ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524349 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #585 Dátum: 2014. December 21. 20:40 »
Teljesen egyetértek! A napraforgó utáni furettós sorozatfüstölés végére az ellenőrző lapokon 10 körülire csökkent a hullott atkaszám a kaptáraimban. Igazából a meglepést az oxálsavas szublimálás hozta, mivel nem nagyon hiszek abban, hogy egy hónap alatt annyi "vándoratkám" került volna szinte egyöntetűen a méhesbe, hogy a szublimálástól számított 5. napon már 250 lehullott atkát számolhattam.... Nagyon fogy az időnk az amitrázzal kapcsolatban!! Jövő szezonban már teljesen az eddigiektől eltérő technológiát kell alkalmaznom!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #586 Dátum: 2014. December 21. 20:50 »
Előállítódik, előállítódik, de ez a méhállomány - ahonnan a grafikon származik - vajon milyen kémiai szereknek van kitéve?

A tartós hordozós peszticides atkairtásról a mindennapi tapasztalatom az, hogy mint minden csoda, úgy ennek a hatása is 3 napig tart. Ezt nem szokta nekem senki elhinni, pedig így van. Az amitráz tartalmú is elveszíti a hatását és a többi is. Mind más ok miatt, de elveszíti. Miért is ne veszítené el? Hosszú lenne az okokat leírni, de a tapasztalat azonos, vagy a tartós hordozóval van a baj, vagy a kémiai anyag viselkedésével. Ezek a dolgok még nagyon gyerekcipőben járnak, mert nincs elég idő és pénz a kikutatásukra. Nehogy azt hidd, hogy olyan komoly kutatást végez a Bayer cég a méhészeti piacra kidobott termékeibe. Ez pici piac, érjük be pici kutatással pici fejlesztéssel. Nagyobb profitot ígérő piacra gondosabban rákészülnek. De a többi cég se különb. Épp csak a sarlatánság látszatát igyekeznek elkerülni.

Pedig a méhecske a megporzó munkája miatt fontos jószág a mezőgazdaság számára, sőt valójában fontosabb, mint számunkra. Ezt Kaliforniában érzik, de nálunk még nem.

De visszatérve a lényegre. A méhészek napi tapasztalatait és módszereit ha szakszerűen kiértékeli egy szakember csoport, akkor sok esetben lényegesebb információkhoz juthat, mint amivel az atkairtó szerek gyártói érvelnek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #587 Dátum: 2014. December 21. 21:52 »
Ezek a dolgok még nagyon gyerekcipőben járnak, mert nincs elég idő és pénz a kikutatásukra. Nehogy azt hidd, hogy olyan komoly kutatást végez a Bayer cég a méhészeti piacra kidobott termékeibe. Ez pici piac, érjük be pici kutatással pici fejlesztéssel. Nagyobb profitot ígérő piacra gondosabban rákészülnek. De a többi cég se különb. Épp csak a sarlatánság látszatát igyekeznek elkerülni.


Na látod ! A fenti gondolataiddal teljes mértékben egyetértek!

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #588 Dátum: 2014. December 21. 22:07 »
Ami viszont nagyon rossz hír, hogy a Tóth Péter anyagában hangyasav hazai klímán történő alkalmazásával kapcsolatosan, velem ellentétben vannak tapasztalatai. Sajnos rosszak. Abban teljesen egyetértek vele, hogy a jövőben nagy szükségünk lenne rá.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #589 Dátum: 2014. December 22. 18:57 »
Én még nem próbáltam ki a hangyasavat, a gyakorlottabbaktól kérdezném: ha a h.sav párologtató edényt az optimális hőmérsékleten tartom a kaptár belső hőmérsékletétől függetlenül, így a hatóanyag időben egyenletesen oszlatható el a kaptárban, akkor a nem kívánt mellékhatások jelentkeznének-e?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #590 Dátum: 2014. December 23. 00:37 »
SzabyPDA!

Ezt írod.
"Nagyon fogy az időnk az amitrázzal kapcsolatban!!
Jövő szezonban már teljesen az eddigiektől eltérő technológiát kell alkalmaznom!"
Elviekben egyetértek veled.
Most már csak az a kérdés mi legyen az eddigiektől eltérő technológia?

Csányi Antal

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #591 Dátum: 2014. December 23. 17:40 »
Én a következőn gondolkodom:
- Akác előtt 10 nappal egy keretre zárnám az anyát úgy, hogy a keretet betenném egy anyarácsos kalitkába.
- A nyitott fiasokat mind elvenném, a termelő családoknál 6-7 keretpár fedett fias maradna.
- Akác előtt kapna egy oxálsavas szublimálást a család, ezzel egyidejűleg az anyát kiengedném.
- A telepetézett keretet lehet, hogy kiolvasztanám, mert ez valószínűleg tele van atkával.
- Az anya zárkázásakor elvett nyitott fias keretekkel, és a rajtuk ülő néppel szaporítmányt készítek, anyabölcsőt kapnak. Mire az új anya bepárzik, és elkezd petézni, lassan kikel a régi fiasítás. Ekkor kapnak egy oxálsav szublimálást.
- Így, egy viszonylag lecsökkent fiasítás mellett nagy hatékonyságot várok a szublimálástól.

