Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413533 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #795 Dátum: 2022. Január 25. 18:09 »
Tényleg kezdődik!
Ezt írja Oszkár:
"Miért is vennéd le a szöktetésre szánt fiókról a menekülőt és a tetőt?  Megemeljük fiókostól tetőstől."
Aha, majd amikor a 320.-at leemelted akkor lehet nem kéred a vacsit sem.
Nekem ebből a folytonos pakolászásból lett elegem!
Ja és a Hunor átlagban 6-7 kilóval nehezebb mint az 1/2 NB ha tele van.
Sokszor olyan nehezek voltak (hála az égnek), hogy azt hittem leszáll a tö..öm.
Kell ez nekem?
Nem!
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #796 Dátum: 2022. Január 25. 18:47 »
 ;D ;D ;D
Na, én azt kívánom magamnak,hogy a tö..öm a földet verje az idén a sok tele mézes fiók pakolászástól!! :D :D

Neked meg a "derekad álljon be"a sok mézes keret seprésétől és rázogatástól!! :) :) 

Félre nem érteni! Ezek csak jókívánságok részemről, amolyan oszkárosan. ;)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #797 Dátum: 2022. Január 27. 16:01 »
Jó napot kívánok.Nb 18 kaptárakkal méhészkedem,fedelező gépet szeretnék venni.Ebben kérnék segítséget.Milyen típust és kivitelt keressek,fűtött késest vagy nem.
« Utoljára szerkesztve: 2022. Január 27. 16:08 írta sasa »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #798 Dátum: 2022. Január 31. 16:03 »
Jó napot kívánok.NB kereteket lehet horizontális pergetővel kipergetni.A lépek deformálódása nélkül.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #799 Dátum: 2022. Március 27. 15:24 »
Sziasztok! Nagyernyei Attilát szeretném kérdezni hogy családok kora tavaszi szűkétése, majd bővítése hideg,- illetve melegépítményű fekvőkaptárakban ugyanúgy történik?
Azért kérdezem tőled Attila mert korábban említetted, hogy rendelkezel meleg és hidegépítményű fekvőkaptárakkal is.
 Előre is köszönöm a válaszodat.!
 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #800 Dátum: 2022. Március 27. 20:27 »
Igen.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #801 Dátum: 2022. Március 27. 21:02 »
Köszönöm a választ.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #802 Dátum: 2022. Március 28. 06:45 »
Tegnap ismét sok telefonom volt, kérdezősködtek a méhészek, hogy állok a méhekkel, persze én is ugyan ezt tettem.
Az NB lépen méhészkedőkkel sokkal többet "dumcsizunk", de a többi rendszerről is van információm.
A koronázatlan király, a konténeresek krémje ismét elhúzott a csapattól.
De van sima 16 keretes NB "gyalogkaptáras is", aki hasonló erősségű családokról számolt be.
Tehát náluk általános a 4 keret NB táblás fias, a jobbaknál már 5 keret van.
Nálam egyetlen családnál sincs még 5 keret fias, én még átlagban 3-nál tartok, de azok táblásak.
Nekik már van szépen kelő fiasuk is, nálam pedig pár nap alatt rengeteget változott a nyitott-fias aránya.
Lassan elérem, hogy fele-fele lesz.
A "gyalog kaptáras" kolléga elmondta, hogy április 10 körül fog először bővíteni, a konténeres előbb.
Mindegyik híg sziruppal serkentett a hidegben is, a konténeres pont akkor rakta be az újabb 2 literes "zacsikat" amikor telefonáltam.
Nálam a mirabella (más néven "fosóka szilva") és egyéb gyümölcsökről gyenge hordás van, így a nagy mennyiségű serkentés nem indokolt, de néhány decit két naponta én is adok már.
Szerdától lehűlés, esős időszak jön, akkor pedig növelem az adagokat, és naponta kapnak.
Jó lenne másoktól is hallani, hogy állnak.
Még annyi, hogy a szűk fészkek méretét eltaláltam, viszont a virágpor kezdi szorongatni az anyákat, de ez sosem jelentett gondot, különösen most nem fog, mert jön a hideg, szépen kikajázzák,és az anyák a helyét bepetézik.
Már most borítékolható, hogy a szélső lépeket is be fogják fiasítani, de ez egyáltalán nem veti vissza a családokat a fejlődésben.
Ha most kapnának egy bővítést, az lenne az igazi fék.
Ezzel türelmesen várok még.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #803 Dátum: 2022. Április 10. 22:32 »
Kérdés!
Meleg vagy hideg építményes fekvő kaptár?
Hőgazdálkodás
