ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1532292 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #540 Dátum: 2014. November 13. 17:52 »
Megvolt a savazások utáni kontroll. A legatkásabb családom amiről korábban írtam (két savszublimálás 300 körüli atkahullással) meglepetést okozott. Lejött róla kb. 50 atka. Ez nagyon sok. Volt család ahol az oxálsav lehozott 10-15 atkát az amitráz pedig 0-1-et és volt olyan ahonnan a sav lehozott 15.-et, az amitráz pedig 100!!!! atkát.
Itt a játék vége idén részemről a szublimálóval. Lehet hogy majd jövőre újrakezdem a pöfékelést, de most pihi.
Még jó hogy nem vettük a szublimálót hanem elkészítettük.
 Tudom hogy helytelen de kihasználom a jóidőt és kap a nyakába egy kis amitrázt újra.  Utána perizin vagy oxálsav csurgatva. A perizintől kissé félek,de azért utánaolvasok hiszen semmit nem tudok róla.
Mondjuk a kísérletem nem volt teljesen laboratóriumi. Nem tudom hogy a családoknál volt-e fias, ha volt mennyi? Én úgy gondolom hogy nem, de mivel nem ellenőríztem így kizárni nem lehet.
 Oxálsavas csurgatás után valaki csinált már kontrollt valami taglózó szerrel hogy a hatásfoka tényleg olyan magas?
« Utoljára szerkesztve: 2014. November 13. 19:00 írta Kamikaze »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #541 Dátum: 2014. November 13. 19:56 »
QUQURIQ!!!

Ma volt a 4. Mavrikos kezelésem!
Egy kontrol családtól hullott le 2 atka
Egyrő, három, a többirőn nem volt atkahullás!
Most már jöhet a záró kezelés!

Kiskakas!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #542 Dátum: 2014. November 13. 21:02 »
Kamikaze!

Éveken keresztül  telente "túrtam" a méheket,
kísérleteztem a külömböző atkairtókkal.
Mindig,hangsúlyozom mindig találtam fiasitó családokat.
Októbertől-decemberig a családok kisebb, nagyobb hányada fiasit.
Véleményem,tapasztalatom szerint mindig a legtöbb atkája azoknak
a családoknak van,amelyek legtovább fiasitanak.
December végén gyakorlatilag szinte minden évben elindul a fiasitás.
Szerintem a szublimálásod rendben volt-ahogy írod is-csak a fiasitásos
családoknál nem hathatott.

Tisztelettel:Csányi Antal





Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #543 Dátum: 2014. November 13. 22:13 »
Már régóta kerülgetem az ötletet, hát most megkérdezem: mi lenne, ha novembertől januárig, min. 3 hónapra valahogy lekorlátoznánk az anyát??

