IDŐJÁRÁS

  • 946 válasz
  • 398748 megtekintés
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #855 Dátum: 2020. Szeptember 17. 08:12 »
Nálunk itt a homokhátságon óriási aszály van .A húsz éves akácültetvényemről lehullott a levelek háromnegyede,de alig jobb az öregebb erdő állapota a kaptárak körül locsolom az akácfákat ott életesebbek.A nyárközepén esett eső
--ami véletlen sem érte el a talajvizet--nagy magas füvet nevelt ami most csontszáraz, ha meggyúladna itt is égne mint 2012-ben a bugaci borókás.Sok repce szokott lenni a környéken most a gazdák egy része el sem vetette.    szs

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #856 Dátum: 2021. Február 05. 16:28 »
A jövő hétvégére úgy néz ki, hogy az idei tél leghidegebb időszaka köszönthet be.
 
https://eumet.hu/prx-2/homer_de_elemei/image003.png

Ez “szép” lesz!
Itt nálunk délen minimum 2-5 tenyérnyi fiast jósolok addigra.Már három napja jó idő van és előző szombaton is volt egy kis virágpor hordás.Fogyni fog a méz rendesen,ha tényleg ilyen hideg lesz.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 05. 17:42 írta Csányi Antal »

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #857 Dátum: 2021. Február 07. 08:09 »
https://eumet.hu/prx-2/homer_de_elemei/image003.png

Szépen vagyunk!
Most még keményebb hideget jósol az eumet.hu.
Nem szoktunk lepényezni,de most nagyon gondolkodom,nem kellene-e,
a mostani melegben nevelt fiasok miatt.Több mint egy hét zord hidegben nem tudom,hogy a családok el érik-e a fias mögött lévő mézet.Sokszor láttam nagy hidegben is,hogy egy-két léputcát felfűtve szépen hátra húzódnak a mézért.Gondolom,feltételezem ezt akkor teszik meg,ha elfogy a keret kijáró felőli végében a méz ahol a fürt,jelenleg ugye fiasítás is van.
???????

Csányi Antal



Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #858 Dátum: 2021. Február 08. 19:05 »
Óriási az időjárásban a különbség, az országon belül.
Mindenhol másként kell méhészkedni.
A mellékelt kép is ezt illusztrálja.
Nagyernyei Attila

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #859 Dátum: 2021. Február 12. 07:42 »
Ismét óriásit(!) módosítottak az időjárás előrejelzésen.
Akkor amikor havi, és éves előrejelzések jelennek meg mindig csak mosolyogtam.
Most ott tartunk, hogy 1 hétre előre sem tudják, ez lassan a vicc kategóriája.
Folyamatosan figyeltem, hogy mennyit változtatnak a prognózison, de nincs értelme.
A 8-10 fokos tévedésük még csak a kisebb eltérés kategória.
Az időszakban való eltolódás már valami....
Alig egy hete azt jósolták, hogy február 19 körül megjön a valós tavasz, majd ezt február 22-re illetve 24-re módosították, most március 4-nél tartanak.
Miért érdekes ez nekünk méhészeknek?
Mert sokan kivártak a cukorlepényezéssel, és most pedig nem tudják beadni.
No de ne aggódjunk majd csak egyszer eltalálják.
Nagyernyei Attila
 

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #860 Dátum: 2021. Február 12. 08:18 »
Szekszárdon nem is igér pozitív hőmérsékletet a következő egy hétben,ezt mondják a profik
https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?geoid=55271&model=gem&var=93&run=0&lid=OP&bw=1

Itt vannak az amatőrök de néha jobbak mint akik az előrejelzésből élnek

https://www.metnet.hu/forum?topic=meteorologiaitarsalgo


szs

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #861 Dátum: 2021. Február 12. 09:36 »
Ma hallgattam 1-2 család fűt mint az "őrült".
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 12. 10:17 írta oszkár »

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #862 Dátum: 2021. Február 12. 17:47 »
Sajnos ez van nálam is.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #863 Dátum: 2021. Február 12. 19:29 »
http://nkmeheszegyesulet.hu/hir/a-mehek ... gmpZokOCBI
Mivel nem lehet megnyitni!
A méhek telelése nyitott kaptárakban
                 