Mi a véleményetek egy ilyen védekezési stratégiáról?

Szeptemberben védekeztem hangyasavval. Naponta vittem be 10-15 ml hangyasavat konyhai törlőkendőre. Anyavesztésem nem volt. Bemásolom a hangyasav és a Tac-Tic váltásakor számolt atkahullást. 10 családnál számoltam rendszeresen. A szeptember 27.-i számolás volt az utolsó hangyasavas kezelés. Szeptember 10.-től naponta fecskendeztem be a 10-15 ml hangyasavat. Ezt hét alkalommal ismételtem. Szeptember 19.-től három naponta kapták a hangyasavat még 4 alkalommal. Látszik, hogy amikor amitrázzal föstöltem, akkor több családnál majdnem 10-szeres atka potyogott. Igaz, hogy a két kezelés között eltelt 10 nap. Kár, hogy nem füstöltem egyet közvetlenül a hangyasavas sorozat után, mert akkor össze lehetne hasonlítani a két szer hatékonyságát. Nyáron 17 családom volt. Kevés családszám mellett én látok fantáziát abban, hogy kísérletezzünk a hangyasavval.
Nyáron is használtam három alkalommal a hangyasavat 30 fok alatti hőmérsékleten. A méhek utálják, de elviselik. A fém alkatrészeket erősen korrodálja.


HS.   TacTic
szept.. 27   okt.. 8
10   24
12   16
8   100
43   61
2   16
8   5
0   23
4   34
12   12
0   0

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #592 Dátum: 2014. December 23. 20:07 »
A szerves savak, hangyasav, oxálsav, tejsav mellékhatása, hogy a nyitott fiasításban minimális veszteséget okoz. Ezért, ha a méhcsaládnál kevés a fias vagy nincs, akkor természetesen ez a mellékhatás nem jelentkezik.

Az oxálsavas szublimálás ugyanolyan rövid hatástartamú, mint az amitrázos furettózás. Nem értem, hogy miért nem az egyszerűbb csurgatásos módszert választod?

A hangyasav atkairtó hatása erősen hőmérséklet függő.
A hangyasav valóban erősen korrodálja a fém alkatrészeket a kaptárban, míg az oxálsav és a tejsav nem.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #593 Dátum: 2014. December 23. 20:36 »
Nyáron, amikor a kaptár minden lépén szétterülnek a méhek, szerintem nem jut el a csurgatott oxálsav mindenhova. Nem tudom elképzelni sem, hogyan tudnám a léputcánként 5 ml oxálsavas oldatot egyenletesen elosztani 3 fiók 30 lépén. (Májusról beszélünk, akác előtti állapotról.) A telelőfürtben könnyen továbbadják egymásnak érintkezés által a hatóanyagot. A szublimált oxálsav szerintem jobban szétterül. Hozzáteszem, hogy eddigi kísérleteim a pipaszenes szublimálásban merültek ki, és nem is sikerült valami jól..., de meg fogom oldani. Ettől függetlenül kipróbálom majd a csorgatást is, aztán összehasonlítom az eredményt.
Használtam tejsavas oldatot is csurgatva, és spriccelve. Megfigyeltem fiasítás károsító hatást is. Az atka ellen kevésbé volt hatékony, mint a hangyasav.
Szerintem az évközbeni rövid fiasításmentes állapot beiktatásában vannak lehetőségek. Ekkor célzott támadást intézni az atkák ellen, ezzel azt is elérjük, hogy kevés kémiai szert viszünk a kaptárakba. Lehet, hogy emiatt valamennyi mézről is le kell mondani, de ez a családok egészségi állapotában talán megtérül.
Az egyik cikkben a Méhészetben azt írta a méhész, hogy 10 műlépre zárja az anyát akár előtt. Egy ilyen állapotot is remekül ki lehet használni az atkairtásra.
Én a mostani akácnál kipróbáltam, hogy 7 műlépet, és 3 fiasításra alkalmas lépre zártam az anyát úgy, hogy alátettem egy teljes fiók fedett fiast. Két  anyarácsot használtam a "Bertalan" módszer szerint. Az Yvett ciklon miatt ez most nem jött be, de ez nem a módszer hibája volt, hanem a rendkívüli időjárásé.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #594 Dátum: 2014. December 23. 21:11 »
Bocs, valótlant írtam az előbb a 2014. December 23. 17:40 órakor írt hsz.-ben.
Azt írtam, hogy a két kezelés között volt 10 nap szünet. (Nem vettem észre, hogy a csúszka az Excel táblázatban nem az elején van, ezért nem láttam az adatokat.)
Megtaláltam a feljegyzéseimben, hogy közvetlenül a hangyasavas sorozat után füstöltem Tac-Ticcal, és van összehasonlítási alapom.

