha belétek megy a kullancs, azonnal vegyétek ki!
Csavaró mozdulat, tilos krémezni! A feje ne szakadjon bele!

Azért szép az élet, mert mindig okoz meglepetéseket...

Üdv: Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #4 Dátum: 2016. Május 12. 22:18 »
A betokosodott kórokozóra legjobb módszert Gál doktor Kecseméten (Reumatológia) dolgozta ki. Rövid kezelés, gyógyszer minimális. Hatékony.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #5 Dátum: 2016. Július 05. 14:53 »
QUQURI !!!

Csak most fog indulni az igazi nyár!
Méhcsaládjainknak nagy szüksége van a vízre!
A vándor helyeinket is lássuk el bőségesen vízzel.
Az itatókra erősítsetek csirke hálót, mert a vadak is szomjaznak.
Egy éjszaka ki iszák a méhek vizét. Inkább mélyebb itatót használjatok, mert így a nagy hőségben kisebb a párolgás.
Fokozottan érvényes lesz, ha megáll a napraforgó hordás.

Kiskakas

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #6 Dátum: 2016. Július 06. 18:36 »
QUQURI !!!

.......
Méhcsaládjainknak nagy szüksége van a vízre!
.........
Inkább mélyebb itatót használjatok, mert így a nagy hőségben kisebb a párolgás.
.........

Aranyos Kokaska!

Mindig felvidít, amikor gazdag gyakorlati tapasztalatait ilyetén osztja meg velünk...! Az is örömömre szolgál, hogy az elmélet Önnél soha nem képes gúzsba kötni a "tapasztalást"...

Van viszont egy rossz hírem: a vízoszlop mélysége egyáltalán nem befolyásolja a párolgás mértékét, alapjában véve abból kell kiindulnunk, hogy a szabad vízfelszín párolgása a rendszerrel közölt hőenergia mennyiségétől, a levegő vízgőz-telítettségétől és a levegő mozgásától függ. Ebben a levezetésben a vízoszlop magasságának (azaz az itató mélységének) nincs szerepe, a párolgás a felszínen megy végbe. A vízoszlop magasságának legfeljebb abban lehet szerepe, hogy több vagy kevesebb vizet tartalmaz az itató, azaz milyen gyakran kell utána tölteni, hogy a méheink még vízhez jussanak.

Egy egyszerű, nagyon "lebutított" számítási módot leírnék, természetesen ebből hiányzik nagyon sok tényező, többek között a szabad vízfelszín párolgását meghatározó vízgőz-telítettség és a légmozgás figyelembe vétele is. Nyáron napos időben a beeső napsugárzás a felszínen mintegy 1 kW/négyzetméter s, (a vízfelszín albedója kb. 0,08-0,3, de az egyszerűség kedvéért) az elnyelt és visszavert sugárzást vegyük 50-50 %-osnak, tehát a beeső energia fele hasznosul hőként, s hanyagoljuk el a víz szennyezettségének módosító hatását is. Ebben az esetben 10 órás napsütés esetén az egy négyzetméteres vízfelület 36 000 kJ energiát nyel el. Ha tudjuk, hogy a víz párolgáshője és forráshője közel megegyező, akkor elfogadhatjuk, hogy 1 kg víz elpárologtatásához kb. 2400 kJ energiára van szükség. Mindebből következik, hogy egy egy négyzetméteres itatóból egy 10 órás nyári napon mintegy 15 kg víz párologhat el. Ez a számítás természetesen nagyon "lebutított", ezért torzít is. A tapasztalat szerint a szabad vízfelszín a nyári időszakban (április-szeptember között) átlagosan napi 3-5 mm-nyit párolog, azaz 3-5 liternyi víz távozhatna az 1 négyzetméter felületű itatóból a párolgás következtében, de ez a tapasztalati érték nem forró nyári napokra és kiemelt edényre, hanem a szabad vízfelületekre vonatkozik, ahol nagyon sok egyéb tényezőt is figyelembe kell venni a hozzávetőleg helyes modellalkotáshoz. Csak összehasonlításul: a Balatonból egy forró nyári napon 12 mm-nyi víz is elpárologhat, ez 12 l-nyi egy négyzetméterre vetítve...

Ha kedvet kapna a tapasztaláson túl az elméleti tudástárát is bővíteni, javaslom az olvasgatást:
Például:  http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/agrookologia/ch03s04.html  vagy
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0019_A_vizgazdalkodas_alapjai/ch02s03.html vagy
http://elte.prompt.hu/sites/default/files/tananyagok/AlkalmazottEsVarosklimatologia/ch03s03.html

Végül pihentető ágyi olvasmányként csak ajánlani tudom Varga Balázs disszertációját a Balaton vízháztartásának kérdéseiről, ez ráadásul Geddekas figyelmére is méltó, aki már nagyon régtől fogva kutatta a Balatont, igaz ő a víz minőségére fókuszálva végzett kutatásokat...
http://konyvtar.uni-pannon.hu/doktori/2010/Varga_Balazs_dissertation.pdf

A csibehálós takarás hasznosságát pedig érdemes lenne megvitatnia egy szomjazó vaddisznó-kondával, kíváncsian várom a tapasztalatait...
« Utoljára szerkesztve: 2016. Július 06. 18:53 írta lousicide »

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #7 Dátum: 2016. Július 06. 20:06 »
https://www.youtube.com/watch?v=xDtzdv40WYg

Vajon kire hasonlít Sheldon Cooper?  ???

Ha valaki arra jár nézzen már be a fóliasátrak alá, készül-e a halál csillag?  ;D

Ajánlott az összes filmet megnézni! Jó szórakozást!  :)
Szabó György

Az életben egy dolgot jól jegyezz meg!
Az emberek soha nem változnak,
csak te ismered meg őket jobban!