Elhatároztam, hogy egy különleges módon figyelem és ismerem meg, elemzem a méhcsaládok helyzetét, de egyben megvizsgálom azt is, milyen hibákat követünk el a méhcsaládok betelelésénél. Emellett szerettem volna megbizonyosodni arról, hogy milyen hatással van az alacsony hőmérséklet az anya petézésének megindulására, azaz hogy a méhcsaládok különböző módon:  az aljdeszka, a menekülőtér különböző variálásával, valamint a fiókokon lévő nyílásokkal történő „hűtésével” tudjuk-e befolyásolni az anya ezen tevékenységét.

   2015-2020: „mini projekt”

Az ötletet még 2014-ben találtam ki. Pontosan tudtam, mit akarok, és mit tehetek. Tekintettel arra, hogy ez az év hordás szempontjából nagyon rossz volt, a kísérletet 2015 késő őszén tudtam csak elkezdeni. Úgy terveztem, hogy 2020  tavaszáig tart, vagy akár tovább is, amíg nem leszek egészen biztos a kapott eredményekben. Miután kitaláltam a kísérletet, belekezdtem egy hosszú távú munkába.

Először is arra gondoltam, hogy a kísérleti méhcsaládokkal „csak magamnak dolgozom”, de miután megbizonyosodott, hogy a kísérlet sikeres, lassan kezdtem megmutatni a környékbeli méhésztársaimnak, valamivel később pedig  bemutattam a SPOS (szerb méhész szövetség-ford.) honlapján, a fórumokon „Méheseim” témában „Petrović méhei” címmel. Ennek gyorsan híre ment egyéb portálokon is, és ilyen módon az információ bekerült a méhész közéletbe. Gyorsan következtek az első meghívások a TV műsorokba és előadásokra.

E fél évtizedes kísérleti munkának lassan beérik a termése. Ez egy 5 évig tartó „mini projekt”-nek lett kitalálva, amelybe LR típusú kaptárban 30 méhcsalád „vett részt”. Kezdetben úgy gondoltam, hogy egy méhcsalád lesz a referencia, a többi pedig a „teszt” család, tudtam, hogy néhány családot fel kell áldozni az eredmények eléréséért is.

Az első évben egy, a második évben három, a harmadik évben hat, a negyedik - jelenlegi  - évben tíz családot figyeltem meg. Már az első évben sok kérdésre választ kaptam. Mégis, a soron következő évek hoztak több érdekes eredményt. Viszont sok kérdésre a tudománynak kell választ adni.

Első év. 2015 augusztusában, a napraforgóméz kipörgetése után, kiválasztottam egy nagyon erős családot a későbbi teszthez. December elején, amikor ezt a családot át akartam rakni az ún. „falak nélküli kaptárba”, észrevettem azt, valószínű a figyelmetlenségem miatt, hogy a család korábbi ellenőrzésekor megöltem az anyát, és ezt a családot már nem tudtam, mint „teszt családot” alkalmazni. Így egy másikat választottam a jobbak közül.

Kettő régi LR fiókon lyukfűrésszel maximális nagyságú nyílásokat készítettem. A méhcsaládokat átraktam az ún. oldalak nélküli kaptárba. Ezen az első télen (az első 180 napban) a család valamennyi téli viszonynak ki volt téve: eső, hó, szél, alacsony nappali és éjszakai hőmérséklet, madarak, rablás stb. A méhcsaládot megtartani nyílt körülmények között, azaz minden védelem nélkül a tél folyamán, igazi kihívás volt, de valójában a cél az volt, hogy fenntartsuk és megmaradjon mint méhcsalád, ami mindenképpen nehéz feladat, de nem lehetetlen (1.kép)