szept.. 27   szept.. 28   szept.. 29   szept.. 30
   7   200   200
12   150   140   11
8   62   43   18
43   250   234   33
   3   41   4
   4   150   190
   2   150   33
   5   100   60
12   100   91   26
   33   100   13

Tac-Tic füst volt 4 családnál 27.-én.   Tac-Tic füst a többi családnál 28.-án, ahol tegnap nem volt.   
Láthatóak a számokból, hogy a hangyasav rengeteg atkát életbe hagyott. Az amitrázos füst igazi csapásmérés volt.
Hogy miért tudott így felszaporodni az atka, arról van egy véleményem. Amitrázos papírcsíkot használtam júlisu utolsó hetétől három héten át. Alig hullott atka (pedig volt, mint később kiderült). Ez az AMPCS összesítésem három hét után:
Összesítés
36
10
12
21
9
9
11
19
9
7

Az AMPCS-os atkairtás egyszerűen hatástalan volt.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #595 Dátum: 2014. December 23. 21:18 »
SzabyPDA!

Ezt írod.
"Nagyon fogy az időnk az amitrázzal kapcsolatban!!
Jövő szezonban már teljesen az eddigiektől eltérő technológiát kell alkalmaznom!"
Elviekben egyetértek veled.
Most már csak az a kérdés mi legyen az eddigiektől eltérő technológia?

Csányi Antal

Egyenlőre addig jutottam, hogy az általad használt októberi fiasítás-villázást mindenképpen bevezetem a saját technológiámba, a fiasítás-mentes családokat pedig perizinnel, vagy oxálsavval kezelem közvetlenül utána. Igazából az év közbeni védekezési módszert kell nagyon alaposan megfontolni ezentúl. Fiasítással rendelkező családokat nincs értelme oxálsavval csorgatni, a szublimálásnak sincs sok értelme, hiszen a fiasításban megbúvó atkák miatt itt is "sorozatkezelést" kellene végezni, az pedig garantáltan káros lenne a méhekre is. Saját tapasztalatom szerint a timol se játék, egy váratlanabb felmelegedés esetén csodálatos csendes rablás alakul ki pillanatok alatt az azonos illatban áradozó kaptársorokon... A Mavrik-os fluvalinátos csorgatás hatásos lehetne, viszont itt a nemkívánt szermaradvány-értékek miatt dől a terv.
ata67 anya korlátozó módszere akác előtt elgondolkodtató, viszont itt a legszűkebb az idő, mint keresztmetszet a méhesben, akác előtt épp elég a jelenlegi majd 160 családot rendezni, nincs idő játszani az anya ilyen mértékű keresésére, korlátozására. Viszont az ötlet, az elgondolás jó.
Az akác utáni furettos sorozatfüstölés szerintem mindenképpen maradni fog a technológiában, viszont jóval nagyobb fentartással, 50-60% aljdeszka vizsgálattal alátámasztva állomány szinten!
Egyenlőre itt tartok.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #596 Dátum: 2014. December 23. 21:19 »
Ata67!

Ne haragudj,de nem értem a atkaírtásod táblázatát.

Csányi Antal

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #597 Dátum: 2014. December 23. 21:28 »
Anti!
El vannak csúszva kissé az oszlopok. Sajnos így menti el az írást a rendszer.
4 nap adatai láthatóak. A számok közti szünetek tagolják az egyes napok méréseit. Van ahol 4 szám látszik egy sorban, van ahol 3. A vízszintes sorok az egy családhoz tartozó mérést mutatják 3, vagy 4 napon keresztül.

- A szeptemberi fiasítás kivillázásánál szerintem az atkák kimásznak a sejtből, és új helyet igyekeznek keresni maguknak. Hegedűs Doki a fias lépek lefagyasztását javasolta. Persze ez kis családszámnál működik.
Üdv: Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. December 23. 21:33 írta ata67 »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #598 Dátum: 2014. December 23. 21:54 »
Anti!
Rájöttem, hogy képként is tudom csatolni. Így már minden látszik.
Tehát ez a kép azt mutatja, hogy a hangyasav igen sok atkát életben hagyott.
A hangyasavnál egy-egy napra azért van két oszlop, mert az elején olyan "rendes gyerek" voltam, hogy reggel is számoltam, meg este is... :) Féltem, hogy az atkáimat ellopják a hangyák, vagy elfújja a szél, és nem tudom megszámolni őket.
Üdv: Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. December 23. 21:58 írta ata67 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #599 Dátum: 2014. December 23. 22:30 »
Ata67!

Értékes lehet még ez a pontos munkád.
Az  5-ös családot ellenőrizd le holnap,mert annál nagyon kevés atka
esett le a többihez képest,valószínű végig volt fiasa.
A többit is kezelheted,ha gondolod,mert jó idő lesz.
Több reagálásra nincs erőm,mert tegnap sokáig fent voltam Veszti miatt.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2014. December 23. 23:01 írta Csányi Antal »