ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523796 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #600 Dátum: 2014. December 23. 22:53 »
Akinek jó napraforgó hordása van, nála a végén úgy kiszorítják az anyát, hogy csak néhány keretben van tenyérnyi fiasítás. Akkor érdemes odavágni az atkának, persze pergetés után.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #601 Dátum: 2014. December 23. 23:33 »
QUQURIQ!!!

Minél tovább nyílnak a napraforgó táblák, (folyamatos táblánkénti nyílás) annál több atkára lehet számítani.
Ráadásul, még ha zsúfolt is a méhlegelő!
A szakaszos virágzás eltarthat akár egy hónapig is! Volt olyan év, amikor a kezdő virágzású táblára mentem, és az utoljára virágzó tábla 15 cm –es volt.
A késői virágzás ellenére be is tudtam telelni rajta.
Én is változtatok az atkairtási stratégiámon, akác és vaddohány közé is teszek be valami méhkímélő kezelést.
Minél közelebb kezdjük el a napraforgó végén az atkairtást, annál kevesebbszer és kevesebb vegyszerrel is meg lehet úszni az atkák támadását!
A pontos, és tervezett munkának meg lesz az eredménye!
Csak a visszafertőződést kell nagyon figyelni!

Az atkákat nagyon, de nagyon utáló Kiskakas!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #602 Dátum: 2014. December 24. 07:44 »
Csányi Anti!


Szerintem vissza kell térni az akác utáni kezelésekhez. Magam részéről ezeket kb. 10 éve elhagytam mivel a zárókezelések lehozták úgy az atkát hogy nem volt rá szükség. Leginkább fontos lesz a közeljövőben a folyamatos kontroll mivel a vissza fertőződések szerintem sok kellemetlen meglepetést okoznak. Ezt okozhatja a méhsűrűség ,de szerintem ha mindenki odafigyelne az atkára akkor is a kivadult un. "kezeletlen" rajokból kaphatunk folyamatos utánpótlást. Leginkább egy tartós legalább 40-60 napos hideg fagyos téli idő okozhatna némi nemű javulást mivel a tavalyi puha tél szerintem a legfőbb oka annak amit most mint atkavészt élünk meg. Ha jól gondolom sok kisebb családnál tavaly télen le se igen állt a fiasítás, és a szokatlanul meleg idő az összeomló állományok atkaterhelését sikeresen átszállíthatóvá teszik egyik méhészetből a másikba. Ezért ha úgy ítéli is meg az ember hogy eredményes volt a zárókezelés ha az idő ilyen puha tavaszias marad nincs rá semmilyen garancia hogy ez még tavaszig úgy is marad.Ennek okán át kell alakítani a védekezési stratégiát mégpedig úgy hogy a folyamatos ellenőrzések szerepe egyre inkább felértékelődik.Magam  részéről még azt tudnám elmondani hogy ez volt az első évem amikor rákényszerültem hogy 3-szor végeztem el a "zárókezelést" mire tetszett a leeső atkaszám. Mivel felmerült az hogy sok szer nem úgy hat az atkára mint ahogy néhány évvel ezelőtt ezért a szerrotáció mint fogalom be kell hogy épüljön a védekezési technikánk-ba. Lehet hogy a szerves savak nem olyan jó hatásfokkal irtja az atkát de igazából szerintem leveszi mind az amitráz mind a fluvalinát rezisztens ill toleráns atkákat is bizonyos mértékben.Azon még el lehet vitatkozni hogy elégséges e  ez a dolog ahhoz hogy túltegyük magunkat az atkaproblémán vagy legalábbis addig míg nem jön valamilyen új szer vagy módszer ami megnyugtatóan eredményes.Magam részéről addig míg biotechnológiai oldalról (Feromoncsapda, Ragadozóatka,Baktérium v Gomba) nem találjuk meg azt a természetes vagy mesterséges ellenségét az atkának ami kordában bírja tartani, addig egy vesztes mérkőzés folyamatos küzdelem és esetleges 0:0-ás eredmény a legjobb amit hosszú távon elérhetünk. Sajnos.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #603 Dátum: 2014. December 24. 08:00 »
Sziasztok ! Akác után 2*2  amitráz fűstőlést kapnak, hogy jó -e  . De hiába kezeled a családokat ha egyszer máshonnan meg kapod az áldást  . Végűl is azt vettem észre ha akác után kezeled a méheket mindha jóbb lenne ,de lehet hogy csak be dumálom magamnak. Az idén is gyenge a tél igy még tőbb atkára számithatúnk ?  Űdv .  Antal