Az első télen az anya egy ilyen „falak nélküli kaptárban” már extrém alacsony hőmérsékletnél – minden téli nehézségeknek kitéve - elkezdte a petézést. Január elsején a kinti hőmérséklet -12 oC volt. Korán reggel a méhek nagyon zajosak, szó szerint nyugtalanok voltak és hat keretet foglaltak el. Egész nap fagy volt, és 16 óra körül megfigyeltem, hogy a méhek erősen fürtbe húzódtak, a szélső négy léputcát foglalták el. Amikor egybegyűltek, elhallgattak és nem voltak már nem zajongtak. Az első szép nap, amikor a megfigyelt családot meg lehetett nézni, január 11-e volt. Az ellenőrzéssel megállapítottam, hogy kettő kereten van még frissen lezárt fiasítás is. Ez, a január 11-től lezárt fiasítás egyértelműen és kétség nélkül mutatja, hogy ezt valójában a leghidegebb éjszakákon petézte az anya, amikor a hőmérséklet akár – 15 oC-ig is csökkenhetett.  Ezen a télen négy alkalommal volt lehetőség a méhcsalád ellenőrzésére. Nem tudni, hogy az ellenőrzések során melyik volt a legérdekesebb, mert mindegyiket nagy hideg előzte meg. Minden ellenőrzés során pontosan vezettem a naplót. Fontos még egy részlet. Ezen az első télen, január 20-án volt a leghidegebb, - 15,5 oC, és a méhek továbbra is sűrűn a négy utcát fedték. Csak 8 nappal később, vagyis január 28-án hajtottam végre a másik ellenőrzést. Megállapítottam, hogy három kereten van fiasítás az említett hőmérsékleti viszonyok ellenére. Különösen fontos tény, hogy mindhárom kereten kezdték lefedni a sejteket, azaz a harmadik keret külső és belső oldalán is volt fedett fiasítás. Ismétlem, nyolc nappal korábban a méhek sűrűn takarták csak a négy léputcát. Azzal együtt, hogy a fiasítás fedett volt, ekkor azt is megállapítottam, hogy egy léputcában volt a méhfürtnek vastag „kérge”.

Ezek valójában meghökkentő adatok.  Ez az egyetlen léputca a méhekkel (2.kép), a méhfürtnek kb. 26 mm-es kérge kell, hogy legyen az extrém hidegben. A mi időjárási körülményeinknél azért kell ez, hogy biztosítsa a megfelelő mennyiségű meleget a fiasítás gondozásához, de ne csak biztosítsa, hanem meg is tartsa egy ilyen „falak nélküli kaptárban”. Más oldalról biztosítania kell a levegő megfelelő áteresztését, mert ezeknek a méheknek lélegezniük is kell.

Második év. A második évben ugyanez a méhcsalád kicsit megváltoztatott körülmények között telelt: az oldalfalakra hálók kerültek, ami védelmet biztosított a madarak és az egerek ellen (3.kép). A korábbi évhez eltérően, ebben az évben egy lépéssel előrébb léptem.

Az előre jelzett extrém alacsony hőmérséklet előtt -, amely ezután be is következett – a fiasításos keretek közé egy üreges csövekből készült hálót raktam, ezeken voltak a szondák is elhelyezve. A rácsok feladata az volt, hogy közvetlenül a méhfürt közepéből a meleget elvezesse (4.kép). Azon a télen a kinti hőmérséklet -20 oC alá süllyedt és 50 napig tartó hideghullám volt. De ez nem tartotta vissza az anyát attól, hogy petézzen az üres sejtekbe. Ez a második tél azonkívül, hogy az extrém hideg miatt emlékezetes – ,ami 2016.december 10-től 2017. február 1-ig tartott – még a kinti és a fiasítás hőmérsékletének nagy különbsége miatt is emlékezetes. A méhek a hőmérsékletet pl. 2017. január 10-én még +40 oC-nál is magasabbra emelték, reggel 6.30-kor a kinti hőmérséklet   -22 oC volt. Minden megfagyott ezen a hőmérsékleten, ezt a beépített szondák is igazolták. Említésre méltó, hogy a kinti és a fiasítás átlag hőmérséklet különbsége – kevesebb, mint 24 óra alatt  66,8 oC volt. A méhek ebben a hidegben a fészek hőmérsékletét megemelték messze a szokásostól, valószínű, hogy az elvezetett meleg mennyiségének pótlása miatt.

