Mézek kezelése, krémméz készítés.

  • 87 válasz
  • 71435 megtekintés
*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Dátum: 2014. Május 07. 12:55 »
Tisztelt Méhészek!
Krémméz készítéssel volna kérdésem.
Tavaly kevergetés mellett igen jó állagú krémmézet sikerült készítenem.
Idén keverem és három nap múlva mint a beton olyan kemény lett. A valóság az, hogy éjszaka alszom  ;) és ezért akkor nem keverem.
Szerencsém a szerencsétlenségben, hogy vevőim kérték a krémmézet és így csak kb. 20 kg-mal jártam így. A többi most van készítés alatt. Nappal óránként keverem, és bízok valaki jó tanácsába.
Segítséget előre is köszönöm.
Üdv.: Misi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #1 Dátum: 2014. Május 08. 00:17 »
QUQURIQ!

Hát igen a krémméz készítés minden méhésznek egy sarkalatos pontja!
Termék bővítés!
Egy méz, ami szokatlan állagú.
Sokan idegenkedve néznek rá!
Nem is mindegy, hogy milyen.
Nos idei repcemézet enyhén meg kell melegíteni, szűrni, és 10 % nagyon apró szemcséjű mézet hozzá keverni.
Jó alaposan el kell keverni.
50-60 fordulat /perc
Gyors keverésnél habosodik, üvegbe töltve a habból kimegy a levegő és összeesik, gusztustalan lesz.
1 óra keverés egy óra pihentetés. lassan hűljön ki.
Az oltóméz bármi is lehet. Azért a legjobb az előző évi finom szemcséjű repceméz.
A repce méznek a legmagasabb a szőlőcukor tartalma, ezért javasolható sportolóknak energia pótlásra.
A szellemi tevékenységet végzőknek és a  tanulóknak is javasolható.
Gyomorsav túltengésben szenvedőknek is enyhít a problémáikon.
Vajkrémmel és kakaóporral alaposan összekeverve kész a legkiválóbb Nutella.
A végén ha kezdene keményedni, kis hurkákat készítsünk, majd langyos csokiöntettel  fedjük le így elkészült a repcés rudi.
Kozmetikusoknak ajánlom, hogy egy kevés méhpempővel keverve a legjobb bőrradír.
Talán most ennyit!

Üdvözlet a Kiskakastól!

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #2 Dátum: 2014. Május 08. 21:16 »
Köszönöm!

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #3 Dátum: 2014. November 22. 19:10 »
Idézet
Vajkrémmel és kakaóporral alaposan összekeverve kész a legkiválóbb Nutella.
A végén ha kezdene keményedni, kis hurkákat készítsünk, majd langyos csokiöntettel  fedjük le így elkészült a repcés rudi.
Kozmetikusoknak ajánlom, hogy egy kevés méhpempővel keverve a legjobb bőrradír.
Talán most ennyit!

Üdvözlet a Kiskakastól!

Üdvözöllek Kiskakas!

Nagyon tetszett ez a dolog a házi Nutelláról... te már próbáltad?
Ha esetleg lenne egy részletesebb leírásod róla (recepted) annak nagyon örülnék.
Köszönöm előre is Csongor

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #4 Dátum: 2014. November 23. 13:29 »
Szerintem csináljátok a gyerekel , ha neki izlik a nutella akkor jólett .

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #5 Dátum: 2015. Február 23. 09:28 »
A repceméz alapból természetes krémméz, ez üvegbe szedve áttörik annyira hogy krémes maradjon.
Napraforgóból  készítettem valódi mesterséges krémmézet, ennek a finom kristályosodását egy polcon felejtett talán 3-4 éves, akácméz alján talált finoman kritályosodó mézzel segítettem elő. Kézzel naponta átkevertem néhányszor, addig amíg be nem krémesedett, a folyamat idejére már nem emlékszem. Mert lehetett ez már tíz éve is. De nem keményedett, azzal nem volt baj. De egy kiló nem sok, annyit sem adtam el belőle hónapok alatt sem. Talán akkoriban még öngól is volt ez a piacon. Erőssen tartotta magát az tévhit, hogy a kristályos méz hamis, cukros. Ezért végül is kimelegítettem. Persze, ez is csak a  Nagy Alföld közepén történhetett meg. Míg ugyan azon években, egy balatoni nyaralás alkalmával láttam, hogy egy ottani méhész szinte csak kristályosan kínálta a mézét eladásra a parti kempingben. Beszélgettem is vele röviden, ő meg azon csodálkozott hogy felénk csak a folyékony méz a méz. Na meg az ő áraihoz képest, igen olcsón.
Persze, azóta már sokat változott a világ, főleg az árak terén, néhány tájékozottab vevő már kristályos mézet kér. De ez, talán még az 1%-ot sem éri el. Lehet, hogy itt volna az ideje megint krémesítéssel is próbálkozni.