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #544 Dátum: 2014. November 14. 07:27 »
Nyáron a korlátozott anyákat leváltják. Ahogy Anti is írja az atkaprobléma oka az, hogy egy méhészetben mindig van fiasító család. Ha van fiasítás, akkor bölcsőhúzás is lehetséges, melyből ki is kelhet az anya. Viszont ha a fiasítás el van távolítva az anya korlátozásával egy időben, akkor a leváltás elvileg  nem lehetséges. Én azonban mondok mást a korlátozással szemben. Ahogy Anti, úgy én is a családtúrós fajtához tartozom. Én abból indultam ki, hogy a szakaszos kezelés helyett folyamatosan ható szert télen beadva elvileg ki lehetne irtani az atkát abban a 9 napban, amikor a fiast elvettük. Ez azonban egy papírlapos módszer esetében csak akkor működik, ha van néhány 20 fok feletti nap ebben az időben. Valószínűleg ekkor van olyan mozgás, hogy szétteríti a hatóanyagot a családban. Nem tudom, hogy a csorgatás által bevitt hatóanyag terítése mennyire hőmérsékletfüggő. Feltételezem, hogy egy 2-3 naponta elvégzett csorgatás jobb hatásfokú lehet a tartós hordozónál. Ha az oxálsav nem lassú, hanem tartós hatású,  akkor az szintén megoldás lehet. Azonban nem biztos, hogy az a megoldás kulcsa, hogy egy 90 százalék hatékonyságú szert ebben a fiasmentes időben minél többször adjunk, bár egészen biztosan nagyon sok méhcsaládnál lehetne atkamentes helyzetet előállítani. Az a teória, hogy egy kellően hosszú fiasmentes időben az atka az élete végéhez ér, szerintem hibás elképzelés. Én szintén azt tapasztaltam, hogy a napforduló után beindulnak az anyák. Az  öreg atkák ennek a fiasításnak a kikelése után pusztulnak el, mely a higiénikus aljon szépen nyomon követhető. Tehát az atka legalább annyi ideig él, amíg nem hoz létre szaporulatot. A pete lerakása rövidíti meg végzetesen az élethosszát. Ebből az következik, hogy a köztes időben kezelni kell, de nem biztos, hogy állományszinten ez elegendő is ahhoz, hogy minden család atkamentes legyen. Akkor viszont, ha másodszor is elvesszük a fiasítást, a kört mintegy be tudjuk zárni. Hiszen azok az atkák melyek a gyógyszer elől hosszú ideig el tudtak bújni, azok  előjönnek a fiasítás hívó szavára (illat, feromon), és vagy az ilyenkor is adott szer pusztítja el, vagy majd a zárt fias eltávolításával emeljük ki a családból. A dolognak csak elvi jelentősége van, hiszen csak nagyon kevés méhcsaládot lehet ilyen módon mentessé tenni, és az újrafertőződés valószínűsége nagyon nagy. Nekem azért volt olyan méhcsaládom, amelyik éveken át meg tudta tartani a mentességét efféle hókusz-pókusz nélkül is, de érdekes módon ezeket csak azért tartottam meg, mert nem tapasztaltam náluk atkahullást, de gyengeségük folytán termelésre alkalmatlanok voltak.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #545 Dátum: 2014. November 14. 11:28 »
Irido!

Nem olyan nagy hókuszpókusz a fiasitás mentesség elérése.
Öt éve "villázzuk" a fiasitást október 23.-a környékén.
Jelenleg 26 telephelyünk van,nem kevés méhcsalád és működik.
Munkatársaink egy nap -ilyenkor már rövidek a napok-
60-90 családot tudnak leszűkiteni és"kivillázni",az egyén ügyessége és a
változó mennyiségű fiasitás szabja meg a pontos mennyiséget
Idén 23.-a után "villáztunk",volt olyan telephely ahol
egy- két család és volt olyan is ahol 40-50% fiasitott.
Persze idén is bejött a késői sok fias egyenlő sok atka képlet.
Doktor úr idén a profiknál elmondta:az első javasolt atkairtási technológia
része volt a szeptemberi villázás,utána füst.
Kérdeztem miért nem népszerűsíti,miért nem írták le monitoring
által javasolt technológiák között,a válasz az volt,most mondtam el b... meg.


Meggyőződésem,hogy sokkal nagyobb a visszafertőződés mint eddig
gondoltuk.
Ugyanazt a kezelés sorozatot csináltuk végig minden telephelyen.
23 helyen sok atka volt idén(kétszer annyit kellett védekezni mint
előző években)egy-egy gyengébb, nagyon atkás család maradt év végére,
3 telephelyen viszont nagy százlékban legyöngültek a családok
ugyanolyan védekezés mellett, ezeken a helyeken 3x annyit védekeztünk
mint az előző években.
« Utoljára szerkesztve: 2014. November 14. 21:02 írta Csányi Antal »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #546 Dátum: 2014. November 14. 16:56 »
Anti!
A hókusz-pókusz nem a fiasítás mentességre vonatkozott, hanem az atka mentességre. A visszafertőződés alatt én azt értettem, hogy egy évvel később is mentes az adott család az atkától mindenféle kezelés nélkül. Az amitráz füst utáni hullást idéntől csak nagyon komoly kritikával szabad kezelni. Kontrollálni kell más szerrel. Én ki merem jelenteni, hogy  az országban már nagyon sok olyan méhészet van, ahol az amitráz Furettóban sem alkalmas az atka elleni védekezésre. Három éven belül pedig sehol sem lesz alkalmas. A villázós technológiátokkal teljesen egyetértek. Nektek jövőre is lesz méhetek.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #547 Dátum: 2014. November 15. 07:38 »
Doktor úr idén a profiknál elmondta:az első javasolt atkairtási technológia
része volt a szeptemberi villázás,utána füst.
Kérdeztem miért nem népszerűsíti,miért nem írták le monitoring
által javasolt technológiák között,a válasz az volt,most mondtam el b... meg.
Szia Anti!
A Dr. úr szeptember melyik részében javasolta a villázást?
Szeptember 27.-én átvizsgáltam a családjaimat (17), és 5-nél találtam fiast, nagyjából egy-két tenyérnyit 1, vagy 2 kereten. Ebből 4 család maradt, ahol október 25.-én is találtam egy kevés nyílt fiast. Valóban ezek voltak a legatkásabb családok. Ekkor telibe permeteztem őket tejsavas oldattal, és megszűnt a fiasítás.
Üdv: ata67