A bőséges adatokból még érdekes lehet: szonda készülékek lettek elhelyezve a hőmérsékletek megfigyeléséhez a hideg hullám idején a fiasítás minden léputcájában, és a különböző léputcákban különböző hőmérsékletek lettek feljegyezve, ugyanannál a családnál. Eddig erről egyetlen szakirodalomban sem olvastam.

Harmadik év. A harmadik évben hat méhcsaládot különböző helyzetek során figyeltem meg (az egyik megfigyelt család például többszörösen erősebb oxálsavas adagot kapott). Néha a hőmérsékletet a tervezettől eltérően olvastam le.

Elemeztem, mikor és miért jelentkeztek magasabb hőmérsékletek, ezt a következőképpen összegeztem: amikor a családnak valamilyen problémája van, akkor megemeli a fiasításban a hőmérsékletet. Erről különböző szerzőktől könyvekben és az interneten is más-más hőmérsékleti értékeket találtam.

A méhcsalád szállításakor is mértem a hőmérsékletet úgy, hogy a szondákat a méhcsalád fiasításában helyeztem el, a készüléket pedig a kaptár első falához erősítettem, így a hőmérséklet a szállítás alatt, és a telephelyre érkezéskor is mérhető volt (5.kép). A rajok kialakításakor és szállításakor, „pincézéskor” is többször mértem hőmérsékletet, amiket pontosan feljegyeztem.

Ezen évek alatt folyamatosan párhuzamot vontunk a megfigyelt és a szabványos, de átalakított kaptárban lévő méhcsaládok között. Állandóan történt összehasonlítás, amelyet fel is jegyeztem.

Negyedik év. A negyedik (2018/2019) évben óriási lépést tettem. Megterveztem a technikai részét, majd megrendeltem 720 mm mélységű (az LR fiók mélységének a háromszorosa) „fiókot”. Mesterséges rajokat alakítottam ki, a keretből csak a felső lécet és a 20 mm-es oldalsó elemeket használtam fel a keretek közti távolságok miatt. Az első tervem az volt, hogy a méhek a „keretet” (*) teljes mélységében kiépítik, de tekintettel arra, hogy a keretek nagyon nehezek, valamint ezek a kaptárak többnyire a napon vannak, elhatároztam, hogy készíttetek megfelelő mélységű műlépet és ezt helyezem be (6.kép).

Valamivel korábban a tervezett előtt, e rajokat már ez év augusztusában átraktam az említett fiókokba, ahol a családok, azaz a rajok most is telelnek. Náluk továbbra is folytatódik az említett paraméterek megfigyelése, és ezeknek a következő évben kellene megmutatniuk erejüket. Nekünk, méhészeknek jól ismertek a méhek természetes élőhelyei és semmi nem új, hogy a méhcsalád vagy a raj áttelel egy faágon, odúban vagy hasonlóban, de nincs „belátásunk” ebbe a rajba, csak megállapítjuk, hogy áttelelt vagy nem, amennyiben igen úgy vizuálisan megítéljük az „erejüket”.

Itt teszteltük az ilyen rajokat, kihasználva a lehetőséget, mint egy könyvben kaptárak lapozgatásával, így van pontos belátásunk, mikor petézik az anya, mekkora területet petézett be, milyen külső hőmérsékletnél stb. (7.kép). Ami a legfontosabb: hogy mi, a méhcsalád különböző módon történő hűtésével, tudjuk- e az anya petézését befolyásolni?

Egészen véletlenül már az első tél megadta a választ sok kérdésre, amelyeket magamnak feltettem. Minden évben újabb információkhoz jutottam, ami kiegészítette a kísérletet, tartalmasabbá tette, és elvezetett oda, hogy maximálisan kihasználjam a kreativitásomat, kitaláljam a következő évre a méhcsaládok megfigyelésének új módjait, mint ahogy mondják: a tudomány prizmáján keresztül.