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #6 Dátum: 2015. Február 23. 15:49 »
Én a napraforgómézet úgy kapartam ki a hordóból fakanállal, és raktam üvegbe. Kristályos, de mégis kenhető, krémes. Egy részét fúrógépbe fogott habverővel lazítottam fel, az jóval apróbb kristályos lett így, de a színe nem olyan szép, olyan lett, mint a mustár, plusz az üvegben kiül a tetejére egy habréteg.
A vevőnek mondom, hogy krémesen kristályos, tőlem veszik annyira, mint a folyékonyat

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #7 Dátum: 2015. Március 14. 15:41 »
Egyre több a tájékozottabb ember, de a tévhitek erőssen tartják magukat. Mi kínálunk kristályosan, vegyeset, napraforgót, repcét. Néha el is kél néhány belőle, de öszintén szólva, elgondolkodtam  már azon hogy lehet hogy nem jó reklám ez felénk. 15 éve, meg sem mertük volna próbálni. Mostanában is előfordul, szinte rendszeresen hogy megjegyzést tesznek a kristályosodás miatt, nyilván nem volt számukra nagy gond mert visszatértek vásárolni nem csak reklamálni. Ilyenkor ajánlom az akácot, de az általában nem kell mert "drága". Így vesznek megint vegyeset, és megbeszéljük hogy hogyan lehet kiolvasztani ha a szükség úgy hozná.
Vidékünkön régen csak az akácméz számított méznek, ha az "cukrosodott" valóban gond volt a mézzel. Így a kristályos, illetve gyorsan beálló mézet kínáló méhésznek, nem volt túlságosan nagy becsülete. Ez berögződött alaposan, nemzedékről nemzedékre öröklődött mint fontos háziasszony tudomány.

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #8 Dátum: 2015. Március 14. 22:49 »
Nálam is volt ilyen vagy hasonló a kristályos mézzel . De el mondtam a jó oldalát is ,ha a kenyérre kened nem folyik le , és ha sűtésre használod az egy kanál az egy kanál . 

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #9 Dátum: 2015. Május 25. 19:53 »
Kristályos méz kimelegítésére keresek megfelelő eszközt. Túl sok pénzt most nem tudok rá áldozni, így leginkább az elektromos, spirálos fűtőszálas mézkimelegítő jöhetne szóba. Van valakinek ezzel az eszközzel tapasztalata? Egyszerűen csak le kell engedni a hordó aljára és bekapcsolni, vagy ennél azért bonyolultabb? Mennyi idő alatt melegít ki például egy 30 kg-os hordót? Nem égeti-e meg a mézet? Bármilyen tapasztalatot, véleményt szívesen fogadnék. Előre is köszönöm.

Konkrétan ezen az oldalon találtam:
http://davidmeheszbolt.hu/meheszeti-gepek

Sajnos túl sok mindent nem írnak róla.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #10 Dátum: 2015. Szeptember 15. 11:53 »
Szeretném megkérdezni, hogy aki allergiás a méhcsípésre az fogyaszthat-e propolisz tinktúrát?

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #11 Dátum: 2015. Szeptember 15. 17:12 »
Én úgy tudom, hogy nem! Vannak fokozatok: PL.: van ismerősöm, aki durván allergiás a szúrásra és tolja a propoliszt, mint a huzat. De olyan is van aki még mézet sem ehet, mert belehalhat!

A kérdés: Ettél már lépes mézet? Ha igen, és nem volt bajod, akkor megpróbálhatod, mert abban is van csekély mennyiségű.
 Szerintem ne tinktúrával kezd, hanem nagyon kevés nyers propolisszal(morzsányi). Egy kiskanál mézre szórd rá, ha elkezdesz dagadni, azonnal irány a doki! Adrenalinod van otthon ugye?

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #12 Dátum: 2015. Szeptember 15. 20:19 »
Köszönöm a választ!

Nem nekem kell hanem egy ismerősöm kérdezte csak nem voltam biztos a válaszban.
Én tömöm magamba a mézet meg a propoliszt és gyakran meg is szurkálnak a méhecskék :-)

Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #13 Dátum: 2016. Február 15. 15:08 »
Sziasztok!

Az mitől van hogy üvegezés után pár napra habosodik enyhén a méz teteje?

A mézes hordóból átszűrtem a mézet a csapolós vödrömbe és másnap kiüvegeztem. Lehet hogy kevés az egynapos pihentetés a csapolóban?

Ti hogy szoktátok ezt csinálni?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Mézek kezelése, krémméz készítés.
« Válasz #14 Dátum: 2016. Február 15. 15:27 »
Levegőbuborék van a tetején. Csak esztétikailag kifogásolható! Tájékoztatni kell a vevőt, hogy egy idő után eltűnik...
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.