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #548 Dátum: 2014. November 15. 09:11 »
Ata67!

Azt hiszem szeptember végi "villázást" javasoltak.
80-as évek végéről beszélünk.
Nem fontos az időpont, lényeg kevés fias legyen.
Ha így védekezett volna azóta mindenki,hány t-val
lett volna több méz az országban kb 30 év alatt?
« Utoljára szerkesztve: 2014. November 24. 22:59 írta Csányi Antal »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #549 Dátum: 2014. November 15. 09:36 »
Köszönöm a válaszaitokat. Azt hiszem nem kis kihívás lesz a következő néhány év.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #550 Dátum: 2014. November 15. 10:36 »
Köszönöm Anti!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #551 Dátum: 2014. November 18. 13:13 »
Szevasztok!
Gödöllőn végre sikerült beszereznem egy MiteGun2-t. Oxálsavat szublimálnék záró kezelésként (Mavrik-os csorgatás történt 1,5 hete, átlagosan 15db atka hullott), csak az időjárással kapcsolatban vannak aggályaim. Mindenképpen délelőtti órákban végezném a kezelést, jelenleg is napsütés van és 10-12 fok, viszont éjjelre lemegy 2-4 fok közé. Vagy ezen ne aggódjak, mert addigra rendeződik a "családi élet" odabent?? Szublimáltatok mostanában?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #552 Dátum: 2014. November 20. 16:26 »
Szerdán a déli órákban elvégeztem az API-OX-os zárókezelést. Fiasítás már egyik családban sem volt, ezt még múlt héten, kirepülésre alkalmas napon ellenőriztem. Vizsgálat céljából két család alá tettem papírt (ezeket vizsgáltam október közepén is, amikor Varidollal végeztem füstölést). Ma néztem meg az eredményt (48 órával később), és mindkét családnál összesen két-két db atka hullott le. Méh hulla nem volt a papíron.  Úgy látszik, hogy az október közepén elvégezett két amitrázos füstölés jól lehozta az atkákat és azóta nem történt visszafertőződés. Akkor az első kezelésnél 100 felett hullott, a másodiknál 50 körül.
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #553 Dátum: 2014. November 27. 08:15 »
QUQURIQ!!!

Kedves Méhész barátaim!

Az időjárás a sarkunkban lohol a mínuszokkal!
Szerény előre jelzéseim szerint, jövő hét kedd – szerda - csütörtökkel bezárólag meg kell csinálni a záró kezelést!!!
Akinek kevés a kaja, még gyorsan lehet kemény cukorlepényt főzni!
Nem elég főzni rá is kell tenni, ahol a fürt tartózkodik!!!
Már ugyan meg kellett volna a fészekszűkítést csinálni, de ha muszáj most sem késő.
Aki pincézni akar a záró kezelés után le lehet hordani a családokat.
Az idei atkás év miatt nagyon nagy a jelentősége!!!
A pincében az egér mentesítésről se feledkezzetek meg!

A méheit féltő Kiskakas!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #554 Dátum: 2014. December 03. 23:29 »
QUQURIQ!!!

Kedves Méhész társak!
Holnap az utolsó jó idő a záró kezelés elvégzéséhez.
Védő kesztyű, szemüveg, nélkülözhetetlen!
Aki nem biztos magában, hívja a szaktanácsadóját!
A gyógyszerek felhasználási dátumát is nézzétek meg.
A közeletekben lévő méhészeket is értesítsétek még reggel, hogy Ő is szánjon rá a kezelésre egy kis időt!!!

Szép napot, jó munkát!

A Kiskakas!