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #604 Dátum: 2014. December 24. 08:20 »
Anti!
Az 5. családnak júniusi anyja van, valószínűleg ezért volt olyan kevés atka.
A 4. család az viszont gáz. Az a legjobb családom a méztermelést tekintve. 3 fiókon telelnek a méhek (most ezt kipróbálom). A 2. fiókot megnéztem 2 napja, ott nem volt pete. Nem gyújtottam be a füstölőt-úgy néztem meg őket-, eléggé támadtak, de ma 13 fok lesz, begyújtom a füstölőt és megnézem rendesen a 4. családot. Ott számítok fiasításra, csak azon csodálkozom, hogy valószínűleg a legalsó fiókon lesz megtalálható... Miért maradtak ott? Nyitott aljdeszkán telelnek, csak atkaszámoláskor teszem alájuk a hungarocellt.
Csatolom a Perizines, majd az oxálsavas zárókezelés eredményeit.
A 4. család újra sok atkát termelt. A legnépesebb család volt, ezért nem kéne kényszert éreznie az anyának a petézésre... Talán leváltották és új anyja van? Október elején váltóbölcsőt találtam náluk, de az ellenőrzéskor a régi anyával találkoztam. A bölcső hegye volt kirágva, ahogy kell... Megsegítettem egy élénk színű jelöléssel az új anya tájolását, bár nem bíztam a bepárzásban. Az oxálsavas kezelés atkahullása viszont azt a gyanút erősíti, hogy van új anya. Az öreg anya miért iparkodna ennyire?
Az anyaváltási szándékot a hangyasav erős szagának tudtam be, hiszen szeptember végéig intenzíven használtam.
A hangyasavról még annyit, hogy nekem úgy tűnik, erős fékező erőt jelenthet az atkán elleni harcban, de 30 fokos hőmérséklet alatt nyáron is lehet használni. Az OMME Monitoring jelentésekben olvastam, hogy Nosemára hajlamosít. Hát ezt most meglátom, mert elég sokat használtam... Viszont nem hagy szermaradványokat (ha jól emlékszem), és lehet, hogy ezzel a tulajdonságával jót tesz a méhek egészségének.
Üdv: Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #605 Dátum: 2014. December 24. 08:22 »
 antalholecska!

Véleményem szerint az 5x3 az ami hatásos. A visszafertőződés ellenőrzésére végezz rendszeres kontroll vizsgálatot.

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #606 Dátum: 2014. December 24. 10:30 »
Sziasztok. A német méhészfórumot böngészve elgondolkodtató dologra bukkantam. A Veszti által leírt hőstresszes kezelés kaptárban megoldva. Ime két videó.

http://www.youtube.com/watch?v=ULRR8cfh3k8

https://www.youtube.com/watch?v=KCJDICYoxIM

Ha jól hámoztam ki a lényeget az egész kaptárat mindenestől 42 C fokosra melegíti fel talán két órára. Közben figyeli a páratartalmat is, de azt nem tudom hogy ezt szabályozza-e és ha igen miképp. Elvileg évi 2 kezelés elég családonként és ha jól értem a fiasban is hat. Nekem ez kicsit magas valamint társul még ehhez az is hogy alig csacsogok németül így bizonyos lényeges részeket nem értek még a fordító segítségével sem.
Olvastam még valahol róla azt is hogy fiasmentes időben kevesebb idő is elég, talán  40 perc.
 És itt egyben segítséget is kérnék mivel ha valaki érti a németet leírhatná ide a sarkalatos pontjait. Itt a fórum közvetlen linkje:

http://www.imkerforum.de/showthread.php?t=42596

Mondhatni hogy lassú. De magyarosítva ha 1000 w körüli hajszárítókból csinálok hármat (ennyit  elbírna az agregátor) valami olyan módon hogy a higis aljaimhoz pont passzoljon akkor 8 óra alatt le lehetne kezelni 12 családot különösebb erőlködés nélkül. Ha nem lesz más járható út egy próbát talán megér-ha egyáltalán hatékony.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #607 Dátum: 2014. December 24. 13:30 »
QUQURIQ!!!