*

Firgabá

  • *
  • 15
  • Kérem törölni!
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #8 Dátum: 2016. Július 06. 21:58 »

"Aranyos Kokaska!

Mindig felvidít, amikor gazdag gyakorlati tapasztalatait ilyetén osztja meg velünk... "

Azt a betyár mindenit. . .  ;D

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #9 Dátum: 2016. Július 07. 17:27 »
Senki más nem lehet ennyire kretén, hogy számításokat végezzen egy méhitató vizének a párolgási mennyiségére. A párolgás mennyisége függ a folyadék hőmérsékletétől, így némileg mégis befolyással bír a folyadékoszlop az az a víz mennyisége is. Kevesebb víz hamarabb melegszik. De nincs ennek semmi jelentősége. Szerintem ez nem a fizikusok fóruma. ..

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #10 Dátum: 2016. Július 07. 22:04 »
Aki mindenhez ért, az semmihez sem ért.
Nagyernyei Attila

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #11 Dátum: 2016. Július 07. 22:24 »
Nem érted te ezt Robotur, meg kell azt mérni és ki kell azt számolni!! ;D ;D ;D ;D ;D
Kezdő koromba még az őzek is besegítettek rendesen.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Július 07. 22:32 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #12 Dátum: 2016. Július 08. 06:10 »
Nagyon tetszik az amikor már azt is túl tudományoskódjuk.  ::) ;D
Szerintem csak egyszerűen figyelni kel arra, hogy mindig legyen vizük a méheinknek!
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ITT A NYÁR
« Válasz #13 Dátum: 2016. Július 09. 07:55 »
QUQURIQ !!!

Sajnos nem véletlenül írtam a méhek itatóvizéről!
Méhegészségügyisként, sok helyen láttam vándor tanyán ledobva pár autógumit amiből a méhek ittak volna, ha lett volna benne víz... :o
Szakmai tanácsadóm, Tamás apu ( lousicide), igaz, komoly számításokkal bizonygatta, hogy nincsen jelentősége az itatóvíz edényünk mélységének.
Én mégis maradok a mélyebb, nagyobb űrtartalmú itatónál mit a sok helyen kitett kis tepsicskénél...
...de bár csak ezen múlna minden...
Mégis azt javaslom, hogy mindenki olyan méretű itatót használjon, amilyen sűrűn látogatja a méheit, + legalább egy nap ráhagyás...
Aki pedig ott tartózkodik a méheinél állandóan, az más! (az adhatja a vizet decinként, kis sámliról ücsörögve... :D

Üdvözlettel:  H2O - t szerető kiskakas

Re:ITT A NYÁR
« Válasz #14 Dátum: 2016. Július 09. 16:19 »
.......
Szakmai tanácsadóm, Tamás apu ( lousicide), igaz, komoly számításokkal bizonygatta, hogy nincsen jelentősége az itatóvíz edényünk mélységének.
Én mégis maradok a mélyebb, nagyobb űrtartalmú itatónál mit a sok helyen kitett kis tepsicskénél...
...de bár csak ezen múlna minden...
.....

Kedves László!

Végzetesen félreértett, de ez csak arra példa, hogy még mindig képtelen az értő olvasásra (igazából gyakorta az írásra is, "de bár csak ezen múlna minden..."!). Soha nem írtam olyat, hogy az itató mélységének nincs jelentősége! Én kizárólag arra a butaságra tettem megjegyzést, amit írt:
Inkább mélyebb itatót használjatok, mert így a nagy hőségben kisebb a párolgás.


Nos, én erre reflektáltam, s ellenállva a kísértésnek, hogy egyszerűen egy dehonesztáló jelzős szerkezet kíséretében minősítsem az idézett megállapítását, rendkívül empatikus mentalitásom folyományaként igyekeztem egy egyszerű levezetés kíséretében rávezetni, mi a bibi az üzenetében. Már látom, teljességgel fölösleges volt...

A válaszomban egy vak hangot nem ejtettem arról, hogy szükségesnek, vagy szükségtelennek ítélem-e meg a méhek itatását, lévén magam is Önhöz hasonlóan vélekedek: természetes közeli vízforrás híján elengedhetetlennek tartom az itatást.

Szintúgy árva szót se ejtettem az általam helyesnek vélt itató-méretről, tepsimélységről, mindössze igyekeztem segíteni a szabad vízfelszín párolgási viszonyainak rejtelmeiben való eligazodását. Ahogy látom, igyekezetem a Sus scrofa domestica elé hintett igazgyöngyök hasznosságával volt ekvivalens.

Jószándékom bizonyítékául beidéznék egy régebbi beszélgetést, mely az itatás tárgykörben folyt a Méhész Fórumon. A vándorhelyi itatás egy általam használt és ajánlott módjáról csevegtünk, a vándorméhészeknek jó szívvel ajánlanám az alkalmazását.
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=27&p=126513#p126513
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=27&p=126516#p126516
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=27&p=126536#p126536

Ha netán belépési lehetőség híján nem tudná megnyitni a linkeket, a Fórumon 2014. 08. 12-13.-án folyt a diskurzus a "Mi újság a méhesben?" témában, ott olvashatja. Emlékeim szerint erre valószínűleg nem lesz szüksége, hiszen Baldavári László a taglista szerint regisztrált tag a Fórumon, 2010.01.01.-én regisztrált oda (igaz, ott csak keveset kukorékolt, utolsó hozzászólása 2010.06.27.-én volt), s 46 hozzászólást jegyzett, abból 22-t a "Buckfast méh" témában...
« Utoljára szerkesztve: 2016. Július 09. 16:28 írta lousicide »