A termodinamika technikai rendszer nagy lehetőségeinek, mint a nyomás, térfogat, hőmérséklet, majd az entalpia és az entrópia, mint jelenség megléte, szinte azonos és átvetítődik a méhcsalád hőszabályozására.

  Lehet e megfelelő következtetést levonni?

Még korai a végleges következtetés. Nagy a valószínűsége, hogy ezzel a kis tanulmánnyal megszüntethető az eddigi rosszhiszemű tévedés a gyakorlati méhészkedésben és minden iránymutatás, ugyanis teljesen értelmetlen télen a kijáró megnyitásával, illetve más lehetőségekkel,  a méhcsalád lehűtésével nem vagyunk hatással a petézés megindulására.

A lényeg az, hogy már sok éven át tapasztalati úton egzakt és kiegészítő adatokhoz jutottunk, ami a világon régóta leginkább a tudományban ismert, de nem a gyakorlati méhészek nagy többsége előtt. A kísérlet rendkívüli lehetőségeket adott a hosszútávú szorgalmas és alapos kutatásokhoz, de én nem tartok ebbe az irányba, szeretnék megmaradni a gyakorlati méhészkedés területén.

 

 Zoran Petrović cikke a szerb méhészújság 2019.februári számában jelent meg.

                 Fordította: Kővágó Károly

 

 

Létrehozva: 2020-01-28
Utoljára módosítva: 2020-01-28

1.kép.jpg2.kép.jpg
3.kép.jpg4.kép.jpg
5.kép.jpg6.kép.jpg
7.kép.jpg8.kép.jpg
AktuálisRólunkKapcsolatOldaltérkép
© 2013-2021 Nagykanizsa és Környéke Méhészegyesület

No comment! 

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #864 Dátum: 2021. Február 13. 08:45 »
És ez tőlünk délre van!

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #865 Dátum: 2021. Február 13. 09:07 »

Tőllünk valóban délre van , de valószínűleg a balkáni hegyekbe.
 Olyan hőmérsékletek amit itt leír ( -15 -20 C ) Magyarországon az elmult években tartósan nem volt.
 Mindenesetre érdekes a cikk.  Mostanság hogy ilyen enyhék a telek én sem takarok ősszel. Most hétvégén fogom felrakni a téli felső takarást.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #866 Dátum: 2021. Február 13. 16:57 »

Mostanság hogy ilyen enyhék a telek én sem takarok ősszel. Most hétvégén fogom felrakni a téli felső takarást.
Biztos örülni fognak, ha a nappali mínuszokban babrálsz a takarással........

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #867 Dátum: 2021. Február 13. 17:54 »
Kérlek segítsetek,hogy lehet a képeket megnézni a cikknél.      szs

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #868 Dátum: 2021. Február 13. 18:31 »
Én sem javasolnám a mostani kaptárnyitogatást, ahogy NB18 is írta.
Fellazul a fürt, és a héj széle lefagy.
Most az a legcélszerűbb teendő a méhekkel, hogy várunk, és nem csinálunk velük semmit.
Ma néztem a mérlegesemet egy hét alatt szinte nem fogyott semmi, tehát az nyugton van.
Kaptáraim nagy része kicsit előre lóg, és alsó kijárós mind.
Hála az égnek egynél láttam csak, hogy a kijáróból csepeg a víz, ennek óvatosan felnyitottam a tetejét, és ott is.
Ennek az anyának nem jósolok hosszú jövőt, szelektáláskor biztosan eltávolítom.
Sokkal jobban szeretem azokat amelyek később indulnak, erre az idei év a legjobb bizonyíték.
Két hét múlva kiderül mit okozott a becsapós tavaszias időjárás, és a mostani kemény hideg ciklus.
Ahol vészhelyzet van nincs mese, ott át kell vágni a felső takaró fóliát és zsupsz, rátenni egy lepényt a méhekre.
Nagyernyei Attila

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #869 Dátum: 2021. Február 14. 09:23 »
Gyökeresen megváltozott az előrejelzés a jövőhétre. Pozitív irányban.