Még kezdő koromban olvastam erről az atkairtási módszerről!
Nem vált be sehol, körülményes, nehéz pontosan a hőmérsékletet, pára tartalmat és a fiasítás összhangba hozni!
Várjuk a végét a kísérletnek, de idáig nem jutottak előbbre…
Azért van olyan időszak, amikor tűző napon tartom a méheimet, napraforgó után!
Szerintem csak gyérít, de az idén nekem, kiskakasnak is meggyűlt a bajom az atkákkal!
Az utolsó percekig küzdöttem ellenük, remélem, hogy a méheim lesznek a győztesek!!!
Idáig mind nagyon szép!

A Kiskakas!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #608 Dátum: 2014. December 24. 15:04 »
Biztosan hatásos ez a hevítéses módszer, csak nagyon idő és energia igényes.
A tűző napon való tudatos tartásnak ha jól emlékszem Buchinger Úr is híve, nem csak az atka miatt, hanem ha jól emlékszem a meszesedés kezelésére is nagyon hatásos!

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #609 Dátum: 2014. December 24. 16:16 »
Köszönöm a válaszaitokat. Ha Kiskakasunk pipikorában is kísérleteztek vele akkor az mindent elárul hogy nem terjedt el. Részemről a kísérletezés így biztos elmarad.
Amúgy józan parasztésszel végiggondolva is nagyon körülményes, eszköz és időigényes lenne. Maximum akkor lehet némi létjogosultsága ha már nem marad ütőkártyánk. Megjegyzem szerintem most sem sok van.
Kellemes Karácsonyt kívánok mindannyiótoknak.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #610 Dátum: 2014. December 24. 17:45 »
Sziasztok ! Hú de jó néz ki ! Nem sok az az 5*3 -as kezelés ? Ennyire erőssen a szotyi útán szoktam kezelni, egy heti szűnet be iktatásával . Útána újra kezdem . Záro kezelés pedig most probáltam ki az oxálsavat . Űdv . Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #611 Dátum: 2014. December 24. 19:29 »
??????? ez alatt azt kell érteni, hogy 5 alkalommal füstölsz, 3 naponta!!!!!! És igen, nem sok ez a kezelés! a te 2x2-d igazából semmit nem ért a fiasban megbújt atka ellen!!! megnyugodtál, mert nem hullott sok! aztán kikelt a 4-5-7 keretnyi fedett fiasod... te pedig nyugodtan ülsz közben a Balatonnál... az 5x 3 nap, az már 15 napot fed át elvileg, persze inkább 16-17 lesz belőle egy-egy esetleges eső miatt. így szinte a teljes fejlődési időszakot egy alkalommal lefedted! És ez itt a lényeg!!!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #612 Dátum: 2014. December 24. 20:54 »
Kedves Szaby ! Értettem amit mondtatok !! De nem lobálom a lábamat kőzben hanem rohamossan készűlők a kővetkező hordásra . Ja és kőzben pedig megy a szaporítás . De Neked mondjam ? Azért meg csinálom az 5*3-as kezelést !!! Ha már ilyen lényegre tőrően el magyaráztad . Űdv . Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #613 Dátum: 2014. December 24. 21:08 »
Kérlek ezt ne vedd személyes sértésnek, nem annak szántam a kioktatást. Hidd el, én se lóbálom a lában akkoriban, szaporítok, anyát cserélek, kiegyenlítem az állományt, rengeteg a dolog. Viszont ha vegyszerhez nyúlok, ha egy kezelést eldöntök, akkor azt átgondolva, közben ellenőrizve végig is csinálom! Nincs értelme kivinni és megmutatni az atkának a furettót, ha elkezdtem akkor megcsinálom a sorozatot. Minél kevesebbszer terhelem a méheket, de ha kell, akkor rendesen védekezem. a 3. és 5. füstölés alkalmával, füstölés után 2 óával számolom tüzetesen az állományban az atkát. ha nem drasztikus a két érték közötti csökkenés, akkor a teljes, összesen 7 füstöt megkapják. (ez ugye a 21 nap, ami a fias kelése). ha az 5. alkalom után megfelelőnek ítélem az atkaszámot, akkor a maradék két füsttel már nem terhelem az állományt.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #614 Dátum: 2014. December 24. 21:17 »
SzabyPDA!

Igen, 3 naponta 5-ször.