Mézérlelés
Telelés
Könnyebb kezelés
Stb...
Várom a segítő válaszokat.
Ha már volt itt erről vita, osszátok meg
Velem!
Előre is köszönöm.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #804 Dátum: 2022. Április 13. 07:26 »
Tegnap Szigetváron tartottam előadást, és többen kérdezték, hogy szerintem MOST mi az ideális fiasítás mennyisége NB és HUnor méreten, hány keret?
Szerintem az 5 keret, de még a 4 kelő, táblás fias is odaérhet akácra.
Természetesen ezt léctől-lécig értem, nem nyitott tenyérnyi, meg félig fias, félig virágporos.
Hogy ezt miként lehet elérni, hogy full fias legyen.
Nagy munkával.
Fel kell karcolni a mézkoszorúkat, és előre fordítani a kijáró felé a lépeket.
3-4 keret felkarcolásával komoly + fiasítás felület érhető el, és a tisztító pergetésnél sem lesz gondunk ezekkel a keretekkel, mert méz az nuku.
Tehát ahol most NB-ben 4 kelő táblás fias van és egy nyitott, azok lesznek pont jók az idei repcére, és akácra.
11 nap van még Szent György napjáig.
Hova ettől erősebbek?
A tömeges rajzási láz sokkal nagyobb gondot okoz mint az egységes közepes állomány.
Ha túlcsordul a kaptár akkor már csak töredéke lehet a termés.
Aztán mindenki úgy csinálja ahogy jónak látja.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #805 Dátum: 2022. Május 23. 20:57 »
Sziasztok. Szeretném megkérdezni tőletek egy Nb 18 as kaptárban 6keret fészek, 12 kereten méztéri felosztásban mennyi méz férhet a 12 keretes méztéri részbe. Szeretnék pergetni csak nem tudom hogy 25 kg nál érdemes e már vagy várhatok e még vele hogy több legyen benne. Az itteni méhészek aztmondták hogy pergessek ki mert többszöri pergetésnél nagyobb hozamot érhetek el, 20 kg onként vegyem ki és ha meghordták a kereteket akkor megint pergetés.
Válaszokat köszönöm.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #806 Dátum: 2022. Május 24. 08:28 »
Igen, egy belepergetés nagyon jó termésnövelő módszer, HA! bírja az erdő.
Amennyiben belepörgetsz, és már nem sok van vissza a hordásból akkor kapufa, mert csip-csup mézet fognak elraktározni a pergetett lépekbe, és "horpadtra" fedik, ami azt jelent, hogy nagyon kellemetlen fedelezni.
Amennyiben még van "kakaó" az erdőben, és a méz minősége is jó, akkor érdemes kipergetni, esetleg csak pár lépet is "elcsórni".
A 12 lépbe sokkal több fér mint 25 kiló, pláne, ha egyet kiveszel, és meglazítod a léputcákat.
Akkor valójában egy hizlalt méztérként fog működni.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #807 Dátum: 2022. Június 08. 14:53 »
Köszönöm szépen az előző kérdésemre adott választ.
Szeretném megkérdezni hogy van esetleg olyan aki a az Nb 18 as kaptárban napraforgón használ esetleg anyarácsot, anyakorlátozást valamilyen mértékben.
Válaszokat előre is köszönöm.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhcsaládok általános állapota
« Válasz #808 Dátum: 2023. Április 06. 04:10 »
Attila'
Egy fél percnyi keresés most hirtelen ezt dobta. Nem egyszer emlegetted!
Tegnap Szigetváron tartottam előadást, és többen kérdezték, hogy szerintem MOST mi az ideális fiasítás mennyisége NB és HUnor méreten, hány keret?
Szerintem az 5 keret, de még a 4 kelő, táblás fias is odaérhet akácra.
Természetesen ezt léctől-lécig értem, nem nyitott tenyérnyi, meg félig fias, félig virágporos.
Hogy ezt miként lehet elérni, hogy full fias legyen.
Nagy munkával.
Fel kell karcolni a mézkoszorúkat, és előre fordítani a kijáró felé a lépeket.
3-4 keret felkarcolásával komoly + fiasítás felület érhető el, és a tisztító pergetésnél sem lesz gondunk ezekkel a keretekkel, mert méz az nuku.
Tehát ahol most NB-ben 4 kelő táblás fias van és egy nyitott, azok lesznek pont jók az idei repcére, és akácra.
11 nap van még Szent György napjáig.
Hova ettől erősebbek?
A tömeges rajzási láz sokkal nagyobb gondot okoz mint az egységes közepes állomány.

Ha túlcsordul a kaptár akkor már csak töredéke lehet a termés.
Aztán mindenki úgy csinálja ahogy jónak látja.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2023. Április 06. 04:14 írta neo »